Pracujemy codziennie. E-wizyta nawet 15 minut
Escapelle to tzw. tabletki „dzień po”, czyli pigułki z grupy antykoncepcji awaryjnej. Przyjmowane są w celu ochrony przed ciążą, gdy dojdzie do współżycia bez zabezpieczenia lub z zabezpieczeniem o wątpliwej skuteczności. Ich działanie wiąże się z zapobieganiem owulacji i zapłodnieniu – nie powodują natomiast przerwania ciąży istniejącej.
Tabletki „dzień po” Escapelle mogą zminimalizować ryzyko ciąży, gdy inne metody antykoncepcyjne zawiodą – należy jednak korzystać z nich sporadycznie i jedynie w sytuacjach uzasadnionych. By lek miał możliwość zadziałać skutecznie, powinien zostać przyjęty możliwie najszybciej od współżycia, w tym nie później niż 72 godziny od stosunku. Lewonorgestrel, czyli składnik czynny Escapelle, odpowiada za hamowanie owulacji i zmiany w błonie śluzowej macicy – nie będzie jednak już skuteczny, gdy rozpocznie się implantacja zarodka.
Escapelle to lek zaliczany do antykoncepcji awaryjnej, którego wskazaniem jest zapobieganie nieplanowanej ciąży. Tabletki „dzień po” Escapelle przyjmuje się, gdy kobieta odbyła stosunek bez zabezpieczenia lub stosowana przez nią metoda antykoncepcyjna mogła okazać się nieskuteczna. Tabletki Escapelle mogą ochronić przed ciążą na przykład w przypadku:
Tabletki „po” Escapelle dostępne są w Polsce jedynie na receptę. Należy traktować je jedynie jako metodę na nagłe przypadki, co oznacza, że nie są przeznaczone do stosowania jako podstawowe zabezpieczenie przed ciążą i należy korzystać z nich rozsądnie, w sporadycznych, wyjątkowych sytuacjach. Składnikiem czynnym tabletek Escapelle jest lewonorgestrel. Uważa się, że substancja ta działa poprzez zapobieganie owulacji i zapłodnieniu, jeśli kobieta współżyła w okresie przedowulacyjnym. Lek Escapelle nie będzie skuteczny, jeśli proces implantacji już się zaczął – nie powoduje przerwania istniejącej ciąży.
Tabletkę „dzień po” Escapelle powinno się przyjąć w możliwie najkrótszym czasie od ryzykownego stosunku seksualnego. Maksymalny czas na przyjęcie Escapelle to 72 godziny od stosunku, co odpowiada 3 dniom od współżycia. Jeśli to jednak możliwe, zaleca się przyjęcie tabletek „po” Escapelle szybciej, najlepiej w pierwszych 12 godzinach od stosunku.
Tabletki Escapelle można przyjmować w dowolnym dniu cyklu, niezależnie od posiłku. Nie należy przyjmować więcej niż 1 tabletki Escapelle w cyklu. Jeśli jednak w pierwszych trzech godzinach od połknięcia pigułki „dzień po” wystąpią u kobiety wymioty, wskazane jest ponowne zażycie leku. Kobiety karmiące piersią powinny mieć na uwadze, że lewonorgestrel przenika do mleka matki – po przyjęciu Escapelle należy zatem wstrzymać się z karmieniem piersią przez min. 8 godzin.
Prawidłowo przyjęte tabletki „dzień po” Escapelle wyróżniają się dużą skutecznością ochrony przed nieplanowaną ciążą (według badań klinicznych z 2001 roku zapobiegają ciąży w 84%). Skuteczność tabletek „po” Escapelle nie jest jednak 100%, co oznacza, że nie w każdym przypadku Escapelle ochroni przed nieplanowaną ciążą. Jeśli kobieta po przyjęciu Escapelle zaobserwuje zatem opóźnienie miesiączki lub inne objawy mogące sugerować, że poczęła dziecko, powinna skonsultować się z lekarzem, by wykluczyć ciążę i ciążę pozamaciczną.
Tabletki „po” Escapelle mogą działać również w sposób niepożądany, zatem połknięcie pigułki może u niektórych kobiet wiązać się z wystąpieniem skutków ubocznych. Lek Escapelle bardzo często powoduje bóle głowy i uczucie zmęczenia, a także nudności, krwawienie z pochwy oraz bóle podbrzusza. Często natomiast Escapelle powoduje zawroty głowy, wymioty i biegunkę. Lek często też przyczynia się do tkliwości piersi oraz opóźnienia miesiączki, jednak u większości pacjentek krwawienie pojawia się zwykle w okresie 5-7 dni od planowanego terminu miesiączki (opóźnienie miesiączki o więcej niż 5 dni stanowi już wskazanie do wykluczenia ciąży). Szczegółowo możliwe działania niepożądane leku i częstotliwość ich występowania opisano w dołączonej do opakowania ulotce – należy się z nią zapoznać.
Lek Escapelle nie może być przyjmowany przez każdego, gdyż posiada przeciwwskazania. Nie powinny Escapelle przyjmować pacjentki nadwrażliwe na lewonorgestrel lub składniki pomocnicze tabletek. Preparat nie powinien być również przyjmowany, jeśli kobieta jest w ciąży lub podejrzewa, że może w niej być (np. opóźniona miesiączka). Lewonorgestrel nie jest zalecany u pacjentek z wysokim ryzykiem ciąży pozamacicznej, a także u pacjentek z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby. Escapelle może też wchodzić w interakcje z niektórymi lekami, dlatego w czasie wywiadu należy poinformować lekarza, jakie leki pacjentka przyjmuje.
Bibliografia:
Rozpocznij e-konsultację z możliwością uzyskania e-recepty