Pracujemy codziennie. E-wizyta nawet 15 minut

Antykoncepcja Adaring – skład, sposób działania, skuteczność, działania niepożądane i przeciwwskazania

Adaring to terapeutyczny system dopochwowy, który jest przeznaczony do ochrony przed zajściem w ciążę. Ma postać krążka, który jest umieszczany w pochwie – krążek stopniowo uwalnia żeńskie hormony płciowe (etonogestrel oraz etynyloestradiol), które działają antykoncepcyjnie, hamując uwalnianie komórek jajowych z jajników.

Terapeutyczny system dopochwowy Adaring zawiera dwa hormony, zatem należy do złożonych środków antykoncepcyjnych. Adaring działa podobnie do złożonych tabletek antykoncepcyjnych, przy czym jego przewaga polega na tym, że nie musi być stosowany codziennie o stałych porach, gdyż pacjentka zakłada go na 3 tygodnie. System terapeutyczny dopochwowy Adaring ma jednak pewne przeciwwskazania do stosowania, zatem nie każda kobieta może z niego korzystać w bezpieczny sposób. Decydując się na ten rodzaj antykoncepcji, należy też mieć na uwadze, że może ona mieć działania niepożądane. Jakie jeszcze informacje warto znać na temat antykoncepcji Adaring? Sprawdzamy w ulotce.

Czym jest lek Adaring? Wskazania i działanie

Terapeutyczny system dopochwowy Adaring to złożony preparat antykoncepcyjny przeznaczony do stosowania w celu ochrony przed nieplanowanym zapłodnieniem. Produkt ma postać elastycznego, przezroczystego pierścienia, który umieszcza się w pochwie – jego zakładanie i wyjmowanie nie wymagają wizyty u lekarza, gdyż czynności te kobieta może wykonać samodzielnie. W składzie krążka dopochwowego znajdują się dwa rodzaje hormonów żeńskich. System terapeutyczny dopochwowy Adaring zawiera 11,0 mg etonogestrelu oraz 3,474 mg etynyloestradiolu. Hormony te są uwalniane stopniowo z systemu terapeutycznego dopochwowego w ilości 0,120 mg i 0,015 mg na dobę przez całe 3 tygodnie, gdy krążek przebywa w pochwie. Produkt wykazuje podobne działanie do złożonych tabletek antykoncepcyjnych, czyli odpowiada między innymi za hamowanie owulacji – nie trzeba natomiast pamiętać o codziennym doustnym przyjmowaniu leku. Adaring nie zapewnia jednak ochrony przed chorobami przenoszonymi drogą płciową – jeśli zatem kobieta nie ma stałego partnera seksualnego, w celu ochrony przed chorobami wenerycznymi powinna dodatkowo stosować prezerwatywę.

System terapeutyczny dopochwowy Adaring – skuteczność antykoncepcyjna

Złożone preparaty hormonalne mają wysoką skuteczność antykoncepcyjną. Mogą na nią jednak wpływać niekorzystnie niektóre czynniki, w tym zwłaszcza nieprawidłowe korzystanie z produktu. Terapeutyczny system dopochwowy Adaring powinien być używany w sposób zgodny z zaleceniami producenta – istotne jest przede wszystkim dokładne (co do pór dnia) zakładanie i wyjmowanie krążka w odpowiednim czasie. Należy pilnować również prawidłowości położenia krążka w pochwie, gdyż jego wypadnięcie (zwłaszcza na więcej niż 3 godziny) może zmniejszać skuteczność antykoncepcyjną systemu. Trzeba uważać też na możliwe interakcje z niektórymi lekami – część medykamentów (również ziołowych) może bowiem obniżać skuteczność działania Adaring.

Jak stosować system terapeutyczny dopochwowy Adaring?

System terapeutyczny dopochwowy Adaring należy stosować zgodnie z zaleceniami producenta. Pacjentka może zakładać i usuwać krążek dopochwowy samodzielnie, przy czym jego pierwsze założenie nie powinno być przypadkowe – należy postępować zgodnie z zaleceniami lekarza bądź wskazówkami podanymi w ulotce. Każdorazowo pacjentka zakłada Adaring na 3 tygodnie. W tym czasie system stopniowo uwalnia hormony działające antykoncepcyjnie. Należy regularnie sprawdzać poprawność jego umiejscowienia w pochwie, zwłaszcza przed/po stosunku. Gdy miną 3 tygodnie, pacjentka powinna wyjąć Adaring z pochwy i zrobić tydzień przerwy – w tym czasie pojawia się krwawienie z odstawienia. Po tygodniowej przerwie należy założyć nowy Adaring. Wskazówki dotyczące prawidłowego umieszczania systemu w pochwie i jego wyjmowania znajdują się w ulotce.

