Pracujemy codziennie. E-wizyta nawet 15 minut

Tabletki antykoncepcyjne Belara – charakterystyka, stosowanie, skutki uboczne, przeciwwskazania

Belara to tabletki antykoncepcyjne, które przeznaczone są dla płodnych kobiet aktywnych seksualnie w celu przeciwdziałania zajściu w ciążę. Jest to doustny środek hormonalny złożony jednofazowy. W opakowaniu znajduje się 21 tabletek, które należy przyjmować regularnie, zachowując dokładność co do pory dnia.

Tabletki antykoncepcyjne Belara w składzie posiadają dwa hormony, a konkretnie etynyloestradiol i chlormadynonu octan. Tabletki należy przyjmować każdego dnia bez przerwy przez 3 tygodnie, po czym należy zrobić 1 tydzień przerwy, a następnie zacząć nowe opakowanie. Lek wyróżnia się wysoką skutecznością działania, jednak negatywny wpływ na wspomnianą skuteczność może mieć m.in. niesystematyczność w jego przyjmowaniu. Tabletki Belara mogą też działać w sposób niepożądany, powodując u niektórych kobiet pewne skutki uboczne. Przed rozpoczęciem stosowania leku należy również skonsultować się z lekarzem, gdyż nie jest on pozbawiony przeciwwskazań. Co jeszcze znajdziemy w ulotce leku?

Czym jest lek Belara? Wskazania i skład

Belara to tabletki zaliczane do doustnych hormonalnych środków antykoncepcyjnych. Są to tabletki złożone, co oznacza, że w ich składzie można znaleźć dwa hormony. Są to jednocześnie tabletki powlekane jednofazowe, co oznacza, że każda z tabletek hormonalnych w blistrze posiada identyczną zawartość obu wspomnianych hormonów – w jednej tabletce Belara można znaleźć zatem 0,03 mg etynyloestradiolu i 2 mg chlormadynonu octanu. Tabletki Belara stosowane są w celu zapobiegania ciąży – przeznaczone są dla płodnych kobiet aktywnych seksualnie, które aktualnie nie planują potomstwa. Zasada działania leku wiąże się z zahamowaniem wydzielania FSH oraz LH w przysadce mózgowej, co znów prowadzi do zahamowania owulacji. Jednocześnie tabletki antykoncepcyjne Belara powodują zmiany w endometrium (zmiany proliferacji oraz czynności wydzielniczej), poza tym wpływają na konsystencję śluzu szyjki macicy.

Jak stosować tabletki Belara?

Tabletki antykoncepcyjne Belara przeznaczone są do stosowania doustnego w sposób zgodny ze wskazówkami zawartymi w ulotce. Lek należy przyjmować codziennie o stałych porach przez 3 tygodnie (w opakowaniu znajduje się 21 tabletek), po czym zaleca się przerwanie dostarczania do organizmu hormonów na czas 7 dni, by potem rozpocząć stosowanie nowego opakowania tabletek. Zwykle około 2-4 dni od przyjęcia ostatniej tabletki hormonalnej występuje u pacjentki tzw. krwawienie z odstawienia – opakowanie nowych tabletek rozpoczynamy po 7-dniowej przerwie, bez względu na to, czy wspomniane krwawienie zakończyło się czy nie.

Sposób rozpoczęcia korzystania z tabletek Belara należy omówić z lekarzem bądź sprawdzić w ulotce – może różnić się zależnie od tego, czy pacjentka wcześniej stosowała antykoncepcję hormonalną, poroniła, urodziła itd.

Czy tabletki Belara są skuteczne?

Doustna antykoncepcja hormonalna ceniona jest za wysoką skuteczność ochrony przed ciążą. Zgodnie z danymi podanymi w Charakterystyce Produktu Leczniczego Belara wskaźnik Pearla dla idealnego stosowania wynosi 0,291, a dla zwykłego stosowania 0,698. Na skuteczność tabletek Belara wpływ negatywny mogą mieć między innymi błędy związane z ich niesystematycznym przyjmowaniem. Procedury związane z przypadkowym pominięciem tabletki czy tabletek podane są w ulotce. Skuteczność leku obniżać mogą też wymioty w niedługim czasie po przyjęciu pigułki, a nawet niektóre z zażywanych przez pacjentki leków.

