Pracujemy codziennie. E-wizyta nawet 15 minut

Antykoncepcja Axia – sposób działania i skuteczność, działania niepożądane i przeciwwskazania

Axia to tabletki antykoncepcyjne zawierające dwa rodzaje hormonów żeńskich (drospirenon oraz etynyloestradiol), przez co zalicza się je do złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych. Preparat jest przeznaczony do zapobiegania zajściu w ciążę i charakteryzuje się wysoką skutecznością działania, gdy jest poprawnie stosowany.

Tabletki antykoncepcyjne Axia są przeznaczone dla płodnych kobiet, które nie są w ciąży i nie planują w najbliższym czasie starań o dziecko, ale pozostają jednocześnie aktywne seksualnie i potrzebują zabezpieczyć się przed zapłodnieniem. Ich działanie wiąże się z różnymi mechanizmami, w tym w szczególności z hamowaniem jajeczkowania. Lek Axia może jednak działać na organizm również w sposób niepożądany, chociaż jego skutki uboczne nie muszą wystąpić u każdej pacjentki. Tabletki antykoncepcyjne Axia nie mogą być ponadto zażywane przez każdą kobietę, gdyż mają też przeciwwskazania do stosowania – przykładem jest zakrzepica żył głębokich. Co jeszcze warto wiedzieć o antykoncepcji Axia, jej działaniu, skuteczności, skutkach ubocznych i przeciwwskazaniach? Sprawdzamy!

Czym jest lek Axia? Skład i działanie

Axia to złożony lek hormonalny zaliczany do doustnych środków antykoncepcyjnych dwuskładnikowych. W składzie każdej tabletki Axia można znaleźć 0,02 mg etynyloestradiolu i 3 mg drospirenonu, a także składniki pomocnicze. Lek jest stosowany w celu zabezpieczenia przed zajściem w ciążę, a jego działanie antykoncepcyjne wiąże się między innymi z hamowaniem owulacji – jeśli komórka jajowa nie zostanie uwolniona, plemniki nie będą mogły jej zapłodnić, zatem nie dojdzie do ciąży. Tabletki antykoncepcyjne Axia nie chronią jednak przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Osoby, które nie mają stałego partnera, powinny zatem dodatkowo stosować antykoncepcję mechaniczną. W celu zapobiegania chorobom wenerycznym najlepiej stosować prezerwatywy.

Tabletki Axia – skuteczność antykoncepcyjna

Skuteczność antykoncepcyjna tabletek Axia jako preparatu hormonalnego złożonego jest wysoka, jednak należy mieć na uwadze, że mowa o skuteczności przy prawidłowym stosowaniu preparatu. Nieprzestrzeganie zaleceń producenta może odbić się negatywnie na jego skuteczności ochrony przed ciążą. W ulotce preparatu opisano sytuacje, gdy konieczne może być np. dodatkowe zabezpieczenie z zastosowaniem prezerwatywy, by chronić się przed zajściem w ciążę. Niekorzystnie na skuteczność działania tabletek antykoncepcyjnych Axia wpływa przede wszystkim nieregularność ich przyjmowania, a w szczególności pomijanie pigułek. Podobnie wpływają na skuteczność leku wymioty lub biegunka, jeśli wystąpią w ciągu 3–4 godzin od połknięcia pigułki. W ulotce preparatu znajdziemy również ostrzeżenia dotyczące jego możliwych interakcji – niektóre leki mogą niekorzystnie wpływać na skuteczność antykoncepcyjną tabletek Axia (lista interakcji znajduje się w ulotce).

Jak stosować tabletki antykoncepcyjne Axia?

Zalecany sposób stosowania tabletek antykoncepcyjnych Axia został szczegółowo opisany w ulotce – należy się z nim zapoznać i go przestrzegać. Opakowanie Axia zawiera 21 tabletek – wszystkie tabletki zawarte w blistrze to tabletki hormonalne. Pacjentka powinna rozpocząć blister w miejscu z oznaczonym dniem tygodnia, który odpowiada aktualnej dacie, a następnie kontynuować przyjmowanie pigułek zgodnie z zaznaczoną strzałką. Codziennie należy przyjmować 1 pigułkę – bardzo ważne, aby poszczególne tabletki były zażywane o stałych porach. Kiedy pacjentka skończy wszystkie tabletki zawarte w blistrze, powinna zrobić tydzień przerwy od przyjmowania leku. W czasie 7-dniowej przerwy skuteczność antykoncepcyjna preparatu zostaje zachowana, a około 2–3. dnia od odstawienia pigułek pojawia się u kobiety tzw. krwawienie z odstawienia.

