Pracujemy codziennie. E-wizyta nawet 15 minut

Yasmin

Lek Yasmin jest preparatem przeznaczonym do antykoncepcji. Są to tabletki antykoncepcyjne złożone, ponieważ zawierają niewielką ilość dwóch różnych odpowiedników hormonów żeńskich, a konkretnie etynyloestradiolu oraz drospirenonu. Preparat wymaga regularnego przyjmowania o stałych porach.

Yasmin jest doustnym hormonalnym środkiem antykoncepcyjnym, który jest dostępny wyłącznie na receptę. Jego działanie antykoncepcyjne jest efektem współdziałania kilku czynników, a w szczególności wiąże się z zahamowaniem owulacji i wywoływaniem zmian w endometrium macicy. Preparat Yasmin ma nie tylko działania pożądane, ale też może wpływać na organizm w sposób niepożądany. Ponadto lek ma przeciwwskazania, które lekarz powinien wykluczyć, zanim wystawi pacjentce e-receptę na ten środek. Co jeszcze należy wiedzieć o tabletkach antykoncepcyjnych Yasmin? Sprawdzamy ulotkę!

Czym jest lek Yasmin? Wskazania, charakterystyka i działanie

Preparat Yasmin jest doustnym hormonalnym środkiem antykoncepcyjnym. Tabletki Yasmin należą do środków złożonych, co oznacza, że w ich składzie znajdują się dwa hormony – odpowiednik estrogenu oraz progestagen. Każda tabletka Yasmin zawiera 3 mg drospirenonu oraz 0,030 mg etynyloestradiolu. Preparat jest przeznaczony dla płodnych kobiet aktywnych seksualnie, które nie planują w najbliższym czasie macierzyństwa i chcą chronić się przed zajściem w ciążę. Tabletki antykoncepcyjne Yasmin, podobnie jak inne doustne środki antykoncepcyjne, nie chronią kobiet przed chorobami wenerycznymi. Kobiety nieposiadające stałego partnera, które chcą zabezpieczyć się przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, powinny dodatkowo używać prezerwatywy.

Tabletki Yasmin – jak stosować?

Bardzo ważne jest, aby pacjentka decydująca się na tabletki antykoncepcyjne Yasmin, w odpowiedni sposób podeszła do ich stosowania. Preparat należy przyjmować regularnie o stałych porach. W opakowaniu znajduje się 21 tabletek powlekanych, przy czym każda z nich to tabletka hormonalna. Lek należy przyjmować codziennie po 1 tabletce przez 21 kolejnych dni, a gdy tabletki w blistrze się skończą, należy przerwać przyjmowanie preparatu na 7 dni, po czym rozpocząć nowe opakowanie leku. W czasie 7-dniowej przerwy zwykle pojawia się krwawienie z powodu odstawienia – w 8. dniu od przyjęcia ostatniej tabletki Yasmin należy przyjąć pierwszą tabletkę z nowego opakowania.

Skuteczność leku Yasmin. Czy można zajść w ciążę, stosując tabletki Yasmin?

Złożona doustna antykoncepcja hormonalna jest ceniona za wysoką skuteczność ochrony antykoncepcyjnej. Jednak jeśli pacjentka nie będzie regularnie przyjmować tabletek Yasmin lub zdarzy się jej pominąć pigułkę czy pigułki, musi liczyć się z tym, że skuteczność antykoncepcyjna preparatu może zostać obniżona. Podobnie silne wymioty lub biegunka krótko po przyjęciu pigułki mogą skutkować obniżeniem skuteczności antykoncepcyjnej. Należy zwrócić uwagę też na inne leki stosowane przez kobietę, bo niektóre z nich mogą wchodzić w niekorzystne interakcje z preparatem Yasmin.

