Pracujemy codziennie. E-wizyta nawet 15 minut

System terapeutyczny dopochwowy Ginoring – charakterystyka, wskazania, działanie, przeciwwskazania

Ginoring jest hormonalnym środkiem antykoncepcyjnym w postaci dopochwowego systemu terapeutycznego. Jest przeznaczony do zapobiegania ciąży, a swoje działanie opiera na zawartości dwóch żeńskich hormonów płciowych, czyli etonogestrelu i etynyloestradiolu, które uwalniane do krwioobiegu.

System terapeutyczny dopochwowy Ginoring jest zaliczany do preparatów antykoncepcyjnych o niewielkiej dawce hormonów. Jest to jednocześnie środek antykoncepcyjny złożony, ponieważ w jego składzie znajdują się dwa hormony. Produkt działa podobnie do złożonych doustnych środków antykoncepcyjnych (złożonych tabletek antykoncepcyjnych), jednak jego przewagą jest to, że nie musi być przyjmowany codziennie o stałych porach. Ginoring ma również przeciwwskazania i może działać w sposób niepożądany. Co jeszcze mówi ulotka o tym preparacie? Sprawdzamy!

Czym jest system terapeutyczny dopochwowy Ginoring? Wskazania i działanie

System terapeutyczny dopochwowy Ginoring to forma złożonej antykoncepcji hormonalnej. Preparat odpowiada działaniu złożonych tabletek antykoncepcyjnych, przy czym stosowanie go jest o wiele mniej kłopotliwe, bo nie trzeba pamiętać o stałych porach codziennego połykania pigułek. System terapeutyczny dopochwowy Ginoring jest krążkiem dopochwowym – pacjentka samodzielnie umieszcza go w pochwie na 3 tygodnie i jedyne, o czym musi pamiętać, by zachować jego skuteczność antykoncepcyjną, to sprawdzanie prawidłowości jego położenia. Krążek dopochwowy Ginoring zawiera 11,0 mg etonogestrelu i 3,474 mg etynyloestradiolu. Preparat uwalnia etonogestrel i etynyloestradiol w średniej ilości 0,120 mg i 0,015 mg na dobę przez kolejne 3 tygodnie od założenia. Należy pamiętać, że nie chroni przed chorobami wenerycznymi.

Jak stosować system terapeutyczny dopochwowy Ginoring?

Ginoring to terapeutyczny system dopochwowy, który można zakładać i usuwać samodzielnie. Ważne jest, aby założyć go we właściwym dniu cyklu, a następnie można go pozostawić w pochwie na 3 tygodnie. W tym czasie system będzie uwalniać hormony, które będą trafiać do krwioobiegu, działając antykoncepcyjnie. Przez okres wspomnianych

3 tygodni należy regularnie sprawdzać prawidłowość położenia systemu Ginoring w pochwie, w tym szczególnie przed i po stosunku płciowym. Natomiast gdy miną 3 tygodnie, należy usunąć z pochwy system terapeutyczny Ginoring i zrobić tygodniową przerwę – najczęściej w tym czasie dochodzi do pojawienia się krwawienia z odstawienia. Gdy przerwa minie, należy założyć nowy Ginoring. Szczegółowe instrukcje dotyczące prawidłowego zakładania Ginoring i jego właściwego umiejscowienia w pochwie można znaleźć w ulotce. Znajdują się tam również wskazówki, jak Ginoring z pochwy wyjąć, gdy przyjdzie na to czas.

System terapeutyczny dopochwowy Ginoring – skuteczność działania

Skuteczność systemu terapeutycznego dopochwowego Ginoring jest wysoka, jednak mogą ją obniżać niektóre czynniki. Można do nich zaliczyć niektóre leki. Szczegółowy wykaz leków, które mogą wchodzić w niekorzystne interakcje z Ginoring, znajduje się w ulotce. Skuteczności Ginoring nie zmniejsza stosowanie dopochwowych leków przeciwgrzybiczych lub środków plemnikobójczych. Niekorzystnie na skuteczność antykoncepcyjną produktu może wpływać opóźnienie założenia nowego Ginoring o więcej niż 3 godziny oraz wypadnięcie systemu terapeutycznego z pochwy bądź jego uszkodzenie.

