Pracujemy codziennie. E-wizyta nawet 15 minut

Antykoncepcja Sylvie 20 – wskazania, działanie, przeciwwskazania, skutki uboczne

Sylvie 20 to złożony doustny lek antykoncepcyjny, który zawiera niewielkie dawki dwóch różnych hormonów żeńskich, a mianowicie etynyloestradiolu oraz gestodenu. Preparat jest zaliczany do środków antykoncepcyjnych o małej dawce i stosuje się go w celu zapobiegania ciąży.

Tabletki antykoncepcyjne Sylvie 20 stosowane w sposób prawidłowy mają wysoką skuteczność zapobiegania ciąży. Preparat działa poprzez hamowanie uwalniania komórki jajowej, a poza tym ma wpływ na endometrium oraz śluz szyjkowy. Antykoncepcja Sylvie 20 ma jednak nie tylko działanie pożądane, ale może też działać na organizm w sposób niepożądany, co szczegółowo opisano w ulotce. Należy też pamiętać, że Sylvie 20, jak każdy inny lek, ma przeciwwskazania do stosowania, zatem nie będzie odpowiedni dla każdej kobiety. Co jeszcze warto wiedzieć o tabletkach antykoncepcyjnych Sylvie 20? Sprawdzamy ulotkę!

Czym jest środek Sylvie 20? Wskazania i sposób działania

Sylvie 20 to doustny hormonalny środek antykoncepcyjny, który jest wskazany płodnym kobietom aktywnym seksualnie jako metoda ochrony przed zajściem w ciążę. Lek ma w składzie dwa hormony, zatem jest to preparat antykoncepcyjny złożony. Każda tabletka hormonalna Sylvie 20 zawiera 20 µg etynyloestradiolu i 75 µg gestodenu. Działanie preparatu wiąże się głównie z hamowaniem owulacji oraz wywoływaniem zmian śluzu szyjkowego i endometrium. Lek Sylvie 20 nie zapewnia kobiecie ochrony przed zarażeniem się chorobami wenerycznymi. Jeśli zatem kobieta nie ma stałego partnera seksualnego, powinna dodatkowo chronić się przed chorobami przenoszonymi drogą płciową przy pomocy prezerwatywy.

Preparat Sylvie 20 – jak stosować?

Tabletki antykoncepcyjne Sylvie 20 należy stosować, przestrzegając zaleceń podanych w ulotce. Każdy blister Sylvie 20 zawiera 21 tabletek – wszystkie z nich to tabletki hormonalne. Pacjentka powinna rozpocząć przyjmowanie tabletek z blistra w miejscu z oznaczeniem odpowiadającym danemu dniu tygodnia, a następnie przyjmować kolejne tabletki zgodnie ze wskazaną kolejnością, codziennie o stałych porach. Zalecane dawkowanie to 1 tabletka dziennie przez 21 dni, po czym należy zrobić 7-dniową przerwę od przyjmowania pigułek, by następnie rozpocząć kolejne opakowanie. Zazwyczaj po 2–3 dniach od rozpoczęcia przerwy pojawia się krwawienie z odstawienia.

Co obniża skuteczność działania leku Sylvie 20?

Lek Sylvie 20 należy do złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych, a te są cenione za wysoką skuteczność ochrony przed ciążą. Należy jednak pamiętać, że na skuteczność leku ma również wpływ to, jak będzie stosowany. Nieprawidłowości w stosowaniu Sylvie 20 mogą obniżać jego skuteczność antykoncepcyjną – mowa zwłaszcza o nieregularnym przyjmowaniu tabletek, a szczególnie o ich pomijaniu. Podobnie działają też wymioty i silna biegunka, które pojawią się w krótkim czasie od połknięcia pigułki (ryzyko jej usunięcia z organizmu, zanim zacznie działać). W ulotce Sylvie 20 można też znaleźć informacje o niekorzystnych interakcjach z niektórymi lekami – część z medykamentów może obniżać skuteczność antykoncepcyjną Sylvie 20.

