Pracujemy codziennie. E-wizyta nawet 15 minut

Tabletki antykoncepcyjne Novynette – charakterystyka, stosowanie, skutki uboczne, przeciwwskazania

Novynette to tabletki antykoncepcyjne złożone, w których znajdziemy etynyloestradiol (estrogen) oraz dezogestrel (progesteron). Pigułki przyjmuje się w celu ochrony przed nieplanowanym poczęciem – odpowiadają głównie za hamowanie owulacji i zmiany śluzu szyjkowego. Tabletki przyjmuje się doustnie w trybie ciągłym.

Tabletki antykoncepcyjne Novynette wymagają stosowania regularnego o stałych porach. W blistrze znajduje się 21 tabletek hormonalnych i 7 tabletek placebo, które powinno się przyjmować zgodnie z zaznaczoną kolejnością. Lek nie zapewnia ochrony przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Decydując się na stosowanie tabletek Novynette, pacjentka powinna wcześniej skonsultować się z lekarzem. Przed rozpoczęciem przyjmowania leku należy też szczegółowo zapoznać się z jego ulotką, w tym z listą przeciwwskazań i środków ostrożności, a także z zaleceniami związanymi ze stosowaniem produktu oraz jego możliwymi działaniami niepożądanymi. Co jeszcze znajdziemy w ulotce leku?

Czym są tabletki Novynette? Skład i wskazania

Tabletki Novynette należą do doustnej antykoncepcji hormonalnej. Są to tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe – posiadają etynyloestradiol (estrogen) oraz dezogestrel (progesteron) w niewielkich dawkach. Lek stosuje się w celu ochrony przed nieplanowaną ciążą – przeznaczony jest zatem dla płodnych kobiet aktywnych seksualnie. Działanie tabletek Novynette polega na hamowaniu owulacji, a dodatkowo preparat przyczynia się do zmian w konsystencji śluzu szyjkowego.

Doustna antykoncepcja hormonalna Novynette – jak stosować?

W opakowaniu Novynette można znaleźć 21 tabletek powlekanych. Wszystkie z nich to tabletki hormonalne. 1 tabletka Novynette zawiera 20 µg etynyloestradiolu i 150 µg dezogestrelu. Lek przeznaczony jest do przyjmowania doustnego w trybie ciągłym z zachowaniem comiesięcznej przerwy. Tabletki Novynette należy przyjmować 1 raz dziennie o stałych porach, a po przyjęciu ostatniej tabletki z blistra (21 tabletka) zaleca się tydzień przerwy w stosowaniu leku – gdy minie 7-dniowy okres przerwy, należy natomiast rozpocząć kolejne opakowanie preparatu. Zazwyczaj krwawienie z odstawienia występuje u pacjentki w 2. lub w 3. dniu przerwy. Jeśli pacjentka będzie stosować lek regularnie, początek kolejnych opakowań przypadać będzie zawsze na ten sam dzień tygodnia, a krwawienie z odstawienia pojawiać będzie się w przybliżeniu w tych samych dniach miesiąca.

Jeśli pacjentka planuje dopiero rozpocząć przyjmowanie tabletek Novynette, powinna zapoznać się ze wskazaniami dotyczącymi terminu połknięcia pierwszej pigułki. Zalecenia mogą różnić się, zależnie od stosowanego wcześniej zabezpieczenia, ewentualnego porodu, poronienia itd. Szczegóły można znaleźć w ulotce.

Tabletki antykoncepcyjne Novynette – skuteczność

Prawidłowo stosowane tabletki Novynette wyróżniają się wysoką skutecznością ochrony przed ciążą. Niektóre czynniki mogą jednak wpływać niekorzystnie na skuteczność tej metody antykoncepcji. Szczególnie niekorzystnie na skuteczność leku działa nieregularność jego stosowania, w tym nieprzestrzeganie pór dnia przyjmowania tabletek oraz pomijanie pigułek. Jeśli przyjęcie tabletki opóźni się o więcej niż 12 godzin, skuteczność antykoncepcyjna leku może być osłabiona. Procedury postępowania w przypadku pominięcia tabletek Novynette w poszczególnych tygodniach korzystania z blistra podano w ulotce.

Podkreślenia wymaga też fakt, że tabletki Novynette, podobnie jak inne doustne środki hormonalne o działaniu antykoncepcyjnym, nie zapewniają ochrony przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Jeśli zatem kobieta nie ma stałego partnera, powinna dodatkowo zabezpieczać się prezerwatywą.

