Pracujemy codziennie. E-wizyta nawet 15 minut

Antykoncepcja Daylette – wskazania, działanie, przeciwwskazania, skutki uboczne

Daylette to doustny środek antykoncepcyjny z grupy złożonych leków hormonalnych. Każda hormonalna tabletka Daylette zawiera dwa hormony, czyli etynyloestradiol oraz drospirenon, które odpowiadają m.in. za zahamowanie owulacji i zmiany w endometrium.

Tabletki antykoncepcyjne Daylette są przeznaczone dla płodnych kobiet, które są aktywne seksualnie, ale nie planują w najbliższym czasie starań o potomstwo. Lek stosowany w sposób zgodny z zalecanym z wysoką skutecznością chroni przed zajściem w ciążę, jednak pomijanie pigułek może tę skuteczność znacznie obniżyć. Preparat ma ponadto pewne działania niepożądane, poza tym nie mogą korzystać z niego wszystkie kobiety, gdyż nie jest pozbawiony przeciwwskazań. Jakie jeszcze informacje można znaleźć w ulotce tabletek antykoncepcyjnych Daylette? Sprawdzamy!

Tabletki Daylette – wskazania i sposób działania

Daylette to tabletki antykoncepcyjne zaliczane do hormonalnych preparatów złożonych. Każda hormonalna tabletka Daylette zawiera drospirenon (3 mg) i etynyloestradiol (0,02 mg). Wskazaniem do ich przyjmowania jest ochrona przed zajściem w ciążę. Mechanizm działania leku antykoncepcyjnego wiąże się między innymi z zahamowaniem jajeczkowania oraz wpływem na endometrium. Tabletki antykoncepcyjne Daylette, podobnie jak inne preparaty doustne antykoncepcyjne, nie zabezpieczają jednak kobiety przed chorobami przenoszonymi drogą płciową – takie działanie ma jedynie prezerwatywa.

Jak używać tabletki Daylette prawidłowo?

W opakowaniu leku Daylette znajdują się białe tabletki powlekane, które są pigułkami hormonalnymi, a także zielone tabletki powlekane, które są pigułkami placebo. Blister obejmuje 24 tabletki białe i 4 tabletki zielone. Pacjentka powinna rozpocząć pierwsze opakowanie Daylette, przestrzegając wskazówek podanych w ulotce – zalecenia różnią się, zależnie od wcześniejszej metody antykoncepcyjnej i czynników dodatkowych (np. poronienie czy poród). Każdorazowo pacjentka rozpoczyna blister od tabletek białych i przyjmuje 1 pigułkę dziennie każdego dnia o stałych porach przez kolejne 24 dni. Gdy skończą się tabletki hormonalne, pacjentka powinna zacząć przyjmować tabletki zielone (placebo), a gdy te się skończą, należy – bez robienia przerwy – rozpocząć przyjmowanie tabletek hormonalnych z nowego blistra.

Skuteczność działania Daylette – co może wpływać na nią niekorzystnie?

Doustne złożone preparaty antykoncepcyjne hormonalne są cenione za wysoką skuteczność działania w kontekście ochrony przed zajściem w ciążę. Skuteczność ta jednak może się zmniejszyć, jeśli pacjentka nie będzie przestrzegać zaleceń związanych z prawidłowym stosowaniem leku. Szczególnie niekorzystnie w tym przypadku działa pomijanie tabletek hormonalnych Daylette. W momencie przypadkowego pominięcia pigułki należy postępować w sposób zgodny z przedstawionym w ulotce. Niekorzystnie na skuteczność antykoncepcyjną Daylette mogą też wpływać wymioty i nasilona biegunka, które mogą przyczynić się do usunięcia leku z organizmu, zanim ten zacznie działać. Możliwe są też niekorzystne interakcje Daylette z niektórymi medykamentami (lista przykładowych preparatów znajduje się w ulotce) – niektóre z interakcji rzutują właśnie na skuteczność leku.

