Pracujemy codziennie. E-wizyta nawet 15 minut

Tabletki antykoncepcyjne Atywia Daily – charakterystyka, stosowanie, skutki uboczne, przeciwwskazania

Atywia Daily to złożone tabletki antykoncepcyjne zawierające dienogest oraz etynyloestradiol, które stosowane mogą być w celu ochrony przed zajściem w ciążę. Tabletki przeznaczone są dla płodnych kobiet aktywnych seksualnie, a ich dodatkową zaletą jest możliwość łagodzenia objawów trądziku o umiarkowanym nasileniu.

Tabletki antykoncepcyjne Atywia Daily dostępne są na receptę, a przed rozpoczęciem ich stosowania należy sprawdzić, czy pacjentka nie ma przeciwwskazań. Tabletki w blistrze podzielono kolorami na hormonalne i niehormonalne (placebo), a między kolejnymi opakowaniami nie należy robić przerwy. Lek przyjmuje się zatem doustnie w trybie ciągłym, pilnując zachowania stałych pór dnia. Przed rozpoczęciem stosowania tabletek Atywia Daily należy zapoznać się z zalecanymi środkami ostrożności, a także z listą możliwych skutków ubocznych, które u niektórych pacjentek występują. Co jeszcze znajdziemy w ulotce leku?

Czym jest lek Atywia Daily? Wskazania, skład, działanie

Jeśli kobieta jest płodna i aktywna seksualnie, powinna zabezpieczać się antykoncepcyjnie. Do metod doustnej antykoncepcji hormonalnej można zaliczyć tabletki antykoncepcyjne Atywia Daily. Jest to złożony doustny środek antykoncepcyjny, co oznacza, że jego działanie opiera się na zawartości dwóch składników czynnych (dwóch hormonów). W składzie tabletek hormonalnych Atywia Daily można znaleźć dienogest (pochodna progesteronu) oraz etynyloestradiol (pochodna estrogenu). W opakowaniu leku znajduje się 21 białych tabletek powlekanych (każda zawiera 0,03 mg etynyloestradiolu oraz 2 mg dienogestu), a także 7 zielonych tabletek powlekanych placebo (bez hormonów).

Lek przeznaczony jest do stosowania w celu ochrony przed nieplanowaną ciążą. Wykazuje dodatkowo skuteczność w łagodzeniu objawów trądziku o umiarkowanym nasileniu związanego z działaniem hormonów androgenowych. Preparat Atywia Daily będzie zatem odpowiedni również dla kobiet, które zdecydowały się na stosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej, a jednocześnie nie osiągnęły satysfakcjonujących efektów z miejscowego leczenia trądziku czy jego terapii antybiotykami doustnymi.

Jak stosować tabletki antykoncepcyjne Atywia Daily?

Przed rozpoczęciem stosowania tabletek antykoncepcyjnych Atywia Daily należy skonsultować się z lekarzem i wykluczyć obecność ewentualnych przeciwwskazań do terapii. Lek przeznaczony jest do przyjmowania doustnego w trybie ciągłym. Tabletki antykoncepcyjne Atywia Daily powinny być stosowane codziennie, najlepiej o stałych porach, zgodnie z zaznaczonym na opakowaniu kierunkiem. Pacjentka w pierwszej kolejności przyjmuje tabletki hormonalne, kolejno przez 21 dni po 1 pigułce, a następnie przyjmuje 7 tabletek placebo (kolejno przez 7 dni po 1 pigułce). W czasie przyjmowania tabletek placebo kobieta wciąż chroniona jest antykoncepcyjnie – zwykle po około 2-3 dniach od rozpoczęcia stosowania tabletek placebo pojawia się krwawienie z odstawienia. Bezpośrednio po skończeniu tabletek placebo pacjentka powinna rozpocząć nowe opakowanie Atywia Daily, nie robiąc przerwy. Prawidłowo przyjmując lek, nowy blister zawsze pacjentka będzie rozpoczynać w tych samych dniach tygodnia, a krwawienie pojawiać się będzie w przybliżeniu w tych samych dniach każdego miesiąca.

Czy tabletki Atywia Daily są skuteczne?

Skuteczność Atywia Daily w kontekście ochrony antykoncepcyjnej jest wysoka, jednak negatywnie wpływać mogą na nią pewne czynniki. Do najważniejszych z nich można zaliczyć nieprawidłowości w stosowaniu leku, w tym nieregularność przyjmowania tabletek i ich pomijanie. Pominięcie tabletki na dłużej niż 12 godzin może mieć już poważne skutki, zatem procedury postępowania w poszczególnych tygodniach przyjmowania pigułek z blistra opisano w ulotce. Niebezpieczne może być też usunięcie tabletki z organizmu, zanim ta zacznie działać – dojść może do tego m.in. w przypadku nasilonych wymiotów pojawiających się w niedługim czasie od połknięcia pigułki. Uważać należy dodatkowo na wpływ niektórych leków – niekorzystne interakcje opisano w ulotce.

