Pracujemy codziennie. E-wizyta nawet 15 minut

Tabletki antykoncepcyjne Microgynon 21– charakterystyka, stosowanie, skutki uboczne, przeciwwskazania

Microgynon 21 to lek w postaci tabletek, który zaliczany jest do złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych. Tabletki Microgynon 21 przeznaczone są dla kobiet płodnych jako metoda zapobiegania zajściu w nieplanowaną ciążę. Należy stosować je regularnie, przestrzegając stałych pór ich przyjmowania.

Każda tabletka hormonalna Microgynon 21 w składzie zawiera dwa odpowiedniki hormonów żeńskich, czyli lewonorgestrel (odpowiednik progesteronu) oraz etynyloestradiol (odpowiednik estrogenu) – zawartość hormonów w tabletkach Microgynon 21 jest niska. Lek może jednak działać na kobietę nie tylko w sposób pożądany, ale również w sposób niepożądany – jego skutki uboczne występują z różną częstotliwością. Nie każda kobieta może ponadto stosować tabletki antykoncepcyjne Microgynon 21 – przykładem przeciwwskazania jest m.in. zakrzepica żył głębokich lub zatorowość płucna (bądź wysokie ryzyko ich wystąpienia). Co jeszcze znajdziemy w ulotce leku?

Czym jest lek Microgynon 21? Składniki aktywne i wskazania

Microgynon 21 to doustny środek antykoncepcyjny stosowany w celu ochrony przed nieplanowanym poczęciem. Jest to hormonalny lek antykoncepcyjny złożony. W blistrze znajduje się 21 tabletek powlekanych – wszystkie z nich to tabletki hormonalne, a w każdej znajduje się 30 µg etynyloestradiolu oraz 150 µg lewonorgestrelu. Jego podstawowym zadaniem jest hamowanie owulacji oraz zmiany śluzu szyjkowego.

Jak prawidłowo przyjmować tabletki Microgynon 21?

Tabletki antykoncepcyjne Microgynon 21 powinny być przyjmowane w sposób zgodny z zaleceniami podanymi w ulotce. Preparat przeznaczony jest do stosowania doustnego. Każda tabletka na opakowaniu oznaczona jest dniem tygodnia – zaczynając opakowanie, pacjentka powinna przyjąć tabletkę przypisaną do danego dnia tygodnia, po czym kontynuować przyjmowanie następnych tabletek przez 3 tygodnie, zgodnie z zaznaczonym na opakowaniu kierunkiem. Tabletki powinny być przyjmowane 1 raz dziennie o stałych porach. Po przyjęciu ostatniej 21. tabletki należy zrobić 7-dniową przerwę od terapii hormonalnej – w tym czasie zwykle pojawia się krwawienie z odstawienia. Po tygodniu przerwy natomiast pacjentka powinna rozpocząć przyjmowanie nowego opakowania tabletek Microgynon 21.

W ulotce szczegółowo opisano sposób postępowania, jeśli pacjentka po raz pierwszy sięga po tabletki Microgynon 21 – procedury postępowania różnią się bowiem od tego, czy pacjentka wcześniej zabezpieczała się hormonalnie, a jeśli tak, to w jaki sposób, poza tym znaczenie może mieć niedawne poronienie lub poród. Przepisując lek po raz pierwszy, lekarz zapewne również poinstruuje pacjentkę, jak prawidłowo zacząć go przyjmować.

Tabletki Microgynon 21 – skuteczność

Bardzo ważne dla skuteczności działania tabletek Microgynon 21 jest ich prawidłowe, regularne (co do pory dnia) przyjmowanie. Pominięcie tabletki lub tabletek może wpłynąć negatywnie na skuteczność ochrony przed ciążą, zwłaszcza jeśli minie więcej niż 12 godzin od planowanej pory przyjęcia leku. Procedury postępowania w przypadku pominięcia pigułek w poszczególnych tygodniach ich przyjmowania podano w ulotce. Na skuteczność leku mogą też wpływać wymioty i biegunka – zwłaszcza jeśli dojdzie do nich w pierwszych 3-4 godzinach od połknięcia pigułki. Niekorzystnie na skuteczność antykoncepcyjną Microgynon 21 mogą też wpływać niektóre leki – możliwość bezpiecznego łączenia leków należy omówić z lekarzem.

