Pracujemy codziennie. E-wizyta nawet 15 minut

Doustny lek antykoncepcyjny Atywia – charakterystyka, wskazania, działanie, przeciwwskazania

Atywia to preparat zaliczany do hormonalnych doustnych środków antykoncepcyjnych złożonych. W składzie ma dwa hormony, czyli dienogest oraz etynyloestradiol. Jest stosowany, by zapobiegać ciąży i leczyć trądzik o nasileniu umiarkowanym.

Tabletki antykoncepcyjne Atywia należy zażywać regularnie o stałych porach – wówczas ich skuteczność antykoncepcyjna jest bardzo wysoka. Lek w opakowaniu ma tylko tabletki hormonalne, co oznacza, że pacjentka musi zachować 7-dniowy okres przerwy między stosowaniem jednego blistra Atywia a kolejnym. Lek ma też przeciwwskazania, więc lekarz powinien wykluczyć ich występowanie u danej pacjentki, zanim przepisze jej te tabletki. Decydując się na antykoncepcję Atywia, trzeba też liczyć się z tym, że może mieć różne działania niepożądane. Jakie jeszcze informacje znajdziemy w ulotce preparatu? Sprawdzamy!

Czym jest lek Atywia? Wskazania i działanie

Atywia to doustny hormonalny środek antykoncepcyjny stosowany, by zapobiegać zajściu w ciążę. Jego dodatkowym wskazaniem jest leczenie trądziku u kobiet o nasileniu umiarkowanym (o ile są zdecydowane na stosowanie tabletek antykoncepcyjnych), w przypadku których dobrane odpowiednio leczenie miejscowe lub antybiotykoterapia doustna na niewiele się zdały. Tabletki antykoncepcyjne Atywia bazują na dwóch składnikach aktywnych (zatem jest to antykoncepcja złożona) – można do nich zaliczyć dienogest, który jest progestagenem, a także etynyloestradiol, który jest estrogenem. Każda tabletka powlekana Atywia zawiera 0,03 mg etynyloestradiolu i 2 mg dienogestu. Tabletki antykoncepcyjne Atywia nie chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową – w przypadku braku stałego partnera do ochrony przed chorobami wenerycznymi należy użyć prezerwatywy.

Tabletki Atywia – jak prawidłowo stosować?

Prawidłowe stosowanie środka Atywia jest bardo ważne w związku ze skutecznością jego działania. Należy bezwzględnie przestrzegać wskazówek zamieszczonych w ulotce, w tym również co do terminu rozpoczęcia pierwszego opakowania tego leku. Tabletki Atywia należy przyjmować doustnie, codziennie o stałych porach. W opakowaniu Atywia znajduje się

21 tabletek powlekanych i każda z nich to tabletka hormonalna. Pacjentka powinna przyjmować tabletki, przestrzegając kolejności wskazanej na opakowaniu, a gdy przyjmie ostatnią pigułkę z blistra, powinna zacząć 7-dniową przerwę od przyjmowania leku. W czasie przerwy od hormonów zwykle pojawia się krwawienie – najczęściej obserwuje się jego początek po 2–3 dniach przerwy. Ósmego dnia od przyjęcia ostatniej tabletki z blistra należy rozpocząć nowy blister.

Atywia – skuteczność działania. Co ją zmniejsza?

Prawidłowe stosowanie leku Atywia wiąże się z bardzo małym ryzykiem zajścia w ciążę, ponieważ złożone preparaty antykoncepcyjne wyróżniają się wysoką skutecznością działania. Niektóre czynniki mogą sprawiać, że tabletki Atywia będą mniej skuteczne. Można do nich zaliczyć przede wszystkim nieregularność stosowania pigułek, w tym ich pomijanie. Negatywny wpływ na skuteczność Atywia mogą mieć też pojawiające się w krótkim czasie od przyjęcia leku wymioty i silna biegunka. Procedury postępowania przy pominięciu pigułki/pigułek oraz przy wymiotach/biegunce opisano w ulotce. Należy też wiedzieć o możliwych niekorzystnych interakcjach leku Atywia z niektórymi lekami – niektóre preparaty mogą obniżać skuteczność antykoncepcyjną tabletek.

