Pracujemy codziennie. E-wizyta nawet 15 minut

Amantix – co to za lek i do czego służy?

Amantix – co to za lek i do czego służy?

Niewiele osób wie, na jakie dolegliwości zapisywany jest lek o nazwie Amantix. Prawdą jest, że to lek określany jako dopaminergiczny. Najczęściej stosowany jest on w przypadku leczenia choroby Parkinsona. Głównym działaniem, które przypisuje się temu preparatowi, jest niwelowanie drżenia kończyn. Zapobiega on także ich drętwieniu jak również skutecznie ogranicza objawy świadczące o akinezji. Co jednak jeszcze warto wiedzieć na temat leku Amantix? W jakich sytuacjach jest on przepisywany? Jak i gdzie możemy zrealizować na niego receptę? Na te, jak również wiele innych pytań, odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule. 

Amantix – co to jest?

Kiedy mówimy o leku, którym jest Amantix, w pierwszej kolejności należy podkreślić, że jest on zawsze tylko i wyłącznie wydawany na receptę. Nie ma żadnej możliwości dokonania zakupu tego leku, jeśli nie mamy wyraźnego wskazania w postaci recepty. Wynika to przede wszystkim z tego, co dokładnie jest substancją czynną leku, a mowa tutaj o amantadynie, która w tym leku występuje w formie siarczanu amantadyny. Oprócz substancji aktywnej lek zawiera oczywiście inne, dodatkowe składniki pomocnicze, na temat których informacje zawarte są w ulotce dołączonej do każdego opakowania. 

Jak otrzymać receptę na lek Amantix?

Jak już zostało wcześniej wspomniane, Amantix można zakupić tylko i wyłącznie za okazaniem recepty. W celu jej uzyskania musimy umówić się na wizytę lekarską. W przypadku, jeśli dopiero planujemy rozpoczęcie terapii przy wykorzystaniu leku Amantix, najlepiej odwiedzić gabinet lekarski. Przeprowadzony wówczas zostanie skrupulatny wywiad, a także badanie. Na tej podstawie, lekarz podejmie decyzję, czy właściwe jest w przypadku danego pacjenta wdrożenie leczenia właśnie przy użyciu leku Amantix. Otrzymamy wówczas nie tylko samą receptę, ale też dokładne wytyczne związane z samym stosowaniem leku. W przypadku Amantix jest to niezwykle ważne. Później można odnawiać e-receptę np. online, co ogranicza konieczność wychodzenia do lekarza tylko po nią.

Zrealizowanie e-recepty na Amantix – jak to zrobić?

W momencie, kiedy jesteśmy już w trakcie leczenia lekiem Amantix, a np. skończyło nam się bieżące opakowanie, niezbędne jest otrzymanie kolejnej recepty. W tym przypadku również nie może zostać pominięty kontakt z lekarzem, jednakże może się on ograniczyć tylko i wyłącznie do telefonu. Musimy poinformować lekarza o tym, że jesteśmy w trakcie leczenia, kiedy się ono rozpoczęło i jak długo trwa. Na podstawie zgromadzonych informacji lekarz wskaże, czy jest konieczność kontynuowania terapii, a jeśli tak – internetowo wystawi e-receptę. Można ją też uzyskać poprzez konsultację online.

E-Receptę na lek Amantix możemy zrealizować w każdej, wybranej przez nas aptece. Musimy jednak pamiętać o tym, aby podać farmaceucie nie tylko indywidualny numer e-recepty, ale również nasz PESEL. Na tej podstawie, farmaceuta ma pewność, że lek – czy to Amantix, czy jakikolwiek inny – został przepisany właśnie nam, a nie komuś innemu. Musimy się też liczyć z tym, że leku Amantix może nie być w wybranej przez nas aptece. Co wówczas zrobić? Najlepiej, aby w ogóle uniknąć tego typu sytuacji, wcześniej zadzwonić do wybranej przez nas apteki i upewnić się, że lek jest tam dostępny. W sytuacji, jeśli usłyszymy, że nie ma danego leku na stanie, apteka ma obowiązek go dla nas zamówić – oczywiście, jeśli będziemy chcieli. Na realizację takiego zamówienia apteka ma od 3 do 5 dni roboczych. 

Kiedy zaleca się stosowanie leku Amantix?

Amantix,  co do zasady stosowany jest w przypadku leczenia grypy typu A. Ze względu jednak na swoje właściwości, szczególnie te związane z prawidłowym funkcjonowaniem mięśni, wykorzystywany jest on w przypadku różnego rodzaju schorzeń oraz chorób przewlekłych związanych z nieprawidłowym działaniem układu ruchu. Ponadto wykazano dość dużą skuteczność w działaniu leku Amantix, jeśli chodzi o leczenie innych chorób, w tym także stwardnienia rozsianego, czy innych, szeroko rozumianych problemów związanych z prawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego.  Amantix wykazuje również działanie przeciwbólowe, dlatego stosuje się go jako wspomaganie np. w przypadku bolesnej chemioterapii. 

