Pracujemy codziennie. E-wizyta nawet 15 minut

System terapeutyczny dopochwowy NuvaRing – charakterystyka, wskazania, działanie, przeciwwskazania

NuvaRing to system terapeutyczny dopochwowy, który jest przeznaczony do zapobiegania zajściu w ciążę. Preparat działa, hamując uwalnianie komórek jajowych z jajników, co uniemożliwia ich zapłodnienie. Krążek dopochwowy kobieta sama może zakładać i wyjmować, poza tym powinna kontrolować jego prawidłowe umiejscowienie w pochwie.

System terapeutyczny dopochwowy NuvaRing jest produktem antykoncepcyjnym zawierającym niewielką ilość dwóch żeńskich hormonów płciowych, a konkretnie etonogestrelu oraz etynyloestradiolu. Wspomniane hormony są stopniowo uwalniane z krążka dopochwowego NuvaRing do krwioobiegu, zapewniając kobiecie ochronę przed nieplanowanym zajściem w ciążę. Mechanizm działania NuvaRing jest podobny do działania złożonych tabletek antykoncepcyjnych, przy czym pacjentka nie musi pilnować codziennego przyjmowania preparatu o stałych porach – krążek umieszcza się w pochwie na 3 tygodnie i należy tylko kontrolować prawidłowość jego umiejscowienia. Co należy jeszcze wiedzieć o NuvaRing? Sprawdzamy!

Czym jest lek NuvaRing? Wskazania i działanie

NuvaRing to krążek dopochwowy, czyli konkretniej system terapeutyczny dopochwowy, który jest stosowany do ochrony przed zajściem w ciążę. Substancjami czynnymi leku NuvaRing są: etonogestrel (w dawce 11,7 mg) i etynyloestradiol (w dawce 2,7 mg). Wspomniane hormony są uwalniane z systemu terapeutycznego dopochwowego w dawkach odpowiednio

0,120 mg/dobę i 0,015 mg/dobę przez 3 tygodnie od założenia krążka. Zakładanie i wyjmowanie krążka antykoncepcyjnego nie wymagają wizyty u lekarza, bo można zrobić to samodzielnie. NuvaRing nie zapewnia ochrony przed chorobami przenoszonymi drogą płciową – by chronić się przed chorobami wenerycznymi, należy stosować prezerwatywę.

Jak stosować NuvaRing?

NuvaRing jest dopochwowym systemem terapeutycznym, który pacjentka może samodzielnie zakładać i usuwać, jednak powinna robić to umiejętnie, zgodnie ze wskazówkami podanymi na opakowaniu. Krążek dopochwowy należy założyć w odpowiednim dniu cyklu (zgodnie z ulotką), a po upewnieniu się, że jest umiejscowiony prawidłowo, należy pozostawić go w pochwie na 3 tygodnie. W tym czasie zaleca się regularne sprawdzanie, czy NuvaRing znajduje się w pochwie oraz, czy jest ułożony prawidłowo (zwłaszcza przed i po stosunku). Gdy upłyną 3 tygodnie, pacjentka powinna wyjąć NuvaRing z pochwy i odczekać
7 dni przed założeniem kolejnego. W czasie przerwy hormonalnej najczęściej występuje tzw. krwawienie z odstawienia.

Ważne, by po 7 dniach przerwy założyć nowy krążek z dokładnością co do godziny zakładania wcześniejszego (opóźnienia na tym etapie mogą rzutować na skuteczność metody). Procedura prawidłowego zakładania i wyjmowania krążka z pochwy została szczegółowo przedstawiona w ulotce – należy się z nią zapoznać, zanim pacjentka pierwszy raz skorzysta z NuvaRing.

System terapeutyczny dopochwowy NuvaRing – skuteczność ochrony przed ciążą

NuvaRing należy do złożonych środków antykoncepcyjnych, a te prawidłowo stosowane należą do najskuteczniejszych odwracalnych metod ochrony przed zajściem w ciążę. Na skuteczność działania NuvaRing może negatywnie wpływać niewłaściwe stosowanie produktu, w tym opóźnienia w zakładaniu nowego krążka lub niedopilnowanie jego szybkiego założenia po ewentualnym wypadnięciu. Procedurę postępowania w przypadku wypadnięcia systemu opisano w ulotce. Na skuteczność NuvaRing negatywnie mogą wpływać również niektóre z przyjmowanych przez pacjentkę leków (wyszczególniono je w ulotce).

