Pracujemy codziennie. E-wizyta nawet 15 minut
Sylvie 30 to doustny hormonalny środek antykoncepcyjny zaliczany do antykoncepcji złożonej o małej dawce. W składzie tabletek hormonalnych Sylvie 30 znajduje się etynyloestradiol oraz gestoden, które zapewniają wysoką ochronę przed zajściem w ciążę.
Tabletki antykoncepcyjne Sylvie 30 odpowiadają przede wszystkim za hamowanie owulacji oraz zmiany w śluzówce szyjki macicy i endometrium. Są przeznaczone do codziennego przyjmowania o stałych porach. Preparat Sylvie 30 jest dostępny na receptę i nie może być stosowany przez pacjentki mające jakiekolwiek z przeciwwskazań wymienionych w ulotce. U niektórych osób przyjmujących ten lek mogą ponadto wystąpić pewne działania niepożądane. Co jeszcze należy wiedzieć o leku Sylvie 30? Sprawdzamy ulotkę.
Sylvie 30 to tabletki antykoncepcyjne, które są zaliczane do złożonej antykoncepcji hormonalnej. W składzie każdej tabletki hormonalnej znajduje się niewielka dawka dwóch hormonów żeńskich, a konkretnie 30 µg etynyloestradiolu oraz 75 µg gestodenu. Lek Sylvie 30 działa poprzez hamowanie owulacji. Dodatkowo jego działanie ma związek ze zmianami endometrium oraz zmianami śluzówki szyjki macicy. Ten preparat, podobnie jak inne tabletki antykoncepcyjne, nie chroni jednak przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. By zabezpieczać się przed zarażeniem chorobami wenerycznymi, najlepiej dodatkowo stosować prezerwatywę.
Na skuteczność działania leku Sylvie 30 może wpływać negatywnie wiele czynników. Do najważniejszych z nich zalicza się niewątpliwie nieprawidłowości związane ze stosowaniem preparatu. Pigułki wymagają regularnego przyjmowania, zatem opóźnienia w ich przyjmowaniu, a zwłaszcza pomijanie niektórych pigułek, negatywnie odbijają się na ich skutecznym działania. Na tym jednak nie koniec. Negatywnie na działanie leku mogą wpływać też wymioty lub silna biegunka, jeśli wystąpią w czasie do 3–4 godzin od połknięcia leku (procedury postępowania w powyższych przypadkach opisano w ulotce). Trzeba też wiedzieć, że skuteczność antykoncepcyjną Sylvie 30 mogą obniżać niektóre leki – lista niekorzystnych interakcji również została podana w ulotce i należy się z nią zapoznać.
Prawidłowe stosowanie tabletek antykoncepcyjnych Sylvie 30 jest kluczowe, jeśli chodzi o ich skuteczność działania. Lek należy przyjmować w sposób zgodny z opisanym w ulotce, w tym również przestrzegając zasad prawidłowego rozpoczęcia stosowania preparatu. W opakowaniu Sylvie 30 znajduje się 21 tabletek powlekanych – wszystkie tabletki są hormonalne. Pigułki oznaczono dniami tygodnia, dzięki czemu łatwiej rozpocząć i kontynuować przyjmowanie pigułek. Zaleca się przyjmowanie 1 tabletki Sylvie 30 raz dziennie o stałych porach. Gdy kobieta przyjmie wszystkie tabletki z blistra, powinna zrobić 7-dniową przerwę od stosowania leku. Po około 2–3 dniach od odstawienia preparatu zwykle występuje krwawienie z odstawienia, jednak w okresie 7-dniowej przerwy pacjentka jest wciąż chroniona antykoncepcyjnie. Gdy natomiast minie przerwa, należy rozpocząć nowe opakowanie leku.
U pacjentek przyjmujących tabletki antykoncepcyjne Sylvie 30 mogą wystąpić pewne działania niepożądane, chociaż nie występują one u każdej kobiety stosującej ten lek. Do częstych działań niepożądanych wynikających z przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych Sylvie 30, czyli występujących u więcej niż 1 kobiety na 100, można zaliczyć nudności i bóle brzucha, a także bóle głowy. Często lek powoduje również bóle piersi i ich tkliwość. Do częstych działań niepożądanych Sylvie 30 można zaliczyć również zmiany nastroju i depresyjny nastrój, a poza tym preparat może przyczynić się do wzrostu masy ciała. Pozostałe możliwe działania niepożądane leku i częstotliwość ich występowania opisano w ulotce.
Antykoncepcja hormonalna Sylvie 30 nie jest pozbawiona przeciwwskazań, co oznacza, że nie wszystkie kobiety mogą z niej korzystać. Występowanie ewentualnych przeciwwskazań u danej pacjentki powinien wykluczyć lekarz, zanim przepisze kobiecie ten lek. Przeciwwskazane jest np. stosowanie Sylvie 30 przez pacjentki nadwrażliwe na choć jeden z jego składników. Przeciwwskazanie stanowi również ciąża lub jej podejrzenie, a także karmienie piersią. Nie należy stosować Sylvie 30, jeśli pacjentka ma lub miała w przeszłości zakrzepy krwi w naczyniach bądź narządach, a także w przypadku występowania czynników, które zwiększają ryzyko wystąpienia wspomnianych zakrzepów. Preparat nie powinien być też stosowany po zawale serca lub udarze mózgu, a oprócz tego w przypadku stwierdzonych obecnie lub w przeszłości nowotworów zależnych od hormonów płciowych. Przeciwwskazanie stanowi też krwawienie z dróg rodnych o nieznanym pochodzeniu. Inne przeciwwskazania do stosowania Sylvie 30 są opisane w ulotce – ważne, aby zapoznać się z ich listą, a wszelkie wątpliwości omówić z lekarzem.
Na podstawie:
Ulotka i ChPL Sylvie 30 [dostęp online 10.2023]
Rozpocznij e-konsultację z możliwością uzyskania e-recepty