Pracujemy codziennie. E-wizyta nawet 15 minut

Ekonsultacja z

E-recepta online na ból kręgosłupa w 15 minut za 59 zł

Kolejna e-wizyta -20% taniej!
Po opłaceniu otrzymasz kod rabatowy na e-mail

Wypełnij formularz medyczny

E-recepta online – ból kręgosłupa

W obecnych czasach natłok codziennych obowiązków oraz częsty charakter pracy zawodowej sprawiają, że ból kręgosłupa doskwiera znacznej części społeczeństwa. Niektórzy specjaliści traktują tego typu dolegliwość nawet jako chorobę cywilizacyjną wynikającą z głównie siedzącego trybu życia oraz zdecydowanie zbyt niskiego poziomu swobodnej aktywności fizycznej. U pacjentów, którzy wykazują nadwagę lub otyłość ból kręgosłupa spotęgowany jest masą ciała oraz niewłaściwym naciskiem na poszczególne stawy i kręgi.

E-recepta online – bóle kręgosłupa niespowodowane chorobą

Zdecydowanie najczęściej bóle kręgosłupa nie mają wcale podłoża chorobowego. O takich przypadkach mówi się, że są to bóle o charakterze nieswoistym. Najczęściej bóle nieswoiste bywają jednak przewlekłe i wiążą się bezpośrednio ze zmianami anatomicznymi zachodzącymi w organizmie człowieka. Wraz z upływem czasu oraz starzeniem się całego organizmu szpary pomiędzy stawami ulegają znacznemu zwężeniu i dochodzi do zmian w obszarach krążków międzykręgowych. Wszystkie te zmiany mogą bezpośrednio wpływać na częstsze odczuwanie dolegliwości bólowych w obrębie kręgosłupa i utratę swobody ruchu. Jeśli jednak ból wydaje się promieniować i przechodzić do pozostałych części ciała bądź pacjent zauważa u siebie dodatkowo pewne dolegliwości neurologiczne warto wykonać szereg badań, aby znaleźć przyczynę takiego stanu. Nieswoiste bóle kręgosłupa mogą być naprawdę silne i powodować znaczące trudności w codziennym, normalnym funkcjonowaniu. Przeważnie jednak nie trwają dłużej niż kilka dni i mogą złagodnieć po zastosowaniu odpowiednich farmaceutyków. Innym rodzajem bólu kręgosłupa są tak zwane rzuty. Nie wynikają one bezpośrednio z budowy anatomicznej pleców oraz zachodzących w tym obrębie zmian. Rzutowe bóle kręgosłupa mają podłoże o charakterze odzwierciedlającym jednostkę chorobową lub schorzenie, które aktualnie dotyczy zupełnie innej części ciała lub narządu. Najczęściej rzutowe bóle kręgosłupa wiążą się ze schorzeniami miednicy, klatki piersiowej bądź jamy brzusznej. Ponadto ból kręgosłupa jest nieodłącznym elementem endometriozy, ciąży pozamacicznej, choroby wrzodowej dwunastnicy i żołądka oraz wielu innych. Niekiedy, ból kręgosłupa stanowi pochodną problemów ze zdrowiem psychicznym. Zaburzenia lękowe, silne stany depresyjne, a nawet uzależnienia mogą objawiać się między innymi poprzez silne odczucia bólowe w obszarze kręgosłupa.
E-recepta online – swoiste bóle kręgosłupa spowodowane konkretną jednostką chorobową
Bóle kręgosłupa w niektórych sytuacjach są bardzo ściśle związane z konkretną jednostką chorobową. Między innymi wszelkiego typu schorzenia neurologiczne wynikające z nieustającego nacisku na nerwy będą objawiać się właśnie bólami w kręgosłupie. Jeśli pacjent odczuwa również inne dolegliwości, takie jak między innymi wyraźne osłabienie mięśni, bóle wielu części ciała naraz, utrata kontroli nad zwieraczami oraz zaburzone czucie to mogą one stanowić wskazówki podczas procesu diagnostycznego w kierunku chorób neurologicznych. Kręgosłup zaczyna boleć również po wystąpieniu stanów zapalnych, urazów i zmian nowotworowych. W takich stanach może dochodzić również do podwyższenia temperatury ciała, znacznej utraty masy ciała lub wyraźnego pogorszenia ogólnego samopoczucia pacjenta.

