Pracujemy codziennie. E-wizyta nawet 15 minut

Antykoncepcja Naraya Plus – właściwości i działanie, skuteczność, skutki uboczne i przeciwwskazania

Naraya Plus to tabletki antykoncepcyjne przeznaczone do przyjmowania w celu ochrony przed zajściem w nieplanowaną ciążę. Każda tabletka hormonalna Naraya Plus zawiera dwa hormony żeńskie, czyli drospirenon oraz etynyloestradiol, zatem jest to złożony lek antykoncepcyjny.

Naraya Plus to doustny środek antykoncepcyjny, którego działanie jest efektem interakcji różnych czynników – spośród nich najważniejsze to hamowanie owulacji oraz wywoływanie zmian w endometrium macicy. Lek jest przeznaczony do codziennego przyjmowania, a stosowany zgodnie z zaleceniami charakteryzuje się wysoką skutecznością działania. Preparat nie może być jednak zażywany przez każdą kobietę, gdyż ma pewne przeciwwskazania do stosowania. Nie jest ponadto pozbawiony skutków ubocznych, z czym również należy się liczyć.

Preparat Naraya Plus – skład i działanie

Naraya Plus jest doustnym hormonalnym środkiem antykoncepcyjnym, który prawidłowo stosowany chroni przed zajściem w ciążę z wysoką skutecznością. Ma on w składzie dwa rodzaje hormonów żeńskich, zatem jest to złożony preparat antykoncepcyjny. W każdej tabletce hormonalnej Naraya Plus można znaleźć 0,02 mg etynyloestradiolu oraz 3 mg drospirenonu, a także składniki pomocnicze. Działanie tabletek antykoncepcyjnych Naraya Plus wiąże się głównie z hamowaniem jajeczkowania oraz wywoływaniem zmian w endometrium. Lek nie chroni jednak przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, zatem aby zmniejszyć ryzyko zarażenia się chorobami wenerycznymi, należy dodatkowo stosować prezerwatywę.

Skuteczność antykoncepcyjna Naraya Plus – co ją zmniejsza?

Hormonalne środki antykoncepcyjne złożone chronią przed zajściem w ciążę z wysoką skutecznością, o ile oczywiście są poprawnie stosowane. Tabletki antykoncepcyjne Naraya Plus mogą działać mniej skutecznie, jeśli będą przyjmowane nieregularnie lub pacjentka będzie pomijać tabletki hormonalne z blistra. Na skuteczność działania leku Naraya Plus mogą też wpływać niekorzystnie zaburzenia żołądkowe (wymioty i silna biegunka), jeśli pojawią się w czasie do 3–4 godzin od połknięcia pigułki, gdyż grożą jej usunięciem z układu pokarmowego, zanim zacznie działać. W ulotce Naraya Plus można ponadto znaleźć informacje o niekorzystnych interakcjach tego preparatu antykoncepcyjnego z niektórymi lekami. Lista niekorzystnych interakcji (również negatywnie wpływających na skuteczność Naraya Plus) obejmuje też preparaty ziołowe. Zasady postępowania w przypadku zaistnienia czynników rzutujących na skuteczność antykoncepcyjną Naraya Plus określono w ulotce.

Jak przyjmować tabletki antykoncepcyjne Naraya Plus?

Tabletki antykoncepcyjne Naraya Plus powinny być przyjmowane w sposób zgodny ze wskazaniami, które producent umieścił w ulotce dołączonej do opakowania. W opakowaniu znajduje się 28 tabletek Naraya Plus – 24 z nich to tabletki hormonalne, które mają kolor różowy, a ostatnie 4 tabletki to tabletki placebo (bez hormonów), które mają kolor biały. Pacjentka powinna przyjmować jedną tabletkę Naraya Plus raz dziennie o stałych porach – kurację rozpoczyna się zawsze od tabletek różowych, a kończy na tabletkach białych. Między kolejnymi opakowaniami Naraya Plus nie należy robić żadnej przerwy. Istotne znaczenie ma też sposób rozpoczęcia korzystania z tego preparatu – należy postępować zgodnie ze wskazówkami opisanymi przez producenta, a zalecenia mogą różnić się zależnie od stosowanej wcześniej antykoncepcji, ewentualnego porodu, poronienia itd.

