Pracujemy codziennie. E-wizyta nawet 15 minut

Orlifique – charakterystyka, wskazania, działanie, przeciwwskazania

Orlifique to doustny hormonalny środek antykoncepcyjny przeznaczony do przyjmowania w celu ochrony przed zajściem w ciążę. Lek ma w składzie niewielką ilość dwóch hormonów żeńskich, a mianowicie lewonorgestrelu oraz etynyloestradiolu, zatem jest to złożony hormonalny preparat antykoncepcyjny.

Tabletki antykoncepcyjne Orlifique mają za zadanie zapobiegać ciąży. Skuteczność antykoncepcyjna leku wiąże się ze współdziałaniem różnych czynników, w tym przede wszystkim z hamowaniem owulacji oraz wywoływaniem zmian w śluzie szyjki macicy. Preparat Orlifique może jednak działać nie tylko w pożądany sposób, ale również w sposób niepożądany, z czym należy się liczyć. Zanim pacjentka zacznie stosować tabletki antykoncepcyjne Orlifique, powinna skonsultować się z lekarzem, który wykluczy obecność ewentualnych przeciwwskazań do terapii. Co jeszcze warto wiedzieć o tabletkach antykoncepcyjnych Orlifique i ich działaniu oraz skuteczności?

Czym są tabletki Orlifique? Wskazania i działanie

Preparat Orlifique należy do doustnych hormonalnych środków antykoncepcyjnych, czyli leków stosowanych w celu zapobiegania ciąży. Są to tabletki złożone, gdyż mają w składzie dwa różne odpowiedniki żeńskich hormonów. 1 tabletka hormonalna Orlifique zawiera 0,1 mg lewonorgestrelu oraz 0,02 mg etynyloestradiolu. W opakowaniu znajdują się jednak nie tylko tabletki hormonalne, ale też tabletki placebo, czyli pozbawione hormonów. Tabletki Orlifique są dostępne na receptę – lekarz powinien sprawdzić przed ich przepisaniem, czy pacjentka może z nich bezpiecznie korzystać, tzn. czy nie ma przeciwwskazań do ich używania.

Jak stosować lek Orlifique?

Tabletki Orlifique powinny być stosowane w sposób zgodny z zalecanym przez producenta, z jednoczesnym zachowaniem podanych przez niego w ulotce środków ostrożności. Preparat Orlifique należy przyjmować doustnie, stosując 1 tabletkę dziennie. Zalecane jest przyjmowanie tabletek o stałych porach. W opakowaniu znajduje się 28 tabletek, przy czym 21 z nich to tabletki hormonalne, a 7 z nich to tabletki placebo. Kobieta najpierw przyjmuje zgodnie z kolejnością wszystkie tabletki hormonalne, po czym zaczyna przyjmować tabletki placebo, co robi przez kolejnych 7 dni. W czasie stosowania tabletek placebo kobieta jest wciąż chroniona przed ciążą. W tym czasie wystąpi też tzw. krwawienie z odstawienia. Po połknięciu ostatniej tabletki placebo należy przygotować nowe opakowanie Orlifique, by kolejnego dnia znów rozpocząć cykl hormonalny.

Tabletki Orlifique – skuteczność. Czy można zajść w ciążę, stosując Orlifique?

Skuteczność antykoncepcyjna leku Orlifique jest wysoka. Zgodnie z danymi zawartymi w ChPL wskaźnik Pearla w badaniach klinicznych wynosił 0,69. Tabletki nie gwarantują w 100%, że do ciąży nie dojdzie, jednak ich prawidłowe przyjmowanie wiąże się z bardzo niskim ryzykiem poczęcia dziecka. Jednocześnie trzeba wiedzieć, że na skuteczność antykoncepcyjną tabletek Orlifique wpływają niekorzystnie pewne czynniki. Mowa przede wszystkim o nieregularnym przyjmowaniu pigułek czy ich pomijaniu. Negatywnie na skuteczność Orlifique mogą też wpływać zaburzenia żołądkowo-jelitowe występujące krótko po przyjęciu leku, a oprócz tego pewne interakcje zachodzące z przyjmowanymi przez pacjentkę medykamentami.

Gdy mowa o skuteczności, na myśli należy mieć ochronę antykoncepcyjną – tabletki Orlifique, podobnie jak inne doustne hormonalne środki antykoncepcyjne, nie zapewniają ochrony przed chorobami wenerycznymi. Jeśli zatem kobieta nie ma stałego partnera seksualnego, powinna zabezpieczać się dodatkowo prezerwatywą.

