Pracujemy codziennie. E-wizyta nawet 15 minut

Antykoncepcja Elin – właściwości i działanie, skutki uboczne i przeciwwskazania

Elin to złożony doustny preparat hormonalny, który zawiera norgestymat oraz etynyloestradiol. Tabletki antykoncepcyjne Elin są przeznaczone do przyjmowania w celu zabezpieczenia przed zajściem w nieplanowaną ciążę. Hormony zawarte w tym leku hamują uwalnianie komórki jajowej, a przy tym zagęszczają śluz szyjki macicy.

Elin to tabletki antykoncepcyjne dedykowane płodnym, aktywnym seksualnie kobietom, które nie planują zajścia w ciąże. Lek z wysoką skutecznością chroni przed zapłodnieniem, jednak nie zapewnia ochrony przed chorobami wenerycznymi. Jak każdy preparat, tabletki antykoncepcyjne Elin mają pewne przeciwwskazania do stosowania, zatem chęć ich przyjmowania należy wcześniej skonsultować z lekarzem. Decydując się na hormonalną antykoncepcję doustną Elin, należy też liczyć się z tym, że może ona mieć niepożądany wpływ na organizm. Co jeszcze należy wiedzieć o tabletkach antykoncepcyjnych Elin, ich działaniu, skuteczności, skutkach ubocznych i przeciwwskazaniach? Sprawdzamy ulotkę!

Co to jest lek Elin? Jaki ma skład, wskazania i działanie?

Elin to złożone tabletki antykoncepcyjne, które mają w składzie dwa hormony żeńskie. Jedna tabletka Elin zawiera 250 µg norgestymatu oraz 35 µg etynyloestradiolu, a także składniki pomocnicze. Ten hormonalny środek antykoncepcyjny jest przeznaczony do stosowania doustnego – w celu ochrony przed zajściem w ciążę. Jego działanie wiąże się z zapobieganiem owulacji. Dodatkowo działanie tabletek Elin jest związane z zagęszczaniem śluzu szyjki macicy, przez co plemnikom ciężej poruszać się w drogach rodnych kobiety. Lek nie zapewnia natomiast ochrony przed zarażeniem chorobami przenoszonymi drogą płciową – kobiety aktywne seksualnie, które nie mają stałego partnera, powinny zatem dodatkowo korzystać z prezerwatyw.

Skuteczność antykoncepcyjna tabletek Elin – co ją zmniejsza?

Na skuteczność działania tabletek Elin mogą negatywnie wpływać nieprawidłowości związane z ich stosowaniem, w tym w szczególności nieregularne połykanie pigułek oraz ich pomijanie. Procedury postępowania w przypadku pominięcia pigułki/pigułek podano w ulotce i należy ich przestrzegać, by zminimalizować ryzyko zajścia w ciążę. Podobnie do pominięcia tabletki mogą działać też wymioty lub intensywna biegunka pojawiające się w ciągu 3–4 godzin od przyjęcia pigułki, gdyż mogą prowadzić do usunięcia składników czynnych z organizmu, zanim te zaczną działać. Również niektóre leki i preparaty ziołowe mogą wpływać negatywnie na skuteczność antykoncepcyjną tabletek Elin, zakłócając ich działanie. Lista możliwych szkodliwych interakcji jest dostępna w ulotce.

Jak prawidłowo stosować preparat Elin?

W ulotce dołączonej do opakowania leku Elin można znaleźć zalecenia dotyczące jego prawidłowego stosowania. Należy dokładnie się z nimi zapoznać i ich przestrzegać, gdyż prawidłowe stosowanie preparatu jest kluczowe w kontekście skuteczności jego działania. W opakowaniu preparatu Elin znajduje się 21 tabletek i każda z nich to tabletka zawierająca hormony. Tabletki są oznaczone nazwami dni tygodnia. Należy rozpocząć opakowanie w miejscu pokrywającym się z danym dniem tygodnia i kontynuować przyjmowanie tabletek zgodnie z zaznaczonym kierunkiem. Tabletki powinny być połykane w ilości 1 szt. dziennie – bardzo istotne jest przyjmowanie ich o stałych porach. Gdy pigułki w opakowaniu skończą się, zaleca się 7-dniową przerwę, po czym należy rozpocząć nowe opakowanie leku, postępując podobnie jak przy poprzednim. W czasie 7-dniowej przerwy pacjentka nie musi stosować dodatkowej antykoncepcji, o ile wcześniej prawidłowo korzystała z tabletek Elin. W czasie przerwy wystąpi u kobiety krwawienie z odstawienia, które nieco przypomina miesiączkę.

