Pracujemy codziennie. E-wizyta nawet 15 minut

Antykoncepcja Yaz – wskazania, działanie, przeciwwskazania, skutki uboczne

Tabletki antykoncepcyjne Yaz są stosowane w celu zapobiegania zajściu w ciążę. Ten doustny hormonalny środek antykoncepcyjny ma w składzie dwa hormony (etynyloestradiol i drospirenon), zatem jest preparatem złożonym. Lek należy stosować regularnie, przyjmując go o stałych porach każdego dnia.

Yaz jest doustnym złożonym hormonalnym środkiem antykoncepcyjnym, który działa poprzez hamowanie uwalniania komórki jajowej oraz wywoływanie zmian w endometrium. Preparat jest dostępny wyłącznie na receptę, a przed jej wystawieniem lekarz powinien się upewnić, że pacjentka może bezpiecznie z niego korzystać, tzn. nie ma ku temu przeciwwskazań. Tabletki antykoncepcyjne Yaz z wysoką skutecznością chronią przed ciążą, o ile są stosowane w prawidłowy sposób. Należy jednak liczyć się z tym, że mogą też działać na organizm w sposób niepożądany. Co jeszcze trzeba wiedzieć o preparacie Yaz? Sprawdzamy ulotkę!

Czym jest preparat Yaz? Wskazania i sposób działania

Yaz to hormonalny środek antykoncepcyjny w postaci tabletek, który jest przeznaczonych do stosowania doustnego. Lek zażywa się w celu ochrony przed zajściem w ciążę. Jego tabletki czynne bazują na zawartości dwóch hormonalnych składników aktywnych, zatem jest to antykoncepcja złożona. W składzie każdej tabletki hormonalnej Yaz można znaleźć 0,02 mg etynyloestradiolu oraz 3,0 mg drospirenonu. Działanie antykoncepcyjne leku wiąże się z interakcjami kilku czynników – najważniejszym z nich jest hamowanie owulacji, a także zmiany w obrębie endometrium. Tabletki antykoncepcyjne Yaz, podobnie jak inne doustne preparaty antykoncepcyjne, nie chronią jednak kobiety przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Jeśli zatem kobieta nie ma stałego partnera, powinna pomyśleć o dodatkowym zabezpieczaniu się prezerwatywą.

Preparat Yaz – zalecenia dotyczące stosowania

Tabletki antykoncepcyjne Yaz należy stosować w sposób zgodny z zaleceniami podanymi w ulotce dołączonej do opakowania, gdyż prawidłowość ich przyjmowania ma duże znaczenie w kontekście skuteczności środka. W opakowaniu znajduje się 28 tabletek powlekanych, przy czym 24 tabletki są jasnoróżowe i mają w składzie hormony, a 4 tabletki powlekane są białe i nie mają w składzie hormonów. Pacjentka powinna zapoznać się z informacjami zawartymi w ulotce dotyczącymi rozpoczęcia korzystania z tej metody antykoncepcyjnej – zalecenia związane z rozpoczęciem pierwszego opakowania Yaz mogą różnić się zależnie od wcześniejszego sposobu zabezpieczania się przed ciążą, niedawnego poronienia, porodu itd. Schemat przyjmowania tabletek Yaz jest natomiast prosty – kobieta powinna codziennie o stałych porach przyjmować 1 tabletkę z blistra. Najpierw pacjentka przyjmuje wszystkie pigułki jasnoróżowe, po czym przyjmuje tabletki białe, a następnie (bez przerwy) rozpoczyna kolejne opakowanie Yaz.

Co obniża skuteczność działania tabletek Yaz?

Skuteczność złożonych środków hormonalnych jest wysoka. Należy jednak liczyć się z tym, że ich nieprawidłowe stosowanie może się wiązać z obniżeniem skuteczności antykoncepcyjnej. Niekorzystnie na skuteczność preparatu Yaz wpływa między innymi jego nieregularne przyjmowanie, w tym szczególnie pomijanie tabletek hormonalnych. Dodatkowo niekorzystnie na skuteczność leku może wpływać wystąpienie wymiotów bądź silnej biegunki w krótkim czasie od połknięcia pigułki. W ulotce znajduje się ponadto wykaz leków, które nie powinny być łączone z tabletkami Yaz w związku z możliwymi niekorzystnymi interakcjami (w tym właśnie obniżającymi skuteczność leku).

