Pracujemy codziennie. E-wizyta nawet 15 minut

Antykoncepcja Jeanine – właściwości, sposób działania, skuteczność, przeciwwskazania

Jeanine to tabletki powlekane zawierające w składzie dwa hormony (dienogest i etynyloestradiol), które są zaliczane do złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych. Tabletki antykoncepcyjne Jeanine są przeznaczone do stosowania doustnego w celu ochrony przed zajściem w nieplanowaną przez kobietę w danym czasie ciążę.

W składzie tabletek antykoncepcyjnych Jeanine można znaleźć odpowiednik estrogenu oraz progestagen – ich działanie wykorzystuje kilka mechanizmów, przy czym najważniejszym z nich jest hamowanie owulacji oraz wywoływanie zmian w konsystencji śluzu szyjkowego. Preparat Jeanine, tak jak inne złożone środki hormonalne, wyróżnia się wysoką skutecznością ochrony antykoncepcyjnej, co oznacza, że przy jego prawidłowym stosowaniu zajście w ciążę jest mało prawdopodobne. Lek ten może jednak wywoływać również skutki uboczne, a poza tym nie jest pozbawiony przeciwwskazań do stosowania, dlatego jego ewentualne przyjmowanie należy omówić wcześniej z lekarzem. Co jeszcze warto wiedzieć o tabletkach antykoncepcyjnych Jeanine? Sprawdzamy ulotkę.

Czym jest lek Jeanine? Jaki ma skład i działanie?

Jeanine to lek z grupy hormonalnych środków antykoncepcyjnych. Tabletki Jeanine bazują na zawartości dwóch składników czynnych, przez co są zaliczane do antykoncepcji złożonej. Substancjami czynnymi leku Jeanine są etynyloestradiol i dienogest w odpowiednio dobranych dawkach. Jedna tabletka powlekana Jeanine zawiera 0,03 mg etynyloestradiolu oraz 2 mg dienogestu mikronizowanego. W składzie każdej tabletki hormonalnej Jeanine można znaleźć także składniki pomocnicze (ich lista jest dostępna w ulotce). Wskazaniem do stosowania leku jest chęć ochrony przed zajściem w ciążę – preparat jest przeznaczony dla kobiet płodnych, które są aktywne seksualnie. Jego działanie wiąże się między innymi z zatrzymywaniem owulacji, a także ze zmianami konsystencji śluzu szyjki macicy. Preparat nie zapewnia jednak ochrony przed chorobami przenoszonymi drogą płciową – przed chorobami wenerycznymi trzeba się zabezpieczać, stosując dodatkowo prezerwatywę.

Skuteczność antykoncepcyjna preparatu Jeanine

Złożone środki antykoncepcyjne, do których zalicza się lek Jeanine, są znane z wysokiej skuteczności działania w kontekście ochrony przed zajściem w nieplanowaną ciążę. Należy jednak wiedzieć, że wysoka skuteczność tyczy się ich prawidłowego, zgodnego z zaleceniami stosowania. Nieprzestrzeganie zaleceń producenta może mieć wpływ na poziom ochrony antykoncepcyjnej tego środka. Przede wszystkim skuteczność antykoncepcyjną Jeanine obniża nieregularność stosowania tabletek, w tym zwłaszcza ich pomijanie. Pacjentka powinna uważać również na wymioty i silną biegunkę występujące w krótkim odstępie czasu od połknięcia pigułki. Negatywnie na skuteczność preparatu może też wpływać jego łączenie z niektórymi lekami – lista niekorzystnych interakcji znajduje się w dołączonej do opakowania ulotce. Co ciekawe, zawarto w niej nie tylko leki, ale też zioła (ziele dziurawca), a nawet sok grejpfrutowy.

Jak stosować lek Jeanine? Zalecenia podane w ulotce

Tabletki antykoncepcyjne Jeanine należy stosować w sposób zgodny z zaleceniami producenta. Opakowanie Jeanine zawiera 21 tabletek powlekanych – wszystkie z nich to tabletki hormonalne. Kobiety dopiero rozpoczynające korzystanie z tabletek Jeanine powinny zapoznać się z podanymi w ulotce zaleceniami związanymi z przyjęciem pierwszej tabletki.

