Pracujemy codziennie. E-wizyta nawet 15 minut

Antykoncepcja awaryjna EllaOne – wskazania i działanie

Tabletki „dzień po” ellaOne zaliczane są do antykoncepcji awaryjnej, czyli leków mających na celu ochronę przed zajściem w ciążę, gdy dojdzie do stosunku bez zabezpieczenia bądź stosowana antykoncepcja zawiedzie. Nie są to tabletki poronne – ich działanie wiąże się z opóźnianiem lub hamowaniem owulacji, a skuteczność powiązana jest z czasem zażycia.

Antykoncepcja awaryjna ellaOne bazuje na wpływie octanu uliprystalu na aktywność progesteronu. Aby lek mógł zadziałać w sposób pożądany, czyli opóźnić lub zahamować owulację, należy przyjąć go w odpowiednim czasie. Skuteczność ellaOne jest wysoka, ale tabletkę należy połknąć w maksymalnie 5 dni od współżycia. Lek nie wpływa na przyszłą płodność kobiety, jednak powinien być stosowany sporadycznie, w uzasadnionych przypadkach – nie nadaje się do stosowania jako podstawowa metoda ochrony przed ciążą.

Czym są tabletki „dzień po” ellaOne? 

EllaOne to tabletki zaliczane do tzw. antykoncepcji awaryjnej mającej na celu ochronę przed nieplanowaną ciążą. Antykoncepcji awaryjnej nie należy mylić z metodami zapobiegania ciąży, które stosowane są rutynowo, w tym z prezerwatywami czy tabletkami antykoncepcyjnymi. Tabletki „dzień po” przyjmuje się w sytuacjach wyjątkowych, już po współżyciu. Ten typ antykoncepcji nie jest przeznaczony do stosowania jako podstawowa metoda ochrony przed ciążą, a raczej jako wdrażana sporadycznie opcja awaryjna. Tabletki ellaOne dostępne są na receptę, a ich składnikiem czynnym jest octan uliprystalu.

Jak działa ellaOne? Wskazania

Antykoncepcja awaryjna ellaOne przeznaczona jest do przyjmowania w nagłych przypadkach, gdy istnieje uzasadnione ryzyko, że kobieta może zajść w nieplanowaną ciążę. Wysokie ryzyko dotyczy głównie sytuacji, gdy miało miejsce niedawno:

  • Współżycie bez zabezpieczenia, czyli seks bez zastosowania żadnej metody antykoncepcyjnej.
  • Współżycie z antykoncepcją, która okazała się zawodna lub istnieje wysokie ryzyko, że mogła zawieść. Tu przykładem może być:
    • pęknięcie, zsunięcie lub uszkodzenie prezerwatywy,
    • nieprawidłowe przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych, w tym ich częste pomijanie,
    • odklejenie plastra antykoncepcyjnego.

Składnikiem czynnym tabletek „dzień po” ellaOne jest octan uliprystalu. Jest to syntetyczny, selektywny modulator receptora progesteronowego. Posiada wysokie powinowactwo do wspomnianego receptora, przez co wpływa na aktywność progesteronu, który jest naturalnym hormonem ważnym dla wystąpienia owulacji. Przyjęcie ellaOne z octanem uliprystalu przyczynia się zatem do hamowania lub opóźnienia owulacji. Opóźnienie lub zahamowanie owulacji sprawia natomiast, że uwolnione do dróg rodnych kobiety plemniki nie będą mogły zapłodnić komórki jajowej. Lek nie powoduje natomiast przerwania ciąży już istniejącej – nie ma zatem działania poronnego.

Tabletka „dzień po” ellaOne – jak stosować?

