Pracujemy codziennie. E-wizyta nawet 15 minut
Axia to tabletki antykoncepcyjne zawierające dwa rodzaje hormonów żeńskich (drospirenon oraz etynyloestradiol), przez co zalicza się je do złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych. Preparat jest przeznaczony do zapobiegania zajściu w ciążę i charakteryzuje się wysoką skutecznością działania, gdy jest poprawnie stosowany.
Tabletki antykoncepcyjne Axia są przeznaczone dla płodnych kobiet, które nie są w ciąży i nie planują w najbliższym czasie starań o dziecko, ale pozostają jednocześnie aktywne seksualnie i potrzebują zabezpieczyć się przed zapłodnieniem. Ich działanie wiąże się z różnymi mechanizmami, w tym w szczególności z hamowaniem jajeczkowania. Lek Axia może jednak działać na organizm również w sposób niepożądany, chociaż jego skutki uboczne nie muszą wystąpić u każdej pacjentki. Tabletki antykoncepcyjne Axia nie mogą być ponadto zażywane przez każdą kobietę, gdyż mają też przeciwwskazania do stosowania – przykładem jest zakrzepica żył głębokich. Co jeszcze warto wiedzieć o antykoncepcji Axia, jej działaniu, skuteczności, skutkach ubocznych i przeciwwskazaniach? Sprawdzamy!
Axia to złożony lek hormonalny zaliczany do doustnych środków antykoncepcyjnych dwuskładnikowych. W składzie każdej tabletki Axia można znaleźć 0,02 mg etynyloestradiolu i 3 mg drospirenonu, a także składniki pomocnicze. Lek jest stosowany w celu zabezpieczenia przed zajściem w ciążę, a jego działanie antykoncepcyjne wiąże się między innymi z hamowaniem owulacji – jeśli komórka jajowa nie zostanie uwolniona, plemniki nie będą mogły jej zapłodnić, zatem nie dojdzie do ciąży. Tabletki antykoncepcyjne Axia nie chronią jednak przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Osoby, które nie mają stałego partnera, powinny zatem dodatkowo stosować antykoncepcję mechaniczną. W celu zapobiegania chorobom wenerycznym najlepiej stosować prezerwatywy.
Skuteczność antykoncepcyjna tabletek Axia jako preparatu hormonalnego złożonego jest wysoka, jednak należy mieć na uwadze, że mowa o skuteczności przy prawidłowym stosowaniu preparatu. Nieprzestrzeganie zaleceń producenta może odbić się negatywnie na jego skuteczności ochrony przed ciążą. W ulotce preparatu opisano sytuacje, gdy konieczne może być np. dodatkowe zabezpieczenie z zastosowaniem prezerwatywy, by chronić się przed zajściem w ciążę. Niekorzystnie na skuteczność działania tabletek antykoncepcyjnych Axia wpływa przede wszystkim nieregularność ich przyjmowania, a w szczególności pomijanie pigułek. Podobnie wpływają na skuteczność leku wymioty lub biegunka, jeśli wystąpią w ciągu 3–4 godzin od połknięcia pigułki. W ulotce preparatu znajdziemy również ostrzeżenia dotyczące jego możliwych interakcji – niektóre leki mogą niekorzystnie wpływać na skuteczność antykoncepcyjną tabletek Axia (lista interakcji znajduje się w ulotce).
Zalecany sposób stosowania tabletek antykoncepcyjnych Axia został szczegółowo opisany w ulotce – należy się z nim zapoznać i go przestrzegać. Opakowanie Axia zawiera 21 tabletek – wszystkie tabletki zawarte w blistrze to tabletki hormonalne. Pacjentka powinna rozpocząć blister w miejscu z oznaczonym dniem tygodnia, który odpowiada aktualnej dacie, a następnie kontynuować przyjmowanie pigułek zgodnie z zaznaczoną strzałką. Codziennie należy przyjmować 1 pigułkę – bardzo ważne, aby poszczególne tabletki były zażywane o stałych porach. Kiedy pacjentka skończy wszystkie tabletki zawarte w blistrze, powinna zrobić tydzień przerwy od przyjmowania leku. W czasie 7-dniowej przerwy skuteczność antykoncepcyjna preparatu zostaje zachowana, a około 2–3. dnia od odstawienia pigułek pojawia się u kobiety tzw. krwawienie z odstawienia.
Tabletki antykoncepcyjne Axia mogą działać na organizm również w sposób niepożądany, z czym należy się liczyć. Ich skutki uboczne nie dotyczą jednak każdej pacjentki, która przyjmuje wymienione pigułki. Częste działania niepożądane tabletek Axia, czyli takie, które występują u mniej niż 1 pacjentki na 10, to bóle głowy i bóle brzucha, a także wahania nastroju i trądzik. Często również lek Axia powoduje wzrost masy ciała, a oprócz tego może powodować ból piersi, powiększenie piersi i ich tkliwość. Lek może też przyczyniać się do bolesnych lub nieregularnych miesiączek. Lista pozostałych możliwych skutków ubocznych preparatu wraz z podaną częstotliwością ich występowania znajduje się w dołączonej do opakowania ulotce.
Nie każda pacjentka może korzystać z tabletek antykoncepcyjnych Axia, dlatego ich stosowanie należy omówić wcześniej z lekarzem. Preparat jest przeciwwskazany w przypadku nadwrażliwości na choć jeden z jego składników. Nie należy również stosować tabletek Axia podczas ciąży lub przy jej podejrzeniu, a także przy karmieniu piersią. Tabletki Axia są przeciwwskazane w przypadku zaburzeń wpływających na krzepliwość krwi, a oprócz tego przy planowanym zabiegu chirurgicznym lub długotrwałym unieruchomieniu. Nie należy z nich też korzystać przy występujących obecnie lub w przeszłości zakrzepach krwi w naczyniach czy narządach. Przeciwwskazanie stanowią dodatkowo zaburzenia czynności nerek i wątroby, a także wiele innych stanów – opisano je szczegółowo w ulotce.
Na podstawie:
Ulotka Axia [dostęp online 10.2023]
Rozpocznij e-konsultację z możliwością uzyskania e-recepty