Pracujemy codziennie. E-wizyta nawet 15 minut

Antykoncepcja Naraya – wskazania, działanie, przeciwwskazania, skutki uboczne

Naraya to tabletki antykoncepcyjne stosowane w celu zapobiegania zajściu w ciążę. Jest to złożony środek antykoncepcyjny, który zawiera dwa hormony – drospirenon oraz etynyloestradiol. Preparat jest przeznaczony do stosowania doustnego i należy przyjmować go regularnie o stałych porach.

Tabletki antykoncepcyjne Naraya są przeznaczone dla płodnych kobiet, które są aktywne seksualnie, ale nie planują w najbliższym czasie ciąży. Ich działanie wiąże się głównie z hamowaniem owulacji, chociaż dodatkowo uwzględnia również inne mechanizmy. Należy wiedzieć, że tabletki antykoncepcyjne Naraya mają również działania niepożądane, poza tym nie mogą być bezpiecznie stosowane przez każdą pacjentkę, gdyż mają również przeciwwskazania. Co jeszcze należy wiedzieć o leku Naraya i jego działaniu? Sprawdzamy ulotkę tego preparatu!

Co to jest lek Naraya i jakie ma wskazania?

Naraya jest hormonalnym doustnym środkiem antykoncepcyjnym, dedykowanym płodnym kobietom aktywnym seksualnie, które chcą zabezpieczyć się przed zajściem w ciążę. Lek zawiera dwa hormony, dlatego stanowi antykoncepcję złożoną. Substancjami czynnymi leku Naraya są etynyloestradiol (w dawce 0,02 mg na tabletkę) i drospirenon (w dawce 3 mg na tabletkę). Działanie antykoncepcyjne leku Naraya wiąże się głównie z hamowaniem owulacji oraz ze zmianami w endometrium. Lek nie chroni jednak przed chorobami przenoszonymi drogą płciową – by zmniejszyć ryzyko zarażenia chorobami wenerycznymi, należy stosować prezerwatywę.

Jak stosować lek Naraya? Zalecenia z ulotki

Prawidłowe stosowanie leku Naraya jest bardzo ważne dla skuteczności jego działania, dlatego należy wnikliwie zapoznać się z treścią ulotki, zanim pacjentka rozpocznie przyjmowanie tego preparatu. W blistrze znajduje się 21 tabletek Naraya – wszystkie są hormonalne. Należy przyjmować je zgodnie z kolejnością zaznaczoną na opakowaniu, połykając 1 pigułkę dziennie o stałych porach. Gdy miną 3 tygodnie stosowania leku, należy zrobić 7-dniową przerwę. W tym czasie pacjentka nie powinna przyjmować tabletek, a zwykle 2. lub 3. dnia przerwy pojawia się tzw. krwawienie z odstawienia. Po 7-dniowej przerwie należy rozpocząć nowe opakowanie tabletek Naraya.

Skuteczność antykoncepcyjna Naraya

Naraya, podobnie jak inne złożone preparaty hormonalne antykoncepcyjne, z wysoką skutecznością chroni przed zajściem w ciążę. Trzeba jednak wiedzieć, że skuteczność działania leku może się zmniejszać w niektórych przypadkach. Głównie przyczyniają się do tego nieprawidłowości w jego stosowaniu, w tym nieregularne przyjmowanie pigułek (opóźnienia o więcej niż 12 godzin) lub ich pomijanie. Podobnie jak pominięcie pigułki mogą też działać wymioty lub silne biegunki pojawiające się niedługo po przyjęciu leku. Na skuteczność antykoncepcyjną tego preparatu wpływają również niekorzystnie niektóre leki, z uwagi na możliwe interakcje – szczegóły można znaleźć w ulotce. Łączenie jakichkolwiek leków z tabletkami antykoncepcyjnymi Naraya należy dla pewności skonsultować z lekarzem.

