Pracujemy codziennie. E-wizyta nawet 15 minut

Antykoncepcja Diane-35 – wskazania, działanie, przeciwwskazania, skutki uboczne

Diane-35 jest lekiem hormonalnym zawierającym dwa różne składniki czynne. Wykazuje działanie antykoncepcyjne, a przy tym znajduje zastosowanie w leczeniu chorób skóry, w tym sprawdza się przy trądziku, bardzo tłustej skórze i nadmiernym owłosieniu u kobiet będących w wieku rozrodczym.

Tabletki antykoncepcyjne Diane-35 zawierają octan cyproteronu oraz etynyloestradiol. W ich opakowaniu znajduje się 21 tabletek, przy czym wszystkie są tabletkami czynnymi, co oznacza, że między kolejnymi opakowaniami leku pacjentka powinna zachować 7-dniową przerwę. Lek działa antykoncepcyjnie poprzez hamowanie owulacji i zmiany wydzieliny szyjki macicy. Oprócz tego leczy choroby skóry. Preparat może też jednak wpływać na organizm w sposób niepożądany, poza tym nie jest pozbawiony przeciwwskazań, zatem jego stosowanie należy wcześniej omówić z lekarzem. Co jeszcze należy wiedzieć o Diane-35? Sprawdzamy ulotkę!

Co to jest lek Diane-35? Wskazania i działanie

Diane-35 to hormonalny preparat antykoncepcyjny przeznaczony do stosowania doustnego. Znajduje zastosowanie w przypadku kobiet, które zmagają się z chorobami skóry, w tym z trądzikiem, bardzo tłustą skórą lub nadmiernym owłosieniem. W przypadku leczenia trądziku stosowanie Diane-35 jest dopuszczalne wyłącznie w sytuacji, jeśli nie doszło do poprawy kondycji skóry przy wcześniejszym stosowaniu kuracji przeciwtrądzikowych (miejscowych i antybiotykami ogólnymi). W skład każdej hormonalnej tabletki Diane-35 wchodzi octan cyproteronu i etynyloestradiol. Lek powoduje zahamowanie owulacji i zmiany w śluzie szyjki macicy. Dodatkowo preparat ma korzystny wpływ na stany wzmożonej androgenizacji. Tabletki antykoncepcyjne Diane-35 nie zapewniają jednak ochrony przed zarażeniem się chorobami przenoszonymi drogą płciową, w tym przed zakażeniem wirusem HIV – w celu ochrony przed chorobami wenerycznymi należy stosować dodatkowo prezerwatywy.

Jak przyjmować tabletki Diane-35?

Tabletki antykoncepcyjne Diane-35 powinny być przyjmowane zgodnie z zaleceniami podanymi w ulotce. Blister Diane-35 zawiera 21 pigułek – wszystkie są hormonalne. Tabletki powinny być przyjmowane w ilości 1 szt. dziennie o stałych porach. W czasie ich stosowania należy przestrzegać kolejności wskazanej na opakowaniu. Gdy minie 21 dni stosowania leku (a blister zostanie opróżniony) należy zrobić 7-dniową przerwę. Po około 2–3 dniach przerwy zwykle pojawia się krwawienie z odstawienia. Kolejne opakowanie tabletek należy rozpocząć 8. dnia od przyjęcia ostatniej pigułki z wcześniejszego opakowania.

Pacjentki, które po raz pierwszy rozpoczynają korzystanie z Diane-35, powinny zwrócić uwagę na podane w ulotce zalecenia związane z przyjęciem pierwszej tabletki i ewentualną konieczność stosowania dodatkowej antykoncepcji mechanicznej przez określony czas.

Skuteczność działania Diane-35 – co należy wiedzieć?

W ulotce szczegółowo opisano sytuacje, gdy skuteczność leku Diane-35 może być obniżona. Niekorzystnie na skuteczność preparatu może wpływać nieregularność jego stosowania (w tym opóźnienia o więcej niż 12 godzin), a także pomijanie pigułek bądź problemy żołądkowe, które stanowią ryzyko usunięcia leku z organizmu, zanim ten zacznie działać. Skuteczność działania preparatu mogą też obniżać niektóre leki (lista przykładowych niekorzystnych interakcji została podana w ulotce). By w powyższych sytuacjach chronić się przed zajściem w ciążę, konieczne może być dodatkowe stosowanie prezerwatywy.

