Pracujemy codziennie. E-wizyta nawet 15 minut

Antykoncepcja Liberelle – wskazania, działanie, przeciwwskazania, skutki uboczne

Liberelle to doustny lek stosowany w celu zapobiegania ciąży, będący hormonalnym złożonym środkiem antykoncepcyjnym. W składzie leku znajdują się dwa rodzaje żeńskich hormonów płciowych, czyli norgestymat i etynyloestradiol. Lek wymaga stosowania zgodnego z zaleceniami producenta.

Tabletki antykoncepcyjne Liberelle odpowiadają za hamowanie owulacji, a przy tym zmieniają konsystencję śluzu szyjkowego, działając w ten sposób antykoncepcyjnie. Prawidłowo stosowane tabletki wyróżniają się wysoką skutecznością działania antykoncepcyjnego, ale aby stosować ten lek bezpiecznie, należy się upewnić, czy pacjentka nie ma przeciwwskazań zdrowotnych do terapii. Jednocześnie decydując się na stosowanie Liberelle, należy pamiętać, że preparat może mieć też skutki uboczne. Co jeszcze warto wiedzieć o tym produkcie, jego działaniu, skutkach ubocznych i przeciwwskazaniach? Sprawdzamy w ulotce.

Liberelle – czym jest ten preparat? Wskazania i działanie

Tabletki Liberelle należą do doustnych środków antykoncepcyjnych. Jest to złożony preparat hormonalny stosowany w celu zapobiegania ciąży. W składzie tabletek hormonalnych można znaleźć 2 składniki czynne (2 hormony). W skład każdej hormonalnej tabletki Liberelle wchodzi 250 µg norgestymatu i 35 µg etynyloestradiolu. Działanie leku Liberelle polega na hamowaniu uwalniania komórki jajowej z jajników – jeśli ta nie jest uwolniona, plemniki nie mogą jej zapłodnić, zatem kobieta nie może zajść w ciążę. Dodatkowo preparat Liberelle zagęszcza śluz szyjki macicy, co zmniejsza ruchliwość plemników, utrudniając im poruszanie się w drogach rodnych kobiety. Tabletki antykoncepcyjne Liberelle nie mają natomiast działania chroniącego kobietę przed zarażeniem się chorobami wenerycznymi – w celu ochrony przed chorobami przenoszonymi drogą płciową należy stosować prezerwatywę.

Lek Liberelle – jak przyjmować?

Tabletki Liberelle powinny być przyjmowane regularnie o stałych porach każdego dnia. W opakowaniu preparatu znajduje się 21 tabletek – wszystkie są tabletkami hormonalnymi. Pacjentka powinna przyjmować 1 tabletkę dziennie przez kolejnych 21 dni, po czym powinna zrobić tydzień przerwy od stosowania leku, by następnie rozpocząć jego nowe opakowanie. Zwykle w czasie 7-dniowej przerwy występuje krwawienie z odstawienia, przy czym w tym czasie pacjentka jest wciąż chroniona przed zajściem w ciążę. Sposób rozpoczęcia stosowania tego leku również nie może być przypadkowy – procedurę postępowania podano w ulotce i jest ona zależna od rodzaju wcześniejszej antykoncepcji, ewentualnego niedawnego porodu, poronienia itd.

Co obniża skuteczność działania Liberelle?

Jako złożony doustny środek antykoncepcyjny lek Liberelle ma wysoką skuteczność ochrony antykoncepcyjnej. Może ją jednak obniżać nieregularne przyjmowanie pigułek czy ich pomijanie. Podobnie działają również wymioty i silna biegunka, jeśli wystąpią zanim pigułka wchłonie się i zacznie działać. Niekorzystny wpływ na skuteczność antykoncepcyjną tabletek Liberelle mogą mieć też niektóre leki – lista możliwych interakcji podana jest w ulotce.

