Pracujemy codziennie. E-wizyta nawet 15 minut

Tabletki antykoncepcyjne Drovelis – charakterystyka, stosowanie, skutki uboczne, przeciwwskazania

Drovelis to doustny hormonalny środek antykoncepcyjny złożony, który w składzie posiada dwie substancje czynne – drospirenon oraz estetrol. Tabletki Drovelis przeznaczone są do ochrony przed zajściem w ciążę, a ich działanie antykoncepcyjne wyróżnia się przy prawidłowym stosowaniu wysoką skutecznością.

Tabletki Drovelis działają głównie przez hamowanie owulacji – należy przyjmować je doustnie w trybie ciągłym – pierwsze 24 tabletki z blistra to pigułki hormonalne, a kolejne 4 to pigułki placebo (bez hormonów). Przed wdrożeniem tej metody antykoncepcji zalecana jest konsultacja z lekarzem i wykluczenie występowania u pacjentki ewentualnych przeciwwskazań do terapii. Trzeba też liczyć się z tym, że tabletki antykoncepcyjne Drovelis – jak każdy lek – mogą u niektórych kobiet przyczyniać się do wystąpienia działań niepożądanych. Co jeszcze znajdziemy w ulotce leku?

Czym jest lek Drovelis? Składniki aktywne i wskazania

Tabletki antykoncepcyjne Drovelis stosuje się w celu ochrony przed zajściem w ciążę. Przeznaczone są dla płodnych kobiet aktywnych seksualnie, które nie planują aktualnie potomstwa. Drovelis to hormonalny środek antykoncepcyjny złożony – każda jego tabletka hormonalna zawiera dwie substancje czynne, czyli drospirenon (3 mg na tabletkę) oraz estetrol (14,2 mg na tabletkę). Estetrol to estrogen, a drospirenon to progestagen. Działanie antykoncepcyjne tabletek Drovelis wiąże się w głównej mierze z hamowaniem owulacji.

Jak stosować tabletki Drovelis?

Tabletki antykoncepcyjne Drovelis przeznaczone są do przyjmowania doustnego. Zaleca się przyjmowanie 1 tabletki na dobę przez kolejnych 28 dni, przy czym przez pierwsze 24 dni pacjentka przyjmuje różowe tabletki hormonalne, a przez ostatnie 4 dni przyjmuje białe tabletki placebo, po czym bezpośrednio rozpoczyna kolejne opakowanie. Ważne, aby tabletki przyjmować o stałych porach każdego dnia. W opakowaniu Drovelis można znaleźć naklejki z oznaczeniami dni tygodnia – wystarczy nakleić odpowiednią naklejkę na blister, by łatwiej było kontrolować stosowanie preparatu.

Pacjentki, które rozpoczynają korzystanie z antykoncepcji Drovelis, powinny wcześniej szczegółowo zapoznać się ze wskazówkami dotyczącymi zalecanego czasu przyjęcia pierwszej tabletki z opakowania. Tu zalecenia różnić będą się zależnie od tego, czy pacjentka wcześniej stosowała antykoncepcję hormonalną, stosowała antykoncepcję złożoną/jednoskładnikową, jest po poronieniu, urodziła niedawno dziecko itd.

Tabletki Drovelis – skuteczność

Doustna antykoncepcja hormonalna Drovelis wyróżnia się wysoką skutecznością działania, jednak wiele w tej kwestii zależy również od osoby, która tabletki stosuje. Ważne jest przyjmowanie tabletek Drovelis w sposób regularny, z dokładnością co do pór dnia. Niekorzystnie na skuteczność ochrony antykoncepcyjnej wpłynąć może pominięcie tabletki/tabletek czynnych – informacje o sposobach postępowania w przypadku ich pominięcia w poszczególnych tygodniach terapii podano w ulotce. W przypadku zaburzeń żołądka i jelit występujących w czasie 3-4 godzin od połknięcia pigułki hormonalnej również dojść może do obniżenia skuteczności leku – procedury postępowania wówczas są podobne do tych związanych z pominięciem tabletek.