Tabletki antykoncepcyjne Yaz – skutki uboczne

Decydując się na korzystanie z tabletek antykoncepcyjnych Yaz, należy zwrócić uwagę na to, że mogą one mieć zarówno działania pożądane (czyli działać antykoncepcyjne), jak i pewne działania niepożądane. Skutki uboczne Yaz nie występują co prawda u każdej pacjentki korzystającej z tej metody zabezpieczenia przed ciążą, jednak nie można wykluczyć ewentualności ich pojawienia się. Do częstych działań niepożądanych wynikających ze stosowania tabletek Yaz, czyli takich, które występują u 1–10 kobiet na każde 100, można zaliczyć ból głowy, nudności i zmiany nastroju. Często też lek Yaz powoduje ból piersi oraz problemy związane z miesiączką, w tym nieregularne krwawienia miesiączkowe lub ich brak. Pozostałe możliwe działania niepożądane preparatu wyszczególniono w ulotce – należy się z nimi zapoznać. Zaobserwowanie u siebie jakiegokolwiek skutku ubocznego leku najlepiej skonsultować z lekarzem.

Kto nie może stosować leku Yaz? Przeciwwskazania

Tabletki antykoncepcyjne Yaz są dostępne jedynie na receptę, a przed ich przepisaniem lekarz powinien sprawdzić, czy pacjentka nie ma żadnych przeciwwskazań do ich stosowania. Może nim być nadwrażliwość na chociaż jeden ze składników leku, a preparat nie może być stosowany w ciąży i przez pacjentki karmiące piersią. Przeciwwskazanie stanowi też zakrzepica żył głębokich (obecnie lub w przeszłości), zatorowość płucna (obecnie lub w przeszłości) i występowanie zakrzepów w innych narządach (obecnie lub w przeszłości). Nie należy stosować leku przy zaburzeniach wpływających na krzepliwość krwi i chorobach zwiększających ryzyko zakrzepu w tętnicy. Przeciwwskazanie stanowi też przebyty zawał serca lub udar, a także planowany zabieg chirurgiczny lub długotrwałe unieruchomienie. Pozostałe przeciwwskazania są podane w ulotce.

Na podstawie:

Ulotka i ChPL Yaz [dostęp online 10.2023]

Encyklopedia leków

Adaring
Atywia
Atywia Daily
Axia
Axia Conti
Belara
Daylette
Diane-35
Drovelis
Elin
EllaOne
Escapelle
Evra
Ginoring
Jeanine
Kontracept
Levomine
Limetic
Liberelle
Microgynon 21
Naraya
Naraya Plus
Novynette
NuvaRing
PolaRing
Orlifique
Qlaira
Rigevidon
Slinda
Sylvie 20
Sylvie 30
Vibin
Vibin mini
Vines
Vixpo
Yasmin
Yasminelle
Yaz

Wybierz odpowiednią e-konsultacje

Alergia
Atopowe Zapalenie Skóry (Egzema)
Bakteryjne Zapalenie Pochwy
Bezsenność
Ból Kręgosłupa
Ból Ucha
Chlamydia
Choroba Zwyrodnieniowa Stawów
Depresja
Grzybica Penisa
Grzybicze Zapalenie Pochwy
Grypa
Insulinooporność
Kłykciny Kończyste
Kontaktowe Zapalenie Skóry
Łysienie
Menopauza
Migrena
Nadciśnienie
Niedobór Witaminy D
Niedobory Witamin z Grupy B (B1, B6, B12)
Niedoczynność Tarczycy
Nietrzymanie Moczu
Nudności i Wymioty
Otyłość
Opryszczka
Opryszczkowate Zapalenie Skóry
Przedwczesny Wytrysk
Profilaktyka Malarii
Profilaktyka po Ukąszeniu Kleszcza
Świerzb
Szczepienie przeciwko grypie
Tabl. anty.
Tabl. Dzień PO
Trądzik
Treści medyczne zamieszczone w niniejszym artykule mają charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny. Nie stanowią one zamiennika profesjonalnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Zawsze zaleca się skonsultowanie się z odpowiednim specjalistą w przypadku jakichkolwiek problemów zdrowotnych, diagnozy lub podejrzeń o chorobę. Artykuł nie ma na celu zastępowania wizyty lekarskiej, a informacje w nim zawarte nie powinny być traktowane jako porada medyczna. Każda decyzja dotycząca zdrowia powinna być podejmowana po konsultacji z lekarzem.

Rozpocznij e-konsultację z możliwością uzyskania e-recepty