Pracujemy codziennie. E-wizyta nawet 15 minut

Tabletki antykoncepcyjne Vibin mini – charakterystyka, stosowanie, skutki uboczne, przeciwwskazania

Vibin mini to tabletki antykoncepcyjne złożone, które stosuje się w celu ochrony przed nieplanowaną ciążą. Opakowanie tabletek podzielone jest na pigułki czynne, w których składzie można znaleźć etynyloestradiol oraz drospirenon, a także na pigułki placebo, które nie zawierają hormonów. Lek posiada przeciwwskazania i może mieć skutki uboczne.

Tabletki Vibin mini dostępne są na receptę – należy przyjmować je codziennie, przestrzegając schematu zaznaczonego na blistrze, co oznacza, że przez pierwsze trzy tygodnie kobieta przyjmuje hormony, by na kolejny tydzień je odstawić, co będzie skutkować wystąpieniem krwawienia z odstawienia. Tabletki antykoncepcyjne Vibin mini jako środki hormonalne mają przeciwwskazania, które lekarz powinien wykluczyć w wywiadzie u danej pacjentki. Jednym z głównych przeciwwskazań jest zakrzepica lub ryzyko zakrzepicy. Lek wymaga bardzo regularnego przyjmowania, w przeciwnym razie jego skuteczność może się obniżyć. Decydując się na korzystanie z niego, należy liczyć się też z możliwością wystąpienia skutków ubocznych. Co jeszcze znajdziemy w ulotce leku? Sprawdzamy!

Czym jest lek Vibin mini? Składniki aktywne oraz wskazania do stosowania

Tabletki Vibin mini należą do hormonalnych środków antykoncepcyjnych. Jest to antykoncepcja hormonalna złożona, gdyż lek w składzie posiada dwa rodzaje hormonów – odpowiednik estrogenu (etynyloestradiol) oraz odpowiednik progesteronu (drospirenon). W jednej tabletce czynnej możnaznaleźć 0,02 mg etynyloestradiolu oraz 3 mg drospirenonu.

Wskazaniem do stosowania tabletek antykoncepcyjnych Vibin mini jest chęć zabezpieczenia przed nieplanowaną aktualnie ciążą. Tabletki przeznaczone są tylko dla kobiet płodnych (po rozpoczęciu miesiączkowania) i nie należy korzystać z nich po menopauzie. Decyzję o rozpoczęciu stosowania tabletek antykoncepcyjnych Vibin mini należy omówić z lekarzem, który weźmie pod uwagę indywidualną ocenę czynników ryzyka w przypadku danej pacjentki. Przede wszystkim lekarz powinien ocenić ryzyko żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej, ale powinien też wziąć pod uwagę inne przeciwwskazania tego leku.

Jak prawidłowo przyjmować tabletki Vibin mini?

Lek Vibin mini przeznaczony jest do stosowania doustnego w sposób ciągły. Opakowanie zawiera 28 tabletek Vibin mini, w tym 21 różowych tabletek powlekanych z substancjami czynnymi oraz 7 białych tabletek powlekanych placebo. Tabletki Vibin mini należy przyjmować codziennie o stałych porach. Kolejność przyjmowania tabletek została zaznaczona na ich blistrze i powinna być przestrzegana. Najpierw przyjmuje się wszystkie tabletki hormonalne, a następnie tabletki placebo. W czasie przyjmowania tabletek placebo kobieta oczywiście nadal chroniona jest antykoncepcyjnie. Każde kolejne opakowanie należy rozpoczynać dzień po zakończeniu wcześniejszego, by zachować ciągłość przyjmowania tabletek. Po około 2-3 dniach od rozpoczęcia przyjmowania tabletek placebo pojawia się u kobiety plamienie z odstawienia.

Rozpoczęcie stosowania tabletek Vibin mini nie powinno być przypadkowe. Procedura w tym przypadku zależna jest od rodzaju stosowanej wcześniej (lub nie) antykoncepcji i innych istotnych informacji (poronienie, poród itd.) – opisano ją szczegółowo w ulotce.

Czy tabletki Vibin mini są skuteczne?

Skuteczność ochrony przed ciążą w przypadku tabletek Vibin mini jest ściśle powiązana ze sposobem, w jaki kobieta będzie lek przyjmować. Ważna jest szczególnie regularność zażywania Vibin mini. Pomijanie różowych tabletek może zmniejszać skuteczność ochrony przed ciążą (zwłaszcza na początku lub na końcu blistra). Skuteczność antykoncepcji mogą obniżyć też wymioty lub biegunka, pojawiające się na 3-4 godziny od przyjęcia leku. Uważać należy też na niektóre z przyjmowanych leków (w związku z możliwymi interakcjami), co szerzej opisano w ulotce.

