Pracujemy codziennie. E-wizyta nawet 15 minut

Antykoncepcja PolaRing – wskazania, działanie, przeciwwskazania, skutki uboczne

PolaRing to system terapeutyczny dopochwowy, który jest stosowany w celu ochrony przed zajściem w ciążę. Swoje działanie opiera na zawartości niewielkich dawek dwóch żeńskich hormonów, czyli etonogestrelu oraz etynyloestradiolu, które są stopniowo uwalniane do krwioobiegu, działając antykoncepcyjnie.

Krążek dopochwowy PolaRing swoim działaniem przypomina działanie złożonych tabletek antykoncepcyjnych, natomiast jego przewagą jest większa wygoda stosowania. Jego właściwości antykoncepcyjne wiążą się ze współdziałaniem wielu mechanizmów, a najważniejszym z nich jest hamowanie owulacji. Jednocześnie jednak produkt może wykazywać nie tylko działanie pożądane, ale też w sposób niepożądany wpływać na organizm. PolaRing ma także przeciwwskazania, których obecność należy wykluczyć, zanim pacjentka zastosuje ten lek.

PolaRing – co to za lek? Wskazania i sposób działania

System terapeutyczny dopochwowy PolaRing jest hormonalnym produktem stosowanym w celu zapobiegania zajściu w ciążę. Jest przeznaczony dla aktywnych seksualnie płodnych kobiet i ze względu na zawartość dwóch hormonów należy do złożonych środków antykoncepcyjnych. Substancjami czynnymi preparatu są: etonogestrel (dawka 11,0 mg) i etynyloestradiol (dawka 3,474 mg). System terapeutyczny dopochwowy PolaRing stopniowo uwalnia etonogestrel i etynyloestradiol w dawkach odpowiednio 0,120 mg i 0,015 mg na dobę, przez 3 kolejne tygodnie od założenia. PolaRing działa w podobny sposób do złożonych doustnych środków antykoncepcyjnych, przy czym omijana jest tu droga pokarmowa podania leku, a dodatkowo nie trzeba pamiętać o jego codziennym przyjmowaniu o stałych porach. System terapeutyczny dopochwowy PolaRing z wysoką skutecznością chroni przed ciążą, jednak nie zabezpiecza przed chorobami przenoszonymi drogą płciową – w ten sposób działają prezerwatywy.

Antykoncepcja PolaRing – zalecenia związane ze stosowaniem

PolaRing jest krążkiem dopochwowym – ma postać bezbarwnego pierścienia, który należy umieścić w pochwie zgodnie z zaleceniami podanymi na opakowaniu. Raz założony pierścień PolaRing powinien pozostawać w pochwie przez 3 tygodnie. W tym czasie należy kontrolować jednak prawidłowość jego położenia (zwłaszcza przed i po współżyciu). Jeśli system przypadkowo wypadnie, należy jak najszybciej włożyć go ponownie. Po 3 tygodniach stosowania PolaRing należy natomiast wyjąć krążek dopochwowy (o tej samej porze dnia, co był zakładany) i zrobić tydzień przerwy od stosowania preparatu. Zwykle po upływie około 3 dni od wyjęcia systemu z pochwy pojawia się krwawienie z odstawienia. Gdy minie tydzień przerwy, należy natomiast założyć nowy krążek dopochwowy. Tu też bardzo ważne jest dopilnowanie czasu zakładania – najlepiej zrobić to o tej samej porze dnia, o której wcześniej był zakładany i wyjmowany.

Co zmniejsza skuteczność PolaRing?

Złożone hormonalne preparaty antykoncepcyjne, w tym PolaRing, z wysoką skutecznością chronią przed zajściem w ciążę. Skuteczność produktu mogą jednak zmniejszać pewne czynniki, w tym opóźnienia w założeniu nowego systemu o więcej niż 3 godziny, a także wypadnięcie systemu (jeśli będzie poza pochwą dłużej niż 3 godziny). Skuteczność PolaRing mogą też obniżać niektóre leki (lista niekorzystnych interakcji podana jest w ulotce). Skuteczność produktu może obniżyć również jego uszkodzenie. Stosowanie dopochwowych leków przeciwgrzybiczych czy środków plemnikobójczych nie zmniejsza natomiast skuteczności działania PolaRing.

