Pracujemy codziennie. E-wizyta nawet 15 minut

Tabletki antykoncepcyjne Vines – charakterystyka, stosowanie, skutki uboczne, przeciwwskazania

Vines to doustny hormonalny środek antykoncepcyjny złożony dostępny na receptę. Tabletki antykoncepcyjne Vines w składzie zawierają gestoden oraz etynyloestradiol. Przeznaczone są dla płodnych kobiet aktywnych seksualnie, które nie planują w najbliższym czasie potomstwa, jako metoda zabezpieczająca przed zajściem w ciążę.

Tabletki hormonalne Vines hamują owulację, a przy tym zagęszczają wydzielinę w okolicach szyjki macicy i wpływają na endometrium macicy. Ich skuteczność antykoncepcyjna jest wysoka, o ile przyjmowane są prawidłowo i zgodnie z zaleceniami. Tabletki Vines dostępne są na receptę. Przed wystawieniem e-recepty lekarz powinien zapoznać się ze stanem zdrowia pacjentki i jej historią medyczną, by wykluczyć ewentualne przeciwwskazania do stosowania przez nią tabletek. Trzeba też liczyć się z tym, że lek może mieć działania niepożądane – nie występują one jednak u każdej osoby przyjmującej tabletki. Co jeszcze znajdziemy w ulotce leku?

Czym są tabletki Vines? Wskazania, skład i działanie

Vines to lek z grupy doustnych hormonalnych środków antykoncepcyjnych. Są to tabletki antykoncepcyjne złożone, w których składzie można znaleźć gestoden i etynyloestradiol. Lek przyjmowany jest w celu ochrony przed ciążą – nie stanowi jednak zabezpieczenia przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Hormony zawarte w tabletkach antykoncepcyjnych Vines działają na trzy sposoby. Przede wszystkim odpowiadają za hamowanie owulacji, poza tym powodują zagęszczenie wydzieliny w okolicach szyjki macicy, przez co plemnikom ciężej poruszać się w drogach rodnych, a dodatkowo zmieniają śluzówkę macicy, co uniemożliwia ewentualne zagnieżdżenie.

Jak przyjmować tabletki Vines?

W opakowaniu tabletek antykoncepcyjnych Vines można znaleźć 24 żółte tabletki powlekane hormonalne oraz 4 zielone tabletki powlekane placebo (bez hormonów). Każda tabletka hormonalna Vines zawiera gestoden (60 µg) i etynyloestradiol (15 µg). Lek należy przyjmować doustnie w sposób ciągły, przestrzegając podanych w ulotce zaleceń. Tabletki powinny być przyjmowane w prawidłowy sposób, gdyż nie wszystkie mają ten sam skład. Zawsze blister należy rozpoczynać od tabletki znajdującej się w górnym lewym rogu blistra, zgodnie ze strzałkami zaznaczonymi na opakowaniu. Tabletki powinny być połykane o stałych porach każdego dnia – przez pierwsze 24 dni przyjmuje się tabletki hormonalne, po czym przez 4 dni stosuje się tabletki placebo, by następnie od razu rozpocząć przyjmowanie kolejnych tabletek hormonalnych z nowego opakowania.

Pacjentki, które planują dopiero rozpocząć stosowanie tabletek Vines, powinny zapoznać się z zaleceniami dotyczącymi pory przyjęcia pierwszej tabletki blistra. Jest to o tyle istotne, że nieco inaczej przyjmować będziemy tabletki, nie zabezpieczając się wcześniej hormonalnie, a inaczej np. zmieniając inny złożony system hormonalny na tabletki Vines itd. Jeszcze inne zalecenia dotyczyć mogą pacjentek po poronieniu czy po porodzie.

Skuteczność antykoncepcyjna tabletek Vines

Złożona antykoncepcja hormonalna, w tym tabletki Vines, wyróżnia się wysoką skutecznością ochrony przed ciążą, ale ważne jest prawidłowe stosowanie wspomnianych tabletek. Nieregularność ich stosowania, a zwłaszcza pomijanie pigułek, może odbić się negatywnie na ich działaniu. Na skuteczność działania tabletek Vines wpływ mogą mieć też niektóre leki, a nawet wymioty pojawiające się w niedługim czasie po połknięciu pigułki. Wszelkie ważne informacje w tej kwestii można znaleźć w ulotce.