Możliwe skutki uboczne tabletek Novynette

Tabletki Novynette mogą działać nie tylko w sposób pożądany, ale też mieć skutki uboczne, chociaż nie muszą one wystąpić u każdej pacjentki. Jakie działania niepożądane mają tabletki Novynette? Często (u nie więcej niż 1 pacjentki na 10) lek powoduje ból brzucha i nudności, poza tym może powodować tkliwość i ból piersi, a także zwiększenie masy ciała. Niezbyt częste i rzadkie działania niepożądane Novynette opisano w ulotce. Jednym z poważniejszych działań niepożądanych u kobiet korzystających ze złożonych środków hormonalnych antykoncepcyjnych jest wzrost ryzyka powstawania zakrzepów w żyłach lub w tętnicach.

Kto nie może stosować Novynette? Przeciwwskazania

Nie każda pacjentka może stosować Novynette, ponieważ ten lek posiada przeciwwskazania. Bardzo ważne jest, aby lekarz przed wystawieniem e-recepty na Novynette wykluczył obecność ewentualnych przeciwwskazań. Leku nie powinny przyjmować oczywiście pacjentki nadwrażliwe na jego składnik bądź składniki. Przeciwwskazaniem do stosowania tabletek Novynette jest również ciąża oraz karmienie piersią. Tabletki hormonalne Novynette nie powinny być stosowane w przypadku występujących (lub występujących w przeszłości) zakrzepów krwi w naczyniach krwionośnych, w płucach bądź w innych narządach. Przeciwwskazanie stanowią też zaburzenia, które mogą wpływać na krzepliwość krwi, a także planowany zabieg chirurgiczny bądź długotrwałe unieruchomienie. Nie należy również stosować tabletek Novynette w przypadku przebytego zawału serca bądź urazu, a także w przypadku krwawień z pochwy o nieznanym pochodzeniu. Przeciwwskazań Novynette jest znacznie więcej – wszystkie podane są w dołączonej do opakowania ulotce, podobnie jak środki ostrożności, które należy zachować, decydując się na korzystanie z tej metody antykoncepcji.

Na podstawie:

Ulotka i ChPL Novynette [dostęp online 10.2023]

Encyklopedia leków

Adaring
Atywia
Atywia Daily
Axia
Axia Conti
Belara
Daylette
Diane-35
Drovelis
Elin
EllaOne
Escapelle
Evra
Ginoring
Jeanine
Kontracept
Levomine
Limetic
Liberelle
Microgynon 21
Naraya
Naraya Plus
Novynette
NuvaRing
PolaRing
Orlifique
Qlaira
Rigevidon
Slinda
Sylvie 20
Sylvie 30
Vibin
Vibin mini
Vines
Vixpo
Yasmin
Yasminelle
Yaz

Wybierz odpowiednią e-konsultacje

Alergia
Atopowe Zapalenie Skóry (Egzema)
Bakteryjne Zapalenie Pochwy
Bezsenność
Ból Kręgosłupa
Ból Ucha
Chlamydia
Choroba Zwyrodnieniowa Stawów
Depresja
Grzybica Penisa
Grzybicze Zapalenie Pochwy
Grypa
Insulinooporność
Kłykciny Kończyste
Kontaktowe Zapalenie Skóry
Łysienie
Menopauza
Migrena
Nadciśnienie
Niedobór Witaminy D
Niedobory Witamin z Grupy B (B1, B6, B12)
Niedoczynność Tarczycy
Nietrzymanie Moczu
Nudności i Wymioty
Otyłość
Opryszczka
Opryszczkowate Zapalenie Skóry
Przedwczesny Wytrysk
Profilaktyka Malarii
Profilaktyka po Ukąszeniu Kleszcza
Świerzb
Szczepienie przeciwko grypie
Tabl. anty.
Tabl. Dzień PO
Trądzik

Treści medyczne zamieszczone w niniejszym artykule mają charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny. Nie stanowią one zamiennika profesjonalnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Zawsze zaleca się skonsultowanie się z odpowiednim specjalistą w przypadku jakichkolwiek problemów zdrowotnych, diagnozy lub podejrzeń o chorobę. Artykuł nie ma na celu zastępowania wizyty lekarskiej, a informacje w nim zawarte nie powinny być traktowane jako porada medyczna. Każda decyzja dotycząca zdrowia powinna być podejmowana po konsultacji z lekarzem.

Rozpocznij e-konsultację z możliwością uzyskania e-recepty