Pracujemy codziennie. E-wizyta nawet 15 minut
Axia Conti to hormonalny środek antykoncepcyjny przeznaczony do przyjmowania doustnego w celu zapobiegania ciąży. Z uwagi na to, że w składzie preparatu znajdują się dwa składniki czynne (etynyloestradiol i drospirenon), jest to złożony środek antykoncepcyjny.
Tabletki antykoncepcyjne Axia Conti są przeznaczone dla płodnych kobiet aktywnych seksualnie jako forma ochrony przed zapłodnieniem. Ich działanie wiąże się głównie z hamowaniem owulacji oraz zmianami w endometrium. Stosowany zgodnie z zaleceniami lek z wysoką skutecznością chroni przed ciążą, jednak może mieć też działania niepożądane. Jednocześnie należy pamiętać, że tabletki Axia Conti – jak każdy inny lek – mają również przeciwwskazania, których ewentualną obecność powinien wykluczyć lekarz, zanim przepisze preparat pacjentce. Co jeszcze należy wiedzieć o tabletkach antykoncepcyjnych Axia Conti? Sprawdzamy!
Axia Conti to złożone tabletki antykoncepcyjne, które są przeznaczone dla kobiet chcących zabezpieczyć się przed zajściem w nieplanowaną ciążę. Ten doustny lek hormonalny zawiera dwa składniki czynne, a mianowicie etynyloestradiol (w dawce 0,02 mg na tabletkę) i drospirenon (w dawce 3 mg na tabletkę). Właściwości antykoncepcyjne leku są efektem współdziałania różnych mechanizmów, a do najważniejszych z nich można zaliczyć hamowanie uwalniania jajeczek oraz wywoływanie pewnych zmian w endometrium macicy. Tabletki antykoncepcyjne Axia Conti nie mają jednak właściwości, dzięki którym zapewniałyby ochronę przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Z tego powodu, aby chronić się przed chorobami wenerycznymi, należy dodatkowo korzystać z prezerwatywy.
Tabletki Axia Conti należy stosować w prawidłowy sposób, przestrzegając zaleceń podanych w ulotce. Jeśli pacjentka dopiero rozpoczyna stosowanie tego środka, powinna zapoznać się z informacjami dotyczącymi przyjęcia pierwszej tabletki. Zalecenia mogą się różnić, zależnie od wcześniejszej metody antykoncepcji oraz czynników takich jak poronienie bądź poród. W opakowaniu Axia Conti znajduje się łącznie 28 tabletek, zatem preparat przyjmuje się w trybie ciągłym, bez zachowywania przerw między kolejnymi opakowaniami. 24 tabletki różowe są hormonalne i przyjmuje się je w pierwszej kolejności, połykając 1 pigułkę dziennie o stałych porach. Kolejne 4 tabletki białe to pigułki placebo, czyli pozbawione hormonów – należy przyjmować je po zażyciu wszystkich różowych tabletek – również stosujemy 1 pigułkę dziennie. Dzień po przyjęciu ostatniej białej pigułki pacjentka powinna przyjąć pierwszą różową pigułkę z nowego opakowania.
Prawidłowo przyjmowane pigułki antykoncepcyjne Axia Conti mają wysoką skuteczność działania. Wszelkie nieprawidłowości dotyczące prowadzenia terapii mogą jednak rzutować na skuteczność leku, zwiększając ryzyko zajścia w ciążę. Jeśli na przykład pacjentka będzie przyjmować tabletki nieregularnie, nie będzie pilnować stałych pór ich przyjmowania i będzie się zdarzać, że pominie tabletkę/tabletki, lek może nie zapewniać swojej maksymalnej skuteczności. Również zaburzenia żołądkowe, w tym wymioty i silna biegunka, które wystąpią w krótkim czasie od zażycia pigułki, mogą obniżać skuteczność antykoncepcyjną preparatu. Szczególną ostrożność należy ponadto zachować, łącząc tabletki Axia Conti z innymi lekami, gdyż w niektórych przypadkach (lista leków podana w ulotce) mogą zachodzić niekorzystne interakcje, w tym te związane z obniżeniem skuteczności antykoncepcyjnej Axia Conti.
Wszystkie leki, w tym również tabletki Axia Conti, mogą mieć pewne skutki uboczne. Często, czyli u mniej niż 1 na 10 osób, antykoncepcja Axia Conti powoduje nudności, zmiany nastroju i bóle głowy. Często też przyczynia się do problemów z miesiączką, w tym do jej zatrzymania lub nieregularnych miesiączek, poza tym tabletki Axia Conti mogą odpowiadać za ból piersi. Inne możliwe działania niepożądane tabletek Axia Conti zostały podane w dołączonej do opakowania ulotce – zaobserwowanie jakichkolwiek skutków ubocznych leku stanowi wskazanie do konsultacji z lekarzem.
Tabletki antykoncepcyjne Axia Conti wydawane są wyłącznie z przepisu lekarza. Zanim lekarz wystawi pacjentce e-receptę na ten lek, powinien się upewnić, czy nie ma ona żadnych przeciwwskazań do jego stosowania. Preparat nie powinien być stosowany przez kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. Przeciwwskazanie stanowi również nadwrażliwość na składniki czynne lub pomocnicze leku. Nie należy stosować Axia Conti, jeśli pacjentka ma niewyjaśnione krwawienia z pochwy, zaburzenia czynności nerek czy migrenę z aurą. Przeciwwskazanie stanowią też zakrzepy krwi w naczyniach żylnych nóg, w płucach lub w innych narządach, zaburzenia wpływające na krzepliwość krwi, a także choroby zwiększające ryzyko powstawania zakrzepów w tętnicach. Lek Axia Conti nie może być też stosowany w wielu innych przypadkach – więcej informacji można znaleźć w ulotce preparatu.
Na podstawie:
Ulotka i ChPL Axia Conti [dostęp online 10.2023]
Rozpocznij e-konsultację z możliwością uzyskania e-recepty