Skuteczność ellaOne ściśle powiązana jest z jej prawidłowym przyjęciem, dlatego przed skorzystaniem z leku należy wnikliwie zapoznać się z informacjami podanymi w dołączonej do opakowania ulotce. Przed przyjęciem ellaOne kobieta powinna wykluczyć ciążę. Tabletki ellaOne mogą być przyjmowane w każdym dniu cyklu miesiączkowego, jednak wyłącznie w określonym czasie od ryzykownego stosunku. Czas na zażycie ellaOne to maksymalnie 120 godzin od współżycia bez zabezpieczenia (czy też z zabezpieczeniem zawodnym), co odpowiada maksymalnie 5 dniom od stosunku. Jest to maksymalny czas, w którym należy się zmieścić z przyjęciem leku, chociaż zaleca się, aby tabletkę „dzień po” połknąć możliwie najszybciej – jeśli zatem mamy możliwość, nie czekamy do ostatniego dnia.

Tabletkę „dzień po” ellaOne można przyjąć z posiłkiem lub bez posiłku. Jeśli jednak w pierwszych 3 godzinach od połknięcia ellaOne u kobiety wystąpią wymioty, wskazane jest przyjęcie kolejnej tabletki awaryjnej. Kobiety karmiące piersią muszą wiedzieć, że octan uliprystalu przenika do mleka matki – po przyjęciu ellaOne należy wstrzymać się z karmieniem piersią przez min. 1 tydzień. W celu utrzymania laktacji można posiłkować się laktatorem, jednak odciągniętego mleka nie należy podawać dziecku.

Skuteczność ellaOne

Tabletki „dzień po” ellaOne wyróżniają się wysoką skutecznością ochrony przed ciążą, jednak bardzo ważne jest przestrzeganie podanych w ulotce zaleceń, w tym czasu przyjęcia leku. Skuteczność ellaOne w kontekście ochrony przed ciążą nie jest jednak 100%, z czym należy się liczyć. W ulotce można znaleźć informację, że na 100 kobiet, które zastosują lek, w przybliżeniu około 2 kobiety zajdą w ciążę.

EllaOne – skutki uboczne

U niektórych kobiet przyjmujących ellaOne mogą wystąpić działania niepożądane – szczegółowo opisano je w ulotce dołączonej do opakowania. Do częstych działań niepożądanych leku można zaliczyć mdłości, wymioty i uczucie dyskomfortu w brzuchu bądź ból brzucha, a także wrażliwość piersi, bóle miednicy oraz bolesne miesiączkowanie. EllaOne często powoduje też bóle i zawroty głowy, poza tym może przyczyniać się do wahań nastroju, zmęczenia, a dodatkowo do bólów mięśni i pleców. Pozostałe działania niepożądane należy sprawdzić w ulotce.

Przeciwwskazania ellaOne i środki ostrożności

Nie każda kobieta powinna przyjmować tabletki ellaOne. Przeciwwskazania leku obejmują nadwrażliwość na substancję czynną lub pomocnicze tabletek. Przeciwwskazaniem do stosowania ellaOne jest również ciąża bądź jej podejrzenie – przed połknięciem tabletki należy zatem wykluczyć ciążę. Trzeba też mieć na uwadze, że ellaOne może wchodzić w interakcje z niektórymi przyjmowanymi przez pacjentki lekami. Koniecznie należy poinformować lekarza, jeśli kobieta przyjmuje lub przyjmowała w ostatnich 4 tygodniach leki na padaczkę lub gruźlicę, leki wykorzystywane w leczeniu zakażeń wirusem HIV czy niektóre leki przeciwgrzybicze. Możliwe interakcje dotyczą również ziół, w tym ziela dziurawca.

Bibliografia:

Treści medyczne zamieszczone w niniejszym artykule mają charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny. Nie stanowią one zamiennika profesjonalnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Zawsze zaleca się skonsultowanie się z odpowiednim specjalistą w przypadku jakichkolwiek problemów zdrowotnych, diagnozy lub podejrzeń o chorobę. Artykuł nie ma na celu zastępowania wizyty lekarskiej, a informacje w nim zawarte nie powinny być traktowane jako porada medyczna. Każda decyzja dotycząca zdrowia powinna być podejmowana po konsultacji z lekarzem.

Rozpocznij e-konsultację z możliwością uzyskania e-recepty