Tabletki antykoncepcyjne Sylvie 20 – działania niepożądane

Antykoncepcja Sylvie 20 może wpływać na organizm kobiety nie tylko w sposób zgodny z oczekiwanym. Możliwe są również działania niepożądane Sylvie 20, chociaż nie muszą one wystąpić u każdej kobiety korzystającej z tej metody antykoncepcyjnej. Często, ale u nie więcej niż 1 pacjentki na 10, lek powoduje bóle głowy i wzrost masy ciała. Częste skutki uboczne Sylvie 20 to również zmiany nastroju i depresyjny nastrój, a oprócz tego bóle brzucha i nudności. Często ponadto lek Sylvie 20 powoduje ból i tkliwość piersi. Resztę możliwych skutków ubocznych Sylvie 20 można znaleźć w dołączonej do opakowania ulotce – tam też zaznaczono częstotliwość, z którą występują poszczególne działania niepożądane. Jeśli pacjentka zaobserwuje u siebie wymienione w ulotce działania niepożądane lub działania niepożądane nieopisane w ulotce, powinna skonsultować się z lekarzem.

Sylvie 20 – przeciwwskazania do stosowania

Nie każda pacjentka powinna korzystać z antykoncepcji Sylvie 20. Przeciwwskazane jest stosowanie preparatu w przypadku uczulenia na jego składnik czynny lub pomocnicze. Nie należy też stosować tabletek Sylvie 20, jeśli pacjentka zmaga się (lub zmagała w przeszłości) z zakrzepicą żył głębokich, zatorowością płucną bądź zakrzepami krwi w innych organach. Przeciwwskazane jest również stosowanie środka Sylvie 20 w przypadku planowanego zabiegu chirurgicznego bądź długotrwałego unieruchomienia. Lek nie może być przyjmowany przez kobiety po zawale serca i udarze, a poza tym przeciwwskazanie stanowią zaburzenia mające wpływ na krzepliwość krwi oraz choroby zwiększające ryzyko zakrzepów tętniczych. Dodatkowo przeciwwskazaniem jest występująca (obecnie lub w przeszłości) migrena z aurą oraz krwawienia z dróg rodnych o nieustalonej przyczynie. Nie należy też przyjmować preparatu w ciąży i podejrzewając ciążę, a także w czasie karmienia piersią. Pozostałe przeciwwskazania Sylvie 20 podano w dołączonej do opakowania ulotce.

Na podstawie:

Ulotka i ChPL Sylvie 20 [dostęp online 10.2023]

Encyklopedia leków

Adaring
Atywia
Atywia Daily
Axia
Axia Conti
Belara
Daylette
Diane-35
Drovelis
Elin
EllaOne
Escapelle
Evra
Ginoring
Jeanine
Kontracept
Levomine
Limetic
Liberelle
Microgynon 21
Naraya
Naraya Plus
Novynette
NuvaRing
PolaRing
Orlifique
Qlaira
Rigevidon
Slinda
Sylvie 20
Sylvie 30
Vibin
Vibin mini
Vines
Vixpo
Yasmin
Yasminelle
Yaz

Wybierz odpowiednią e-konsultacje

Alergia
Atopowe Zapalenie Skóry (Egzema)
Bakteryjne Zapalenie Pochwy
Bezsenność
Ból Kręgosłupa
Ból Ucha
Chlamydia
Choroba Zwyrodnieniowa Stawów
Depresja
Grzybica Penisa
Grzybicze Zapalenie Pochwy
Grypa
Insulinooporność
Kłykciny Kończyste
Kontaktowe Zapalenie Skóry
Łysienie
Menopauza
Migrena
Nadciśnienie
Niedobór Witaminy D
Niedobory Witamin z Grupy B (B1, B6, B12)
Niedoczynność Tarczycy
Nietrzymanie Moczu
Nudności i Wymioty
Otyłość
Opryszczka
Opryszczkowate Zapalenie Skóry
Przedwczesny Wytrysk
Profilaktyka Malarii
Profilaktyka po Ukąszeniu Kleszcza
Świerzb
Szczepienie przeciwko grypie
Tabl. anty.
Tabl. Dzień PO
Trądzik
Treści medyczne zamieszczone w niniejszym artykule mają charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny. Nie stanowią one zamiennika profesjonalnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Zawsze zaleca się skonsultowanie się z odpowiednim specjalistą w przypadku jakichkolwiek problemów zdrowotnych, diagnozy lub podejrzeń o chorobę. Artykuł nie ma na celu zastępowania wizyty lekarskiej, a informacje w nim zawarte nie powinny być traktowane jako porada medyczna. Każda decyzja dotycząca zdrowia powinna być podejmowana po konsultacji z lekarzem.

Rozpocznij e-konsultację z możliwością uzyskania e-recepty