Działania niepożądane tabletek antykoncepcyjnych Drovelis

Drovelis to hormonalny środek antykoncepcyjny, który stosuje się głównie w celu zahamowania owulacji. Należy jednak mieć na uwadze, że lek może działać również w sposób niepożądany. Lista możliwych skutków ubocznych tabletek Drovelis oraz częstotliwości ich występowania znajduje się w ulotce. Lek często, czyli u więcej niż 1 pacjentki na 100 i jednocześnie u nie więcej niż u 1 pacjentki na 10, powoduje zaburzenia nastroju i zaburzenia libido. Często też tabletki Drovelis przyczyniają się do dolegliwości bólowych głowy i brzucha, a także do nudności. Często lek Drovelis wywołuje ponadto trądzik, poza tym często powoduje wahania masy ciała, a także zaburzenia układu rozrodczego i piersi, w tym ból piersi i bolesne miesiączkowanie, a oprócz tego często powoduje nadmiernie obfite miesiączki i krwawienia acykliczne. Pozostałe działania niepożądane leku można sprawdzić w dostępnej ulotce.

Drovelis – przeciwwskazania

Tabletki antykoncepcyjne Drovelis dostępne są na receptę, a przed jej wypisaniem lekarz powinien wykluczyć obecność ewentualnych przeciwwskazań do terapii. Nie każdy może stosować tabletki antykoncepcyjne Drovelis. Przeciwwskazania obejmują nadwrażliwość na ich składniki czynne lub pomocnicze, a także ciążę i karmienie piersią. Lek przeciwwskazany jest również w przypadku występowania bądź zwiększonego ryzyka wystąpienia żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej, a także występowania lub zwiększonego ryzyka wystąpienia tętniczej choroby zakrzepowo-zatorowej. Do przeciwwskazań tabletek antykoncepcyjnych Drovelis można zaliczyć też ciężką chorobę wątroby (aktualnie bądź w przeszłości, jeśli parametry pracy narządu nie wróciły do normy), a także ciężką lub ostrą niewydolność nerek. Do przeciwwskazań zalicza się też nowotwory wątroby (występujące obecnie lub w przeszłości), a oprócz tego nowotwory zależne od hormonów płciowych (stwierdzone lub podejrzewane). Leku Drovelis nie powinny również przyjmować pacjentki, u których występują krwawienia z pochwy o nieznanym pochodzeniu, a także kobiety przyjmujące niektóre leki.

Na podstawie:

Ulotka i ChPL Drovelis [dostęp online 10.2023]

Encyklopedia leków

Adaring
Atywia
Atywia Daily
Axia
Axia Conti
Belara
Daylette
Diane-35
Drovelis
Elin
EllaOne
Escapelle
Evra
Ginoring
Jeanine
Kontracept
Levomine
Limetic
Liberelle
Microgynon 21
Naraya
Naraya Plus
Novynette
NuvaRing
PolaRing
Orlifique
Qlaira
Rigevidon
Slinda
Sylvie 20
Sylvie 30
Vibin
Vibin mini
Vines
Vixpo
Yasmin
Yasminelle
Yaz

Wybierz odpowiednią e-konsultacje

Alergia
Atopowe Zapalenie Skóry (Egzema)
Bakteryjne Zapalenie Pochwy
Bezsenność
Ból Kręgosłupa
Ból Ucha
Chlamydia
Choroba Zwyrodnieniowa Stawów
Depresja
Grzybica Penisa
Grzybicze Zapalenie Pochwy
Grypa
Insulinooporność
Kłykciny Kończyste
Kontaktowe Zapalenie Skóry
Łysienie
Menopauza
Migrena
Nadciśnienie
Niedobór Witaminy D
Niedobory Witamin z Grupy B (B1, B6, B12)
Niedoczynność Tarczycy
Nietrzymanie Moczu
Nudności i Wymioty
Otyłość
Opryszczka
Opryszczkowate Zapalenie Skóry
Przedwczesny Wytrysk
Profilaktyka Malarii
Profilaktyka po Ukąszeniu Kleszcza
Świerzb
Szczepienie przeciwko grypie
Tabl. anty.
Tabl. Dzień PO
Trądzik

Treści medyczne zamieszczone w niniejszym artykule mają charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny. Nie stanowią one zamiennika profesjonalnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Zawsze zaleca się skonsultowanie się z odpowiednim specjalistą w przypadku jakichkolwiek problemów zdrowotnych, diagnozy lub podejrzeń o chorobę. Artykuł nie ma na celu zastępowania wizyty lekarskiej, a informacje w nim zawarte nie powinny być traktowane jako porada medyczna. Każda decyzja dotycząca zdrowia powinna być podejmowana po konsultacji z lekarzem.

Rozpocznij e-konsultację z możliwością uzyskania e-recepty