Pracujemy codziennie. E-wizyta nawet 15 minut

Ekonsultacja z

E-recepta online na ból ucha w 15 minut za 59 zł

Kolejna e-wizyta -20% taniej!
Po opłaceniu otrzymasz kod rabatowy na e-mail

Wypełnij formularz medyczny

Ból ucha – e-recepta po teleporadzie lub konsultacji online

Ucho jest jedną z najbardziej unerwionych części ciała człowieka. Sprawia to, że uszy są niezwykle wrażliwe na wszelkie bodźce pochodzące z zewnątrz, a każdy ból odczuwa się jako wielki dyskomfort. Leczenie bólu ucha należy zacząć od zdiagnozowania dokładnej przyczyny. Zdecydowanie najczęściej bóle uszu są wynikiem stanów zapalnych, a leczenie w takich przypadkach polega na stosowaniu sterydów bądź antybiotyków. W celu rozpoznania dokładnej przyczyny warto zdecydować się na teleporadę lub konsultację online ze specjalistą, po której możliwe będzie uzyskanie e-recepty z zapisanymi odpowiednimi farmaceutykami.

Ból ucha – dolegliwości bólowe oraz inne objawy

Poza wspomnianymi dolegliwościami bólowymi warto zwracać również uwagę na inne objawy, które mogą pomóc w zdiagnozowaniu konkretnej przyczyny dyskomfortu. Do powszechnych symptomów należą między innymi szumy w uszach, osłabiony słuch, świąd w okolicy uszu, ból głowy, problemy z utrzymaniem równowagi, stany gorączkowe, powiększone węzły chłonne, obniżony apetyt oraz ogólne pogorszenie samopoczucia chorego. Zlekceważenie bólu ucha oraz wszystkich wspomnianych dolegliwości może nieść bardzo poważne konsekwencje zdrowotne, w tym nawet całkowitą utratę słuchu. Jeśli więc objawy utrzymują się dłużej niż 2-3 dni należy skorzystać z porady lekarskiej. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest teleporada lub konsultacja online. W trakcie rozmowy ze specjalistą konieczne jest doprecyzowanie jakie dokładnie objawy występują u pacjenta oraz kiedy się pojawiły. Czasem ból ucha może być również wynikiem przebytego urazu, o czym również trzeba powiedzieć lekarzowi. Aby umówić się na konsultację online wystarczy wypełnić odpowiedni wniosek z niezbędnymi danymi i opisem dolegliwości. Po krótkim czasie od wypełnienia formularza możliwe będzie odbycie konsultacji wraz ze szczegółowym wywiadem. Lekarz z pewnością dopyta o wszystkie interesujące go kwestie oraz najważniejsze symptomy, na podstawie których ustali diagnozę.

Ból ucha – jakie mogą być przyczyny dolegliwości bólowych ucha?

Do najczęstszych przyczyn dolegliwości bólowych uszu zaliczają się różnego rodzaju stany zapalne. Przede wszystkim problemy z uszami są też wynikiem podrażnień występujących w uchu wewnętrznym, środkowym lub zewnętrznym. Ucho zaczyna boleć, gdy dochodzi do urazu, poważnego zranienia lub zmiany wynikającej z rozwijającego się nowotworu. Do zapalenia ucha zewnętrznego może dojść z powodu urazów takich jak oparzenia lub odmrożenia. Groźne są również krwiaki i ropienie pojawiające się na małżowinie usznej. Czasem pacjenci z bólem ucha posiadają alergiczne wypryski kontaktowe, zakażenia bakteryjne i grzybicze lub zmiany nowotworowe. Do zapalenia ucha środkowego dochodzi w wyniku urazów ciśnieniowych, mechanicznych lub perforacji i urazów akustycznych. Niebezpieczne mogą być duże wahania i zmiany ciśnienia.

