Pracujemy codziennie. E-wizyta nawet 15 minut
Slinda to hormonalny środek antykoncepcyjny doustny jednoskładnikowy, który w składzie zawiera drospirenon. Tabletki antykoncepcyjne Slinda przeznaczone są do stosowania w celu ochrony przed zajściem w ciążę. Mogą okazać się rozwiązaniem w przypadku kobiet, które nie mogą przyjmować estrogenów, w tym np. w przypadku pacjentek karmiących piersią.
Tabletki antykoncepcyjne Slinda należy przyjmować doustnie o stałych porach każdego dnia. W opakowaniu znajdują się tabletki hormonalne i tabletki placebo, a między kolejnymi opakowaniami nie należy robić przerwy. Lek hamuje owulację, poza tym ma wpływ na konsystencję śluzu szyjkowego oraz na endometrium. Tabletki dostępne są na receptę i wcześniej należy sprawdzić, czy pacjentka nie ma przeciwwskazań do ich stosowania. Decydując się na ten rodzaj zabezpieczenia antykoncepcyjnego, należy też liczyć się z możliwymi skutkami ubocznymi, choć te nie występują u każdej kobiety. Jakie jeszcze informacje znajdziemy w ulotce?
Slinda to tabletki antykoncepcyjne, czyli przeznaczone do stosowania w celu ochrony przed nieplanowanym poczęciem. Są to tabletki jednoskładnikowe. W blistrze można znaleźć 28 tabletek, w tym 24 tabletki z substancją czynną (białe) oraz 4 tabletki placebo (zielone). W składzie każdej z 24 tabletek hormonalnych można znaleźć niewielką ilość odpowiednika hormonu płciowego żeńskiego – jest nim w tym przypadku drospirenon w dawce 4 mg na tabletkę. W składzie tabletek czynnych Slinda nie ma estrogenu, zatem lek będzie odpowiedni również dla tych pacjentek, które nie mogą przyjmować estrogenów (np. nie tolerują ich czy karmią piersią). Tabletki placebo nie zawierają hormonów, natomiast w czasie ich stosowania pacjentka również chroniona jest przed ciążą.
Tabletki antykoncepcyjne Slinda wyróżniają się wysoką skutecznością antykoncepcyjną, a ich działanie wiąże się z hamowaniem owulacji, a także z wpływem na endometrium i wywoływaniem zmian dotyczących śluzu szyjkowego. Wadą tego rodzaju antykoncepcji jest występowanie nieregularnych krwawień w czasie przyjmowania tabletek – krwawienia z dróg rodnych mogą też u niektórych kobiet wcale nie występować.
Tabletki Slinda przeznaczone są do podawania doustnego. Należy przyjmować 1 tabletkę Slinda dziennie, najlepiej o stałych porach każdego dnia – odstęp między kolejnymi tabletkami zawsze powinien wynosić 24 godziny. Lek przyjmuje się w systemie ciągłym – po zakończeniu jednego opakowania zaczynamy następne itd. Należy unikać spożywania grejpfrutów i picia soku grejpfrutowego w czasie stosowania leku. Podczas stosowania leku pacjentka powinna zgłaszać się systematycznie na badania kontrolne plus dodatkowo w każdym przypadku niepokojących objawów mogących sugerować zakrzepicę, zaburzenia czynności wątroby, raka piersi czy ciążę (w tym pozamaciczną).
Jak już wcześniej podkreślono, tabletki Slinda można stosować przy karmieniu piersią. Niewielkie ilości ich składnika czynnego przenikają do mleka ludzkiego, jednak dziecko na dobę pobiera <1% ilości hormonu przyjmowanego przez matkę, zatem producent podkreśla, że nie przewiduje się wpływu leku na organizm dziecka w przypadku stosowania dawek zgodnych ze wskazanymi.
Tabletki Slinda przyjmowane są w celu ochrony antykoncepcyjnej. Mogą mieć jednak nie tylko działania pożądane, ale też niepożądane – wyszczególniono je w ulotce dołączonej do opakowania, gdzie znajdują się też informacje dotyczące częstotliwości występowania poszczególnych skutków ubocznych. Często, czyli u więcej niż 1 kobiety na 100 i jednocześnie u nie więcej niż 1 kobiety na 10, występują bóle głowy i brzucha, a także nudności i trądzik. Częstym skutkiem ubocznym Slinda są również zaburzenia libido i zaburzenia nastroju, poza tym lek może powodować dyskomfort w obrębie piersi i bolesne miesiączkowanie. Do częstych skutków ubocznych tabletek Slinda można zaliczyć też krwotok maciczny i krwotok z dróg rodnych, a także nieregularne miesiączki oraz zwiększenie masy ciała. Pozostałe skutki uboczne można sprawdzić w ulotce.
Tabletki antykoncepcyjne Slinda nie mogą być stosowane przez każdego, ponieważ posiadają przeciwwskazania. Zanim lekarz po raz pierwszy przepisze pacjentce ten lek, powinien zapoznać się z jej stanem zdrowia i historią medyczną, wykluczając obecność ewentualnych przeciwwskazań kobiety do terapii. Tabletki Slinda przeciwwskazane są w przypadku nadwrażliwości na jakikolwiek z ich składników. Nie należy też ich przyjmować w ciąży, poza tym przeciwwskazaniem jest czynna żylna choroba zakrzepowo-zatorowa. Lek nie powinien być stosowany przy ciężkiej lub ostrej niewydolności nerek, a także przy ciężkich chorobach wątroby (obecnie lub w przeszłości, jeśli parametry czynnościowe narządu nie wróciły do normy). Przeciwwskazane jest też stosowanie tabletek Slinda, jeśli kobieta ma krwawienia z dróg rodnych o nieznanej przyczynie czy w przypadku nowotworów złośliwych zależnych od hormonów płciowych (zdiagnozowane lub podejrzewane). Tabletki Slinda mogą wchodzić też w niekorzystne interakcje z niektórymi lekami.
Na podstawie:
Ulotka i ChPL Slinda [dostęp online 10.2023]
Rozpocznij e-konsultację z możliwością uzyskania e-recepty