Pracujemy codziennie. E-wizyta nawet 15 minut
Evra to plastry antykoncepcyjne zawierające dwa składniki aktywne, czyli norelgestromin oraz etynyloestradiol, które stopniowo przenikają przez skórę. Plastry Evra przeznaczone są do ochrony przed zajściem w nieplanowaną aktualnie ciążę – ich działanie wiąże się z hamowaniem jajeczkowania, zmianami właściwości śluzu szyjkowego oraz zmianami w endometrium.
Plastry antykoncepcyjne Evra przykleja się na skórę raz na tydzień, a po trzecim tygodniu ich stosowania zaleca się jednotygodniową przerwę, by potem rozpocząć nową serię. Plastry wyróżniają się wysoką skutecznością antykoncepcyjną, a ich przewagą nad tabletkami antykoncepcyjnymi jest między innymi omijanie pokarmowej drogi podaży hormonów.
Decydując się na plastry antykoncepcyjne Evra, należy jednak wcześniej skonsultować się z lekarzem oraz zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania – preparat ma bowiem przeciwwskazania, poza tym nie jest pozbawiony skutków ubocznych. Co jeszcze znajdziemy w ulotce leku?
Evra to plastry antykoncepcyjne stosowane w celu ochrony przed zajściem w nieplanowaną ciążę. Przeznaczone są do stosowania przez kobiety w wieku rozrodczym – zaleca się ich stosowanie przez pacjentki w wieku 18-45 lat. Plaster składa się z trzech warstw, a jego składnikami aktywnymi są norelgestromin (w dawce 6 mg) oraz etynyloestradiol (w dawce 600 µg). Zasada działania plastrów Evra wiąże się z hamowaniem wydzielania gonadotropin, co prowadzi do zahamowania jajeczkowania, a także zmian właściwości śluzu szyjkowego i zmian w endometrium.
Czy plastry są lepsze od tabletek? Zapewne każda pacjentka będzie mieć w tym temacie inne zdanie, jednak zaletą tego rozwiązania jest to, że plastry omijają układ pokarmowy oraz nie wymagają codziennego stosowania o stałych porach. Plaster, podobnie jak tabletki, nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.
Pacjentka powinna stosować plastry Evra, przestrzegając zaleceń podanych w ulotce dołączonej do opakowania. Plaster powinien być przyklejany raz na tydzień – zmiana plastra na nowy powinna następować w tych samych dniach każdego tygodnia. Po trzecim plastrze (po 3 tygodniach) należy zrobić jednotygodniową przerwę (plastra w tym czasie nie przyklejamy), po czym należy rozpocząć nową serię.
Gdzie najlepiej przykleić plastry Evra? Plaster powinien być naklejany na skórę czystą, suchą i nieowłosioną. Skóra nie powinna być też uszkodzona i zajęta procesem chorobowym. Najlepiej umieścić plaster w okolicy brzucha lub pośladków czy górnej zewnętrznej części ramienia bądź ewentualnie górnej części tułowia (nie wolno przyklejać plastra na piersi). O miejsce przyklejenia plastra nie powinna ocierać się odzież. Aby nie wpływać negatywnie na właściwości klejące plastra antykoncepcyjnego, na miejsce przyklejenia plastra nie powinno się nakładać kremów itp.
Należy też kontrolować, czy plaster przylega prawidłowo do skóry przez cały tydzień. Po przyklejeniu plastra zawarte w nim hormony wchłaniają się przez skórę. Składniki aktywne z plastra uwalniane są stopniowo przez 7 kolejnych dni z prędkością 150 µg norelgestrominu oraz 20 µg etynyloestradiolu w ciągu 24 godzin.
Plastry Evra stosuje się w celach antykoncepcyjnych. Mogą mieć jednak również działania niepożądane, chociaż te nie występują u każdej kobiety. Jakie są skutki uboczne plastrów antykoncepcyjnych Evra? Do częstych skutków ubocznych plastrów Evra (czyli występujących u więcej niż 1 kobiety na 100 przyjmujących lek, ale nie częściej niż u 1 kobiety na 10 przyjmujących lek) można zaliczyć migrenę i bóle głowy, a także bóle mięśni i przyrost masy ciała. Często lek Evra powoduje również bóle brzucha, wzdęcia, wymioty i biegunkę, poza tym może przyczyniać się do dyspepsji bądź zapalenia żołądka i jelit.
Do częstych działań niepożądanych plastrów Evra można zaliczyć też objawy przypominające grypę, zmęczenie, alergię, zaburzenia skórne, zakażenia dróg moczowych, labilność emocjonalną i depresję, a także bolesne miesiączkowanie i krwawienia międzymiesiączkowe. Lek często powoduje też powiększenie piersi i zaburzenia cyklu miesiączkowego. Pozostałe możliwe działania niepożądane oraz częstotliwość ich występowania należy sprawdzić w dołączonej do opakowania ulotce.
Plastry antykoncepcyjne Evra cenione są przez pacjentki za łatwość stosowania i wysoką skuteczność działania, jednak nie każdy może z nich korzystać. System transdermalny Evra, jak inne leki, posiada przeciwwskazania. Należy do nich nadwrażliwość na substancje czynne lub pomocnicze, a także zakrzepica żylna bądź tętnicza (obecnie lub w wywiadzie) czy obecność poważnych lub licznych czynników ryzyka ich wystąpienia.
Przeciwwskazaniem jest też ciąża oraz laktacja, migrena z aurą ogniskową, rozpoznany lub podejrzewany rak piersi, a także inne estrogenozależne nowotwory, w tym rak endometrium. Lek jest przeciwwskazany przy nieprawidłowych i nierozpoznanych krwawieniach z dróg rodnych oraz nie należy stosować go przy zaburzeniach czynności wątroby, a także przy gruczolaku i raku wątroby. Pozostałe przeciwwskazania podano w ulotce, gdzie można znaleźć m.in. listę leków, z którymi Evra może wchodzić w interakcje.
Na podstawie:
Ulotka i ChPL Evra [dostęp online 10.2023]
Rozpocznij e-konsultację z możliwością uzyskania e-recepty