Lek Axia – skutki uboczne

Tabletki antykoncepcyjne Axia mogą działać na organizm również w sposób niepożądany, z czym należy się liczyć. Ich skutki uboczne nie dotyczą jednak każdej pacjentki, która przyjmuje wymienione pigułki. Częste działania niepożądane tabletek Axia, czyli takie, które występują u mniej niż 1 pacjentki na 10, to bóle głowy i bóle brzucha, a także wahania nastroju i trądzik. Często również lek Axia powoduje wzrost masy ciała, a oprócz tego może powodować ból piersi, powiększenie piersi i ich tkliwość. Lek może też przyczyniać się do bolesnych lub nieregularnych miesiączek. Lista pozostałych możliwych skutków ubocznych preparatu wraz z podaną częstotliwością ich występowania znajduje się w dołączonej do opakowania ulotce.

Kto nie powinien stosować środka Axia? Przeciwwskazania

Nie każda pacjentka może korzystać z tabletek antykoncepcyjnych Axia, dlatego ich stosowanie należy omówić wcześniej z lekarzem. Preparat jest przeciwwskazany w przypadku nadwrażliwości na choć jeden z jego składników. Nie należy również stosować tabletek Axia podczas ciąży lub przy jej podejrzeniu, a także przy karmieniu piersią. Tabletki Axia są przeciwwskazane w przypadku zaburzeń wpływających na krzepliwość krwi, a oprócz tego przy planowanym zabiegu chirurgicznym lub długotrwałym unieruchomieniu. Nie należy z nich też korzystać przy występujących obecnie lub w przeszłości zakrzepach krwi w naczyniach czy narządach. Przeciwwskazanie stanowią dodatkowo zaburzenia czynności nerek i wątroby, a także wiele innych stanów – opisano je szczegółowo w ulotce.

Na podstawie:

Ulotka Axia [dostęp online 10.2023]

Encyklopedia leków

Adaring
Atywia
Atywia Daily
Axia
Axia Conti
Belara
Daylette
Diane-35
Drovelis
Elin
EllaOne
Escapelle
Evra
Ginoring
Jeanine
Kontracept
Levomine
Limetic
Liberelle
Microgynon 21
Naraya
Naraya Plus
Novynette
NuvaRing
PolaRing
Orlifique
Qlaira
Rigevidon
Slinda
Sylvie 20
Sylvie 30
Vibin
Vibin mini
Vines
Vixpo
Yasmin
Yasminelle
Yaz

Wybierz odpowiednią e-konsultacje

Alergia
Atopowe Zapalenie Skóry (Egzema)
Bakteryjne Zapalenie Pochwy
Bezsenność
Ból Kręgosłupa
Ból Ucha
Chlamydia
Choroba Zwyrodnieniowa Stawów
Depresja
Grzybica Penisa
Grzybicze Zapalenie Pochwy
Grypa
Insulinooporność
Kłykciny Kończyste
Kontaktowe Zapalenie Skóry
Łysienie
Menopauza
Migrena
Nadciśnienie
Niedobór Witaminy D
Niedobory Witamin z Grupy B (B1, B6, B12)
Niedoczynność Tarczycy
Nietrzymanie Moczu
Nudności i Wymioty
Otyłość
Opryszczka
Opryszczkowate Zapalenie Skóry
Przedwczesny Wytrysk
Profilaktyka Malarii
Profilaktyka po Ukąszeniu Kleszcza
Świerzb
Szczepienie przeciwko grypie
Tabl. anty.
Tabl. Dzień PO
Trądzik
Treści medyczne zamieszczone w niniejszym artykule mają charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny. Nie stanowią one zamiennika profesjonalnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Zawsze zaleca się skonsultowanie się z odpowiednim specjalistą w przypadku jakichkolwiek problemów zdrowotnych, diagnozy lub podejrzeń o chorobę. Artykuł nie ma na celu zastępowania wizyty lekarskiej, a informacje w nim zawarte nie powinny być traktowane jako porada medyczna. Każda decyzja dotycząca zdrowia powinna być podejmowana po konsultacji z lekarzem.

Rozpocznij e-konsultację z możliwością uzyskania e-recepty