Lek Naraya Plus – najczęściej występujące skutki uboczne

Pacjentki decydujące się na przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych Naraya Plus powinny być świadome tego, że preparat nie jest pozbawiony działań niepożądanych. Skutki uboczne wynikające ze stosowania Naraya Plus występują jednak u kobiet z różną częstotliwością – nie wszystkie podane w ulotce objawy muszą pojawić się u każdej pacjentki. Lek Naraya Plus często, czyli u 1–10 pacjentek na 100, powoduje bóle głowy i wahania nastroju, a także nudności oraz bóle piersi. Często też przyczynia się do zaburzeń miesiączki, nieregularnych krwawień lub zatrzymania krwawień. Inne możliwe działania niepożądane Naraya Plus należy sprawdzić w ulotce.

Kto nie może przyjmować tabletek Naraya Plus? Przeciwwskazania

Nie każda pacjentka może korzystać z antykoncepcji Naraya Plus, dlatego przed podjęciem decyzji o wdrożeniu tej metody ochrony przed ciążą należy skonsultować się z lekarzem. Lek Naraya Plus nie powinien być stosowany, jeśli kobieta jest w ciąży lub ją podejrzewa. Nie jest wskazane również stosowanie Naraya Plus w czasie karmienia piersią. Do przeciwwskazań leku Naraya Plus można zaliczyć też nadwrażliwość na jego składniki czynne lub pomocnicze, a także występujące (obecnie lub w przeszłości) zakrzepy krwi w naczyniach bądź narządach, a oprócz tego czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia tych zakrzepów. Przeciwwskazane jest stosowanie Naraya Plus w przypadku krwawień z pochwy o nieznanej przyczynie, a oprócz tego w przypadku migreny z aurą, niewydolności nerek, chorób wątroby i raka wątroby. Pozostałe przeciwwskazania do stosowania tego preparatu antykoncepcyjnego są podane w ulotce dołączonej do opakowania i należy się z nimi zapoznać – lek Naraya Plus nie może być stosowany wbrew przeciwwskazaniom.

Na podstawie:

Ulotka i ChPL Naraya Plus [dostęp online 10.2023]

Encyklopedia leków

Adaring
Atywia
Atywia Daily
Axia
Axia Conti
Belara
Daylette
Diane-35
Drovelis
Elin
EllaOne
Escapelle
Evra
Ginoring
Jeanine
Kontracept
Levomine
Limetic
Liberelle
Microgynon 21
Naraya
Naraya Plus
Novynette
NuvaRing
PolaRing
Orlifique
Qlaira
Rigevidon
Slinda
Sylvie 20
Sylvie 30
Vibin
Vibin mini
Vines
Vixpo
Yasmin
Yasminelle
Yaz

Wybierz odpowiednią e-konsultacje

Alergia
Atopowe Zapalenie Skóry (Egzema)
Bakteryjne Zapalenie Pochwy
Bezsenność
Ból Kręgosłupa
Ból Ucha
Chlamydia
Choroba Zwyrodnieniowa Stawów
Depresja
Grzybica Penisa
Grzybicze Zapalenie Pochwy
Grypa
Insulinooporność
Kłykciny Kończyste
Kontaktowe Zapalenie Skóry
Łysienie
Menopauza
Migrena
Nadciśnienie
Niedobór Witaminy D
Niedobory Witamin z Grupy B (B1, B6, B12)
Niedoczynność Tarczycy
Nietrzymanie Moczu
Nudności i Wymioty
Otyłość
Opryszczka
Opryszczkowate Zapalenie Skóry
Przedwczesny Wytrysk
Profilaktyka Malarii
Profilaktyka po Ukąszeniu Kleszcza
Świerzb
Szczepienie przeciwko grypie
Tabl. anty.
Tabl. Dzień PO
Trądzik
Treści medyczne zamieszczone w niniejszym artykule mają charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny. Nie stanowią one zamiennika profesjonalnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Zawsze zaleca się skonsultowanie się z odpowiednim specjalistą w przypadku jakichkolwiek problemów zdrowotnych, diagnozy lub podejrzeń o chorobę. Artykuł nie ma na celu zastępowania wizyty lekarskiej, a informacje w nim zawarte nie powinny być traktowane jako porada medyczna. Każda decyzja dotycząca zdrowia powinna być podejmowana po konsultacji z lekarzem.

Rozpocznij e-konsultację z możliwością uzyskania e-recepty