Pracujemy codziennie. E-wizyta nawet 15 minut

Antykoncepcja Axia Conti – wskazania, działanie, przeciwwskazania, skutki uboczne

Axia Conti to hormonalny środek antykoncepcyjny przeznaczony do przyjmowania doustnego w celu zapobiegania ciąży. Z uwagi na to, że w składzie preparatu znajdują się dwa składniki czynne (etynyloestradiol i drospirenon), jest to złożony środek antykoncepcyjny.

Tabletki antykoncepcyjne Axia Conti są przeznaczone dla płodnych kobiet aktywnych seksualnie jako forma ochrony przed zapłodnieniem. Ich działanie wiąże się głównie z hamowaniem owulacji oraz zmianami w endometrium. Stosowany zgodnie z zaleceniami lek z wysoką skutecznością chroni przed ciążą, jednak może mieć też działania niepożądane. Jednocześnie należy pamiętać, że tabletki Axia Conti – jak każdy inny lek – mają również przeciwwskazania, których ewentualną obecność powinien wykluczyć lekarz, zanim przepisze preparat pacjentce. Co jeszcze należy wiedzieć o tabletkach antykoncepcyjnych Axia Conti? Sprawdzamy!

Czym jest lek Axia Conti? Jakie ma wskazania i działanie?

Axia Conti to złożone tabletki antykoncepcyjne, które są przeznaczone dla kobiet chcących zabezpieczyć się przed zajściem w nieplanowaną ciążę. Ten doustny lek hormonalny zawiera dwa składniki czynne, a mianowicie etynyloestradiol (w dawce 0,02 mg na tabletkę) i drospirenon (w dawce 3 mg na tabletkę). Właściwości antykoncepcyjne leku są efektem współdziałania różnych mechanizmów, a do najważniejszych z nich można zaliczyć hamowanie uwalniania jajeczek oraz wywoływanie pewnych zmian w endometrium macicy. Tabletki antykoncepcyjne Axia Conti nie mają jednak właściwości, dzięki którym zapewniałyby ochronę przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Z tego powodu, aby chronić się przed chorobami wenerycznymi, należy dodatkowo korzystać z prezerwatywy.

Jak stosować Axia Conti?

Tabletki Axia Conti należy stosować w prawidłowy sposób, przestrzegając zaleceń podanych w ulotce. Jeśli pacjentka dopiero rozpoczyna stosowanie tego środka, powinna zapoznać się z informacjami dotyczącymi przyjęcia pierwszej tabletki. Zalecenia mogą się różnić, zależnie od wcześniejszej metody antykoncepcji oraz czynników takich jak poronienie bądź poród. W opakowaniu Axia Conti znajduje się łącznie 28 tabletek, zatem preparat przyjmuje się w trybie ciągłym, bez zachowywania przerw między kolejnymi opakowaniami. 24 tabletki różowe są hormonalne i przyjmuje się je w pierwszej kolejności, połykając 1 pigułkę dziennie o stałych porach. Kolejne 4 tabletki białe to pigułki placebo, czyli pozbawione hormonów – należy przyjmować je po zażyciu wszystkich różowych tabletek – również stosujemy 1 pigułkę dziennie. Dzień po przyjęciu ostatniej białej pigułki pacjentka powinna przyjąć pierwszą różową pigułkę z nowego opakowania.

Lek Axia Conti – co obniża jego skuteczność?

Prawidłowo przyjmowane pigułki antykoncepcyjne Axia Conti mają wysoką skuteczność działania. Wszelkie nieprawidłowości dotyczące prowadzenia terapii mogą jednak rzutować na skuteczność leku, zwiększając ryzyko zajścia w ciążę. Jeśli na przykład pacjentka będzie przyjmować tabletki nieregularnie, nie będzie pilnować stałych pór ich przyjmowania i będzie się zdarzać, że pominie tabletkę/tabletki, lek może nie zapewniać swojej maksymalnej skuteczności. Również zaburzenia żołądkowe, w tym wymioty i silna biegunka, które wystąpią w krótkim czasie od zażycia pigułki, mogą obniżać skuteczność antykoncepcyjną preparatu. Szczególną ostrożność należy ponadto zachować, łącząc tabletki Axia Conti z innymi lekami, gdyż w niektórych przypadkach (lista leków podana w ulotce) mogą zachodzić niekorzystne interakcje, w tym te związane z obniżeniem skuteczności antykoncepcyjnej Axia Conti.

