Pracujemy codziennie. E-wizyta nawet 15 minut

Limetic – charakterystyka, wskazania, działanie, przeciwwskazania

Limetic to tabletki antykoncepcyjne zawierające wyłącznie progestagen, a konkretnie dezogestrel. Mogą być stosowane w celu ochrony przed zajściem w ciążę przez pacjentki, które nie mogą przyjmować estrogenów (ponieważ np. ich nie tolerują) – nadają się również do ochrony antykoncepcyjnej w czasie karmienia piersią.

Tabletki antykoncepcyjne Limetic wyróżniają się wysoką skutecznością ochrony antykoncepcyjnej, jednak pacjentka powinna pilnować ich prawidłowego stosowania, w tym przestrzegać regularności połykania pigułek i podanych w ulotce środków ostrożności. Tabletki antykoncepcyjne Limetic są dostępne na receptę, a przed ich przepisaniem danej pacjentce lekarz powinien sprawdzić, czy nie ma ona żadnych przeciwwskazań do terapii. Decydując się na antykoncepcję Limetic, należy też mieć na uwadze, że nie jest ona pozbawiona skutków ubocznych. Co jeszcze należy wiedzieć o tym leku, jego działaniu, skuteczności i skutkach ubocznych? Sprawdzamy!

Czym jest lek Limetic? Wskazania, charakterystyka i działanie

Limetic to hormonalny środek antykoncepcyjny jednoskładnikowy (minipigułka), w którym znajdziemy wyłącznie jeden rodzaj żeńskiego hormonu płciowego, czyli progestagen – dezogestrel w dawce 75 µg na tabletkę. Preparat nie zawiera dodatku pochodnych estrogenu. Jego działanie polega na zapobieganiu zajściu w ciążę, jednak różni się nieco od innych preparatów jednoskładnikowych, gdyż ma wyższą dawkę hormonu. Dawka progestagenu w preparacie Limetic jest w większości przypadków wystarczająca, by zapobiec dojrzewaniu jajeczek, co znów wiąże się z jego wysoką skutecznością antykoncepcyjną. Dodatkowo preparat działa poprzez zagęszczanie śluzu szyjkowego. Ze względu na brak estrogenów w składzie, tabletki antykoncepcyjne Limetic mogą być stosowane przez pacjentki, które nie tolerują estrogenów, a także przez kobiety karmiące piersią. Lek ten ma jednak wadę, a mianowicie jego przyjmowanie może wiązać się z występowaniem nieregularnych krwawień z dróg rodnych lub z zahamowaniem krwawień.

Jak stosować tabletki Limetic?

Preparat Limetic jest przeznaczony do stosowania doustnego, a tabletki powinny być przyjmowane codziennie o stałych porach. W opakowaniu znajduje się 28 tabletek, a na blistrze są nadrukowane dni tygodnia i strzałki, które wskazują kolejność przyjmowania kolejnych pigułek. Po skończeniu tabletek z jednego opakowania pacjentka powinna bezpośrednio rozpocząć nowe – nie należy robić przerwy między opakowaniami. Niezwykle istotny jest również prawidłowy sposób rozpoczęcia stosowania tabletek Limetic – zalecenia mogą różnić się, zależnie od tego, jak wcześniej zabezpieczała się kobieta, czy urodziła dziecko, poroniła itd.

Limetic – skuteczność antykoncepcyjna. Czy można zajść w ciążę, stosując Limetic?

Jak wcześniej podkreślono, dawka progestagenu w tabletkach Limetic jest na tyle wysoka, by w większości przypadków hamować dojrzewanie komórek jajowych. W związku z powyższym lek Limetic wyróżnia się dużą skutecznością działania antykoncepcyjnego, mimo że jest jednoskładnikowy. Należy jednak mieć na uwadze, że na skuteczność działania tabletek mogą wpływać negatywnie pewne czynniki, w tym wymioty i silna biegunka, nieregularność stosowania pigułek lub wręcz ich pomijanie, a nawet przyjmowanie niektórych innych leków.