Tabletki antykoncepcyjne Daylette – działania niepożądane

Preparat Daylette ma na celu zapewnienie kobiecie wysoce skutecznej ochrony antykoncepcyjnej, jednak jego wpływ na organizm może być też niepożądany. Do częstych skutków ubocznych Daylette, czyli występujących u nie więcej niż 1 pacjentki na 10, można zaliczyć wahania nastroju, ból piersi, nudności i ból głowy. Często również lek Daylette powoduje problemy z miesiączką, w tym nieregularne krwawienia lub ich wstrzymanie. Inne możliwe działania niepożądane tego preparatu wraz z częstotliwością ich występowania podano w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli pacjentka zaobserwuje u siebie opisane skutki uboczne lub będzie doświadczać działań niepożądanych, które nie zostały ujęte w ulotce, powinna zasięgnąć porady lekarza.

Kto nie powinien stosować tabletek Daylette? Przeciwwskazania

W ulotce tabletek antykoncepcyjnych Daylette można znaleźć listę przeciwwskazań, czyli sytuacji, w przypadku których pacjentka nie powinna stosować leku. O przeciwwskazania zapyta zapewne lekarz, zanim przepisze pacjentce ten lek. Przeciwwskazane jest np. stosowanie Daylette w ciąży, poza tym preparatu nie powinno się stosować, karmiąc piersią. Lista przeciwwskazań obejmuje również nadwrażliwość pacjentki na składniki czynne lub pomocnicze Daylette. Nie należy ponadto stosować leku, jeśli kobieta ma migrenę z aurą lub przeszła zawał serca bądź udar. Przeciwwskazane jest też przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych Daylette w przypadku niewydolności nerek, chorób wątroby i nowotworu wątroby, a także przy zakrzepicy żył głębokich, zatorowości płucnej i zakrzepach w innych narządach. Przeciwwskazanie stanowią dodatkowo choroby zwiększające ryzyko powstawania zakrzepów w tętnicach, a także zaburzenia zwiększające krzepliwość krwi. Inne przeciwwskazania Daylette należy sprawdzić w ulotce.

Na podstawie:

Ulotka i ChPL Daylette [dostęp online 10.2023]

Encyklopedia leków

Adaring
Atywia
Atywia Daily
Axia
Axia Conti
Belara
Daylette
Diane-35
Drovelis
Elin
EllaOne
Escapelle
Evra
Ginoring
Jeanine
Kontracept
Levomine
Limetic
Liberelle
Microgynon 21
Naraya
Naraya Plus
Novynette
NuvaRing
PolaRing
Orlifique
Qlaira
Rigevidon
Slinda
Sylvie 20
Sylvie 30
Vibin
Vibin mini
Vines
Vixpo
Yasmin
Yasminelle
Yaz

Wybierz odpowiednią e-konsultacje

Alergia
Atopowe Zapalenie Skóry (Egzema)
Bakteryjne Zapalenie Pochwy
Bezsenność
Ból Kręgosłupa
Ból Ucha
Chlamydia
Choroba Zwyrodnieniowa Stawów
Depresja
Grzybica Penisa
Grzybicze Zapalenie Pochwy
Grypa
Insulinooporność
Kłykciny Kończyste
Kontaktowe Zapalenie Skóry
Łysienie
Menopauza
Migrena
Nadciśnienie
Niedobór Witaminy D
Niedobory Witamin z Grupy B (B1, B6, B12)
Niedoczynność Tarczycy
Nietrzymanie Moczu
Nudności i Wymioty
Otyłość
Opryszczka
Opryszczkowate Zapalenie Skóry
Przedwczesny Wytrysk
Profilaktyka Malarii
Profilaktyka po Ukąszeniu Kleszcza
Świerzb
Szczepienie przeciwko grypie
Tabl. anty.
Tabl. Dzień PO
Trądzik
Treści medyczne zamieszczone w niniejszym artykule mają charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny. Nie stanowią one zamiennika profesjonalnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Zawsze zaleca się skonsultowanie się z odpowiednim specjalistą w przypadku jakichkolwiek problemów zdrowotnych, diagnozy lub podejrzeń o chorobę. Artykuł nie ma na celu zastępowania wizyty lekarskiej, a informacje w nim zawarte nie powinny być traktowane jako porada medyczna. Każda decyzja dotycząca zdrowia powinna być podejmowana po konsultacji z lekarzem.

Rozpocznij e-konsultację z możliwością uzyskania e-recepty