Możliwe skutki uboczne NuvaRing

U niektórych kobiet korzystających z systemu terapeutycznego dopochwowego NuvaRing mogą występować działania niepożądane, jednak nie muszą się one pojawiać u każdej pacjentki. Krążek dopochwowy NuvaRing często powoduje bóle brzucha i nudności oraz trądzik i wzrost masy ciała. Częstym skutkiem ubocznym NuvaRing jest też ból piersi i ból miednicy, a także bolesne miesiączkowanie. Ta metoda antykoncepcji często też powoduje zakażenia pochwy przez drożdżaki, świąd narządów płciowych i upławy. Często też kobiety odczuwają dyskomfort związany z obecnością krążka w pochwie i często dochodzi do wypadnięcia systemu z pochwy. W ulotce dołączonej do opakowania można znaleźć też informacje o innych możliwych działaniach niepożądanych NuvaRing oraz o częstotliwości ich występowania.

Kto nie może stosować NuvaRing? Przeciwwskazania

System terapeutyczny dopochwowy NuvaRing ma przeciwwskazania, których ewentualną obecność lekarz powinien wykluczyć, zanim przepisze pacjentce ten lek. Nie należy stosować NuvaRing, jeśli pacjentka ma lub kiedykolwiek miała zakrzepicę żył głębokich, zatorowość płucną bądź zakrzepy krwi w innych organach. Przeciwwskazaniem jest też nadwrażliwość na jakikolwiek ze składników leku oraz krwawienia z dróg rodnych, których przyczyna nie jest rozpoznana. NuvaRing nie powinno się używać przy nowotworach piersi bądź narządów płciowych (również, jeśli występowały w przeszłości lub są podejrzewane). Przeciwwskazaniem jest też migrena z aurą oraz choroby zwiększające ryzyko zakrzepów w tętnicach. W ulotce znajduje się więcej przeciwwskazań – należy się z nimi zapoznać, gdyż produkt nie może być stosowany wbrew przeciwwskazaniom.

Na podstawie:

Ulotka i ChPL NuvaRing [dostęp online 10.2023]

Encyklopedia leków

Adaring
Atywia
Atywia Daily
Axia
Axia Conti
Belara
Daylette
Diane-35
Drovelis
Elin
EllaOne
Escapelle
Evra
Ginoring
Jeanine
Kontracept
Levomine
Limetic
Liberelle
Microgynon 21
Naraya
Naraya Plus
Novynette
NuvaRing
PolaRing
Orlifique
Qlaira
Rigevidon
Slinda
Sylvie 20
Sylvie 30
Vibin
Vibin mini
Vines
Vixpo
Yasmin
Yasminelle
Yaz

Wybierz odpowiednią e-konsultacje

Alergia
Atopowe Zapalenie Skóry (Egzema)
Bakteryjne Zapalenie Pochwy
Bezsenność
Ból Kręgosłupa
Ból Ucha
Chlamydia
Choroba Zwyrodnieniowa Stawów
Depresja
Grzybica Penisa
Grzybicze Zapalenie Pochwy
Grypa
Insulinooporność
Kłykciny Kończyste
Kontaktowe Zapalenie Skóry
Łysienie
Menopauza
Migrena
Nadciśnienie
Niedobór Witaminy D
Niedobory Witamin z Grupy B (B1, B6, B12)
Niedoczynność Tarczycy
Nietrzymanie Moczu
Nudności i Wymioty
Otyłość
Opryszczka
Opryszczkowate Zapalenie Skóry
Przedwczesny Wytrysk
Profilaktyka Malarii
Profilaktyka po Ukąszeniu Kleszcza
Świerzb
Szczepienie przeciwko grypie
Tabl. anty.
Tabl. Dzień PO
Trądzik
Treści medyczne zamieszczone w niniejszym artykule mają charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny. Nie stanowią one zamiennika profesjonalnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Zawsze zaleca się skonsultowanie się z odpowiednim specjalistą w przypadku jakichkolwiek problemów zdrowotnych, diagnozy lub podejrzeń o chorobę. Artykuł nie ma na celu zastępowania wizyty lekarskiej, a informacje w nim zawarte nie powinny być traktowane jako porada medyczna. Każda decyzja dotycząca zdrowia powinna być podejmowana po konsultacji z lekarzem.

Rozpocznij e-konsultację z możliwością uzyskania e-recepty