Ból ucha – przebieg ostrego zapalenia ucha środkowego

Zapalenie ucha środkowego o ostrym przebiegu przeważnie ma podłoże wirusowe lub bakteryjne, a patogeny najczęściej pojawiają się z powodu trwającego zapalenia gardła. Przyczyną przedostania się do ucha środkowego patogenów mogą być także inne infekcje górnych dróg oddechowych. Do ostrego zapalenia ucha środkowego przyczyniają się między innymi wentylacyjne dreny oraz powstałe w błonach bębenkowych perforacje. O ostrym przebiegu zapalenia ucha można mówić, gdy ogólny stan zdrowia i samopoczucia pacjenta znacząco się pogarsza w krótkim czasie. Chory najczęściej doświadcza bardzo silnego, tętniącego bólu połączonego z pojawieniem się w uchu wysiękiem w obszarze błony bębenkowej. Ponadto często pacjent zaczyna gorączkować, a całe ucho i błona bębenkowo stają się zaczerwienione, podrażnione i obrzęknięte. W przypadku ostrego zapalenia ucha środkowego występującego u dzieci znacznemu pogorszeniu ulega samopoczucie. Mali pacjenci dużo płaczą, stają się niespokojni i bardzo rozdrażnieni. W pierwszej kolejności należy podczas leczenia skupić się głównie na złagodzeniu dolegliwości bólowych, a także zbijaniu ewentualnie występującej wysokiej temperatury ciała. Pacjent powinien bardzo świadomie zacząć obserwowanie swojego ogólnego samopoczucia, aby jak najszybciej móc dostrzec jakiekolwiek zmiany i nowe symptomy choroby, które warto zgłaszać specjaliście. Niezbędne jest stosowanie między innymi lekarstw o działaniu przeciwgorączkowym, przeciwzapalnym oraz przeciwbólowym. W szczególnych przypadkach niezbędne może okazać się przedmuchiwanie trąbek słuchowych, którego powinien dokonać specjalista. Antybiotykoterapię w sytuacji ostrego zapalenia ucha środkowego najczęściej wprowadza się po upływie pierwszych 24 godzin od pierwszych objawów.

Ból ucha – przebieg wysiękowego zapalenia ucha środkowego

Inną chorobą, która również powoduje bardzo uciążliwe dolegliwości bólowe jest wysiękowe zapalenie ucha środkowego. To schorzenie również może mieć zarówno podłoże wirusowe, jak i bakteryjne. Aby rozpoznać wysiękowe zapalenie ucha konieczna jest obserwacja i stwierdzenie wydzielania się śluzu lub surowicy bezpośrednio z jamy bębenkowej. Drożność zostaje zaburzona, a cały przebieg choroby może być przewlekły i ostry. Pacjenci cierpiący na wysiękowe zapalenie ucha środkowego przede wszystkim skarżą się na odczuwanie bardzo nieprzyjemnego ucisku w uchu oraz trudności ze słuchem. W przeciwieństwie do ostrego zapalenia ucha środkowego w przypadku postaci wysiękowej nie dochodzi do gorączki i podwyższonej temperatury ciała. Jeśli chory zauważa u siebie szczególnie dużą ilość wydzieliny, a trudności ze słuchem i drożnością jamy bębenkowej są poważne zaleca się usuwanie wycieków i wykonanie drenażu wentylacyjnego u specjalisty. Do przewlekłego zapalenia ucha środkowego dochodzi w wyniku perforacji lub wydzielania się z narządu słuchowego płynu. Przewlekła postać choroby jest najbardziej niebezpieczna dla pacjenta i wymaga zdecydowanej reakcji oraz leczenia zabiegowego, a nawet operacyjnego.

Ból ucha – inne przyczyny spoza obszaru ucha

Najczęściej dolegliwości bólowe ucha pojawiają się, gdy dochodzi do schorzeń związanych bezpośrednio z uszami. Mogą to być między innymi wszelkiego rodzaju stany zapalne. Jednakże czasem ból ucha spowodowany jest czymś zupełnie innym i związany jest z odległą częścią ciała. Między innymi choroby zębów oraz przyzębia mogą powodować ból w uchu. Stany zapalne, zwyrodnienia lub inne schorzenia kręgosłupa, także mogą objawiać się poprzez ból w uszach. Stany zapalne w takich częściach ciała i narządach jak krtań, migdałki, przełyk, a nawet tarczyca nie pozostają obojętne dla jamy bębenkowej i ucha. Przyczyną dolegliwości może być niekiedy choroba refluksowa żołądka, nowotwór jamy ustnej, gardła i krtani, jak również afty występujące w jamie ustnej. Dlatego też niezwykle ważna jest konsultacja ze specjalistą i zgłoszenie mu wszystkich, nawet niepowiązanych bezpośrednio z uchem symptomów, które pacjentowi mogą wydawać się bez znaczenia. Lekarz podczas konsultacji online z pewnością dopyta o wszystkie szczegóły oraz informacje, które będą pomocne podczas diagnozowania bezpośredniej przyczyny bólu ucha. W trakcie wywiadu specjalista może zadawać pytania związane z czynnikami ryzyka występującymi w codziennym życiu chorego.