Prawidłowo przyjmowane tabletki Microgynon 21 z wysoką skutecznością chronią przed nieplanowanym poczęciem. Tabletki Microgynon 21, podobnie jak inne hormonalne środki antykoncepcyjne, nie zapewniają jednak ochrony przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Skutki uboczne tabletek antykoncepcyjnych Microgynon 21

U niektórych pacjentek stosujących antykoncepcję hormonalną Microgynon 21 mogą pojawić się działania niepożądane, chociaż nie występują one u każdego. Często, czyli u więcej niż 1 pacjentki na 100 przyjmujących lek, występują takie skutki uboczne jak bóle głowy, nudności i bóle brzucha, a także wzrost masy ciała. Często też tabletki Microgynon 21 powodują tkliwość i bóle piersi, a także zmiany nastroju i spadek nastroju. Niezbyt częste i rzadkie działania niepożądane leku, a także te, które występują z nieznaną częstotliwością, można sprawdzić w ulotce.

Lek Microgynon 21 – przeciwwskazania

Tabletek antykoncepcyjnych Microgynon 21 nie może stosować każda kobieta, dlatego ważny jest wcześniejszy kontakt z lekarzem. Niezbędne może być też wykonanie dodatkowych badań, zanim lek zostanie pacjentce przepisany po raz pierwszy.

Lek przeciwwskazany jest w ciąży oraz w czasie karmienia piersią i nie powinny stosować go pacjentki nadwrażliwe na jego składniki czynne lub pomocnicze. Przeciwwskazaniem są też zakrzepy krwi w naczyniach lub organach (obecnie bądź w przeszłości), a także choroby zwiększające ryzyko zakrzepu w tętnicy, a oprócz tego zaburzenia wpływające na krzepliwość krwi. Lek nie powinien być stosowany przez pacjentki zmagające się z migreną z aurą, a także przez kobiety, które przeszły zawał serca bądź udar. Przeciwwskazanie stanowi również planowany zabieg chirurgiczny bądź długotrwałe unieruchomienie, a także dławica piersiowa (obecnie bądź w przeszłości) czy przemijający napad niedokrwienny. Leku nie powinny stosować pacjentki z krwawieniami z dróg rodnych o nieustalonej przyczynie, a także kobiety z ciężką chorobą wątroby (obecnie lub w przeszłości) czy nowotworami wątroby (obecnie lub w przeszłości). Przeciwwskazanie stanowi również nowotwór zależny od hormonów płciowych (obecnie lub w przeszłości). Pozostałe przeciwwskazania i środki ostrożności podane są w ulotce leku.

Na podstawie:

Ulotka i ChPL Microgynon 21 [dostęp online 10.2023]

Encyklopedia leków

Adaring
Atywia
Atywia Daily
Axia
Axia Conti
Belara
Daylette
Diane-35
Drovelis
Elin
EllaOne
Escapelle
Evra
Ginoring
Jeanine
Kontracept
Levomine
Limetic
Liberelle
Microgynon 21
Naraya
Naraya Plus
Novynette
NuvaRing
PolaRing
Orlifique
Qlaira
Rigevidon
Slinda
Sylvie 20
Sylvie 30
Vibin
Vibin mini
Vines
Vixpo
Yasmin
Yasminelle
Yaz

Wybierz odpowiednią e-konsultacje

Alergia
Atopowe Zapalenie Skóry (Egzema)
Bakteryjne Zapalenie Pochwy
Bezsenność
Ból Kręgosłupa
Ból Ucha
Chlamydia
Choroba Zwyrodnieniowa Stawów
Depresja
Grzybica Penisa
Grzybicze Zapalenie Pochwy
Grypa
Insulinooporność
Kłykciny Kończyste
Kontaktowe Zapalenie Skóry
Łysienie
Menopauza
Migrena
Nadciśnienie
Niedobór Witaminy D
Niedobory Witamin z Grupy B (B1, B6, B12)
Niedoczynność Tarczycy
Nietrzymanie Moczu
Nudności i Wymioty
Otyłość
Opryszczka
Opryszczkowate Zapalenie Skóry
Przedwczesny Wytrysk
Profilaktyka Malarii
Profilaktyka po Ukąszeniu Kleszcza
Świerzb
Szczepienie przeciwko grypie
Tabl. anty.
Tabl. Dzień PO
Trądzik

Treści medyczne zamieszczone w niniejszym artykule mają charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny. Nie stanowią one zamiennika profesjonalnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Zawsze zaleca się skonsultowanie się z odpowiednim specjalistą w przypadku jakichkolwiek problemów zdrowotnych, diagnozy lub podejrzeń o chorobę. Artykuł nie ma na celu zastępowania wizyty lekarskiej, a informacje w nim zawarte nie powinny być traktowane jako porada medyczna. Każda decyzja dotycząca zdrowia powinna być podejmowana po konsultacji z lekarzem.

Rozpocznij e-konsultację z możliwością uzyskania e-recepty