Tabletki Vibin mini – skutki uboczne

Każdy lek, w tym również Vibin mini, może mieć pewne działania niepożądane. Skutki uboczne tabletek Vibin mini nie muszą wystąpić u każdej kobiety, jednak obserwowane są przez niektóre pacjentki z większą lub mniejszą częstotliwością. Do częstych skutków ubocznych tabletek Vibin mini (występujących u więcej niż 1 pacjentki na 100 przyjmujących lek, ale jednocześnie u nie więcej niż 1 pacjentki na 10 przyjmujących lek) można zaliczyć bóle głowy oraz chwiejność emocjonalną, a oprócz tego bóle brzucha, trądzik, bóle/tkliwość/powiększenie piersi, bolesne miesiączkowanie oraz krwawienia niezwiązane z cyklem miesiączkowym. Czy Vibin mini może powodować tycie? Przyrost masy ciała również należy do częstych skutków ubocznych tych tabletek, z czym należy się liczyć.

Kto nie powinien stosować Vibin mini? Przeciwwskazania

Nie każda kobieta powinna stosować tabletki Vibin mini. W ulotce leku można znaleźć długą listę przeciwwskazań – należy do nich nadwrażliwość na choć jeden ze składników leku, a także ciąża i karmienie piersią. Przeciwwskazaniem jest też występowanie bądź ryzyko żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej czy tętniczych zaburzeń zakrzepowo-zatorowych. Tabletki Vibin mini przeciwwskazane są w przypadku ciężkich chorób wątroby (aktualnych lub przebytych), a także przy ciężkiej lub ostrej niewydolności nerek. Do przeciwwskazań tego rodzaju antykoncepcji hormonalnej zaliczają się też aktualne lub przebyte guzy wątroby, a oprócz tego podejrzenie lub potwierdzone występowanie estrogenozależnych nowotworów (np. nowotwór piersi). Tabletek Vibin mini nie należy ponadto przyjmować w przypadku krwawienia z dróg rodnych o nieustalonym pochodzeniu. Lek może też wchodzić w interakcje z niektórymi medykamentami – szczegóły można znaleźć w ulotce.

Na podstawie:

Ulotka i ChPL Vibin mini [dostęp online 10.2023]

Encyklopedia leków

Adaring
Atywia
Atywia Daily
Axia
Axia Conti
Belara
Daylette
Diane-35
Drovelis
Elin
EllaOne
Escapelle
Evra
Ginoring
Jeanine
Kontracept
Levomine
Limetic
Liberelle
Microgynon 21
Naraya
Naraya Plus
Novynette
NuvaRing
PolaRing
Orlifique
Qlaira
Rigevidon
Slinda
Sylvie 20
Sylvie 30
Vibin
Vibin mini
Vines
Vixpo
Yasmin
Yasminelle
Yaz

Wybierz odpowiednią e-konsultacje

Alergia
Atopowe Zapalenie Skóry (Egzema)
Bakteryjne Zapalenie Pochwy
Bezsenność
Ból Kręgosłupa
Ból Ucha
Chlamydia
Choroba Zwyrodnieniowa Stawów
Depresja
Grzybica Penisa
Grzybicze Zapalenie Pochwy
Grypa
Insulinooporność
Kłykciny Kończyste
Kontaktowe Zapalenie Skóry
Łysienie
Menopauza
Migrena
Nadciśnienie
Niedobór Witaminy D
Niedobory Witamin z Grupy B (B1, B6, B12)
Niedoczynność Tarczycy
Nietrzymanie Moczu
Nudności i Wymioty
Otyłość
Opryszczka
Opryszczkowate Zapalenie Skóry
Przedwczesny Wytrysk
Profilaktyka Malarii
Profilaktyka po Ukąszeniu Kleszcza
Świerzb
Szczepienie przeciwko grypie
Tabl. anty.
Tabl. Dzień PO
Trądzik
Treści medyczne zamieszczone w niniejszym artykule mają charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny. Nie stanowią one zamiennika profesjonalnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Zawsze zaleca się skonsultowanie się z odpowiednim specjalistą w przypadku jakichkolwiek problemów zdrowotnych, diagnozy lub podejrzeń o chorobę. Artykuł nie ma na celu zastępowania wizyty lekarskiej, a informacje w nim zawarte nie powinny być traktowane jako porada medyczna. Każda decyzja dotycząca zdrowia powinna być podejmowana po konsultacji z lekarzem.

Rozpocznij e-konsultację z możliwością uzyskania e-recepty