Antykoncepcja Ginoring – skutki uboczne

Pacjentki decydujące się korzystać z Ginoring powinny mieć na uwadze, że może mieć działania niepożądane. Możliwe skutki uboczne tej metody antykoncepcji i częstotliwość ich występowania można sprawdzić w ulotce. Do częstych skutków ubocznych Ginoring, czyli występujących nie częściej niż u 1 na 10 kobiet, można zaliczyć bóle brzucha i nudności, a także trądzik i zwiększenie masy ciała. Często też dochodzi do wypadnięcia systemu, a także do zakażenia pochwy przez drożdżaki. Ginoring często powoduje dyskomfort związany z obecnością w pochwie, poza tym może przyczyniać się do świądu narządów płciowych i upławów. Do częstych skutków ubocznych Ginoring można zaliczyć też bóle głowy bądź migrenowe bóle głowy, a oprócz tego nastrój depresyjny i spadek popędu płciowego. Często preparat powoduje też ból piersi, ból miednicy i bolesne miesiączki, poza tym do częstych działań niepożądanych Ginoring można zaliczyć wzrost masy ciała. Pozostałe skutki uboczne Ginoring należy sprawdzić w ulotce.

Ginoring – przeciwwskazania do stosowania

System terapeutyczny dopochwowy Ginoring ma przeciwwskazania, co oznacza, że nie każda pacjentka może go stosować. Przeciwwskazaniem do korzystania z Ginoring jest ciąża i karmienie piersią oraz nadwrażliwość na składniki preparatu. Nie należy korzystać z niego też po zawale serca lub udarze mózgu, poza tym przeciwwskazanie stanowi zakrzepica żył głębokich, zatorowość płucna bądź zakrzepy krwi w innych narządach, bez względu na to, czy występują obecnie, czy występowały w przeszłości. Preparatu nie mogą aplikować pacjentki, które nie będą długo chodzić lub mają mieć zabieg chirurgiczny. Przeciwwskazaniem jest też migrena z aurą, krwawienia z dróg rodnych o niewyjaśnionej przyczynie oraz rak piersi lub narządów płciowych. Pozostałe przeciwwskazania Ginoring są wymienione w dołączonej do niego ulotce. Należy się z nimi zapoznać, ponieważ produkt nie może być stosowany wbrew przeciwwskazaniom.

Na podstawie:

Ulotka i ChPL Ginoring [dostęp online 10.2023]

Encyklopedia leków

Adaring
Atywia
Atywia Daily
Axia
Axia Conti
Belara
Daylette
Diane-35
Drovelis
Elin
EllaOne
Escapelle
Evra
Ginoring
Jeanine
Kontracept
Levomine
Limetic
Liberelle
Microgynon 21
Naraya
Naraya Plus
Novynette
NuvaRing
PolaRing
Orlifique
Qlaira
Rigevidon
Slinda
Sylvie 20
Sylvie 30
Vibin
Vibin mini
Vines
Vixpo
Yasmin
Yasminelle
Yaz

Wybierz odpowiednią e-konsultacje

Alergia
Atopowe Zapalenie Skóry (Egzema)
Bakteryjne Zapalenie Pochwy
Bezsenność
Ból Kręgosłupa
Ból Ucha
Chlamydia
Choroba Zwyrodnieniowa Stawów
Depresja
Grzybica Penisa
Grzybicze Zapalenie Pochwy
Grypa
Insulinooporność
Kłykciny Kończyste
Kontaktowe Zapalenie Skóry
Łysienie
Menopauza
Migrena
Nadciśnienie
Niedobór Witaminy D
Niedobory Witamin z Grupy B (B1, B6, B12)
Niedoczynność Tarczycy
Nietrzymanie Moczu
Nudności i Wymioty
Otyłość
Opryszczka
Opryszczkowate Zapalenie Skóry
Przedwczesny Wytrysk
Profilaktyka Malarii
Profilaktyka po Ukąszeniu Kleszcza
Świerzb
Szczepienie przeciwko grypie
Tabl. anty.
Tabl. Dzień PO
Trądzik
Treści medyczne zamieszczone w niniejszym artykule mają charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny. Nie stanowią one zamiennika profesjonalnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Zawsze zaleca się skonsultowanie się z odpowiednim specjalistą w przypadku jakichkolwiek problemów zdrowotnych, diagnozy lub podejrzeń o chorobę. Artykuł nie ma na celu zastępowania wizyty lekarskiej, a informacje w nim zawarte nie powinny być traktowane jako porada medyczna. Każda decyzja dotycząca zdrowia powinna być podejmowana po konsultacji z lekarzem.

Rozpocznij e-konsultację z możliwością uzyskania e-recepty