E-recepta online na ból kręgosłupa

Niezależnie od rodzaju podłoża i charakteru schorzenia, dolegliwości bólowe dotykające kręgosłupa stanowią ogromną przeszkodę w codziennym życiu. Pacjent nie jest w stanie swobodnie wykonywać wszystkich swoich obowiązków, a nawet najprostsze czynności stają się wyzwaniem. Niezbędne jest więc włączenie odpowiedniej terapii farmakologicznej, która przyniesie ulgę i ponownie pozwoli normalnie działać i cieszyć się dniem codziennym.

E-recepta online – jak leczyć ból kręgosłupa?

Ból kręgosłupa w zasadzie uniemożliwia normalne funkcjonowanie i wypełnianie codziennych obowiązków. Dlatego też rozpoczęcie terapii farmakologicznej jest niezbędne i pozwala powrócić pacjentowi do jego normalnych zajęć. W pierwszej kolejności większość chorych odczuwając pierwsze dolegliwości bólowe sięga po znane sobie farmaceutyki o właściwościach uśmierzających ból. Dużą ulgę mogą sprawić również stosowane na plecy okłady na przykład w postaci ciepłych ręczników. Dzięki nim napięcie mięśni lekko się zmniejsza, a pacjent odczuwa rozluźnienie i może się nieco odprężyć. W przypadku bólu kręgosłupa spowodowanego przebyciem urazu wskazane jest raczej stosowanie okładów zimnych, które przyczynią się do zmniejszenia opuchlizny i zadziałają znieczulająco. Miejscowo można stosować różnego rodzaju żele zmniejszające ból i łagodzące obrzęki. Najskuteczniejsze jest jednak zastosowanie prawidłowo dopasowanej farmakoterapii opartej na wybranych substancjach czynnych. Diclac Duo 75 mg wykazuje przede wszystkim działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe oraz jednocześnie przeciwgorączkowe. Lek ten sprawdza się nawet w przypadku leczenia zwyrodnieniowych i reumatoidalnych bóli kręgosłupa. Substancją czynną w leku Diclac Duo 75 mg jest diklofenak, który pomaga zwalczać sztywność w stawach oraz obrzęki. Innym lekiem skutecznym w leczeniu bólu kręgosłupa jest Doreta, która zawiera takie substancje czynne jak paracetamol oraz tramadol. Tramadol jako opioidowy środek przeciwbólowy wpływa bezpośrednio na funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego. Paracetamol działa z kolei przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Działanie Egzysty opiera się głównie na działaniu substancji, jaką jest pregabalina. Substancja czynna charakteryzuje się skutecznym działaniem między innymi na bóle neuropatyczne. Ponadto substancja ta wykazuje działanie przeciwpadaczkowe oraz przeciwlękowe. Nimesil posiada substancję czynną Nimesulid o działaniu przeciwzapalnym. Nimesil jest silnym lekiem o wysokiej skuteczności, a jednocześnie wchłania się bezproblemowo w przewodzie pokarmowym. Poltram Combo podobnie jak Doreta zawiera w swoim składzie tramadol w dawce 37,5 mg oraz paracetamol 325 mg, które wykazują działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Mocniejszą wersję Poltram Combo forte można dostać z dawką 75 mg tramadolu, a także 650 mg paracetamolu. Innym bardzo skutecznym w leczeniu bólu farmaceutykiem jest Tramal zawierający substancję czynną o pochodzeniu opioidowym. Jego działanie polega na uśmierzaniu bólu poprzez bezpośredni wpływ na ośrodkowy układ nerwowy. Tramal Rerard to środek o wydłużonym czasie uwalniania, który również posiada w składzie tramadol działający na ośrodkowy układ nerwowy. O wyborze konkretnego leku powinien zadecydować specjalista biorąc pod uwagę nasilenie objawów, inne przyjmowane na stałe lekarstwa oraz wszystkie schorzenia u pacjenta.

Ból kręgosłupa – leczenie obniżające napięcie mięśniowe

Jedną z metod wykazujących wysoką skuteczność w leczeniu bólu kręgosłupa jest obniżanie napięcia mięśni w obrębie kręgów. Zbyt silne skurcze mięśni przykręgosłupowych mogą wywoływać nie tylko dolegliwości bólowe, lecz również potęgować stany zapalne i powodować niekontrolowane uszkodzenia w poszczególnych strukturach. Znaczną ulgę pacjenci odczuwają dopiero po zmniejszeniu napięcia tych mięśni, czyli po zażyciu leków rozkurczających. Farmaceutyki tego rodzaju najczęściej opierają działanie na takich substancjach czynnych, jak baklofen, tyzanidyna, metokarbamol lub tiokolchikozyd. Środku rozkurczowe na zbyt spięte mięśnie stosuje się nie tylko przy silnych bólach mięśniowych, lecz nawet u pacjentów po udarach, którzy cierpią na spastyczność.

