Pracujemy codziennie. E-wizyta nawet 15 minut
Viregyt-K jest lekiem, który zawiera jako substancję czynną chlorowodorek amantadyny. Lek ten jest klasyfikowany jako środek przeciwwirusowy i jest powszechnie stosowany w leczeniu grypy typu A. Dodatkowo ze względu na swoje działanie dopaminergiczne, Viregyt-K jest również stosowany w celu złagodzenia objawów choroby Parkinsona. Należy pamiętać, że Viregyt-K jest dostępny tylko z ważną receptą, a jego stosowanie powinno być wcześniej skonsultowane z lekarzem.
Viregyt-K jest znany jako lek przeciwwirusowy, stosowany w leczeniu grypy typu A. Jako lek dopaminergiczny działa poprzez zwiększenie poziomu substancji chemicznych w układzie nerwowym, które są odpowiedzialne za przekazywanie impulsów. Jest również powszechnie stosowany w celu złagodzenia objawów choroby Parkinsona, ponieważ poprawia kontrolę mięśni i zmniejsza drgawki, sztywność i drżenie. Substancją czynną w leku Viregyt-K jest chlorowodorek amantadyny, natomiast zawiera on również stearynian magnezu, laktozę jednowodną oraz inne składniki, takie jak żółcień chinolinowa, indygotyna, dwutlenek tytanu czy żelatyna.
Jest to preparat, którego substancją aktywną jest amantadyna. Jest przepisywany zarówno osobom dorosłym, jak i dzieciom w wieku powyżej 5. roku życia. Nie jest on jednak zalecany kobietom w ciąży, karmiącym piersią oraz planującym ciążę. W ulotce producenta są jednak wymienione wszystkie pozostałe przeciwwskazania do stosowaniu leku Viregyt-K. Gdzie kupić ten preparat? Oczywiście jest to lek, a więc jego zakupu można dokonać wyłącznie w aptece. Ponieważ jest to lek wydawany na receptę, wcześniej należy udać się na wizytę do lekarza bądź skorzystać z teleporady lub konsultacji online. Nie tylko nie da się w inny sposób zdobyć tego leku, ale też jest to ważny krok przed rozpoczęciem jego zażywania, ze względu na możliwe interakcje z innymi przyjmowanymi lekami oraz ryzykiem wystąpienia skutków ubocznych.
Niezwykle istotne jest, aby przed zastosowaniem produktów takich jak Viregyt-K zawsze skonsultować się z lekarzem. Oceni on stan pacjenta i określi, czy lek jest dla niego odpowiedni na podstawie historii choroby i niezbędnych badań. Określi również bezpieczne dawkowanie, aby zapewnić pacjentowi dobre samopoczucie i skuteczność leku. Warto zauważyć, że e-recepta online jest również opcją, pod warunkiem że lekarz zatwierdzi stosowanie leku i przepisze odpowiednie dawkowanie. Apteki posiadające lek na stanie mogą bez problemu zrealizować receptę, jednak należy pamiętać, że e-recepty są usługą prywatną, a lek w takiej sytuacji może nie kwalifikować się do refundacji.
Wiemy już, że do nabycia leku Viregyt-K niezbędna jest recepta od uprawnionego lekarza. Lek ten jest dostępny wyłącznie z przepisu lekarza po kompleksowym sprawdzeniu historii choroby oraz wykluczeniu przeciwwskazań. Lekarz ocenia możliwość pacjenta do stosowania leku Viregyt-K i decyduje o jego zasadności. Ponieważ nie każdy może bezpiecznie przyjmować Viregyt-K, a niektóre leki mogą wchodzić z nim w interakcje, kluczowy jest wywiad medyczny. Ulotka producenta zawiera dokładną listę leków, których należy unikać podczas przyjmowania Viregyt-K, dlatego nawet jeśli otrzymamy receptę od lekarza, warto przed rozpoczęciem przyjmowania leku, zapoznać się z informacjami na ulotce.
Niestety, nie ma możliwości zakupu tego leku, nawet w pełnej cenie, bez posiadania obowiązkowej recepty od lekarza. Zwykle preparat ten jest stosowany przez pacjentów z chorobą Parkinsona i grypą typu A, a także wiele innych schorzeń. Możliwe działania niepożądane czy też interakcje z innymi lekami przyjmowanymi przez pacjenta muszą zatem zostać przeanalizowane przez lekarza, który wystawi receptę, po upewnieniu się, że lek przyniesie pacjentowi oczekiwane efekty. Zdecydowanie odradza się poszukiwania tego typu leków z innych źródeł, gdyż mogą one zagrozić zdrowiu lub życiu pacjenta. Amantadyna wpływa nie tylko na samą chorobę, ale też na cały organizm, dlatego lepiej wcześniej skonsultować się z lekarzem, a czasem nawet poprzedzić przyjmowanie takiego preparatu odpowiednimi badaniami.
