Pracujemy codziennie. E-wizyta nawet 15 minut
Liberelle to doustny lek stosowany w celu zapobiegania ciąży, będący hormonalnym złożonym środkiem antykoncepcyjnym. W składzie leku znajdują się dwa rodzaje żeńskich hormonów płciowych, czyli norgestymat i etynyloestradiol. Lek wymaga stosowania zgodnego z zaleceniami producenta.
Tabletki antykoncepcyjne Liberelle odpowiadają za hamowanie owulacji, a przy tym zmieniają konsystencję śluzu szyjkowego, działając w ten sposób antykoncepcyjnie. Prawidłowo stosowane tabletki wyróżniają się wysoką skutecznością działania antykoncepcyjnego, ale aby stosować ten lek bezpiecznie, należy się upewnić, czy pacjentka nie ma przeciwwskazań zdrowotnych do terapii. Jednocześnie decydując się na stosowanie Liberelle, należy pamiętać, że preparat może mieć też skutki uboczne. Co jeszcze warto wiedzieć o tym produkcie, jego działaniu, skutkach ubocznych i przeciwwskazaniach? Sprawdzamy w ulotce.
Tabletki Liberelle należą do doustnych środków antykoncepcyjnych. Jest to złożony preparat hormonalny stosowany w celu zapobiegania ciąży. W składzie tabletek hormonalnych można znaleźć 2 składniki czynne (2 hormony). W skład każdej hormonalnej tabletki Liberelle wchodzi 250 µg norgestymatu i 35 µg etynyloestradiolu. Działanie leku Liberelle polega na hamowaniu uwalniania komórki jajowej z jajników – jeśli ta nie jest uwolniona, plemniki nie mogą jej zapłodnić, zatem kobieta nie może zajść w ciążę. Dodatkowo preparat Liberelle zagęszcza śluz szyjki macicy, co zmniejsza ruchliwość plemników, utrudniając im poruszanie się w drogach rodnych kobiety. Tabletki antykoncepcyjne Liberelle nie mają natomiast działania chroniącego kobietę przed zarażeniem się chorobami wenerycznymi – w celu ochrony przed chorobami przenoszonymi drogą płciową należy stosować prezerwatywę.
Tabletki Liberelle powinny być przyjmowane regularnie o stałych porach każdego dnia. W opakowaniu preparatu znajduje się 21 tabletek – wszystkie są tabletkami hormonalnymi. Pacjentka powinna przyjmować 1 tabletkę dziennie przez kolejnych 21 dni, po czym powinna zrobić tydzień przerwy od stosowania leku, by następnie rozpocząć jego nowe opakowanie. Zwykle w czasie 7-dniowej przerwy występuje krwawienie z odstawienia, przy czym w tym czasie pacjentka jest wciąż chroniona przed zajściem w ciążę. Sposób rozpoczęcia stosowania tego leku również nie może być przypadkowy – procedurę postępowania podano w ulotce i jest ona zależna od rodzaju wcześniejszej antykoncepcji, ewentualnego niedawnego porodu, poronienia itd.
Jako złożony doustny środek antykoncepcyjny lek Liberelle ma wysoką skuteczność ochrony antykoncepcyjnej. Może ją jednak obniżać nieregularne przyjmowanie pigułek czy ich pomijanie. Podobnie działają również wymioty i silna biegunka, jeśli wystąpią zanim pigułka wchłonie się i zacznie działać. Niekorzystny wpływ na skuteczność antykoncepcyjną tabletek Liberelle mogą mieć też niektóre leki – lista możliwych interakcji podana jest w ulotce.
Lek Liberelle jest stosowany w celu ochrony przed zajściem w ciążę, jednak może też wpływać na organizm w sposób niepożądany. Możliwe skutki uboczne wynikające ze stosowania Liberelle opisano dokładnie w dołączonej do opakowania ulotce, podając też częstotliwość ich występowania. Zgodnie z zawartymi tam informacjami lek Liberelle bardzo często (czyli częściej niż u 1 na 10 osób) powoduje bóle głowy, zaburzenia żołądkowe (w tym biegunkę, nudności czy wymioty), a także bolesne cykle miesiączkowe i nieprawidłowe krwawienie z odstawienia. Do częstych działań niepożądanych Liberelle można też zaliczyć krwawienie i plamienie śródcykliczne, jednak mijają one, gdy organizm przyzwyczai się do leku. Pozostałe możliwe działania niepożądane Liberelle opisano w ulotce. Jeśli kobieta zaobserwuje u siebie którekolwiek z nich lub będą jej doskwierać skutki uboczne leku, które nie zostały opisane w ulotce, powinna skonsultować się z lekarzem.
Nie każdy może stosować lek Liberelle, gdyż ma on pewne przeciwwskazania do stosowania. Aby upewnić się, że pacjentka może bezpiecznie korzystać z tego środka, lekarz powinien wykluczyć występowanie ewentualnych przeciwwskazań w jej przypadku. Tabletki antykoncepcyjne Liberelle nie powinny być stosowane przez pacjentki oczekujące dziecka i karmiące piersią. Przeciwwskazanie stanowi również nadwrażliwość na ich składnik czynny lub pomocnicze. Lek nie powinien być ponadto stosowany, jeśli pacjentka ma migrenę z aurą, wadę serca z powikłaniami lub nie będzie długo chodzić. Przeciwwskazanie stanowią też (występujące obecnie lub w przeszłości) choroby wątroby (jeśli czynność narządu nie wróciła do normy), guzy wątroby, zakrzepica żył głębokich, zatorowość płucna, zakrzepy w innych narządach, zawał mięśnia sercowego lub udar mózgu. Lek Liberelle nie może być też stosowany przy występującym lub podejrzewanym raku piersi bądź narządów rodnych. Pozostałe przeciwwskazania można sprawdzić w ulotce – nie wolno stosować preparatu, mając choć jedno z wymienionych tam przeciwwskazań.
Na podstawie:
Ulotka i ChPL Liberelle [dostęp online 10.2023]
Rozpocznij e-konsultację z możliwością uzyskania e-recepty