Pracujemy codziennie. E-wizyta nawet 15 minut
Vibin to tabletki antykoncepcyjne złożone, które przeznaczone są dla kobiet w okresie płodności chcących chronić się przed nieplanowanym poczęciem potomstwa. W opakowaniu znajduje się 21 tabletek hormonalnych oraz 7 tabletek placebo – lek powinien być przyjmowany doustnie w trybie ciągłym, najlepiej o stałych porach każdego dnia.
Hormonalne tabletki antykoncepcyjne Vibin zawierają dwie substancje czynne, czyli etynyloestradiol oraz drospirenon. Zadaniem tabletek Vibin jest hamowanie owulacji, poza tym lek powoduje pewne zmiany w endometrium. Lek ma jednak nie tylko działania pożądane – u części pacjentek przyjmujących tabletki mogą wystąpić również pewne skutki uboczne, z czym należy się liczyć, decydując się na terapię. Tabletki antykoncepcyjne Vibin dostępne są na receptę, a przed jej wystawieniem lekarz powinien ponadto wykluczyć ewentualne przeciwwskazania do stosowania preparatu przez daną pacjentkę. Co jeszcze znajdziemy w ulotce leku?
Vibin to lek zaliczany do złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych. Jest to preparat doustny dostępny na receptę. Tabletki Vibin przeznaczone są do ochrony przed zajściem w nieplanowaną ciążę – stosować mogą je kobiety w okresie płodności, jeśli lekarz wcześniej wykluczy obecność ewentualnych przeciwwskazań. Opakowanie leku podzielone jest na żółte tabletki powlekane hormonalne oraz białe tabletki powlekane placebo. Tabletki hormonalne zawierają dwie substancje czynne, czyli etynyloestradiol (dawka 0,03 mg na tabletkę) oraz drospirenon (dawka 3 mg na tabletkę).
Tabletki antykoncepcyjne Vibin należy przyjmować regularnie każdego dnia, najlepiej o stałych porach. Lek przeznaczony jest do stosowania doustnego w sposób ciągły, a tabletki należy przyjmować w kolejności zgodnej ze wskazaniami na blistrze. Pacjentka powinna przyjmować 1 tabletkę dziennie przez kolejnych 28 dni, przy czym pierwszych 21 tabletek w opakowaniu to tabletki czynne, a ostatnich 7 tabletek w opakowaniu to tabletki placebo. Krwawienie z odstawienia zwykle występuje po 2-3 dniach od rozpoczęcia przyjmowania tabletek placebo.
Rozpoczęcie przyjmowania tabletek Vibin również wymaga przestrzegania zawartych w ulotce wskazówek – sposób postępowania zależny jest od wcześniej stosowanej metody antykoncepcyjnej. Przykładowo, jeśli kobieta nie zabezpieczała się hormonalnie w ostatnim miesiącu, powinna pierwszą tabletkę Vibin przyjąć w 1. dniu cyklu miesiączkowego (1. dzień krwawienia miesiączkowego). Postępowanie przy zmianie antykoncepcji hormonalnej na inną czy po poronieniu lub porodzie, podano w ulotce.
Skuteczność ochrony antykoncepcyjnej tabletek Vibin zależy między innymi od sposobu, w jaki będą przyjmowane. Bardzo ważne jest przestrzeganie regularności stosowania tabletek – pomijanie tabletek czynnych może rzutować negatywnie na ich skuteczność działania. Procedury działania dotyczące pominięcia tabletek w poszczególnych tygodniach przyjmowania Vibin podano w ulotce. Na skuteczność antykoncepcyjną tabletek Vibin wpłynąć mogą również negatywnie zaburzenia żołądkowo-jelitowe, jeśli wystąpią w ciągu 3-4 godzin od przyjęcia tabletki hormonalnej. Skuteczność antykoncepcji hormonalnej, w tym tabletek Vibin, obniżać mogą ponadto niektóre leki.
Niektóre pacjentki stosujące tabletki Vibin zauważają u siebie pewne działania niepożądane leku – te jednak nie muszą wystąpić. W ulotce można znaleźć informacje o możliwych skutkach ubocznych leku i częstotliwości ich występowania. Częste skutki uboczne tabletek dotyczą więcej niż 1 pacjentki na 100 przyjmujących lek, ale jednocześnie nie więcej niż 1 pacjentki na 10 przyjmujących lek. Często tabletki antykoncepcyjne Vibin powodują bóle głowy, migrenę i nastrój depresyjny, a także zaburzenia miesiączkowania i krwawienia śródcykliczne. Częste skutki uboczne tabletek Vibin to też nudności, tkliwość i bóle piersi, a oprócz tego upławy oraz kandydoza pochwy i sromu. Pozostałe możliwe działania niepożądane leku i częstotliwość ich występowania można sprawdzić w ulotce.
Nie każda pacjentka może korzystać z leku Vibin, ponieważ posiada on również przeciwwskazania. Lek nie powinien być stosowany przez osoby nadwrażliwe na jego składniki czynne lub pomocnicze. Nie powinny również z niego korzystać pacjentki w ciąży i karmiące piersią. Przeciwwskazaniem do korzystania z leku Vibin jest ponadto występowanie bądź ryzyko żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej lub tętniczych zaburzeń zakrzepowo-zatorowych. Leku nie powinny również stosować pacjentki z aktualną bądź przebytą ciężką chorobą wątroby (jeśli parametry czynnościowe organu nie są w normie), a także osoby z ciężką bądź ostrą niewydolnością nerek. Przeciwwskazaniem są również krwawienia z dróg rodnych o nieustalonej przyczynie, guzy wątroby (aktualne lub przebyte), a także podejrzenie lub występowanie estrogenozależnych nowotworów. Tabletki Vibin mogą też wchodzić w interakcje z niektórymi lekami.
Na podstawie:
Ulotka i ChPL Vibin [dostęp online 10.2023]
Rozpocznij e-konsultację z możliwością uzyskania e-recepty