Antykoncepcja hormonalna Vines – skutki uboczne

Tabletki antykoncepcyjne Vines przyjmuje się, aby nie zajść w ciążę, gdy kobieta nie planuje macierzyństwa w najbliższym czasie. Lek może jednak (jak inne leki) działać na organizm również w sposób niepożądany, z czym należy się liczyć. Do częstych działań niepożądanych leku Vines (występujących nie rzadziej niż u 1 na 10 osób) można zaliczyć zapalenie pochwy, zawroty głowy i nudności, a także bóle brzucha, wymioty i zmiany nastroju. Często też tabletki Vines powodują zawroty głowy i bóle głowy, a dodatkowo trądzik, obrzęki, zmiany masy ciała i tkliwość piersi. Lek często przyczynia się też do bólu piersi, wydzieliny z piersi oraz bolesnego miesiączkowania, poza tym może powodować zmiany w nasileniu krwawienia miesiączkowego, a także niepokój. Pozostałe możliwe skutki uboczne Vines i częstotliwość ich występowania można sprawdzić w dołączonej do opakowania ulotce.

Tabletki Vines – przeciwwskazania

Są pewne grupy pacjentek, które nie powinny stosować tabletek Vines w związku ze swoim stanem zdrowia i historią medyczną, ryzykiem pewnych schorzeń czy przyjmowanymi lekami. Przed wystawieniem pacjentce e-recepty na tabletki Vines lekarz powinien zatem wykluczyć obecność ewentualnych przeciwwskazań w danym przypadku.

Lek nie może być stosowany przez pacjentki w ciąży, poza tym nie jest przeznaczony dla kobiet karmiących piersią. Oczywistym przeciwwskazaniem jest również nadwrażliwość na chociaż jeden ze składników (czynnych bądź pomocniczych) wspomnianych tabletek. Do innych przeciwwskazań leku Vines zaliczyć można (występującą obecnie lub w przeszłości) zakrzepicę żylną, zatorowość płucną i zakrzepy krwi w innych organach, a także choroby zwiększające ryzyko powstawania zakrzepów krwi. Przeciwwskazaniem jest też migrena z aurą, a oprócz tego przebyty udar lub zawał serca. Nie należy również stosować tabletek Vines, jeśli kobieta zmaga się obecnie lub zmagała się w przeszłości z chorobami oczu, zapaleniem trzustki, nowotworami wątroby bądź chorobami wątroby (jeśli parametry czynnościowe narządu nie wróciły do normy). Pozostałe przeciwwskazania można sprawdzić w dołączonej do opakowania ulotce.

Na podstawie:

Ulotka i ChPL Vines [dostęp online 10.2023]

Encyklopedia leków

Adaring
Atywia
Atywia Daily
Axia
Axia Conti
Belara
Daylette
Diane-35
Drovelis
Elin
EllaOne
Escapelle
Evra
Ginoring
Jeanine
Kontracept
Levomine
Limetic
Liberelle
Microgynon 21
Naraya
Naraya Plus
Novynette
NuvaRing
PolaRing
Orlifique
Qlaira
Rigevidon
Slinda
Sylvie 20
Sylvie 30
Vibin
Vibin mini
Vines
Vixpo
Yasmin
Yasminelle
Yaz

Wybierz odpowiednią e-konsultacje

Alergia
Atopowe Zapalenie Skóry (Egzema)
Bakteryjne Zapalenie Pochwy
Bezsenność
Ból Kręgosłupa
Ból Ucha
Chlamydia
Choroba Zwyrodnieniowa Stawów
Depresja
Grzybica Penisa
Grzybicze Zapalenie Pochwy
Grypa
Insulinooporność
Kłykciny Kończyste
Kontaktowe Zapalenie Skóry
Łysienie
Menopauza
Migrena
Nadciśnienie
Niedobór Witaminy D
Niedobory Witamin z Grupy B (B1, B6, B12)
Niedoczynność Tarczycy
Nietrzymanie Moczu
Nudności i Wymioty
Otyłość
Opryszczka
Opryszczkowate Zapalenie Skóry
Przedwczesny Wytrysk
Profilaktyka Malarii
Profilaktyka po Ukąszeniu Kleszcza
Świerzb
Szczepienie przeciwko grypie
Tabl. anty.
Tabl. Dzień PO
Trądzik
Treści medyczne zamieszczone w niniejszym artykule mają charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny. Nie stanowią one zamiennika profesjonalnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Zawsze zaleca się skonsultowanie się z odpowiednim specjalistą w przypadku jakichkolwiek problemów zdrowotnych, diagnozy lub podejrzeń o chorobę. Artykuł nie ma na celu zastępowania wizyty lekarskiej, a informacje w nim zawarte nie powinny być traktowane jako porada medyczna. Każda decyzja dotycząca zdrowia powinna być podejmowana po konsultacji z lekarzem.

Rozpocznij e-konsultację z możliwością uzyskania e-recepty