Pracujemy codziennie. E-wizyta nawet 15 minut

Vixpo – charakterystyka, wskazania, działanie, przeciwwskazania

Tabletki Vixpo należą do doustnych złożonych hormonalnych preparatów antykoncepcyjnych. Środek ten bazuje na dwóch składnikach czynnych, czyli drospirenonie oraz etynyloestradiolu. Jest on przeznaczony do ochrony przed zajściem w nieplanowaną ciążę i wymaga regularnego stosowania o stałych porach.

Lek Vixpo jest wskazany do przyjmowania w celu ochrony przed zapłodnieniem. Jego opakowanie składa się z tabletek hormonalnych i tabletek placebo, zatem preparat przyjmuje się w trybie ciągłym, bez przerw między kolejnymi blistrami. Tabletki antykoncepcyjne Vixpo są dostępne wyłącznie na receptę, a przed jej pierwszym wystawieniem pacjentka powinna zostać zbadana przez lekarza. Lekarz powinien również wykluczyć obecność ewentualnych przeciwwskazań do stosowania preparatu, w tym występowanie zakrzepicy. Jednocześnie należy wiedzieć, że tabletki Vixpo mogą też wpływać na organizm w sposób niepożądany. Co jeszcze warto o nich wiedzieć? Sprawdziliśmy w ulotce!

Czym jest lek Vixpo? Wskazania, charakterystyka i działanie

Vixpo to doustny lek antykoncepcyjny z grupy preparatów złożonych. Każde opakowanie Vixpo zawiera 24 tabletki hormonalne (różowe) oraz 4 tabletki placebo (białe). Każda tabletka hormonalna zawiera dwa hormony, czyli 0,02 mg etynyloestradiolu i 3 mg drospirenonu. Lek jest przeznaczony do ochrony antykoncepcyjnej, co oznacza, że ma zapobiegać zajściu w ciążę. Nie stanowi jednak zabezpieczenia przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, dlatego kobiety aktywne seksualnie, które nie mają stałego partnera, powinny dodatkowo pomyśleć o zabezpieczeniu prezerwatywą.

Jak stosować tabletki antykoncepcyjne Vixpo?

Tabletki antykoncepcyjne Vixpo należy stosować w sposób zgodny ze wskazówkami podanymi w ulotce. Szczególnie istotna jest regularność stosowania leku oraz przyjmowanie tabletek Vixpo każdego dnia o stałych porach. Preparat zawiera oznaczone kolorami tabletki hormonalne i placebo. Pacjentka powinna rozpocząć blister od różowych tabletek hormonalnych, które będzie przyjmować codziennie przez kolejnych 24 dni. Następnie należy rozpocząć przyjmowanie tabletek placebo, zażywając 1 dziennie przez 4 dni. Gdy pacjentka skończy tabletki placebo, powinna rozpocząć kolejne opakowanie Vixpo, nie robiąc między nimi przerwy. Sposób rozpoczęcia pierwszego blistra Vixpo również nie powinien być przypadkowy, a postępowanie w tym przypadku może się różnić zależnie od tego, czy pacjentka zabezpieczała się wcześniej hormonalnie (i w jaki sposób), poroniła, urodziła dziecko itd.

Lek Vixpo – skuteczność antykoncepcyjna. Czy można zajść w ciążę, stosując tabletki Vixpo?

Prawidłowo przyjmowane doustne środki antykoncepcyjne złożone, w tym tabletki antykoncepcyjne Vixpo, stanowią wysoce skuteczną metodą zapobiegania ciąży. Na skuteczność działania leku mogą jednak wpływać negatywnie pewne czynniki, w tym np. niektóre z przyjmowanych przez pacjentkę leków (lista podana w ulotce). Skuteczność antykoncepcyjną leku Vixpo może również obniżać ich nieregularne przyjmowanie, a zwłaszcza pomijanie tabletek hormonalnych. Dodatkowo niekorzystnie na skuteczność działania preparatu mogą wpływać nudności i wymioty, które wystąpiły u kobiety w krótkim czasie od przyjęcia pigułki hormonalnej. Procedury postępowania w przypadku pominięcia pigułki bądź wystąpienia wymiotów lub silnej biegunki po przyjęciu pigułki są szczegółowo opisane w ulotce i należy ich przestrzegać, by zminimalizować ryzyko zajścia w ciążę.