Możliwe działania niepożądane tabletek Yasmin

Preparat Yasmin przyjmuje się w celu ochrony antykoncepcyjnej, jednak należy wiedzieć, że może mieć również działania niepożądane. Skutki uboczne Yasmin nie muszą pojawić się u każdej pacjentki, która będzie korzystać z tej formy antykoncepcji, a częstotliwość ich pojawiania się można sprawdzić w ulotce. Częste działania niepożądane leku Yasmin, czyli takie, które występują u 1–10 pacjentek na każde 100 przyjmujących preparat, to m.in. bóle głowy, migrena i nastrój depresyjny. Często lek powoduje również nudności, tkliwość piersi lub ból piersi, a oprócz tego zaburzenia miesiączkowania i krwawienia niezwiązane z cyklem miesiączkowym. Do częstych skutków ubocznych Yasmin można zaliczyć też gęstą, białawą wydzielinę z pochwy i kandydozę. Pozostałe możliwe skutki uboczne wraz z częstotliwością ich występowania wyszczególniono w ulotce. Należy się z nimi zapoznać, a ich wystąpienie (zwłaszcza w postaci nasilonej czy nieprzemijającej) należy skonsultować z lekarzem.

Antykoncepcja Yasmin – przeciwwskazania

Tabletki antykoncepcyjne Yasmin mają przeciwwskazania, więc nie każda pacjentka może je stosować. Do przeciwwskazań preparatu można zaliczyć nie tylko nadwrażliwość na jego substancje czynne lub pomocnicze, ale też ciążę oraz karmienie piersią. Yasmin jest lekiem przeciwwskazanym także w przypadku występujących (obecnie lub w przeszłości) zakrzepów krwi w naczyniach żylnych nóg, płucach albo innych narządach. Nie należy też go stosować w przypadku zaburzeń wpływających na krzepliwość krwi oraz w przypadku planowanego zabiegu chirurgicznego lub dłuższego unieruchomienia. Przeciwwskazanie leku Yasmin stanowią też niewyjaśnione krwawienia z pochwy, a oprócz tego zaburzenia czynności nerek, nowotwór wątroby lub występująca obecnie albo w przeszłości ciężka choroba wątroby, jeśli czynność tego narządu nadal nie jest właściwa. Pozostałe przeciwwskazania preparatu Yasmin zostały wyszczególnione w ulotce i należy się z nimi zapoznać.

Na podstawie:

Ulotka i ChPL Yasmin [dostęp online 10.2023]

Encyklopedia leków

Adaring
Atywia
Atywia Daily
Axia
Axia Conti
Belara
Daylette
Diane-35
Drovelis
Elin
EllaOne
Escapelle
Evra
Ginoring
Jeanine
Kontracept
Levomine
Limetic
Liberelle
Microgynon 21
Naraya
Naraya Plus
Novynette
NuvaRing
PolaRing
Orlifique
Qlaira
Rigevidon
Slinda
Sylvie 20
Sylvie 30
Vibin
Vibin mini
Vines
Vixpo
Yasmin
Yasminelle
Yaz

Wybierz odpowiednią e-konsultacje

Alergia
Atopowe Zapalenie Skóry (Egzema)
Bakteryjne Zapalenie Pochwy
Bezsenność
Ból Kręgosłupa
Ból Ucha
Chlamydia
Choroba Zwyrodnieniowa Stawów
Depresja
Grzybica Penisa
Grzybicze Zapalenie Pochwy
Grypa
Insulinooporność
Kłykciny Kończyste
Kontaktowe Zapalenie Skóry
Łysienie
Menopauza
Migrena
Nadciśnienie
Niedobór Witaminy D
Niedobory Witamin z Grupy B (B1, B6, B12)
Niedoczynność Tarczycy
Nietrzymanie Moczu
Nudności i Wymioty
Otyłość
Opryszczka
Opryszczkowate Zapalenie Skóry
Przedwczesny Wytrysk
Profilaktyka Malarii
Profilaktyka po Ukąszeniu Kleszcza
Świerzb
Szczepienie przeciwko grypie
Tabl. anty.
Tabl. Dzień PO
Trądzik
Treści medyczne zamieszczone w niniejszym artykule mają charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny. Nie stanowią one zamiennika profesjonalnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Zawsze zaleca się skonsultowanie się z odpowiednim specjalistą w przypadku jakichkolwiek problemów zdrowotnych, diagnozy lub podejrzeń o chorobę. Artykuł nie ma na celu zastępowania wizyty lekarskiej, a informacje w nim zawarte nie powinny być traktowane jako porada medyczna. Każda decyzja dotycząca zdrowia powinna być podejmowana po konsultacji z lekarzem.

Rozpocznij e-konsultację z możliwością uzyskania e-recepty