Adaring – skutki uboczne

Decydując się na korzystanie z antykoncepcji Adaring, należy zdawać sobie sprawę z tego, że preparat może mieć też skutki uboczne. Działania niepożądane leku nie występują jednak u wszystkich kobiet, które z niego korzystają. Do częstych skutków ubocznych wynikających z korzystania z Adaring, czyli takich, które występują nie częściej niż u 1 kobiety na 10, można zaliczyć nudności i bóle brzucha. Adaring często powoduje też trądzik i wzrost masy ciała, a poza tym często dochodzi do wypadnięcia systemu. Do częstych działań niepożądanych Adaring można zaliczyć też bóle głowy bądź migrenowe bóle głowy, a poza tym nie jest wykluczony spadek popędu płciowego, a nawet depresyjny nastrój. Lek często przyczynia się też do dolegliwości bólowych piersi, a także może powodować bolesne miesiączki i ból miednicy. Często pacjentki odczuwają też dyskomfort związany z obecnością krążka w pochwie, a poza tym występują u nich zakażenia pochwy przez drożdżaki, upławy i świąd narządów płciowych. Inne możliwe skutki uboczne Adaring można sprawdzić w ulotce.

Kto nie może korzystać z Adaring? Przeciwwskazania

Nie każda pacjentka może bezpiecznie korzystać z systemu terapeutycznego dopochwowego Adaring. Przeciwwskazania obejmują nadwrażliwość na składniki systemu. Nie wolno stosować też Adaring w ciąży lub w przypadku jej podejrzenia, a poza tym nie jest zalecane korzystanie z systemu, jeśli pacjentka karmi piersią. Do przeciwwskazań należą również zakrzepy krwi w naczyniach bądź narządach (występujące obecnie lub w przeszłości), a także zaburzenia zwiększające ryzyko ich wystąpienia. Pozostałe przeciwwskazania podano w ulotce – należy się z nimi zapoznać.

Na podstawie:

Ulotka i ChPL Adaring [dostęp online 10.2023]

Encyklopedia leków

Adaring
Atywia
Atywia Daily
Axia
Axia Conti
Belara
Daylette
Diane-35
Drovelis
Elin
EllaOne
Escapelle
Evra
Ginoring
Jeanine
Kontracept
Levomine
Limetic
Liberelle
Microgynon 21
Naraya
Naraya Plus
Novynette
NuvaRing
PolaRing
Orlifique
Qlaira
Rigevidon
Slinda
Sylvie 20
Sylvie 30
Vibin
Vibin mini
Vines
Vixpo
Yasmin
Yasminelle
Yaz

Wybierz odpowiednią e-konsultacje

Alergia
Atopowe Zapalenie Skóry (Egzema)
Bakteryjne Zapalenie Pochwy
Bezsenność
Ból Kręgosłupa
Ból Ucha
Chlamydia
Choroba Zwyrodnieniowa Stawów
Depresja
Grzybica Penisa
Grzybicze Zapalenie Pochwy
Grypa
Insulinooporność
Kłykciny Kończyste
Kontaktowe Zapalenie Skóry
Łysienie
Menopauza
Migrena
Nadciśnienie
Niedobór Witaminy D
Niedobory Witamin z Grupy B (B1, B6, B12)
Niedoczynność Tarczycy
Nietrzymanie Moczu
Nudności i Wymioty
Otyłość
Opryszczka
Opryszczkowate Zapalenie Skóry
Przedwczesny Wytrysk
Profilaktyka Malarii
Profilaktyka po Ukąszeniu Kleszcza
Świerzb
Szczepienie przeciwko grypie
Tabl. anty.
Tabl. Dzień PO
Trądzik

 

Treści medyczne zamieszczone w niniejszym artykule mają charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny. Nie stanowią one zamiennika profesjonalnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Zawsze zaleca się skonsultowanie się z odpowiednim specjalistą w przypadku jakichkolwiek problemów zdrowotnych, diagnozy lub podejrzeń o chorobę. Artykuł nie ma na celu zastępowania wizyty lekarskiej, a informacje w nim zawarte nie powinny być traktowane jako porada medyczna. Każda decyzja dotycząca zdrowia powinna być podejmowana po konsultacji z lekarzem.

Rozpocznij e-konsultację z możliwością uzyskania e-recepty