Pracujemy codziennie. E-wizyta nawet 15 minut

Tabletki antykoncepcyjne Vibin – charakterystyka, stosowanie, skutki uboczne, przeciwwskazania

Vibin to tabletki antykoncepcyjne złożone, które przeznaczone są dla kobiet w okresie płodności chcących chronić się przed nieplanowanym poczęciem potomstwa. W opakowaniu znajduje się 21 tabletek hormonalnych oraz 7 tabletek placebo – lek powinien być przyjmowany doustnie w trybie ciągłym, najlepiej o stałych porach każdego dnia.

Hormonalne tabletki antykoncepcyjne Vibin zawierają dwie substancje czynne, czyli etynyloestradiol oraz drospirenon. Zadaniem tabletek Vibin jest hamowanie owulacji, poza tym lek powoduje pewne zmiany w endometrium. Lek ma jednak nie tylko działania pożądane – u części pacjentek przyjmujących tabletki mogą wystąpić również pewne skutki uboczne, z czym należy się liczyć, decydując się na terapię. Tabletki antykoncepcyjne Vibin dostępne są na receptę, a przed jej wystawieniem lekarz powinien ponadto wykluczyć ewentualne przeciwwskazania do stosowania preparatu przez daną pacjentkę. Co jeszcze znajdziemy w ulotce leku?

Czym jest lek Vibin? Składniki aktywne i wskazania

Vibin to lek zaliczany do złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych. Jest to preparat doustny dostępny na receptę. Tabletki Vibin przeznaczone są do ochrony przed zajściem w nieplanowaną ciążę – stosować mogą je kobiety w okresie płodności, jeśli lekarz wcześniej wykluczy obecność ewentualnych przeciwwskazań. Opakowanie leku podzielone jest na żółte tabletki powlekane hormonalne oraz białe tabletki powlekane placebo. Tabletki hormonalne zawierają dwie substancje czynne, czyli etynyloestradiol (dawka 0,03 mg na tabletkę) oraz drospirenon (dawka 3 mg na tabletkę).

Jak prawidłowo przyjmować tabletki Vibin?

Tabletki antykoncepcyjne Vibin należy przyjmować regularnie każdego dnia, najlepiej o stałych porach. Lek przeznaczony jest do stosowania doustnego w sposób ciągły, a tabletki należy przyjmować w kolejności zgodnej ze wskazaniami na blistrze. Pacjentka powinna przyjmować 1 tabletkę dziennie przez kolejnych 28 dni, przy czym pierwszych 21 tabletek w opakowaniu to tabletki czynne, a ostatnich 7 tabletek w opakowaniu to tabletki placebo. Krwawienie z odstawienia zwykle występuje po 2-3 dniach od rozpoczęcia przyjmowania tabletek placebo.

Rozpoczęcie przyjmowania tabletek Vibin również wymaga przestrzegania zawartych w ulotce wskazówek – sposób postępowania zależny jest od wcześniej stosowanej metody antykoncepcyjnej. Przykładowo, jeśli kobieta nie zabezpieczała się hormonalnie w ostatnim miesiącu, powinna pierwszą tabletkę Vibin przyjąć w 1. dniu cyklu miesiączkowego (1. dzień krwawienia miesiączkowego). Postępowanie przy zmianie antykoncepcji hormonalnej na inną czy po poronieniu lub porodzie, podano w ulotce.

Czy tabletki Vibin są skuteczne?

Skuteczność ochrony antykoncepcyjnej tabletek Vibin zależy między innymi od sposobu, w jaki będą przyjmowane. Bardzo ważne jest przestrzeganie regularności stosowania tabletek – pomijanie tabletek czynnych może rzutować negatywnie na ich skuteczność działania. Procedury działania dotyczące pominięcia tabletek w poszczególnych tygodniach przyjmowania Vibin podano w ulotce. Na skuteczność antykoncepcyjną tabletek Vibin wpłynąć mogą również negatywnie zaburzenia żołądkowo-jelitowe, jeśli wystąpią w ciągu 3-4 godzin od przyjęcia tabletki hormonalnej. Skuteczność antykoncepcji hormonalnej, w tym tabletek Vibin, obniżać mogą ponadto niektóre leki.