Jak prawidłowo stosować Jeanine? Pacjentka powinna przyjmować 1 tabletkę dziennie, pilnując, aby połykać pigułki każdego dnia o stałych porach. Po przyjęciu ostatniej pigułki z blistra należy zrobić 7-dniową przerwę od stosowania tego rodzaju antykoncepcji. W czasie przerwy pacjentka wciąż będzie chroniona przed zajściem w ciążę, a po około 2–3 dniach od odstawienia leku pojawi się u niej tzw. krwawienie z odstawienia. Gdy minie 7-dniowy okres przerwy hormonalnej, należy rozpocząć kolejny blister Jeanine.

Tabletki antykoncepcyjne Jeanine – skutki uboczne

Każdy lek, w tym również tabletki antykoncepcyjne Jeanine, może działać na organizm w sposób pożądany oraz w sposób niepożądany, chociaż skutki uboczne Jeanine nie występują u każdej kobiety, która z nich korzysta. Do częstych działań niepożądanych Jeanine, czyli występujących częściej niż u 1 kobiety na 100, ale też rzadziej niż u 1 kobiety na 10, można zaliczyć ból głowy oraz ból piersi, w tym ich dyskomfort i tkliwość. Pozostałe możliwe działania niepożądane leku i częstotliwość ich występowania przedstawiono w ulotce.

Kto nie może stosować preparatu Jeanine? Przeciwwskazania

Jeanine to preparat, który nie jest pozbawiony przeciwwskazań. Nie należy przyjmować tabletek, jeśli kobieta jest nadwrażliwa na ich składniki, a także, jeśli jest w ciąży lub karmi piersią. Przeciwwskazanie stanowi też zakrzepica żył głębokich, zatorowość płucna lub zakrzepy krwi w innych organach, jeśli występują obecnie lub występowały w przeszłości. Do przeciwwskazań leku Jeanine zalicza się też migrenę z aurą, krwawienia z dróg rodnych o nieznanej przyczynie, a także nowotwory hormonozależne, w tym występujący obecnie lub w przeszłości nowotwór piersi bądź narządów płciowych. Pozostałe przeciwwskazania preparatu są dostępne w jego ulotce i należy się z nimi wnikliwe zapoznać, gdyż lek nie może być stosowany wbrew przeciwwskazaniom.3

Na podstawie:

Ulotka i ChPL Jeanine [dostęp online 10.2023]

Encyklopedia leków

Adaring
Atywia
Atywia Daily
Axia
Axia Conti
Belara
Daylette
Diane-35
Drovelis
Elin
EllaOne
Escapelle
Evra
Ginoring
Jeanine
Kontracept
Levomine
Limetic
Liberelle
Microgynon 21
Naraya
Naraya Plus
Novynette
NuvaRing
PolaRing
Orlifique
Qlaira
Rigevidon
Slinda
Sylvie 20
Sylvie 30
Vibin
Vibin mini
Vines
Vixpo
Yasmin
Yasminelle
Yaz

Wybierz odpowiednią e-konsultacje

Alergia
Atopowe Zapalenie Skóry (Egzema)
Bakteryjne Zapalenie Pochwy
Bezsenność
Ból Kręgosłupa
Ból Ucha
Chlamydia
Choroba Zwyrodnieniowa Stawów
Depresja
Grzybica Penisa
Grzybicze Zapalenie Pochwy
Grypa
Insulinooporność
Kłykciny Kończyste
Kontaktowe Zapalenie Skóry
Łysienie
Menopauza
Migrena
Nadciśnienie
Niedobór Witaminy D
Niedobory Witamin z Grupy B (B1, B6, B12)
Niedoczynność Tarczycy
Nietrzymanie Moczu
Nudności i Wymioty
Otyłość
Opryszczka
Opryszczkowate Zapalenie Skóry
Przedwczesny Wytrysk
Profilaktyka Malarii
Profilaktyka po Ukąszeniu Kleszcza
Świerzb
Szczepienie przeciwko grypie
Tabl. anty.
Tabl. Dzień PO
Trądzik

 

Treści medyczne zamieszczone w niniejszym artykule mają charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny. Nie stanowią one zamiennika profesjonalnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Zawsze zaleca się skonsultowanie się z odpowiednim specjalistą w przypadku jakichkolwiek problemów zdrowotnych, diagnozy lub podejrzeń o chorobę. Artykuł nie ma na celu zastępowania wizyty lekarskiej, a informacje w nim zawarte nie powinny być traktowane jako porada medyczna. Każda decyzja dotycząca zdrowia powinna być podejmowana po konsultacji z lekarzem.

Rozpocznij e-konsultację z możliwością uzyskania e-recepty