Pozostałe metody leczenia bóli kręgosłupa

Terapię farmakologiczną warto, a nawet należy wspierać również innymi, skutecznymi metodami. Zalecane są między innymi masaże wykonywane przez wykwalifikowanych fizjoterapeutów, którzy doskonale znają budowę anatomiczną człowieka i potrafią doskonale dopasować metody terapeutyczne w sposób indywidualny. Niekiedy pacjenci kierowani są na stymulacje elektryczne lub sesje akupunktury przynoszące oczekiwaną ulgę. Jeśli bóle kręgosłupa mają podłoże neuropatyczne specjaliści mogą zalecić stosowanie leków hamujących nadaktywność komórek nerwowych. Między innymi mogą to być środki medyczne o działaniu przeciwdepresyjnym bądź przeciwdrgawkowym. W przypadku nieustającego bólu, który pomimo stosowania odpowiedniej terapii wciąż utrudnia codzienne funkcjonowanie, niezbędne mogą okazać się sterydowe zastrzyki znieczulające. Są to tak zwane blokady, które działają na objawy, lecz nie eliminują przyczyn bólu. W najcięższych przypadkach, gdy u pacjenta dojdzie do trwałych zmian struktur kostnych specjaliści wykonują operacje mające na celu zniwelowanie zagrożenia dalszego postępowania degradacji.

E-recepta online – dlaczego należy walczyć z bólem kręgosłupa?

Uciążliwy ból nie tylko sprawia, że codzienne czynności stają się ogromnym wyzwaniem. Przede wszystkim pacjenci z bólem kręgosłupa bardzo często wycofują się z życia społecznego ze względu na swoje dolegliwości. Takie zachowania prowadzą do zaburzeń emocjonalnych, poczucia osamotnienia w chorobie oraz rozchwiania lub stanów depresyjnych. Ze względu na tak duże ryzyko zmian w codziennym życiu warto jak najszybciej rozpocząć terapię mająca na celu zmniejszenie lub całkowite uśmierzenie bólu kręgosłupa. E-recepta online na ból kręgosłupa to doskonałe rozwiązanie pozwalające na szybką reakcję oraz niezwłoczne działanie poprawiające skutecznie jakość życia. Najważniejsze jest dokładne opisanie bólu, jego nasilenia oraz sytuacji, w których się pojawia. Jeśli ból ma charakter pourazowy należy szczegółowo opisać przebieg zdarzenia. W formularzu medycznym nie może zabraknąć informacji o przyjmowanych już farmaceutykach, które mogłyby wchodzić w niepożądane reakcje z przepisanymi przez lekarza lekami. E-receptę wystawioną online można zrealizować w każdej aptece i nie ma konieczności, aby pacjent samodzielnie stawić się w placówce. Wystarczy, aby osoba realizująca e-receptę podała dane pacjenta w postaci numeru PESEL oraz przedstawiła farmaceucie krótki kod PIN e-recepty przesłany choremu przez specjalistę.

Wybierz odpowiednią e-konsultacje

Alergia
Atopowe Zapalenie Skóry (Egzema)
Bakteryjne Zapalenie Pochwy
Bezsenność
Ból Kręgosłupa
Ból Ucha
Chlamydia
Choroba Zwyrodnieniowa Stawów
Depresja
Grzybica Penisa
Grzybicze Zapalenie Pochwy
Grypa
Insulinooporność
Kłykciny Kończyste
Kontaktowe Zapalenie Skóry
Łysienie
Menopauza
Migrena
Nadciśnienie
Niedobór Witaminy D
Niedobory Witamin z Grupy B (B1, B6, B12)
Niedoczynność Tarczycy
Nietrzymanie Moczu
Nudności i Wymioty
Otyłość
Opryszczka
Opryszczkowate Zapalenie Skóry
Przedwczesny Wytrysk
Profilaktyka Malarii
Profilaktyka po Ukąszeniu Kleszcza
Świerzb
Szczepienie przeciwko grypie
Tabl. anty.
Tabl. Dzień PO
Trądzik

Encyklopedia leków

Adaring
Atywia
Atywia Daily
Axia
Axia Conti
Belara
Daylette
Diane-35
Drovelis
Elin
EllaOne
Escapelle
Evra
Ginoring
Jeanine
Kontracept
Levomine
Limetic
Liberelle
Microgynon 21
Naraya
Naraya Plus
Novynette
NuvaRing
PolaRing
Orlifique
Qlaira
Rigevidon
Slinda
Sylvie 20
Sylvie 30
Vibin
Vibin mini
Vines
Vixpo
Yasmin
Yasminelle
Yaz