Pracujemy codziennie. E-wizyta nawet 15 minut

Antykoncepcja Levomine – wskazania, działanie, przeciwwskazania, skutki uboczne

Levomine to doustny złożony środek antykoncepcyjny, który zawiera dwa rodzaje żeńskich hormonów, a konkretnie odpowiednik estrogenu (etynyloestradiol) oraz progestagen (lewonorgestrel). Preparat jest przeznaczony do stosowania w celu ochrony przed zajściem w ciążę.

Tabletki antykoncepcyjne Levomine stosowane zgodnie z zaleceniami z wysoką skutecznością chronią przed nieplanowanym zapłodnieniem. Ich działanie wiąże się ze współdziałaniem różnych mechanizmów, w tym w szczególności z hamowaniem uwalniania komórki jajowej oraz wywoływaniem zmian w śluzie szyjki macicy. Lek Levomine może jednak działać na organizm również w sposób niepożądany, a poza tym nie jest pozbawiony przeciwwskazań, których obecność należy wykluczyć, zanim pacjentka zacznie korzystać z preparatu. Jakie jeszcze informacje o leku Levomine znajdziemy w ulotce? Sprawdzamy!

Czym jest lek Levomine? Wskazania i sposób działania

Levomine jest hormonalnym doustnym środkiem antykoncepcyjnym. Należy do preparatów złożonych, gdyż ma w składzie dwa hormony. Każda hormonalna tabletka powlekana tego środka zawiera 30 µg etynyloestradiolu i 150 µg lewonorgestrelu. Lek powoduje zahamowanie owulacji oraz przyczynia się do zmian w śluzie szyjki macicy. Tabletki antykoncepcyjne Levomine – podobnie jak inne złożone doustne preparaty hormonalne – nie zapewniają pacjentce ochrony przed chorobami wenerycznymi. Jeśli zatem pacjentka nie ma stałego partnera seksualnego, w celu ochrony przed chorobami przenoszonymi drogą płciową powinna stosować prezerwatywę.

Preparat Levomine – jak stosować?

Przed rozpoczęciem stosowania tabletek Levomine zaleca się szczegółowe zapoznanie z treścią ulotki dołączonej do opakowania – podano tam zalecenia dotyczące prawidłowego przyjmowania leku i należy ich przestrzegać, gdyż od prawidłowości prowadzenia terapii zależy jej skuteczność. W opakowaniu Levomine znajduje się 21 tabletek – wszystkie są tabletkami hormonalnymi. Pacjentka powinna przyjmować 1 tabletkę dziennie o stałych porach, a gdy skończy wszystkie tabletki z blistra, zrobić przerwę na 7 dni – w tym czasie też jest chroniona antykoncepcyjnie i prawdopodobnie wystąpi u niej krwawienie z odstawienia (najczęściej pojawia się 2–3. dnia przerwy). Po siedmiodniowej przerwie należy rozpocząć nowe opakowanie Levomine.

Nie bez znaczenia jest też sposób rozpoczęcia pierwszego opakowania leku Levomine – nie powinien być przypadkowy. Nieco inaczej zaleca się postępować przy początkach terapii Levomine, jeśli pacjentka stosowała inny hormonalny lek złożony, inaczej gdy korzystała z minipigułek, a jeszcze inaczej w przypadku poronienia lub niedawnego porodu – szczegóły są zawarte w ulotce.

Co obniża skuteczność antykoncepcyjną Levomine?

Złożone preparaty antykoncepcyjne są znane z wysokiej skuteczności działania. Niekorzystnie jednak mogą na nią wpływać pewne czynniki. Można do nich zaliczyć przede wszystkim nieregularne przyjmowanie pigułek czy ich pomijanie. Podobnie działają też wymioty i silna biegunka w krótkim odstępie czasowym od połknięcia pigułki. Procedury postępowania w przypadku pominięcia tabletki/tabletek podano w ulotce. Dodatkowo trzeba uważać na niekorzystne interakcje z niektórymi lekami – część z medykamentów może obniżać skuteczność antykoncepcyjną tabletek Levomine.