Działania niepożądane leku Diane-35

Diane-35 jest lekiem hormonalnym, który może wpływać na organizm nie tylko w pożądany sposób, lecz także w niepożądany. Szczegółowo możliwe skutki uboczne Diane-35 i częstotliwość ich występowania podano w ulotce. Często, czyli rzadziej niż u 1 pacjentki na 10, lek powoduje nudności, ból brzucha i bóle głowy. Często też powoduje ból piersi i wzrost masy ciała. Do częstych skutków ubocznych leku można również zaliczyć tkliwość piersi, a także zmiany nastroju i nastrój depresyjny. Inne możliwe skutki uboczne leku podano w dołączonej do niego ulotce. Jeśli pacjentka zaobserwuje u siebie niepożądane działania produktu, powinna zasięgnąć porady lekarza.

Kto nie może przyjmować tabletek Diane-35? Przeciwwskazania

Należy liczyć się z tym, że nie każda kobieta będzie mogła bezpiecznie korzystać z leku Diane-35. Preparat ma przeciwwskazania, które zostały szczegółowo opisane w dołączonej do opakowania ulotce. Preparat Diane-35 nie może być stosowany przez osoby nadwrażliwe na chociaż jeden z jego składników. Przeciwwskazanie do jego stosowania stanowi też oczywiście ciąża, poza tym preparat nie powinien być przyjmowany przez pacjentki, które karmią piersią. Przeciwwskazane jest stosowanie Diane-35, jeśli kobieta używa już innego hormonalnego środka antykoncepcyjnego. Nie należy dodatkowo stosować Diane-35 przy występujących obecnie lub w przeszłości: zakrzepicy, zatorowości płucnej bądź zakrzepach w innych częściach ciała. Przeciwwskazane jest stosowanie produktu po udarze lub zawale serca, a także przy zdiagnozowanych lub podejrzewanych nowotworach zależnych od hormonów płciowych. Inne przeciwwskazania tego leku opisano w ulotce i należy się z nimi zapoznać.

Na podstawie:

Ulotka i ChPL Diane-35 [dostęp online 10.2023]

Encyklopedia leków

Adaring
Atywia
Atywia Daily
Axia
Axia Conti
Belara
Daylette
Diane-35
Drovelis
Elin
EllaOne
Escapelle
Evra
Ginoring
Jeanine
Kontracept
Levomine
Limetic
Liberelle
Microgynon 21
Naraya
Naraya Plus
Novynette
NuvaRing
PolaRing
Orlifique
Qlaira
Rigevidon
Slinda
Sylvie 20
Sylvie 30
Vibin
Vibin mini
Vines
Vixpo
Yasmin
Yasminelle
Yaz

Wybierz odpowiednią e-konsultacje

Alergia
Atopowe Zapalenie Skóry (Egzema)
Bakteryjne Zapalenie Pochwy
Bezsenność
Ból Kręgosłupa
Ból Ucha
Chlamydia
Choroba Zwyrodnieniowa Stawów
Depresja
Grzybica Penisa
Grzybicze Zapalenie Pochwy
Grypa
Insulinooporność
Kłykciny Kończyste
Kontaktowe Zapalenie Skóry
Łysienie
Menopauza
Migrena
Nadciśnienie
Niedobór Witaminy D
Niedobory Witamin z Grupy B (B1, B6, B12)
Niedoczynność Tarczycy
Nietrzymanie Moczu
Nudności i Wymioty
Otyłość
Opryszczka
Opryszczkowate Zapalenie Skóry
Przedwczesny Wytrysk
Profilaktyka Malarii
Profilaktyka po Ukąszeniu Kleszcza
Świerzb
Szczepienie przeciwko grypie
Tabl. anty.
Tabl. Dzień PO
Trądzik
Treści medyczne zamieszczone w niniejszym artykule mają charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny. Nie stanowią one zamiennika profesjonalnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Zawsze zaleca się skonsultowanie się z odpowiednim specjalistą w przypadku jakichkolwiek problemów zdrowotnych, diagnozy lub podejrzeń o chorobę. Artykuł nie ma na celu zastępowania wizyty lekarskiej, a informacje w nim zawarte nie powinny być traktowane jako porada medyczna. Każda decyzja dotycząca zdrowia powinna być podejmowana po konsultacji z lekarzem.

Rozpocznij e-konsultację z możliwością uzyskania e-recepty