Pracujemy codziennie. E-wizyta nawet 15 minut
Diane-35 jest lekiem hormonalnym zawierającym dwa różne składniki czynne. Wykazuje działanie antykoncepcyjne, a przy tym znajduje zastosowanie w leczeniu chorób skóry, w tym sprawdza się przy trądziku, bardzo tłustej skórze i nadmiernym owłosieniu u kobiet będących w wieku rozrodczym.
Tabletki antykoncepcyjne Diane-35 zawierają octan cyproteronu oraz etynyloestradiol. W ich opakowaniu znajduje się 21 tabletek, przy czym wszystkie są tabletkami czynnymi, co oznacza, że między kolejnymi opakowaniami leku pacjentka powinna zachować 7-dniową przerwę. Lek działa antykoncepcyjnie poprzez hamowanie owulacji i zmiany wydzieliny szyjki macicy. Oprócz tego leczy choroby skóry. Preparat może też jednak wpływać na organizm w sposób niepożądany, poza tym nie jest pozbawiony przeciwwskazań, zatem jego stosowanie należy wcześniej omówić z lekarzem. Co jeszcze należy wiedzieć o Diane-35? Sprawdzamy ulotkę!
Diane-35 to hormonalny preparat antykoncepcyjny przeznaczony do stosowania doustnego. Znajduje zastosowanie w przypadku kobiet, które zmagają się z chorobami skóry, w tym z trądzikiem, bardzo tłustą skórą lub nadmiernym owłosieniem. W przypadku leczenia trądziku stosowanie Diane-35 jest dopuszczalne wyłącznie w sytuacji, jeśli nie doszło do poprawy kondycji skóry przy wcześniejszym stosowaniu kuracji przeciwtrądzikowych (miejscowych i antybiotykami ogólnymi). W skład każdej hormonalnej tabletki Diane-35 wchodzi octan cyproteronu i etynyloestradiol. Lek powoduje zahamowanie owulacji i zmiany w śluzie szyjki macicy. Dodatkowo preparat ma korzystny wpływ na stany wzmożonej androgenizacji. Tabletki antykoncepcyjne Diane-35 nie zapewniają jednak ochrony przed zarażeniem się chorobami przenoszonymi drogą płciową, w tym przed zakażeniem wirusem HIV – w celu ochrony przed chorobami wenerycznymi należy stosować dodatkowo prezerwatywy.
Tabletki antykoncepcyjne Diane-35 powinny być przyjmowane zgodnie z zaleceniami podanymi w ulotce. Blister Diane-35 zawiera 21 pigułek – wszystkie są hormonalne. Tabletki powinny być przyjmowane w ilości 1 szt. dziennie o stałych porach. W czasie ich stosowania należy przestrzegać kolejności wskazanej na opakowaniu. Gdy minie 21 dni stosowania leku (a blister zostanie opróżniony) należy zrobić 7-dniową przerwę. Po około 2–3 dniach przerwy zwykle pojawia się krwawienie z odstawienia. Kolejne opakowanie tabletek należy rozpocząć 8. dnia od przyjęcia ostatniej pigułki z wcześniejszego opakowania.
Pacjentki, które po raz pierwszy rozpoczynają korzystanie z Diane-35, powinny zwrócić uwagę na podane w ulotce zalecenia związane z przyjęciem pierwszej tabletki i ewentualną konieczność stosowania dodatkowej antykoncepcji mechanicznej przez określony czas.
W ulotce szczegółowo opisano sytuacje, gdy skuteczność leku Diane-35 może być obniżona. Niekorzystnie na skuteczność preparatu może wpływać nieregularność jego stosowania (w tym opóźnienia o więcej niż 12 godzin), a także pomijanie pigułek bądź problemy żołądkowe, które stanowią ryzyko usunięcia leku z organizmu, zanim ten zacznie działać. Skuteczność działania preparatu mogą też obniżać niektóre leki (lista przykładowych niekorzystnych interakcji została podana w ulotce). By w powyższych sytuacjach chronić się przed zajściem w ciążę, konieczne może być dodatkowe stosowanie prezerwatywy.
Diane-35 jest lekiem hormonalnym, który może wpływać na organizm nie tylko w pożądany sposób, lecz także w niepożądany. Szczegółowo możliwe skutki uboczne Diane-35 i częstotliwość ich występowania podano w ulotce. Często, czyli rzadziej niż u 1 pacjentki na 10, lek powoduje nudności, ból brzucha i bóle głowy. Często też powoduje ból piersi i wzrost masy ciała. Do częstych skutków ubocznych leku można również zaliczyć tkliwość piersi, a także zmiany nastroju i nastrój depresyjny. Inne możliwe skutki uboczne leku podano w dołączonej do niego ulotce. Jeśli pacjentka zaobserwuje u siebie niepożądane działania produktu, powinna zasięgnąć porady lekarza.
Należy liczyć się z tym, że nie każda kobieta będzie mogła bezpiecznie korzystać z leku Diane-35. Preparat ma przeciwwskazania, które zostały szczegółowo opisane w dołączonej do opakowania ulotce. Preparat Diane-35 nie może być stosowany przez osoby nadwrażliwe na chociaż jeden z jego składników. Przeciwwskazanie do jego stosowania stanowi też oczywiście ciąża, poza tym preparat nie powinien być przyjmowany przez pacjentki, które karmią piersią. Przeciwwskazane jest stosowanie Diane-35, jeśli kobieta używa już innego hormonalnego środka antykoncepcyjnego. Nie należy dodatkowo stosować Diane-35 przy występujących obecnie lub w przeszłości: zakrzepicy, zatorowości płucnej bądź zakrzepach w innych częściach ciała. Przeciwwskazane jest stosowanie produktu po udarze lub zawale serca, a także przy zdiagnozowanych lub podejrzewanych nowotworach zależnych od hormonów płciowych. Inne przeciwwskazania tego leku opisano w ulotce i należy się z nimi zapoznać.
Na podstawie:
Ulotka i ChPL Diane-35 [dostęp online 10.2023]
Rozpocznij e-konsultację z możliwością uzyskania e-recepty