Pracujemy codziennie. E-wizyta nawet 15 minut

Tabletki antykoncepcyjne Qlaira – charakterystyka, wskazania, działanie, przeciwwskazania

Qlaira to doustny preparat antykoncepcyjny zaliczany do hormonalnej antykoncepcji złożonej. Jest przeznaczony do stosowania w zapobieganiu ciąży, a dodatkowo znajduje zastosowanie przy leczeniu silnych krwawień menstruacyjnych. Jest dostępny w opakowaniu typu „portfelik”.

Tabletki antykoncepcyjne Qlaira są przeznaczone do przyjmowania doustnego w trybie ciągłym, co oznacza, że bezpośrednio po skończeniu jednego opakowania pacjentka rozpoczyna kolejne. W opakowaniu znajdują się zarówno pigułki hormonalne (o różnym składzie, zależnie od koloru oznaczenia), jak i tabletki placebo. Preparat jest dostępny na receptę i ma przeciwwskazania, których obecność należy wykluczyć przed terapią. Może też mieć działania niepożądane, na co również trzeba zwrócić uwagę. Co jeszcze znajdziemy w ulotce Qlaira?

Czym jest Qlaira? Wskazania i działanie

Qlaira to tabletki antykoncepcyjne przeznaczone do przyjmowania, by zapobiegać zajściu w ciążę. Preparat Qlaira stosuje się również w celu leczenia silnego krwawienia menstruacyjnego, które nie jest związane z żadną chorobą macicy, a występuje u pacjentki, która chce zabezpieczać się antykoncepcją doustną. W opakowaniu leku Qlaira znajdują się tabletki hormonalne i tabletki placebo. Każda tabletka hormonalna Qlaira zawiera niewielką ilość żeńskich hormonów płciowych, zatem jest to preparat zaliczany do złożonej antykoncepcji hormonalnej. Tabletki antykoncepcyjne Qlaira, tak jak inne doustne hormonalne preparaty antykoncepcyjne, nie zapewniają kobiecie ochrony przed chorobami wenerycznymi – w tym celu należy zabezpieczać się prezerwatywą.

Tabletki Qlaira – jak stosować?

W opakowaniu Qlaira typu „portfelik” znajduje się 26 tabletek kolorowych ze składnikami czynnymi oraz 2 tabletki placebo. Opakowanie podzielono na tabletki w różnych kolorach, a konkretnie na 2 tabletki powlekane ciemnożółte oraz 5 tabletek powlekanych jasnoczerwonych w pierwszym rzędzie blistra, a oprócz tego na 17 jasnożółtych tabletek powlekanych w drugim, trzecim i czwartym rzędzie blistra, a także 2 tabletki powlekane ciemnoczerwone w czwartym rzędzie blistra oraz 2 tabletki białe (placebo) w czwartym rzędzie portfelika. Tabletki w poszczególnych kolorach różnią się składem. Każda tabletka ciemnożółta zawiera 3 mg estradiolu walerianianu. Każda tabletka jasnoczerwona zawiera

2 mg estradiolu walerianianu i 2 mg dienogestu. Wszystkie tabletki jasnożółte zawierają 2 mg estradiolu walerianianu i 3 mg dienogestu. Każda tabletka ciemnoczerwona zawiera 1 mg estradiolu walerianianu. Białe tabletki nie mają w składzie hormonów.

Preparat Qlaira należy przyjmować w ilości 1 tabletki dziennie, najlepiej o stałych porach każdego dnia. W opakowaniu znajdują się samoprzylepne paski z nadrukowanymi skrótami dni tygodnia – pacjentka przykleja pasek, w którym pierwszy dzień przyjmowania tabletek pokrywa się z pierwszym nadrukowanym dniem tygodnia i przykleja go na opakowaniu, co pomoże jej kontrolować regularność przyjmowania leku. Tabletki powinny być przyjmowane zgodnie z kierunkiem zaznaczonym strzałką, a po przyjęciu ostatniej tabletki z opakowania należy rozpocząć nowe opakowanie Qlaira bez robienia przerwy.

Jak skuteczne są tabletki Qlaira?

Tabletki Qlaira stosowane prawidłowo, skutecznie chronią przed zajściem w ciążę. Niektóre leki mogą negatywnie wpływać na skuteczność działania preparatu – lista niekorzystnych interakcji jest podana w ulotce. Na skuteczność tego środka antykoncepcyjnego negatywnie wpływa też pominięcie tabletki/tabletek oraz pojawienie się wymiotów bądź ciężkiej biegunki w ciągu 3-4 godzin od przyjęcia leku. Procedury postępowania w opisanych sytuacjach umieszczono w ulotce i należy ich przestrzegać, by zminimalizować ryzyko zajścia w ciążę.

