Pracujemy codziennie. E-wizyta nawet 15 minut
Levomine to doustny złożony środek antykoncepcyjny, który zawiera dwa rodzaje żeńskich hormonów, a konkretnie odpowiednik estrogenu (etynyloestradiol) oraz progestagen (lewonorgestrel). Preparat jest przeznaczony do stosowania w celu ochrony przed zajściem w ciążę.
Tabletki antykoncepcyjne Levomine stosowane zgodnie z zaleceniami z wysoką skutecznością chronią przed nieplanowanym zapłodnieniem. Ich działanie wiąże się ze współdziałaniem różnych mechanizmów, w tym w szczególności z hamowaniem uwalniania komórki jajowej oraz wywoływaniem zmian w śluzie szyjki macicy. Lek Levomine może jednak działać na organizm również w sposób niepożądany, a poza tym nie jest pozbawiony przeciwwskazań, których obecność należy wykluczyć, zanim pacjentka zacznie korzystać z preparatu. Jakie jeszcze informacje o leku Levomine znajdziemy w ulotce? Sprawdzamy!
Levomine jest hormonalnym doustnym środkiem antykoncepcyjnym. Należy do preparatów złożonych, gdyż ma w składzie dwa hormony. Każda hormonalna tabletka powlekana tego środka zawiera 30 µg etynyloestradiolu i 150 µg lewonorgestrelu. Lek powoduje zahamowanie owulacji oraz przyczynia się do zmian w śluzie szyjki macicy. Tabletki antykoncepcyjne Levomine – podobnie jak inne złożone doustne preparaty hormonalne – nie zapewniają pacjentce ochrony przed chorobami wenerycznymi. Jeśli zatem pacjentka nie ma stałego partnera seksualnego, w celu ochrony przed chorobami przenoszonymi drogą płciową powinna stosować prezerwatywę.
Przed rozpoczęciem stosowania tabletek Levomine zaleca się szczegółowe zapoznanie z treścią ulotki dołączonej do opakowania – podano tam zalecenia dotyczące prawidłowego przyjmowania leku i należy ich przestrzegać, gdyż od prawidłowości prowadzenia terapii zależy jej skuteczność. W opakowaniu Levomine znajduje się 21 tabletek – wszystkie są tabletkami hormonalnymi. Pacjentka powinna przyjmować 1 tabletkę dziennie o stałych porach, a gdy skończy wszystkie tabletki z blistra, zrobić przerwę na 7 dni – w tym czasie też jest chroniona antykoncepcyjnie i prawdopodobnie wystąpi u niej krwawienie z odstawienia (najczęściej pojawia się 2–3. dnia przerwy). Po siedmiodniowej przerwie należy rozpocząć nowe opakowanie Levomine.
Nie bez znaczenia jest też sposób rozpoczęcia pierwszego opakowania leku Levomine – nie powinien być przypadkowy. Nieco inaczej zaleca się postępować przy początkach terapii Levomine, jeśli pacjentka stosowała inny hormonalny lek złożony, inaczej gdy korzystała z minipigułek, a jeszcze inaczej w przypadku poronienia lub niedawnego porodu – szczegóły są zawarte w ulotce.
Złożone preparaty antykoncepcyjne są znane z wysokiej skuteczności działania. Niekorzystnie jednak mogą na nią wpływać pewne czynniki. Można do nich zaliczyć przede wszystkim nieregularne przyjmowanie pigułek czy ich pomijanie. Podobnie działają też wymioty i silna biegunka w krótkim odstępie czasowym od połknięcia pigułki. Procedury postępowania w przypadku pominięcia tabletki/tabletek podano w ulotce. Dodatkowo trzeba uważać na niekorzystne interakcje z niektórymi lekami – część z medykamentów może obniżać skuteczność antykoncepcyjną tabletek Levomine.
Decydując się na stosowanie tabletek antykoncepcyjnych Levomine, należy mieć świadomość, że mogą wpływać na organizm nie tylko w pożądany sposób, ale też w sposób niepożądany. Skutki uboczne wynikające ze stosowania Levomine nie muszą jednak występować u każdej pacjentki, a poza tym są obserwowane z różną częstotliwością. Bardzo często, czyli u więcej niż 1 pacjentki na 10, lek powoduje ból głowy. Często natomiast, czyli u nie więcej niż 1 pacjentki na 10, lek wywołuje zmiany nastroju, nudności i depresję, a także ból brzucha, wysypkę, wrażliwość i ból piersi, a nawet przyrost masy ciała. Pozostałe możliwe działania niepożądane podano w dołączonej do niego ulotce. Jeśli u pacjentki wystąpią jakiekolwiek skutki uboczne preparatu (również te, które nie zostały podane w ulotce), najlepiej skonsultować się z lekarzem.
Nie każda pacjentka może korzystać z antykoncepcyjnego działania tabletek Levomine, gdyż mają one przeciwwskazania do stosowania. Zanim lekarz przepisze pacjentce ten preparat, powinien zatem sprawdzić, czy może ona go bezpiecznie używać. Do przeciwwskazań leku można zaliczyć nadwrażliwość na jego składniki czynne lub pomocnicze, a także ciążę i karmienie piersią. Nie należy stosować produktu, jeśli pacjentka ma niewyjaśnione krwawienia z pochwy lub z nieznanej przyczyny nie ma miesiączki.
Do przeciwwskazań można też zaliczyć aktualnie występujące bądź występujące w przeszłości: zatorowość płucną, zakrzepicę żył głębokich i zakrzepy krwi w innych narządach. Przeciwwskazane jest też stosowanie leku przy zaburzeniach rzutujących na krzepliwość krwi oraz przy chorobach zwiększających ryzyko powstawania zakrzepów w tętnicach. Pozostałe przeciwwskazania leku podano w jego ulotce i pacjentka powinna się z nimi szczegółowo zapoznać.
Na podstawie:
Ulotka i ChPL Levomine [dostęp online 10.2023]
Rozpocznij e-konsultację z możliwością uzyskania e-recepty