Tabletki antykoncepcyjne Vixpo – skutki uboczne

Należy liczyć się z tym, że tabletki antykoncepcyjne Vixpo mogą wpływać na organizm nie tylko w pożądany sposób, ale też w sposób niepożądany. Lek może powodować różne skutki uboczne – wyszczególniono je (wraz z częstotliwością ich występowania) w ulotce dołączonej do opakowania. Lek Vixpo często powoduje ból głowy i wahania nastroju, a także nudności i bóle piersi. Często również przyczynia się do problemów z miesiączką, w tym ich nieregularności bądź ich braku. Pozostałe możliwe działania niepożądane należy sprawdzić w ulotce. W przypadku wystąpienia skutków ubocznych zaleca się wizytę u lekarza. Konsultacji z lekarzem wymagają zwłaszcza szczególnie ciężkie i nieprzemijające skutki uboczne.

Czy każdy może stosować preparat Vixpo? Przeciwwskazania

Tabletki antykoncepcyjne Vixpo są dostępne na receptę. Zanim jednak lekarz ją wystawi, powinien wykluczyć obecność ewentualnych przeciwwskazań do przyjmowania leku przez daną kobietę. Przeciwwskazane jest stosowanie tabletek Vixpo w przypadku nadwrażliwości na ich składniki czynne bądź pomocnicze. Leku nie można też przyjmować, jeśli pacjentka oczekuje dziecka lub karmi dziecko piersią. Przeciwwskazanie stanowią też (występujące obecnie lub w przeszłości): zakrzepica żył głębokich, zatorowość płucna bądź zakrzepy krwi w innych organach. Leku nie należy stosować, jeśli pacjentka będzie długotrwale unieruchomiona bądź w przypadku zaburzeń wpływających na krzepliwość krwi. Do przeciwwskazań można też zaliczyć niewydolność nerek, poważne choroby wątroby oraz niewyjaśnione krwawienia z pochwy. Pozostałe przeciwwskazania do stosowania tabletek Vixpo są podane w ich ulotce.

Na podstawie:

Ulotka i ChPL Vixpo [dostęp online 10.2023]

Encyklopedia leków

Adaring
Atywia
Atywia Daily
Axia
Axia Conti
Belara
Daylette
Diane-35
Drovelis
Elin
EllaOne
Escapelle
Evra
Ginoring
Jeanine
Kontracept
Levomine
Limetic
Liberelle
Microgynon 21
Naraya
Naraya Plus
Novynette
NuvaRing
PolaRing
Orlifique
Qlaira
Rigevidon
Slinda
Sylvie 20
Sylvie 30
Vibin
Vibin mini
Vines
Vixpo
Yasmin
Yasminelle
Yaz

Wybierz odpowiednią e-konsultacje

Alergia
Atopowe Zapalenie Skóry (Egzema)
Bakteryjne Zapalenie Pochwy
Bezsenność
Ból Kręgosłupa
Ból Ucha
Chlamydia
Choroba Zwyrodnieniowa Stawów
Depresja
Grzybica Penisa
Grzybicze Zapalenie Pochwy
Grypa
Insulinooporność
Kłykciny Kończyste
Kontaktowe Zapalenie Skóry
Łysienie
Menopauza
Migrena
Nadciśnienie
Niedobór Witaminy D
Niedobory Witamin z Grupy B (B1, B6, B12)
Niedoczynność Tarczycy
Nietrzymanie Moczu
Nudności i Wymioty
Otyłość
Opryszczka
Opryszczkowate Zapalenie Skóry
Przedwczesny Wytrysk
Profilaktyka Malarii
Profilaktyka po Ukąszeniu Kleszcza
Świerzb
Szczepienie przeciwko grypie
Tabl. anty.
Tabl. Dzień PO
Trądzik
Treści medyczne zamieszczone w niniejszym artykule mają charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny. Nie stanowią one zamiennika profesjonalnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Zawsze zaleca się skonsultowanie się z odpowiednim specjalistą w przypadku jakichkolwiek problemów zdrowotnych, diagnozy lub podejrzeń o chorobę. Artykuł nie ma na celu zastępowania wizyty lekarskiej, a informacje w nim zawarte nie powinny być traktowane jako porada medyczna. Każda decyzja dotycząca zdrowia powinna być podejmowana po konsultacji z lekarzem.

Rozpocznij e-konsultację z możliwością uzyskania e-recepty