Pracujemy codziennie. E-wizyta nawet 15 minut
Rigevidon to doustny hormonalny środek antykoncepcyjny, który bazuje na połączeniu dwóch składników czynnych, a konkretnie etynyloestradiolu oraz lewonorgestrelu. Preparat jest przeznaczony do stosowania w celu zapobiegania ciąży i wyróżnia się wysoką skutecznością działania, gdy przyjmowany jest w sposób zgodny z zaleceniami.
Tabletki antykoncepcyjne Rigevidon są dostępne na receptę, a przed jej wystawieniem lekarz powinien się upewnić, czy pacjentka nie ma przeciwwskazań medycznych do terapii, w tym szczególnie ocenić u niej ryzyko wystąpienia żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej. Preparat działa poprzez hamowanie owulacji i zmiany śluzu szyjkowego, a także zmiany endometrium macicy. Może jednak wpływać na organizm nie tylko w pożądany sposób, ale też w sposób niepożądany. Co jeszcze należy wiedzieć o właściwościach, działaniu i przeciwwskazaniach do stosowania leku Rigevidon? Sprawdzamy!
Rigevidon to złożony doustny środek antykoncepcyjny, który ma w składzie dwa rodzaje żeńskich hormonów. Pierwszym z nich jest etynyloestradiol (estrogen w dawce 0,03 mg na tabletkę), a drugim lewonorgestrel (progestagen w dawce 0,15 mg na tabletkę). Tabletki antykoncepcyjne Rigevidon zabezpieczają przed zajściem w ciążę, zatem są przeznaczone dla płodnych i aktywnych seksualnie kobiet jako ochrona przed zapłodnieniem. W swoim działaniu tabletki Rigevidon wykorzystują różne mechanizmy. Przede wszystkim odpowiadają za hamowanie uwalniania komórki jajowej. Dodatkowo chronią ewentualnie uwolnioną komórkę jajową przed zapłodnieniem, a przy tym zapobiegają zagnieżdżeniu się zapłodnionej komórki jajowej w macicy. Tabletki Rigevidon, podobnie jak inne doustne środki antykoncepcyjne, nie zapewniają jednak ochrony przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Jeśli zatem kobieta nie ma stałego partnera, powinna dodatkowo pomyśleć o mechanicznym zabezpieczeniu prezerwatywą.
Prawidłowe stosowanie tabletek antykoncepcyjnych złożonych Rigevidon jest bardzo istotne w kontekście ich skuteczności działania, zatem pacjentka powinna wnikliwie zapoznać się ze wskazówkami podanymi w ulotce. Tabletki Rigevidon powinny być przyjmowane codziennie o stałych porach. Należy połykać je w całości, popijając w razie potrzeby wodą. Każde opakowanie zawiera 21 tabletek powlekanych – wszystkie z nich to tabletki hormonalne. Tabletki przyjmuje się przez kolejnych 21 dni, po czym należy zrobić 7-dniową przerwę od ich zażywania, by po jej skończeniu rozpocząć korzystanie z nowego blistra. Około 2–3. dnia przerwy pojawia się zwykle krwawienie z odstawienia.
Doustne hormonalne środki antykoncepcyjne złożone, w tym lek Rigevidon, są cenione za wysoką skuteczność ochrony przed nieplanowanym poczęciem dziecka. Na działanie leku mogą jednak wpływać niekorzystnie różne czynniki. Skuteczność antykoncepcyjna leku może być zmniejszona, jeśli pacjentka będzie stosować preparat nieregularnie lub dojdzie do pominięcia tabletki/tabletek hormonalnych. Negatywnie na skuteczność preparatu wpływają też wymioty i biegunki występujące w krótkim czasie od połknięcia pigułki. Skuteczność Rigevidon mogą zaburzać też przyjmowane z nim leki (lista niekorzystnych interakcji jest podana w ulotce).
Podstawowe działanie tabletek Rigevidon wiąże się z ochroną antykoncepcyjną. Trzeba jednak liczyć się z tym, że lek może również działać na organizm w sposób niepożądany. Do bardzo częstych skutków ubocznych wynikających ze stosowania tabletek Rigevidon, czyli występujących częściej niż u 1 pacjentki na 10, można zaliczyć zapalenie pochwy, wahania nastroju, zaburzenia popędu seksualnego oraz nerwowość. Bardzo często lek powoduje też bóle brzucha, nudności, wymioty i zawroty głowy, a oprócz tego trądzik i ból piersi. Tabletki Rigevidon bardzo często powodują też ektopię szyjki macicy, zatrzymanie płynów w organizmie i zmiany masy ciała. Pozostałe możliwe działania niepożądane leku wraz z częstotliwością ich występowania zostały opisane przez producenta w ulotce – należy się z nimi zapoznać. Zaobserwowanie ich po przyjęciu leku stanowi wskazanie do konsultacji z lekarzem.
Nie każda pacjentka może przyjmować tabletki antykoncepcyjne Rigevidon. Lek ma pewne przeciwwskazania do stosowania, a wśród nich należy wymienić nadwrażliwość na etynyloestradiol lub lewonorgestrel czy składniki pomocnicze tabletek. Nie jest to ponadto środek antykoncepcyjny przeznaczony dla kobiet w ciąży i nie powinny przyjmować go pacjentki karmiące piersią. Preparat nie powinien być też przyjmowany przez pacjentki, które mają obecnie lub miały w przeszłości zakrzepicę żył głębokich, zatorowość płucną bądź zakrzepy krwi w innych narządach. Przeciwwskazaniem są również zaburzenia wpływające na krzepliwość krwi, a także przebyty zawał serca lub udar. Nie należy stosować tej metody antykoncepcji przy krwawieniach z pochwy o nieznanej przyczynie, a także przyjmując preparaty na bazie dziurawca zwyczajnego. Lista pozostałych przeciwwskazań leku została wyszczególniona w ulotce dołączonej do opakowania.
Na podstawie:
Ulotka i ChPL Rigevidon [dostęp online 10.2023]
Rozpocznij e-konsultację z możliwością uzyskania e-recepty