Skutki uboczne Atywia

Preparat Atywia może działać na pacjentkę nie tylko w sposób pożądany, ale również w sposób niepożądany, chociaż skutki uboczne Atywia nie występują u każdej kobiety. Często, czyli rzadziej niż u 1 pacjentki na 10, lek powoduje ból głowy, poza tym często powoduje ból piersi, w tym dyskomfort i tkliwość. Niezbyt często, czyli rzadziej niż u 1 pacjentki na 100, lek Atywia powoduje np. zawroty głowy, trądzik, obniżenie nastroju, obrzęk piersi, zapalenie pochwy, torbiele jajników, upławy z pochwy, wysypkę czy migrenę. Pozostałe możliwe działania niepożądane leku Atywia wraz z częstotliwością ich występowania opisano w dołączonej do opakowania ulotce. Należy się z przedstawionymi tam informacjami zapoznać, a obserwowane u siebie skutki uboczne najlepiej omówić z lekarzem.

Przeciwwskazania leku Atywia

Nie każda pacjentka powinna stosować tabletki antykoncepcyjne Atywia, ponieważ mają przeciwwskazania. Obecność ewentualnych przeciwwskazań leku lekarz powinien wykluczyć, zanim wystawi e-receptę na lek. Do przeciwwskazań preparatu można zaliczyć nadwrażliwość na chociaż jeden z jego składników (czynnych lub pomocniczych). Lek jest też przeciwwskazany u pacjentek po zawale mięśnia sercowego bądź udarze, oraz w przypadku migreny z aurą (obecnie lub w przeszłości). Przeciwwskazanie stanowią też zakrzepy krwi w naczyniach żylnych nóg, w płucach bądź w innych organach (obecnie lub kiedykolwiek) oraz zaburzenia krzepliwości krwi, oraz choroby zwiększające ryzyko powstawania zakrzepów w tętnicach. Pozostałe przeciwwskazania omówiono w ulotce.

Na podstawie:

Ulotka i ChPL Atywia [dostęp online 10.2023]

Encyklopedia leków

Adaring
Atywia
Atywia Daily
Axia
Axia Conti
Belara
Daylette
Diane-35
Drovelis
Elin
EllaOne
Escapelle
Evra
Ginoring
Jeanine
Kontracept
Levomine
Limetic
Liberelle
Microgynon 21
Naraya
Naraya Plus
Novynette
NuvaRing
PolaRing
Orlifique
Qlaira
Rigevidon
Slinda
Sylvie 20
Sylvie 30
Vibin
Vibin mini
Vines
Vixpo
Yasmin
Yasminelle
Yaz

Wybierz odpowiednią e-konsultacje

Alergia
Atopowe Zapalenie Skóry (Egzema)
Bakteryjne Zapalenie Pochwy
Bezsenność
Ból Kręgosłupa
Ból Ucha
Chlamydia
Choroba Zwyrodnieniowa Stawów
Depresja
Grzybica Penisa
Grzybicze Zapalenie Pochwy
Grypa
Insulinooporność
Kłykciny Kończyste
Kontaktowe Zapalenie Skóry
Łysienie
Menopauza
Migrena
Nadciśnienie
Niedobór Witaminy D
Niedobory Witamin z Grupy B (B1, B6, B12)
Niedoczynność Tarczycy
Nietrzymanie Moczu
Nudności i Wymioty
Otyłość
Opryszczka
Opryszczkowate Zapalenie Skóry
Przedwczesny Wytrysk
Profilaktyka Malarii
Profilaktyka po Ukąszeniu Kleszcza
Świerzb
Szczepienie przeciwko grypie
Tabl. anty.
Tabl. Dzień PO
Trądzik
Treści medyczne zamieszczone w niniejszym artykule mają charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny. Nie stanowią one zamiennika profesjonalnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Zawsze zaleca się skonsultowanie się z odpowiednim specjalistą w przypadku jakichkolwiek problemów zdrowotnych, diagnozy lub podejrzeń o chorobę. Artykuł nie ma na celu zastępowania wizyty lekarskiej, a informacje w nim zawarte nie powinny być traktowane jako porada medyczna. Każda decyzja dotycząca zdrowia powinna być podejmowana po konsultacji z lekarzem.

Rozpocznij e-konsultację z możliwością uzyskania e-recepty