Pracujemy codziennie. E-wizyta nawet 15 minut

Antykoncepcja Kontracept – wskazania, działanie, przeciwwskazania, skutki uboczne

Kontracept to preparat antykoncepcyjny przeznaczony do ochrony przed zajściem w ciążę. Swoje działanie opiera na zawartości niewielkich ilości dwóch żeńskich hormonów płciowych, a konkretnie etynyloestradiolu oraz gestodenu. Lek wymaga regularnego stosowania – o stałych porach każdego dnia.

Tabletki Kontracept należą do złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych. Jest to lek, którego działanie wiąże się między innymi z zahamowaniem owulacji oraz zmianami w endometrium macicy. Antykoncepcja produktem Kontracept, tak samo jak inne preparaty hormonalne z tej grupy, jest dostępna jedynie na receptę – przed jej wystawieniem lekarz powinien sprawdzić, czy pacjentka nie ma przeciwwskazań do terapii. Tabletki antykoncepcyjne Kontracept mogą oprócz działania antykoncepcyjnego wykazywać inne korzystne działanie na organizm, w tym regulujące cykl, jednak nie są pozbawione także działań niepożądanych. Co jeszcze warto wiedzieć na temat preparatu Kontracept? Sprawdzamy w ulotce!

Czym jest preparat Kontracept? Wskazania i sposób działania

Kontracept jest środkiem antykoncepcyjnym z grupy doustnych preparatów hormonalnych. Jest to preparat złożony, gdyż opiera swoje działanie na zawartości dwóch hormonów żeńskich. W każdej tabletce hormonalnej Kontracept można znaleźć 0,02 mg etynyloestradiolu i 0,075 mg gestodenu. Lek w swoim działaniu wykorzystuje połączenie różnych mechanizmów, przy czym do najważniejszych z nich można zaliczyć wstrzymanie jajeczkowania oraz wywołanie zmian w endometrium. Działanie leku może też wyregulować cykle miesiączkowe, a także zredukować bolesność miesiączki i intensywność krwawienia menstruacyjnego. Tabletki antykoncepcyjne Kontracept nie zapewniają jednak ochrony przed chorobami wenerycznymi, czego należy mieć świadomość. Kobiety nieposiadające stałego partnera seksualnego, które chcą chronić się przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, powinny zabezpieczać się dodatkowo przy pomocy prezerwatywy.

Jak stosować Kontracept?

Prawidłowe stosowanie tabletek antykoncepcyjnych Kontracept jest bardzo ważne w kontekście ich skuteczności działania. Przed rozpoczęciem korzystania z tej metody antykoncepcji należy zatem zapoznać się dokładnie z treścią ulotki dołączonej do opakowania. Lek należy przede wszystkim rozpocząć przyjmować w odpowiednim czasie, a wskazania mogą się różnić u pacjentek, zależnie od ich wcześniejszego zabezpieczania się, niedawnego poronienia, porodu itd. W opakowaniu Kontracept można znaleźć 21 tabletek powlekanych – każda z nich jest tabletką hormonalną. Pacjentka powinna przyjmować 1 tabletkę dziennie przez kolejnych 21 dni – zawsze o stałych porach, popijając pigułkę niewielką ilością wody, jeśli jest to konieczne. Gdy wszystkie tabletki z blistra się skończą, należy rozpocząć 7-dniowy okres przerwy od przyjmowania leku. Jest to czas, w którym zwykle pojawia się krwawienie z odstawienia. Działanie antykoncepcyjne leku obejmuje również czas wspomnianej przerwy. Dokładnie 8. dnia po zakończeniu przyjmowania pigułek hormonalnych należy rozpocząć korzystanie z nowego opakowania.

Co obniża skuteczność tabletek antykoncepcyjnych Kontracept?

Złożona antykoncepcja hormonalna doustna jest ceniona za wysoką skuteczność działania antykoncepcyjnego. Może być ona jednak mniejsza, jeśli pacjentka będzie pomijać dawki preparatu lub będzie niewłaściwie stosować lek. Niekorzystnie na działanie preparatu mogą też działać wymioty i silna biegunka, które mogą usunąć pigułkę lub jej część z organizmu, zanim ta zacznie działać. W ulotce preparatu Kontracept można też znaleźć informacje o szkodliwych interakcjach z niektórymi medykamentami – część z przyjmowanych leków może zmniejszać skuteczność antykoncepcyjną środka Kontracept.