Tabletki antykoncepcyjne Liberelle – działania niepożądane

Lek Liberelle jest stosowany w celu ochrony przed zajściem w ciążę, jednak może też wpływać na organizm w sposób niepożądany. Możliwe skutki uboczne wynikające ze stosowania Liberelle opisano dokładnie w dołączonej do opakowania ulotce, podając też częstotliwość ich występowania. Zgodnie z zawartymi tam informacjami lek Liberelle bardzo często (czyli częściej niż u 1 na 10 osób) powoduje bóle głowy, zaburzenia żołądkowe (w tym biegunkę, nudności czy wymioty), a także bolesne cykle miesiączkowe i nieprawidłowe krwawienie z odstawienia. Do częstych działań niepożądanych Liberelle można też zaliczyć krwawienie i plamienie śródcykliczne, jednak mijają one, gdy organizm przyzwyczai się do leku. Pozostałe możliwe działania niepożądane Liberelle opisano w ulotce. Jeśli kobieta zaobserwuje u siebie którekolwiek z nich lub będą jej doskwierać skutki uboczne leku, które nie zostały opisane w ulotce, powinna skonsultować się z lekarzem.

Przeciwwskazania leku Liberelle – kto nie powinien go stosować?

Nie każdy może stosować lek Liberelle, gdyż ma on pewne przeciwwskazania do stosowania. Aby upewnić się, że pacjentka może bezpiecznie korzystać z tego środka, lekarz powinien wykluczyć występowanie ewentualnych przeciwwskazań w jej przypadku. Tabletki antykoncepcyjne Liberelle nie powinny być stosowane przez pacjentki oczekujące dziecka i karmiące piersią. Przeciwwskazanie stanowi również nadwrażliwość na ich składnik czynny lub pomocnicze. Lek nie powinien być ponadto stosowany, jeśli pacjentka ma migrenę z aurą, wadę serca z powikłaniami lub nie będzie długo chodzić. Przeciwwskazanie stanowią też (występujące obecnie lub w przeszłości) choroby wątroby (jeśli czynność narządu nie wróciła do normy), guzy wątroby, zakrzepica żył głębokich, zatorowość płucna, zakrzepy w innych narządach, zawał mięśnia sercowego lub udar mózgu. Lek Liberelle nie może być też stosowany przy występującym lub podejrzewanym raku piersi bądź narządów rodnych. Pozostałe przeciwwskazania można sprawdzić w ulotce – nie wolno stosować preparatu, mając choć jedno z wymienionych tam przeciwwskazań.

Na podstawie:

Ulotka i ChPL Liberelle [dostęp online 10.2023]

Encyklopedia leków

Adaring
Atywia
Atywia Daily
Axia
Axia Conti
Belara
Daylette
Diane-35
Drovelis
Elin
EllaOne
Escapelle
Evra
Ginoring
Jeanine
Kontracept
Levomine
Limetic
Liberelle
Microgynon 21
Naraya
Naraya Plus
Novynette
NuvaRing
PolaRing
Orlifique
Qlaira
Rigevidon
Slinda
Sylvie 20
Sylvie 30
Vibin
Vibin mini
Vines
Vixpo
Yasmin
Yasminelle
Yaz

Wybierz odpowiednią e-konsultacje

Alergia
Atopowe Zapalenie Skóry (Egzema)
Bakteryjne Zapalenie Pochwy
Bezsenność
Ból Kręgosłupa
Ból Ucha
Chlamydia
Choroba Zwyrodnieniowa Stawów
Depresja
Grzybica Penisa
Grzybicze Zapalenie Pochwy
Grypa
Insulinooporność
Kłykciny Kończyste
Kontaktowe Zapalenie Skóry
Łysienie
Menopauza
Migrena
Nadciśnienie
Niedobór Witaminy D
Niedobory Witamin z Grupy B (B1, B6, B12)
Niedoczynność Tarczycy
Nietrzymanie Moczu
Nudności i Wymioty
Otyłość
Opryszczka
Opryszczkowate Zapalenie Skóry
Przedwczesny Wytrysk
Profilaktyka Malarii
Profilaktyka po Ukąszeniu Kleszcza
Świerzb
Szczepienie przeciwko grypie
Tabl. anty.
Tabl. Dzień PO
Trądzik
Treści medyczne zamieszczone w niniejszym artykule mają charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny. Nie stanowią one zamiennika profesjonalnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Zawsze zaleca się skonsultowanie się z odpowiednim specjalistą w przypadku jakichkolwiek problemów zdrowotnych, diagnozy lub podejrzeń o chorobę. Artykuł nie ma na celu zastępowania wizyty lekarskiej, a informacje w nim zawarte nie powinny być traktowane jako porada medyczna. Każda decyzja dotycząca zdrowia powinna być podejmowana po konsultacji z lekarzem.

Rozpocznij e-konsultację z możliwością uzyskania e-recepty