Działania niepożądane związane z przyjmowaniem leku Amantix – jakie są?

Tak samo, jak każdy inny lek, również Amantix może wykazywać różnego rodzaju działania niepożądane. Do najczęściej występujących, zaliczamy m.in.:

  • zaburzenia związane ze snem, 
  • zawroty głowy, 
  • odczuwanie nieuzasadnionego niepokoju, 
  • zaburzenia percepcji, 
  • nadmierną suchość w ustach.

Wyżej wymienione skutki uboczne związane ze stosowaniem leku Amantix, występowały u pacjentów przyjmujących lek najczęściej, choć również należy zaznaczyć, że nie u wszystkich się one pojawiły. Nie można jednak zapominać o tym, że poza wskazanymi wyżej działaniami niepożądanymi, można również wskazać na inne, zdecydowanie rzadziej występujące, a zaliczamy do nich:

  • problemy z prawidłowym widzeniem, 
  • zaburzenia równowagi,
  • zaburzenia układu krążenia, 
  • obrzęk w okolicy rogówki.

Bardzo ważne jest także to, że jeśli tylko pojawią się u nas którekolwiek z wymienionych wyżej objawów, należy niezwłocznie poinformować o ich wystąpieniu swojego lekarza prowadzącego. Wówczas z pewnością zdecyduje on o zmianie leku lub zmniejszeniu dotychczasowych jego dawek. Nie można jednak podejmować tego rodzaju decyzji samodzielnie. 

Czy można stosować zamiast leku Amantix samą amantadynę?

Substancją czynną w przypadku leku Amantix jest amantadyna. Na rynku istnieje wiele leków, których substancją czynną jest właśnie amantadyna. Ważne jest jednak to, aby pod żadnym pozorem samodzielnie nie zmieniać zapisanego przez lekarza leku. Może to nie tylko nie przynieść pożądanych rezultatów, jeśli chodzi o leczenie, ale również stworzyć poważne zagrożenie dla naszego zdrowia i życia. Zmianę leku może zarekomendować tylko i wyłącznie lekarz po wcześniejszej konsultacji. 

Ponadto nie można zapominać o tym, że w przypadku terapii przy wykorzystaniu leku Amantix, zabronione jest spożywanie alkoholu. Lek bowiem wchodzi w reakcje chemiczne z alkoholem, które z kolei mogą powodować bardzo poważne problemy ze zdrowiem. Nie należy też samodzielnie zwiększać ani zmniejszać dawek przyjmowanego leku. Wszystkie działania, które podejmujemy w przypadku leczenia z użyciem Amantix, powinny odbywać się w porozumieniu z naszym lekarzem. 

Wybierz odpowiednią e-konsultacje

Alergia
Atopowe Zapalenie Skóry (Egzema)
Bakteryjne Zapalenie Pochwy
Bezsenność
Ból Kręgosłupa
Ból Ucha
Chlamydia
Choroba Zwyrodnieniowa Stawów
Depresja
Grzybica Penisa
Grzybicze Zapalenie Pochwy
Grypa
Insulinooporność
Kłykciny Kończyste
Kontaktowe Zapalenie Skóry
Łysienie
Menopauza
Migrena
Nadciśnienie
Niedobór Witaminy D
Niedobory Witamin z Grupy B (B1, B6, B12)
Niedoczynność Tarczycy
Nietrzymanie Moczu
Nudności i Wymioty
Otyłość
Opryszczka
Opryszczkowate Zapalenie Skóry
Przedwczesny Wytrysk
Profilaktyka Malarii
Profilaktyka po Ukąszeniu Kleszcza
Świerzb
Szczepienie przeciwko grypie
Tabl. anty.
Tabl. Dzień PO
Trądzik

Encyklopedia leków

Adaring
Atywia
Atywia Daily
Axia
Axia Conti
Belara
Daylette
Diane-35
Drovelis
Elin
EllaOne
Escapelle
Evra
Ginoring
Jeanine
Kontracept
Levomine
Limetic
Liberelle
Microgynon 21
Naraya
Naraya Plus
Novynette
NuvaRing
PolaRing
Orlifique
Qlaira
Rigevidon
Slinda
Sylvie 20
Sylvie 30
Vibin
Vibin mini
Vines
Vixpo
Yasmin
Yasminelle
Yaz
Treści medyczne zamieszczone w niniejszym artykule mają charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny. Nie stanowią one zamiennika profesjonalnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Zawsze zaleca się skonsultowanie się z odpowiednim specjalistą w przypadku jakichkolwiek problemów zdrowotnych, diagnozy lub podejrzeń o chorobę. Artykuł nie ma na celu zastępowania wizyty lekarskiej, a informacje w nim zawarte nie powinny być traktowane jako porada medyczna. Każda decyzja dotycząca zdrowia powinna być podejmowana po konsultacji z lekarzem.

Rozpocznij e-konsultację z możliwością uzyskania e-recepty