Tabletki Kontracept – skutki uboczne

Preparat Kontracept nie jest pozbawiony skutków ubocznych, co oznacza, że może działać nie tylko antykoncepcyjnie, ale również powodować pewne niepożądane efekty. Często, czyli u więcej niż 1 kobiety na 10, lek powoduje bóle głowy i nerwowość, a także zaburzenia widzenia i problem z noszeniem soczewek kontaktowych. Często też Kontracept przyczynia się do nudności, migren i zatrzymania płynów, a także do zwiększenia masy ciała. Do częstych działań niepożądanych leku można również zaliczyć krwawienie i plamienie w środku cyklu (te zwykle ustępują z czasem), a poza tym produkt może powodować trądzik, utratę zainteresowania seksem, tkliwość piersi, drażliwość i stany depresyjne. Pozostałe możliwe skutki uboczne leku można sprawdzić w dołączonej do niego ulotce.

Przeciwwskazania leku Kontracept – kto nie może go przyjmować?

W ulotce można znaleźć listę przeciwwskazań do stosowania preparatu Kontracept i należy się z nią zapoznać, gdyż produkt – jak każdy inny lek – nie może być stosowany wbrew przeciwwskazaniom. Przed przepisaniem preparatu danej pacjentce lekarz powinien przede wszystkim sprawdzić, czy nie jest ona w ciąży oraz upewnić się, że nie karmi piersią. Lek Kontracept jest również przeciwwskazany w przypadku nadwrażliwości na chociaż jeden z zawartych w nim składników. Do przeciwwskazań można też zaliczyć zakrzepicę, zatorowość płucną i zakrzepy w innych organach, a także unieruchomienie, schorzenia zwiększające ryzyko zakrzepów w tętnicy i zaburzenia wpływające na krzepliwość krwi. Inne przeciwwskazania są podane w ulotce i należy się z nimi zapoznać.

Na podstawie:

Ulotka i ChPL Kontracept [dostęp online 10.2023]

Encyklopedia leków

Adaring
Atywia
Atywia Daily
Axia
Axia Conti
Belara
Daylette
Diane-35
Drovelis
Elin
EllaOne
Escapelle
Evra
Ginoring
Jeanine
Kontracept
Levomine
Limetic
Liberelle
Microgynon 21
Naraya
Naraya Plus
Novynette
NuvaRing
PolaRing
Orlifique
Qlaira
Rigevidon
Slinda
Sylvie 20
Sylvie 30
Vibin
Vibin mini
Vines
Vixpo
Yasmin
Yasminelle
Yaz

Wybierz odpowiednią e-konsultacje

Alergia
Atopowe Zapalenie Skóry (Egzema)
Bakteryjne Zapalenie Pochwy
Bezsenność
Ból Kręgosłupa
Ból Ucha
Chlamydia
Choroba Zwyrodnieniowa Stawów
Depresja
Grzybica Penisa
Grzybicze Zapalenie Pochwy
Grypa
Insulinooporność
Kłykciny Kończyste
Kontaktowe Zapalenie Skóry
Łysienie
Menopauza
Migrena
Nadciśnienie
Niedobór Witaminy D
Niedobory Witamin z Grupy B (B1, B6, B12)
Niedoczynność Tarczycy
Nietrzymanie Moczu
Nudności i Wymioty
Otyłość
Opryszczka
Opryszczkowate Zapalenie Skóry
Przedwczesny Wytrysk
Profilaktyka Malarii
Profilaktyka po Ukąszeniu Kleszcza
Świerzb
Szczepienie przeciwko grypie
Tabl. anty.
Tabl. Dzień PO
Trądzik
Treści medyczne zamieszczone w niniejszym artykule mają charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny. Nie stanowią one zamiennika profesjonalnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Zawsze zaleca się skonsultowanie się z odpowiednim specjalistą w przypadku jakichkolwiek problemów zdrowotnych, diagnozy lub podejrzeń o chorobę. Artykuł nie ma na celu zastępowania wizyty lekarskiej, a informacje w nim zawarte nie powinny być traktowane jako porada medyczna. Każda decyzja dotycząca zdrowia powinna być podejmowana po konsultacji z lekarzem.

Rozpocznij e-konsultację z możliwością uzyskania e-recepty