Możliwe skutki uboczne Levomine

Decydując się na stosowanie tabletek antykoncepcyjnych Levomine, należy mieć świadomość, że mogą wpływać na organizm nie tylko w pożądany sposób, ale też w sposób niepożądany. Skutki uboczne wynikające ze stosowania Levomine nie muszą jednak występować u każdej pacjentki, a poza tym są obserwowane z różną częstotliwością. Bardzo często, czyli u więcej niż 1 pacjentki na 10, lek powoduje ból głowy. Często natomiast, czyli u nie więcej niż 1 pacjentki na 10, lek wywołuje zmiany nastroju, nudności i depresję, a także ból brzucha, wysypkę, wrażliwość i ból piersi, a nawet przyrost masy ciała. Pozostałe możliwe działania niepożądane podano w dołączonej do niego ulotce. Jeśli u pacjentki wystąpią jakiekolwiek skutki uboczne preparatu (również te, które nie zostały podane w ulotce), najlepiej skonsultować się z lekarzem.

Kto nie może stosować tabletek Levomine? Przeciwwskazania

Nie każda pacjentka może korzystać z antykoncepcyjnego działania tabletek Levomine, gdyż mają one przeciwwskazania do stosowania. Zanim lekarz przepisze pacjentce ten preparat, powinien zatem sprawdzić, czy może ona go bezpiecznie używać. Do przeciwwskazań leku można zaliczyć nadwrażliwość na jego składniki czynne lub pomocnicze, a także ciążę i karmienie piersią. Nie należy stosować produktu, jeśli pacjentka ma niewyjaśnione krwawienia z pochwy lub z nieznanej przyczyny nie ma miesiączki.

Do przeciwwskazań można też zaliczyć aktualnie występujące bądź występujące w przeszłości: zatorowość płucną, zakrzepicę żył głębokich i zakrzepy krwi w innych narządach. Przeciwwskazane jest też stosowanie leku przy zaburzeniach rzutujących na krzepliwość krwi oraz przy chorobach zwiększających ryzyko powstawania zakrzepów w tętnicach. Pozostałe przeciwwskazania leku podano w jego ulotce i pacjentka powinna się z nimi szczegółowo zapoznać.

Na podstawie:

Ulotka i ChPL Levomine [dostęp online 10.2023]

Encyklopedia leków

Adaring
Atywia
Atywia Daily
Axia
Axia Conti
Belara
Daylette
Diane-35
Drovelis
Elin
EllaOne
Escapelle
Evra
Ginoring
Jeanine
Kontracept
Levomine
Limetic
Liberelle
Microgynon 21
Naraya
Naraya Plus
Novynette
NuvaRing
PolaRing
Orlifique
Qlaira
Rigevidon
Slinda
Sylvie 20
Sylvie 30
Vibin
Vibin mini
Vines
Vixpo
Yasmin
Yasminelle
Yaz

Wybierz odpowiednią e-konsultacje

Alergia
Atopowe Zapalenie Skóry (Egzema)
Bakteryjne Zapalenie Pochwy
Bezsenność
Ból Kręgosłupa
Ból Ucha
Chlamydia
Choroba Zwyrodnieniowa Stawów
Depresja
Grzybica Penisa
Grzybicze Zapalenie Pochwy
Grypa
Insulinooporność
Kłykciny Kończyste
Kontaktowe Zapalenie Skóry
Łysienie
Menopauza
Migrena
Nadciśnienie
Niedobór Witaminy D
Niedobory Witamin z Grupy B (B1, B6, B12)
Niedoczynność Tarczycy
Nietrzymanie Moczu
Nudności i Wymioty
Otyłość
Opryszczka
Opryszczkowate Zapalenie Skóry
Przedwczesny Wytrysk
Profilaktyka Malarii
Profilaktyka po Ukąszeniu Kleszcza
Świerzb
Szczepienie przeciwko grypie
Tabl. anty.
Tabl. Dzień PO
Trądzik
Treści medyczne zamieszczone w niniejszym artykule mają charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny. Nie stanowią one zamiennika profesjonalnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Zawsze zaleca się skonsultowanie się z odpowiednim specjalistą w przypadku jakichkolwiek problemów zdrowotnych, diagnozy lub podejrzeń o chorobę. Artykuł nie ma na celu zastępowania wizyty lekarskiej, a informacje w nim zawarte nie powinny być traktowane jako porada medyczna. Każda decyzja dotycząca zdrowia powinna być podejmowana po konsultacji z lekarzem.

Rozpocznij e-konsultację z możliwością uzyskania e-recepty