Możliwe działania niepożądane tabletek antykoncepcyjnych Belara

U niektórych kobiet przyjmujących tabletki antykoncepcyjne Belara mogą wystąpić działania niepożądane. Szczegółów dotyczących możliwych skutków ubocznych leku i częstotliwości ich występowania należy szukać w dołączonej do opakowania ulotce. Tabletki Belara bardzo często, czyli u więcej niż 1 na 10 pacjentek, powodują nudności, brak miesiączki bądź bolesne miesiączkowanie, a także upławy. Często (częściej niż u 1 pacjentki na 100 i nie częściej niż u 1 pacjentki na 10) natomiast lek powoduje takie działania niepożądane jak drażliwość, nerwowość, migrena czy depresja. Belara często powoduje też zawroty głowy i zaburzenia widzenia, a oprócz tego trądzik, ból brzucha, zmęczenie, wzrost masy ciała i uczucie ciężkości, a nawet wymioty i zatrzymanie wody w organizmie czy wzrost ciśnienia tętniczego krwi. Pozostałe skutki uboczne należy sprawdzić w ulotce.

Kto nie może stosować tabletek Belara? Przeciwwskazania

Tabletki Belara, jak każdy inny lek, posiadają przeciwwskazania, co oznacza, że nie wszystkie pacjentki mogą z nich bezpiecznie korzystać. Oczywistym przeciwwskazaniem jest ciąża, poza tym lek nie powinien być stosowany przez kobiety karmiące piersią. Antykoncepcji Belara nie mogą również stosować pacjentki nadwrażliwe na chociaż jeden z jej składników. Kolejnym przeciwwskazaniem są objawy zakrzepów krwi, zapalenia żył lub zatoru, a także ryzyko ich wystąpienia i występowanie w przeszłości. Przeciwwskazanie stanowi też niekontrolowany poziom cukru przy cukrzycy, a oprócz tego trudne do kontrolowania wysokie ciśnienie krwi. Lista przeciwwskazań jest znacznie szersza, zatem należy zapoznać się z ulotką i skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania leku.

Na podstawie:

Ulotka i ChPL Belara [dostęp online 10.2023]

Encyklopedia leków

Adaring
Atywia
Atywia Daily
Axia
Axia Conti
Belara
Daylette
Diane-35
Drovelis
Elin
EllaOne
Escapelle
Evra
Ginoring
Jeanine
Kontracept
Levomine
Limetic
Liberelle
Microgynon 21
Naraya
Naraya Plus
Novynette
NuvaRing
PolaRing
Orlifique
Qlaira
Rigevidon
Slinda
Sylvie 20
Sylvie 30
Vibin
Vibin mini
Vines
Vixpo
Yasmin
Yasminelle
Yaz

Wybierz odpowiednią e-konsultacje

Alergia
Atopowe Zapalenie Skóry (Egzema)
Bakteryjne Zapalenie Pochwy
Bezsenność
Ból Kręgosłupa
Ból Ucha
Chlamydia
Choroba Zwyrodnieniowa Stawów
Depresja
Grzybica Penisa
Grzybicze Zapalenie Pochwy
Grypa
Insulinooporność
Kłykciny Kończyste
Kontaktowe Zapalenie Skóry
Łysienie
Menopauza
Migrena
Nadciśnienie
Niedobór Witaminy D
Niedobory Witamin z Grupy B (B1, B6, B12)
Niedoczynność Tarczycy
Nietrzymanie Moczu
Nudności i Wymioty
Otyłość
Opryszczka
Opryszczkowate Zapalenie Skóry
Przedwczesny Wytrysk
Profilaktyka Malarii
Profilaktyka po Ukąszeniu Kleszcza
Świerzb
Szczepienie przeciwko grypie
Tabl. anty.
Tabl. Dzień PO
Trądzik

Treści medyczne zamieszczone w niniejszym artykule mają charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny. Nie stanowią one zamiennika profesjonalnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Zawsze zaleca się skonsultowanie się z odpowiednim specjalistą w przypadku jakichkolwiek problemów zdrowotnych, diagnozy lub podejrzeń o chorobę. Artykuł nie ma na celu zastępowania wizyty lekarskiej, a informacje w nim zawarte nie powinny być traktowane jako porada medyczna. Każda decyzja dotycząca zdrowia powinna być podejmowana po konsultacji z lekarzem.

Rozpocznij e-konsultację z możliwością uzyskania e-recepty