Tabletki antykoncepcyjne Naraya – działania niepożądane

Oprócz działania antykoncepcyjnego, które w przypadku tego leku jest pożądane, możliwe są również działania niepożądane tabletek Naraya, chociaż nie muszą one wystąpić u każdej pacjentki korzystającej z tej metody antykoncepcji. Preparat Naraya często (u 1–10 kobiet na 100) powoduje wahania nastroju oraz bóle brzucha i bóle głowy. Często również powoduje trądzik, a także wzrost masy ciała. Do częstych działań niepożądanych leku Naraya można również zaliczyć bolesność piersi, a oprócz tego powiększenie piersi i bolesne lub nieregularne miesiączki. Tabletki antykoncepcyjne Naraya mogą powodować też inne skutki uboczne – można je sprawdzić w ulotce preparatu. Jeśli pacjentka zaobserwuje u siebie działania niepożądane leku, powinna skonsultować je z lekarzem (również, jeśli są to skutki uboczne niewyszczególnione w ulotce).

Kto nie może przyjmować tabletek Naraya? Przeciwwskazania

Tabletek antykoncepcyjnych Naraya nie może przyjmować każda pacjentka, ponieważ – jak każdy lek – mają również przeciwwskazania. Stosowanie leku wbrew przeciwwskazaniom może być niebezpieczne, dlatego zaleca się wcześniejszą konsultację z lekarzem, który sprawdzi, czy pacjentka może korzystać z tego preparatu. Do przeciwwskazań leku Naraya można zaliczyć nadwrażliwość na jego składniki czynne lub pomocnicze, a także ciążę i okres karmienia piersią. Nie należy stosować preparatu w przypadku krwawienia z pochwy o nieznanej przyczynie, a także przy niewydolności nerek, nowotworze wątroby lub chorobach wątroby wpływających na jej czynność. Przeciwwskazane jest też stosowanie Naraya przy występujących lub podejrzewanych nowotworach zależnych od hormonów płciowych. Nie można również stosować tabletek antykoncepcyjnych Naraya przy zakrzepicy, zatorowości płucnej, zakrzepach w innych organach, ryzyku zakrzepów w tętnicach i czynnikach wpływających na krzepliwość krwi. Inne przeciwwskazania tego leku należy sprawdzić w ulotce.

Na podstawie:

Ulotka i ChPL Naraya [dostęp online 10.2023]

Encyklopedia leków

Adaring
Atywia
Atywia Daily
Axia
Axia Conti
Belara
Daylette
Diane-35
Drovelis
Elin
EllaOne
Escapelle
Evra
Ginoring
Jeanine
Kontracept
Levomine
Limetic
Liberelle
Microgynon 21
Naraya
Naraya Plus
Novynette
NuvaRing
PolaRing
Orlifique
Qlaira
Rigevidon
Slinda
Sylvie 20
Sylvie 30
Vibin
Vibin mini
Vines
Vixpo
Yasmin
Yasminelle
Yaz

Wybierz odpowiednią e-konsultacje

Alergia
Atopowe Zapalenie Skóry (Egzema)
Bakteryjne Zapalenie Pochwy
Bezsenność
Ból Kręgosłupa
Ból Ucha
Chlamydia
Choroba Zwyrodnieniowa Stawów
Depresja
Grzybica Penisa
Grzybicze Zapalenie Pochwy
Grypa
Insulinooporność
Kłykciny Kończyste
Kontaktowe Zapalenie Skóry
Łysienie
Menopauza
Migrena
Nadciśnienie
Niedobór Witaminy D
Niedobory Witamin z Grupy B (B1, B6, B12)
Niedoczynność Tarczycy
Nietrzymanie Moczu
Nudności i Wymioty
Otyłość
Opryszczka
Opryszczkowate Zapalenie Skóry
Przedwczesny Wytrysk
Profilaktyka Malarii
Profilaktyka po Ukąszeniu Kleszcza
Świerzb
Szczepienie przeciwko grypie
Tabl. anty.
Tabl. Dzień PO
Trądzik
Treści medyczne zamieszczone w niniejszym artykule mają charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny. Nie stanowią one zamiennika profesjonalnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Zawsze zaleca się skonsultowanie się z odpowiednim specjalistą w przypadku jakichkolwiek problemów zdrowotnych, diagnozy lub podejrzeń o chorobę. Artykuł nie ma na celu zastępowania wizyty lekarskiej, a informacje w nim zawarte nie powinny być traktowane jako porada medyczna. Każda decyzja dotycząca zdrowia powinna być podejmowana po konsultacji z lekarzem.

Rozpocznij e-konsultację z możliwością uzyskania e-recepty