Tabletki Vibin – skutki uboczne

Niektóre pacjentki stosujące tabletki Vibin zauważają u siebie pewne działania niepożądane leku – te jednak nie muszą wystąpić. W ulotce można znaleźć informacje o możliwych skutkach ubocznych leku i częstotliwości ich występowania. Częste skutki uboczne tabletek dotyczą więcej niż 1 pacjentki na 100 przyjmujących lek, ale jednocześnie nie więcej niż 1 pacjentki na 10 przyjmujących lek. Często tabletki antykoncepcyjne Vibin powodują bóle głowy, migrenę i nastrój depresyjny, a także zaburzenia miesiączkowania i krwawienia śródcykliczne. Częste skutki uboczne tabletek Vibin to też nudności, tkliwość i bóle piersi, a oprócz tego upławy oraz kandydoza pochwy i sromu. Pozostałe możliwe działania niepożądane leku i częstotliwość ich występowania można sprawdzić w ulotce.

Kto nie powinien stosować leku Vibin? Przeciwwskazania

Nie każda pacjentka może korzystać z leku Vibin, ponieważ posiada on również przeciwwskazania. Lek nie powinien być stosowany przez osoby nadwrażliwe na jego składniki czynne lub pomocnicze. Nie powinny również z niego korzystać pacjentki w ciąży i karmiące piersią. Przeciwwskazaniem do korzystania z leku Vibin jest ponadto występowanie bądź ryzyko żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej lub tętniczych zaburzeń zakrzepowo-zatorowych. Leku nie powinny również stosować pacjentki z aktualną bądź przebytą ciężką chorobą wątroby (jeśli parametry czynnościowe organu nie są w normie), a także osoby z ciężką bądź ostrą niewydolnością nerek. Przeciwwskazaniem są również krwawienia z dróg rodnych o nieustalonej przyczynie, guzy wątroby (aktualne lub przebyte), a także podejrzenie lub występowanie estrogenozależnych nowotworów. Tabletki Vibin mogą też wchodzić w interakcje z niektórymi lekami.

Na podstawie:

Ulotka i ChPL Vibin [dostęp online 10.2023]

Encyklopedia leków

Adaring
Atywia
Atywia Daily
Axia
Axia Conti
Belara
Daylette
Diane-35
Drovelis
Elin
EllaOne
Escapelle
Evra
Ginoring
Jeanine
Kontracept
Levomine
Limetic
Liberelle
Microgynon 21
Naraya
Naraya Plus
Novynette
NuvaRing
PolaRing
Orlifique
Qlaira
Rigevidon
Slinda
Sylvie 20
Sylvie 30
Vibin
Vibin mini
Vines
Vixpo
Yasmin
Yasminelle
Yaz

Wybierz odpowiednią e-konsultacje

Alergia
Atopowe Zapalenie Skóry (Egzema)
Bakteryjne Zapalenie Pochwy
Bezsenność
Ból Kręgosłupa
Ból Ucha
Chlamydia
Choroba Zwyrodnieniowa Stawów
Depresja
Grzybica Penisa
Grzybicze Zapalenie Pochwy
Grypa
Insulinooporność
Kłykciny Kończyste
Kontaktowe Zapalenie Skóry
Łysienie
Menopauza
Migrena
Nadciśnienie
Niedobór Witaminy D
Niedobory Witamin z Grupy B (B1, B6, B12)
Niedoczynność Tarczycy
Nietrzymanie Moczu
Nudności i Wymioty
Otyłość
Opryszczka
Opryszczkowate Zapalenie Skóry
Przedwczesny Wytrysk
Profilaktyka Malarii
Profilaktyka po Ukąszeniu Kleszcza
Świerzb
Szczepienie przeciwko grypie
Tabl. anty.
Tabl. Dzień PO
Trądzik

 

Treści medyczne zamieszczone w niniejszym artykule mają charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny. Nie stanowią one zamiennika profesjonalnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Zawsze zaleca się skonsultowanie się z odpowiednim specjalistą w przypadku jakichkolwiek problemów zdrowotnych, diagnozy lub podejrzeń o chorobę. Artykuł nie ma na celu zastępowania wizyty lekarskiej, a informacje w nim zawarte nie powinny być traktowane jako porada medyczna. Każda decyzja dotycząca zdrowia powinna być podejmowana po konsultacji z lekarzem.

Rozpocznij e-konsultację z możliwością uzyskania e-recepty