Domowe sposoby na ból ucha

Poza bezwzględnym stosowaniem się do zaleceń specjalisty pacjent może również rozpocząć stosowanie pewnych metod domowych, które łagodzą objawy i przyczyniają się do szybszego odzyskania zdrowia. Między innymi ciepłe kompresy są bardzo pomocne i przynoszą choremu bardzo szybką ulgę w chwili ich stosowania. W przypadku odczuwania nieprzyjemnego nacisku w uchu zaleca się wykonywanie lekkich ćwiczeń polegających na rotowaniu szyi. Dzięki temu złagodzony zostanie ból spowodowany podniesionym ciśnieniem w jamie bębenkowej. Pacjenci w czasie farmakoterapii i leczenia bólu ucha powinny sypiać wyłącznie w pozycji leżącej na plecach. Pozwoli to uniknąć uciskania chorego ucha i narządów wewnętrznych w jamie bębenkowej. Do domowych metod leczenia należy również przyjmowanie w sposób doraźny leków i preparatów o działaniu przeciwzapalnym oraz przeciwbólowym. Należy jednak takie działania konsultować ze specjalistą, aby wykluczyć jakiekolwiek ryzyko niepożądanych reakcji krzyżowych stosowanych podczas leczenia środków zapisanych na e-recepcie oraz przyjmowanych na własną rękę. Niezwykle pomocne bywają też specjalne krople do uszu stosowane w odpowiedni sposób. Krople do uszu pozwalają oczyścić jamę bębenkową oraz cały przewód słuchowy. Należy jednak zachować ostrożność i wszystkie wspomniane sposoby wspierania leczenia bólu ucha konsultować z lekarzem. Jeśli bowiem u pacjenta doszło do perforacji błony bębenkowej większość domowych metod może przynieść więcej bólu oraz powikłań.

Ból ucha – przebieg teleporady lub konsultacji online

Odczuwając nieprzyjemne dolegliwości bólowe ucha należy reagować szybko i zdecydowanie, aby nie doszło do poważniejszych konsekwencji i długotrwałych problemów ze słuchem. Niezbędna jest konsultacja ze specjalistą, która może się odbyć online lub mieć postać szczegółowo przeprowadzonej teleporady. W pierwszej kolejności chory zobowiązany jest do precyzyjnego opisania wszystkich odczuwanych symptomów, które pomogą lekarzowi zdiagnozować postać i rodzaj choroby. Następnie podczas dokładnego wywiadu pacjent będzie musiał odpowiedzieć na dodatkowe pytania wyjaśniające lekarzowi przebieg choroby. Po dokonaniu diagnozy pacjent otrzyma e-receptę na podany przez siebie adres e-mail lub numer telefonu komórkowego wraz z krótkim kodem PIN do jej realizacji w wybranej aptece. Specjalista poza zaleceniem wdrożenia określonej farmakoterapii może również zalecić regularne stosowanie innych metod leczniczych, w tym między innymi domowych w postaci ciepłych okładów. Jeśli po upływie kilku dni od rozpoczęcia leczenia objawy nie ustąpią, a wręcz staną się nasilone należy ponownie skorzystać z konsultacji online i dokonać wraz ze specjalistą modyfikacji w sposobach działania.

Wybierz odpowiednią e-konsultacje

Alergia
Atopowe Zapalenie Skóry (Egzema)
Bakteryjne Zapalenie Pochwy
Bezsenność
Ból Kręgosłupa
Ból Ucha
Chlamydia
Choroba Zwyrodnieniowa Stawów
Depresja
Grzybica Penisa
Grzybicze Zapalenie Pochwy
Grypa
Insulinooporność
Kłykciny Kończyste
Kontaktowe Zapalenie Skóry
Łysienie
Menopauza
Migrena
Nadciśnienie
Niedobór Witaminy D
Niedobory Witamin z Grupy B (B1, B6, B12)
Niedoczynność Tarczycy
Nietrzymanie Moczu
Nudności i Wymioty
Otyłość
Opryszczka
Opryszczkowate Zapalenie Skóry
Przedwczesny Wytrysk
Profilaktyka Malarii
Profilaktyka po Ukąszeniu Kleszcza
Świerzb
Szczepienie przeciwko grypie
Tabl. anty.
Tabl. Dzień PO
Trądzik

Encyklopedia leków

Adaring
Atywia
Atywia Daily
Axia
Axia Conti
Belara
Daylette
Diane-35
Drovelis
Elin
EllaOne
Escapelle
Evra
Ginoring
Jeanine
Kontracept
Levomine
Limetic
Liberelle
Microgynon 21
Naraya
Naraya Plus
Novynette
NuvaRing
PolaRing
Orlifique
Qlaira
Rigevidon
Slinda
Sylvie 20
Sylvie 30
Vibin
Vibin mini
Vines
Vixpo
Yasmin
Yasminelle
Yaz