Pracujemy codziennie. E-wizyta nawet 15 minut
Atywia to preparat zaliczany do hormonalnych doustnych środków antykoncepcyjnych złożonych. W składzie ma dwa hormony, czyli dienogest oraz etynyloestradiol. Jest stosowany, by zapobiegać ciąży i leczyć trądzik o nasileniu umiarkowanym.
Tabletki antykoncepcyjne Atywia należy zażywać regularnie o stałych porach – wówczas ich skuteczność antykoncepcyjna jest bardzo wysoka. Lek w opakowaniu ma tylko tabletki hormonalne, co oznacza, że pacjentka musi zachować 7-dniowy okres przerwy między stosowaniem jednego blistra Atywia a kolejnym. Lek ma też przeciwwskazania, więc lekarz powinien wykluczyć ich występowanie u danej pacjentki, zanim przepisze jej te tabletki. Decydując się na antykoncepcję Atywia, trzeba też liczyć się z tym, że może mieć różne działania niepożądane. Jakie jeszcze informacje znajdziemy w ulotce preparatu? Sprawdzamy!
Atywia to doustny hormonalny środek antykoncepcyjny stosowany, by zapobiegać zajściu w ciążę. Jego dodatkowym wskazaniem jest leczenie trądziku u kobiet o nasileniu umiarkowanym (o ile są zdecydowane na stosowanie tabletek antykoncepcyjnych), w przypadku których dobrane odpowiednio leczenie miejscowe lub antybiotykoterapia doustna na niewiele się zdały. Tabletki antykoncepcyjne Atywia bazują na dwóch składnikach aktywnych (zatem jest to antykoncepcja złożona) – można do nich zaliczyć dienogest, który jest progestagenem, a także etynyloestradiol, który jest estrogenem. Każda tabletka powlekana Atywia zawiera 0,03 mg etynyloestradiolu i 2 mg dienogestu. Tabletki antykoncepcyjne Atywia nie chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową – w przypadku braku stałego partnera do ochrony przed chorobami wenerycznymi należy użyć prezerwatywy.
Prawidłowe stosowanie środka Atywia jest bardo ważne w związku ze skutecznością jego działania. Należy bezwzględnie przestrzegać wskazówek zamieszczonych w ulotce, w tym również co do terminu rozpoczęcia pierwszego opakowania tego leku. Tabletki Atywia należy przyjmować doustnie, codziennie o stałych porach. W opakowaniu Atywia znajduje się
21 tabletek powlekanych i każda z nich to tabletka hormonalna. Pacjentka powinna przyjmować tabletki, przestrzegając kolejności wskazanej na opakowaniu, a gdy przyjmie ostatnią pigułkę z blistra, powinna zacząć 7-dniową przerwę od przyjmowania leku. W czasie przerwy od hormonów zwykle pojawia się krwawienie – najczęściej obserwuje się jego początek po 2–3 dniach przerwy. Ósmego dnia od przyjęcia ostatniej tabletki z blistra należy rozpocząć nowy blister.
Prawidłowe stosowanie leku Atywia wiąże się z bardzo małym ryzykiem zajścia w ciążę, ponieważ złożone preparaty antykoncepcyjne wyróżniają się wysoką skutecznością działania. Niektóre czynniki mogą sprawiać, że tabletki Atywia będą mniej skuteczne. Można do nich zaliczyć przede wszystkim nieregularność stosowania pigułek, w tym ich pomijanie. Negatywny wpływ na skuteczność Atywia mogą mieć też pojawiające się w krótkim czasie od przyjęcia leku wymioty i silna biegunka. Procedury postępowania przy pominięciu pigułki/pigułek oraz przy wymiotach/biegunce opisano w ulotce. Należy też wiedzieć o możliwych niekorzystnych interakcjach leku Atywia z niektórymi lekami – niektóre preparaty mogą obniżać skuteczność antykoncepcyjną tabletek.
Preparat Atywia może działać na pacjentkę nie tylko w sposób pożądany, ale również w sposób niepożądany, chociaż skutki uboczne Atywia nie występują u każdej kobiety. Często, czyli rzadziej niż u 1 pacjentki na 10, lek powoduje ból głowy, poza tym często powoduje ból piersi, w tym dyskomfort i tkliwość. Niezbyt często, czyli rzadziej niż u 1 pacjentki na 100, lek Atywia powoduje np. zawroty głowy, trądzik, obniżenie nastroju, obrzęk piersi, zapalenie pochwy, torbiele jajników, upławy z pochwy, wysypkę czy migrenę. Pozostałe możliwe działania niepożądane leku Atywia wraz z częstotliwością ich występowania opisano w dołączonej do opakowania ulotce. Należy się z przedstawionymi tam informacjami zapoznać, a obserwowane u siebie skutki uboczne najlepiej omówić z lekarzem.
Nie każda pacjentka powinna stosować tabletki antykoncepcyjne Atywia, ponieważ mają przeciwwskazania. Obecność ewentualnych przeciwwskazań leku lekarz powinien wykluczyć, zanim wystawi e-receptę na lek. Do przeciwwskazań preparatu można zaliczyć nadwrażliwość na chociaż jeden z jego składników (czynnych lub pomocniczych). Lek jest też przeciwwskazany u pacjentek po zawale mięśnia sercowego bądź udarze, oraz w przypadku migreny z aurą (obecnie lub w przeszłości). Przeciwwskazanie stanowią też zakrzepy krwi w naczyniach żylnych nóg, w płucach bądź w innych organach (obecnie lub kiedykolwiek) oraz zaburzenia krzepliwości krwi, oraz choroby zwiększające ryzyko powstawania zakrzepów w tętnicach. Pozostałe przeciwwskazania omówiono w ulotce.
Na podstawie:
Ulotka i ChPL Atywia [dostęp online 10.2023]
Rozpocznij e-konsultację z możliwością uzyskania e-recepty