Preparat Orlifique – skutki uboczne

Decydując się na stosowanie tabletek Orlifique, należy wiedzieć, że mogą one działać na organizm nie tylko w pożądany sposób, ale również mieć skutki uboczne. Działania niepożądane preparatu Orlifique nie muszą oczywiście wystąpić u każdej pacjentki, która będzie z niego korzystać. Możliwe skutki uboczne tego leku opisano w dołączonej do niego ulotce. Do częstych działań niepożądanych, czyli mogących wystąpić u 1–10 pacjentek na 100, można zaliczyć wahania nastroju i depresję, a także ból brzucha i nudności. Lek powoduje też często ból głowy i przyrost masy ciała, a poza tym może przyczyniać się do tkliwości piersi lub do bólu piersi. Pozostałe możliwe skutki uboczne podano w ulotce, podobnie jak częstotliwość ich występowania.

Czy każdy może stosować lek Orlifique? Przeciwwskazania

Nie każda pacjentka powinna stosować tabletki Orlifique, ponieważ istnieją pewne przeciwwskazania. Preparat nie powinien być stosowany przez pacjentki w ciąży i karmiące piersią, a także przez kobiety nadwrażliwe na choć jeden z jego składników. Przeciwwskazane jest także stosowanie tabletek Orlifique przez pacjentki z zaburzeniami wpływającymi na krzepliwość krwi, a także przez pacjentki z występującą (obecnie lub w przeszłości) zakrzepicą żył głębokich, zatorowością płucną bądź zakrzepami w innych narządach. Przeciwwskazane jest też stosowanie tabletek Orlifique w przypadku chorób zwiększających ryzyko zakrzepicy, a także po zawale serca lub po udarze mózgu. Lista przeciwwskazań na tym się nie kończy – więcej informacji można znaleźć w ulotce.

Na podstawie:

Ulotka i ChPL Orlifique [dostęp online 10.2023]

Encyklopedia leków

Adaring
Atywia
Atywia Daily
Axia
Axia Conti
Belara
Daylette
Diane-35
Drovelis
Elin
EllaOne
Escapelle
Evra
Ginoring
Jeanine
Kontracept
Levomine
Limetic
Liberelle
Microgynon 21
Naraya
Naraya Plus
Novynette
NuvaRing
PolaRing
Orlifique
Qlaira
Rigevidon
Slinda
Sylvie 20
Sylvie 30
Vibin
Vibin mini
Vines
Vixpo
Yasmin
Yasminelle
Yaz

Wybierz odpowiednią e-konsultacje

Alergia
Atopowe Zapalenie Skóry (Egzema)
Bakteryjne Zapalenie Pochwy
Bezsenność
Ból Kręgosłupa
Ból Ucha
Chlamydia
Choroba Zwyrodnieniowa Stawów
Depresja
Grzybica Penisa
Grzybicze Zapalenie Pochwy
Grypa
Insulinooporność
Kłykciny Kończyste
Kontaktowe Zapalenie Skóry
Łysienie
Menopauza
Migrena
Nadciśnienie
Niedobór Witaminy D
Niedobory Witamin z Grupy B (B1, B6, B12)
Niedoczynność Tarczycy
Nietrzymanie Moczu
Nudności i Wymioty
Otyłość
Opryszczka
Opryszczkowate Zapalenie Skóry
Przedwczesny Wytrysk
Profilaktyka Malarii
Profilaktyka po Ukąszeniu Kleszcza
Świerzb
Szczepienie przeciwko grypie
Tabl. anty.
Tabl. Dzień PO
Trądzik
Treści medyczne zamieszczone w niniejszym artykule mają charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny. Nie stanowią one zamiennika profesjonalnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Zawsze zaleca się skonsultowanie się z odpowiednim specjalistą w przypadku jakichkolwiek problemów zdrowotnych, diagnozy lub podejrzeń o chorobę. Artykuł nie ma na celu zastępowania wizyty lekarskiej, a informacje w nim zawarte nie powinny być traktowane jako porada medyczna. Każda decyzja dotycząca zdrowia powinna być podejmowana po konsultacji z lekarzem.

Rozpocznij e-konsultację z możliwością uzyskania e-recepty