Lek PolaRing – czy ma działania niepożądane?

Wszystkie leki, w tym również krążek dopochwowy PolaRing, mogą działać na organizm w sposób niepożądany. System terapeutyczny dopochwowy PolaRing często (nie częściej niż u 1 kobiety na 10) powoduje bóle brzucha i nudności, a także trądzik i wzrost masy ciała. Często dochodzi też do wypadnięcia systemu, a także pojawiają się takie skutki uboczne jak ból piersi, ból miednicy czy bolesne miesiączki. Częstym skutkiem ubocznym PolaRing są też bóle głowy lub migrenowe bóle głowy, a oprócz tego spadek popędu płciowego i nastrój depresyjny. Lek często też przyczynia się do występowania zakażeń pochwy przez drożdżaki, poza tym często powoduje świąd narządów płciowych i upławy. Częstym efektem ubocznym PolaRing jest też dyskomfort związany z obecnością systemu w pochwie. Pozostałe możliwe działania niepożądane leku należy sprawdzić w ulotce.

Przeciwwskazania PolaRing – co należy o nich wiedzieć?

System terapeutyczny dopochwowy PolaRing niewątpliwie ma wiele zalet, jednak nie każda pacjentka może z niego bezpiecznie korzystać. Przeciwwskazania PolaRing obejmują np. nadwrażliwość na składniki produktu, a także ciążę i karmienie piersią. Nie należy używać PolaRing, jeśli kobieta przeszła zawał serca lub udar, a także w przypadku zakrzepicy żył głębokich, zatorowości płucnej lub zakrzepów w innych organach. Przeciwwskazanie stanowi też dławica piersiowa i przemijający napad niedokrwienny, a oprócz tego planowany zabieg chirurgiczny lub długotrwałe unieruchomienie. Inne przeciwwskazania PolaRing podano w dołączonej ulotce i należy się z nimi zapoznać – nie należy korzystać z systemu, mając choć jedno z przeciwwskazań.

Na podstawie:

Ulotka i ChPL [dostęp online 10.2023]

Encyklopedia leków

Adaring
Atywia
Atywia Daily
Axia
Axia Conti
Belara
Daylette
Diane-35
Drovelis
Elin
EllaOne
Escapelle
Evra
Ginoring
Jeanine
Kontracept
Levomine
Limetic
Liberelle
Microgynon 21
Naraya
Naraya Plus
Novynette
NuvaRing
PolaRing
Orlifique
Qlaira
Rigevidon
Slinda
Sylvie 20
Sylvie 30
Vibin
Vibin mini
Vines
Vixpo
Yasmin
Yasminelle
Yaz

Wybierz odpowiednią e-konsultacje

Alergia
Atopowe Zapalenie Skóry (Egzema)
Bakteryjne Zapalenie Pochwy
Bezsenność
Ból Kręgosłupa
Ból Ucha
Chlamydia
Choroba Zwyrodnieniowa Stawów
Depresja
Grzybica Penisa
Grzybicze Zapalenie Pochwy
Grypa
Insulinooporność
Kłykciny Kończyste
Kontaktowe Zapalenie Skóry
Łysienie
Menopauza
Migrena
Nadciśnienie
Niedobór Witaminy D
Niedobory Witamin z Grupy B (B1, B6, B12)
Niedoczynność Tarczycy
Nietrzymanie Moczu
Nudności i Wymioty
Otyłość
Opryszczka
Opryszczkowate Zapalenie Skóry
Przedwczesny Wytrysk
Profilaktyka Malarii
Profilaktyka po Ukąszeniu Kleszcza
Świerzb
Szczepienie przeciwko grypie
Tabl. anty.
Tabl. Dzień PO
Trądzik
Treści medyczne zamieszczone w niniejszym artykule mają charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny. Nie stanowią one zamiennika profesjonalnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Zawsze zaleca się skonsultowanie się z odpowiednim specjalistą w przypadku jakichkolwiek problemów zdrowotnych, diagnozy lub podejrzeń o chorobę. Artykuł nie ma na celu zastępowania wizyty lekarskiej, a informacje w nim zawarte nie powinny być traktowane jako porada medyczna. Każda decyzja dotycząca zdrowia powinna być podejmowana po konsultacji z lekarzem.

Rozpocznij e-konsultację z możliwością uzyskania e-recepty