Jak każdy lek, również i amantadyna powinna być stosowana zgodnie z zaleceniami, jakie otrzymamy od lekarza. Niezbędne informacje przekaże pacjentowi również ulotka załączona do każdego opakowania. Viregyt-K łatwo rozpoznać po jego formie – ma on postać zielonych kapsułek. Należy połykać je w całości, obficie popijając wodą. Oczywiście zdecydowanie trzeba wystrzegać się przyjmowania tabletek po upływie daty ich ważności. Przykładowe dawki w przypadku leczenia grypy typu A u dorosłych i młodzieży wynoszą 1 kapsułkę (100 mg) na dobę. Lek należy przyjmować w ten sposób około 5 dni. Jeśli jednak pacjent ma inne choroby towarzyszące, lekarz może zaordynować inną dawkę leku. Jest ona ustalana indywidualnie również w przypadku dzieci w wieku poniżej 10 lat.
Jak każdy lek, również Viregyt-K może powodować działania niepożądane, które jednak pojawiają się dość rzadko. Warto wiedzieć, na co uważać i każdy fakt wystąpienia skutków ubocznych zgłosić lekarzowi lub farmaceucie. Na ulotce producenta znajdziemy informacje o:
Bardzo częstych działaniach niepożądanych (więcej niż u 1 na 10 osób) – jest to opuchlizna kostek, sinica marmurkowata i czerwone plamy na skórze.
Częstych działaniach niepożądanych (do 1 na 10 osób) – to trudności ze snem, koszmary senne, różne rodzaje bólu (zwłaszcza bóle głowy i mięśni), zmęczenie oraz problemy z sercem i ciśnieniem krwi, takie jak nieregularne lub szybkie bicie serca i niskie ciśnienie krwi w pozycji stojącej, co może prowadzić do omdlenia i zawrotów głowy. U niektórych pacjentów mogą również wystąpić halucynacje, problemy z poruszaniem się i trudności z koncentracją, ale są one mniej powszechne. Zgłaszano również działania niepożądane, w tym zaburzenia mowy i widzenia, suchość w ustach, nerwowość, depresję, nadmierną potliwość i zaparcia. Jeśli wystąpi którykolwiek z tych objawów, należy skonsultować się z lekarzem.
Niezbyt częstych działaniach niepożądanych (do 1 na 100 osób) – są to problemy ze wzrokiem i brak ostrości widzenia.
Przede wszystkim leku nie można podawać osobom z alergią na amantadynę oraz dzieciom przed ukończeniem 5 roku życia. Lek nie jest zalecany też osobom z nadwrażliwością na którykolwiek składnik. Drgawki padaczkowe, choroba wrzodowa i niewydolność nerek także wykluczają możliwość przyjmowania leku Viregyt-K. Dodatkowo zawiera on laktozę, co oznacza, że pacjenci z jej nietolerancją powinni omówić możliwość przyjmowania leku z lekarzem prowadzącym. Ważne jest, aby poinformować lekarza, jeśli pacjentka jest w ciąży, planuje wkrótce począć dziecko lub karmi piersią, ponieważ lek może zaszkodzić dziecku, przenikając do mleka.
Lek należy przechowywać w temperaturze nieprzekraczającej 25°C. Fabryczna butelka z pomarańczowego szkła i plastikowym zamknięciem to optymalne miejsce przechowywania kapsułek. Dodatkowo należy umieścić ją w miejscu niedostępnym dla dzieci.
Dobra wiadomość dla pacjentów leczących się zarówno w ramach NFZ, jak i prywatnie, a także dla tych, którzy zamawiają recepty online, jest taka, że lek nawet bez refundacji nie należy do drogich. Viregyt-K jest lekiem, który kwalifikuje się do refundacji na podstawie uprawnień pacjenta do odpłatności. Można go otrzymać wyłącznie na receptę. Cena Viregyt-K w leczeniu choroby Parkinsona u dorosłych z dyskinezą późną wynosi 6,08 zł po refundacji 30%. Cena przy 100% refundacji wynosi 20,28 zł. Dla seniorów powyżej 75 roku życia lek jest bezpłatny, jeśli wskazania są objęte refundacją.
Ulotka dołączona do opakowania przez producenta zawiera informacje dotyczące potencjalnych skutków ubocznych oraz tego, jak często mogą one wystąpić. Poziom dyskomfortu spowodowany skutkami ubocznymi może być różny w zależności od rodzaju. Zazwyczaj ustępują one po kilku dniach leczenia. Jeśli jednak utrzymują się lub stają się coraz bardziej uciążliwe, ważne jest, aby omówić tę kwestię z lekarzem. W przypadku wystąpienia zawrotów głowy, drgawek lub omdlenia po przyjęciu leku Viregyt-K należy niezwłocznie zwrócić się o pomoc medyczną. Dodatkowo wszelkie inne działania niepożądane wymienione w ulotce, wraz z częstotliwością ich występowania, należy zgłosić lekarzowi lub farmaceucie.
Rozpocznij e-konsultację z możliwością uzyskania e-recepty