Tabletki antykoncepcyjne Elin – działania niepożądane

U kobiet przyjmujących tabletki antykoncepcyjne Elin mogą wystąpić pewne działania niepożądane, chociaż nie pojawiają się one u każdej pacjentki przyjmującej ten lek. Do bardzo częstych skutków ubocznych Elin, czyli takich, które występują u więcej niż 1 pacjentki na 10, można zaliczyć bóle głowy, przy czym producent podkreśla, że długotrwałe, silne lub nietypowe bóle głowy wymagają natychmiastowej konsultacji z lekarzem. Bardzo częste skutki uboczne wynikające z przyjmowania leku Elin to również rozstrój żołądka, nudności, wymioty i biegunka. Lek bardzo często powoduje też krwawienia maciczne niezwiązane z cyklem, a poza tym przyczynia się do bolesnego miesiączkowania. Pozostałe możliwe skutki uboczne leku wraz z częstotliwością ich występowania podano w ulotce.

Czy każdy może stosować środek Elin? Przeciwwskazania

Należy mieć na uwadze, że nie każdy może bezpiecznie korzystać z tabletek antykoncepcyjnych Elin. Przeciwwskazane jest korzystanie z leku, jeśli pacjentka jest w ciąży lub podejrzewa ciążę, a także w przypadku karmienia piersią. Nie należy stosować tabletek Elin w przypadku nadwrażliwości na ich składniki czynne lub pomocnicze. Przeciwwskazane jest również korzystanie z leku w przypadku raka piersi lub raka wątroby, zakrzepicy żył głębokich, zatorowości płucnej bądź zakrzepów innych narządów. Tabletki Elin nie powinny być stosowane przez kobiety w wieku powyżej 35 lat wypalające 15 papierosów dziennie lub więcej. Inne przeciwwskazania zostały szczegółowo przedstawione w dołączonej do opakowania leku ulotce – pacjentka powinna się z nimi zapoznać przed rozpoczęciem przyjmowania leku.

Na podstawie:

Ulotka Elin [dostęp online 10.2023]

Encyklopedia leków

Adaring
Atywia
Atywia Daily
Axia
Axia Conti
Belara
Daylette
Diane-35
Drovelis
Elin
EllaOne
Escapelle
Evra
Ginoring
Jeanine
Kontracept
Levomine
Limetic
Liberelle
Microgynon 21
Naraya
Naraya Plus
Novynette
NuvaRing
PolaRing
Orlifique
Qlaira
Rigevidon
Slinda
Sylvie 20
Sylvie 30
Vibin
Vibin mini
Vines
Vixpo
Yasmin
Yasminelle
Yaz

Wybierz odpowiednią e-konsultacje

Alergia
Atopowe Zapalenie Skóry (Egzema)
Bakteryjne Zapalenie Pochwy
Bezsenność
Ból Kręgosłupa
Ból Ucha
Chlamydia
Choroba Zwyrodnieniowa Stawów
Depresja
Grzybica Penisa
Grzybicze Zapalenie Pochwy
Grypa
Insulinooporność
Kłykciny Kończyste
Kontaktowe Zapalenie Skóry
Łysienie
Menopauza
Migrena
Nadciśnienie
Niedobór Witaminy D
Niedobory Witamin z Grupy B (B1, B6, B12)
Niedoczynność Tarczycy
Nietrzymanie Moczu
Nudności i Wymioty
Otyłość
Opryszczka
Opryszczkowate Zapalenie Skóry
Przedwczesny Wytrysk
Profilaktyka Malarii
Profilaktyka po Ukąszeniu Kleszcza
Świerzb
Szczepienie przeciwko grypie
Tabl. anty.
Tabl. Dzień PO
Trądzik

 

Treści medyczne zamieszczone w niniejszym artykule mają charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny. Nie stanowią one zamiennika profesjonalnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Zawsze zaleca się skonsultowanie się z odpowiednim specjalistą w przypadku jakichkolwiek problemów zdrowotnych, diagnozy lub podejrzeń o chorobę. Artykuł nie ma na celu zastępowania wizyty lekarskiej, a informacje w nim zawarte nie powinny być traktowane jako porada medyczna. Każda decyzja dotycząca zdrowia powinna być podejmowana po konsultacji z lekarzem.

Rozpocznij e-konsultację z możliwością uzyskania e-recepty