Tabletki Limetic – skutki uboczne

Antykoncepcja Limetic nie jest pozbawiona skutków ubocznych. Możliwe działania niepożądane leku opisano szczegółowo w ulotce, gdzie znajdziemy też informacje dotyczące częstotliwości ich występowania. Do częstych działań niepożądanych wynikających z zażywania preparatu Limetic, czyli występujących u nie więcej niż 1 na 10 pacjentek, zalicza się zmiany nastroju i nastrój depresyjny, a także wzrost masy ciała, nudności, bóle głowy, trądzik i ból piersi. Często też lek Limetic powoduje spadek libido oraz nieregularne miesiączkowanie bądź jego brak. Niezbyt częste i rzadkie skutki uboczne należy sprawdzić w ulotce. Wystąpienie opisanych w ulotce lub niewyszczególnionych w niej skutków ubocznych Limetic najlepiej skonsultować z lekarzem.

Czy każdy może stosować preparat Limetic? Przeciwwskazania

Tabletki antykoncepcyjne Limetic mają tę zaletę, że w celu ochrony przed zajściem w ciążę mogą je przyjmować pacjentki nietolerujące estrogenów oraz kobiety karmiące piersią. Antykoncepcja Limetic nie jest jednak pozbawiona przeciwwskazań. Preparat nie powinien być stosowany przez kobiety uczulone na jego składniki czynne lub pomocnicze. Nie należy również stosować preparatu Limetic przy uczuleniu na orzeszki ziemne lub soję, a także podczas ciąży. Przeciwwskazaniem jest też zakrzepica i zatorowość płucna, a oprócz tego krwawienia z pochwy o nieznanej przyczynie. Tabletek Limetic nie należy stosować również w przypadku występującej obecnie lub w przeszłości żółtaczki bądź poważnej choroby wątroby, jeśli parametry czynnościowe narządu nie wróciły do normy. Przeciwwskazanie stanowi też występowanie lub podejrzenie występowania nowotworu zależnego od hormonów płciowych. Pozostałe przeciwwskazania, ostrzeżenia i środki ostrożności są podane w ulotce dołączonej do opakowania.

Na podstawie:

Ulotka i ChPL Limetic [dostęp online 10.2023]

Encyklopedia leków

Adaring
Atywia
Atywia Daily
Axia
Axia Conti
Belara
Daylette
Diane-35
Drovelis
Elin
EllaOne
Escapelle
Evra
Ginoring
Jeanine
Kontracept
Levomine
Limetic
Liberelle
Microgynon 21
Naraya
Naraya Plus
Novynette
NuvaRing
PolaRing
Orlifique
Qlaira
Rigevidon
Slinda
Sylvie 20
Sylvie 30
Vibin
Vibin mini
Vines
Vixpo
Yasmin
Yasminelle
Yaz

Wybierz odpowiednią e-konsultacje

Alergia
Atopowe Zapalenie Skóry (Egzema)
Bakteryjne Zapalenie Pochwy
Bezsenność
Ból Kręgosłupa
Ból Ucha
Chlamydia
Choroba Zwyrodnieniowa Stawów
Depresja
Grzybica Penisa
Grzybicze Zapalenie Pochwy
Grypa
Insulinooporność
Kłykciny Kończyste
Kontaktowe Zapalenie Skóry
Łysienie
Menopauza
Migrena
Nadciśnienie
Niedobór Witaminy D
Niedobory Witamin z Grupy B (B1, B6, B12)
Niedoczynność Tarczycy
Nietrzymanie Moczu
Nudności i Wymioty
Otyłość
Opryszczka
Opryszczkowate Zapalenie Skóry
Przedwczesny Wytrysk
Profilaktyka Malarii
Profilaktyka po Ukąszeniu Kleszcza
Świerzb
Szczepienie przeciwko grypie
Tabl. anty.
Tabl. Dzień PO
Trądzik
Treści medyczne zamieszczone w niniejszym artykule mają charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny. Nie stanowią one zamiennika profesjonalnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Zawsze zaleca się skonsultowanie się z odpowiednim specjalistą w przypadku jakichkolwiek problemów zdrowotnych, diagnozy lub podejrzeń o chorobę. Artykuł nie ma na celu zastępowania wizyty lekarskiej, a informacje w nim zawarte nie powinny być traktowane jako porada medyczna. Każda decyzja dotycząca zdrowia powinna być podejmowana po konsultacji z lekarzem.

Rozpocznij e-konsultację z możliwością uzyskania e-recepty