Tabletki antykoncepcyjne Axia Conti – możliwe skutki uboczne

Wszystkie leki, w tym również tabletki Axia Conti, mogą mieć pewne skutki uboczne. Często, czyli u mniej niż 1 na 10 osób, antykoncepcja Axia Conti powoduje nudności, zmiany nastroju i bóle głowy. Często też przyczynia się do problemów z miesiączką, w tym do jej zatrzymania lub nieregularnych miesiączek, poza tym tabletki Axia Conti mogą odpowiadać za ból piersi. Inne możliwe działania niepożądane tabletek Axia Conti zostały podane w dołączonej do opakowania ulotce – zaobserwowanie jakichkolwiek skutków ubocznych leku stanowi wskazanie do konsultacji z lekarzem.

Przeciwwskazania leku Axia Conti

Tabletki antykoncepcyjne Axia Conti wydawane są wyłącznie z przepisu lekarza. Zanim lekarz wystawi pacjentce e-receptę na ten lek, powinien się upewnić, czy nie ma ona żadnych przeciwwskazań do jego stosowania. Preparat nie powinien być stosowany przez kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. Przeciwwskazanie stanowi również nadwrażliwość na składniki czynne lub pomocnicze leku. Nie należy stosować Axia Conti, jeśli pacjentka ma niewyjaśnione krwawienia z pochwy, zaburzenia czynności nerek czy migrenę z aurą. Przeciwwskazanie stanowią też zakrzepy krwi w naczyniach żylnych nóg, w płucach lub w innych narządach, zaburzenia wpływające na krzepliwość krwi, a także choroby zwiększające ryzyko powstawania zakrzepów w tętnicach. Lek Axia Conti nie może być też stosowany w wielu innych przypadkach – więcej informacji można znaleźć w ulotce preparatu.

Na podstawie:

Ulotka i ChPL Axia Conti [dostęp online 10.2023]

Encyklopedia leków

Adaring
Atywia
Atywia Daily
Axia
Axia Conti
Belara
Daylette
Diane-35
Drovelis
Elin
EllaOne
Escapelle
Evra
Ginoring
Jeanine
Kontracept
Levomine
Limetic
Liberelle
Microgynon 21
Naraya
Naraya Plus
Novynette
NuvaRing
PolaRing
Orlifique
Qlaira
Rigevidon
Slinda
Sylvie 20
Sylvie 30
Vibin
Vibin mini
Vines
Vixpo
Yasmin
Yasminelle
Yaz

Wybierz odpowiednią e-konsultacje

Alergia
Atopowe Zapalenie Skóry (Egzema)
Bakteryjne Zapalenie Pochwy
Bezsenność
Ból Kręgosłupa
Ból Ucha
Chlamydia
Choroba Zwyrodnieniowa Stawów
Depresja
Grzybica Penisa
Grzybicze Zapalenie Pochwy
Grypa
Insulinooporność
Kłykciny Kończyste
Kontaktowe Zapalenie Skóry
Łysienie
Menopauza
Migrena
Nadciśnienie
Niedobór Witaminy D
Niedobory Witamin z Grupy B (B1, B6, B12)
Niedoczynność Tarczycy
Nietrzymanie Moczu
Nudności i Wymioty
Otyłość
Opryszczka
Opryszczkowate Zapalenie Skóry
Przedwczesny Wytrysk
Profilaktyka Malarii
Profilaktyka po Ukąszeniu Kleszcza
Świerzb
Szczepienie przeciwko grypie
Tabl. anty.
Tabl. Dzień PO
Trądzik
Treści medyczne zamieszczone w niniejszym artykule mają charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny. Nie stanowią one zamiennika profesjonalnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Zawsze zaleca się skonsultowanie się z odpowiednim specjalistą w przypadku jakichkolwiek problemów zdrowotnych, diagnozy lub podejrzeń o chorobę. Artykuł nie ma na celu zastępowania wizyty lekarskiej, a informacje w nim zawarte nie powinny być traktowane jako porada medyczna. Każda decyzja dotycząca zdrowia powinna być podejmowana po konsultacji z lekarzem.

Rozpocznij e-konsultację z możliwością uzyskania e-recepty