Tabletki antykoncepcyjne Qlaira – skutki uboczne, które najczęściej się pojawiają

U niektórych kobiet korzystających z antykoncepcji Qlaira mogą pojawiać się pewne działania niepożądane, chociaż nie muszą pojawić się u każdej pacjentki. Często, czyli u 1–10 pacjentek na 100, lek przyczynia się do bólów głowy i wzrostu masy ciała. Często też Qlaira powoduje trądzik, ból brzucha i wymioty, poza tym może powodować bolesność piersi, bolesne miesiączki lub brak miesiączki oraz nieregularne krwawienia. Pozostałe możliwe skutki uboczne Qlaira wraz z częstotliwością ich występowania opisano w dołączonej do opakowania ulotce.

Kto nie może stosować leku Qlaira? Przeciwwskazania

Tabletki antykoncepcyjne Qlaira są dostępne wyłącznie na receptę, a przed jej wystawieniem lekarz powinien wykluczyć obecność ewentualnych przeciwwskazań do stosowania leku przez daną pacjentkę. Tabletek nie powinno się przyjmować przy nadwrażliwości na którykolwiek z jej składników oraz w przypadku zakrzepów krwi w naczyniach żylnych nóg, w płucach bądź w innych narządach. Przeciwwskazanie do stosowania tej metody antykoncepcji stanowią też (występujące obecnie lub w przeszłości): migrena z aurą, niewyjaśnione krwawienia z pochwy, nowotwór wątroby, lub choroba wątroby (jeśli jej czynność wciąż jest nieprawidłowa). Pozostałe przeciwwskazania podano w ulotce i należy wnikliwie się z nimi zapoznać, ponieważ lek nie może być stosowany wbrew przeciwwskazaniom.

Na podstawie:

Ulotka i ChPL Qlaira [dostęp online 10.2023]

Encyklopedia leków

Adaring
Atywia
Atywia Daily
Axia
Axia Conti
Belara
Daylette
Diane-35
Drovelis
Elin
EllaOne
Escapelle
Evra
Ginoring
Jeanine
Kontracept
Levomine
Limetic
Liberelle
Microgynon 21
Naraya
Naraya Plus
Novynette
NuvaRing
PolaRing
Orlifique
Qlaira
Rigevidon
Slinda
Sylvie 20
Sylvie 30
Vibin
Vibin mini
Vines
Vixpo
Yasmin
Yasminelle
Yaz

Wybierz odpowiednią e-konsultacje

Alergia
Atopowe Zapalenie Skóry (Egzema)
Bakteryjne Zapalenie Pochwy
Bezsenność
Ból Kręgosłupa
Ból Ucha
Chlamydia
Choroba Zwyrodnieniowa Stawów
Depresja
Grzybica Penisa
Grzybicze Zapalenie Pochwy
Grypa
Insulinooporność
Kłykciny Kończyste
Kontaktowe Zapalenie Skóry
Łysienie
Menopauza
Migrena
Nadciśnienie
Niedobór Witaminy D
Niedobory Witamin z Grupy B (B1, B6, B12)
Niedoczynność Tarczycy
Nietrzymanie Moczu
Nudności i Wymioty
Otyłość
Opryszczka
Opryszczkowate Zapalenie Skóry
Przedwczesny Wytrysk
Profilaktyka Malarii
Profilaktyka po Ukąszeniu Kleszcza
Świerzb
Szczepienie przeciwko grypie
Tabl. anty.
Tabl. Dzień PO
Trądzik
Treści medyczne zamieszczone w niniejszym artykule mają charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny. Nie stanowią one zamiennika profesjonalnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Zawsze zaleca się skonsultowanie się z odpowiednim specjalistą w przypadku jakichkolwiek problemów zdrowotnych, diagnozy lub podejrzeń o chorobę. Artykuł nie ma na celu zastępowania wizyty lekarskiej, a informacje w nim zawarte nie powinny być traktowane jako porada medyczna. Każda decyzja dotycząca zdrowia powinna być podejmowana po konsultacji z lekarzem.

Rozpocznij e-konsultację z możliwością uzyskania e-recepty