Antykoncepcja Atywia Daily – działania niepożądane

Tabletki Atywia Daily mogą na organizm działać nie tylko w sposób pożądany, czyli chronić przed zajściem w ciążę i ewentualnie łagodzić objawy trądziku. Mogą mieć również działania niepożądane, chociaż nie u każdego one występują. Możliwe skutki uboczne Atywia Daily i częstotliwość ich występowania podano w dołączonej do opakowania ulotce. Do częstych skutków ubocznych Atywia Daily, czyli występujących nie częściej niż u 1 na 10 pacjentek, można zaliczyć dyskomfort i tkliwość piersi, a także ból głowy. Niezbyt częste i rzadkie działania niepożądane Atywia Daily oraz skutki uboczne występujące z częstością nieznaną opisano szczegółowo w ulotce leku, z którą należy się zapoznać.

Kto nie może przyjmować Atywia Daily? Przeciwwskazania

Tabletki Atywia Daily posiadają przeciwwskazania – ich lista wyszczególniona została na początkowych stronach ulotki i należy zapoznać się z nią wnikliwie, a wszelkie ewentualne wątpliwości omówić z lekarzem. Pacjentka nie powinna przyjmować leku, mając jakiekolwiek z wymienionych przeciwwskazań. Tabletki Atywia Daily przeciwwskazane są w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek ze składników czynnych lub pomocniczych w nich zawartych. Przeciwwskazane jest też stosowanie Atywia Daily w ciąży oraz przez pacjentki karmiące piersią. Leku nie powinny również stosować kobiety z (występującą obecnie lub w przeszłości) zakrzepicą żył głębokich, zatorowością płucną lub zatorami krwi w innych organach, a także ryzykiem ich wystąpienia (np. w związku z chorobami). Przeciwwskazaniem jest również migrena z aurą i palenie papierosów, a oprócz tego krwawienia z dróg rodnych o nieznanych przyczynach bądź zatrzymanie krwawienia miesiączkowego o nieznanych przyczynach. Pozostałe przeciwwskazania Atywia Daily można sprawdzić w ulotce dołączonej do opakowania.

Na podstawie:

Ulotka i ChPL Atywia Daily [dostęp online 10.2023]

Encyklopedia leków

Adaring
Atywia
Atywia Daily
Axia
Axia Conti
Belara
Daylette
Diane-35
Drovelis
Elin
EllaOne
Escapelle
Evra
Ginoring
Jeanine
Kontracept
Levomine
Limetic
Liberelle
Microgynon 21
Naraya
Naraya Plus
Novynette
NuvaRing
PolaRing
Orlifique
Qlaira
Rigevidon
Slinda
Sylvie 20
Sylvie 30
Vibin
Vibin mini
Vines
Vixpo
Yasmin
Yasminelle
Yaz

Wybierz odpowiednią e-konsultacje

Alergia
Atopowe Zapalenie Skóry (Egzema)
Bakteryjne Zapalenie Pochwy
Bezsenność
Ból Kręgosłupa
Ból Ucha
Chlamydia
Choroba Zwyrodnieniowa Stawów
Depresja
Grzybica Penisa
Grzybicze Zapalenie Pochwy
Grypa
Insulinooporność
Kłykciny Kończyste
Kontaktowe Zapalenie Skóry
Łysienie
Menopauza
Migrena
Nadciśnienie
Niedobór Witaminy D
Niedobory Witamin z Grupy B (B1, B6, B12)
Niedoczynność Tarczycy
Nietrzymanie Moczu
Nudności i Wymioty
Otyłość
Opryszczka
Opryszczkowate Zapalenie Skóry
Przedwczesny Wytrysk
Profilaktyka Malarii
Profilaktyka po Ukąszeniu Kleszcza
Świerzb
Szczepienie przeciwko grypie
Tabl. anty.
Tabl. Dzień PO
Trądzik

Treści medyczne zamieszczone w niniejszym artykule mają charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny. Nie stanowią one zamiennika profesjonalnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Zawsze zaleca się skonsultowanie się z odpowiednim specjalistą w przypadku jakichkolwiek problemów zdrowotnych, diagnozy lub podejrzeń o chorobę. Artykuł nie ma na celu zastępowania wizyty lekarskiej, a informacje w nim zawarte nie powinny być traktowane jako porada medyczna. Każda decyzja dotycząca zdrowia powinna być podejmowana po konsultacji z lekarzem.

Rozpocznij e-konsultację z możliwością uzyskania e-recepty