Pracujemy codziennie. E-wizyta nawet 15 minut

Yasminelle – charakterystyka, wskazania, działanie, przeciwwskazania

Tabletki powlekane Yasminelle należą do antykoncepcyjnych środków hormonalnych przeznaczonych do przyjmowania doustnego w celu ochrony przed zajściem w nieplanowaną ciążę. Tabletki Yasminelle zawierają dwie substancje czynne, czyli etynyloestradiol oraz drospirenon. Należy przyjmować je codziennie o stałych porach.

Antykoncepcja Yasminelle jest dostępna wyłącznie na receptę, a lekarz przed jej przepisaniem powinien wykluczyć ewentualne przeciwwskazania do stosowania jej przez pacjentkę. Tabletki antykoncepcyjne Yasminelle odpowiadają przede wszystkim za hamowanie owulacji i zmiany dotyczące endometrium. Preparat wyróżnia się wysoką skutecznością ochrony antykoncepcyjnej, jednak jego nieprawidłowe przyjmowanie może obniżać wspomnianą efektywność. Lek może ponadto przyczyniać się u niektórych kobiet do występowania działań niepożądanych. Co jeszcze warto wiedzieć o tabletkach Yasminelle?

Czym jest lek Yasminelle? Wskazania, charakterystyka i działanie

Yasminelle to złożony hormonalny środek antykoncepcyjny, który ma w składzie dwa odpowiedniki hormonów żeńskich, a konkretnie drospirenon (w dawce 3 mg na tabletkę) oraz etynyloestradiol (w dawce 0,02 mg na tabletkę). Przyjmowanie tabletek Yasminelle jest wskazana w przypadku płodnych, aktywnych seksualnie kobiet, które chcą się zabezpieczyć przed zajściem w nieplanowaną ciążę. Jak działa Yasminelle? Działanie antykoncepcyjne tabletek Yasminelle jest efektem interakcji wielu czynników, przy czym do głównych z nich można zaliczyć hamowanie owulacji oraz wywoływanie zmian w endometrium. Tabletki antykoncepcyjne nie zapewniają jednak ochrony przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, czego należy mieć świadomość.

Jak stosować tabletki Yasminelle?

Tabletki Yasminelle powinny być stosowane w sposób zgodny z zaleceniami producenta, jednocześnie z zachowaniem podanych przez niego w ulotce środków ostrożności. Preparat Yasminelle należy przyjmować doustnie w sposób ciągły. Pacjentka powinna połykać 1 tabletkę Yasminelle dziennie, pilnując stałych pór przyjmowania leku. W opakowaniu można znaleźć blister z 21 tabletkami powlekanymi – wszystkie z nich to tabletki hormonalne. Opakowanie rozpoczynamy w miejscu z odpowiednim dniem tygodnia i kontynuujemy zgodnie z zaznaczonym kierunkiem. Gdy kobieta przyjmie już wszystkie 21 tabletek z blistra, powinna przez tydzień nie przyjmować tabletek – czas przerwy powoduje, że pojawia się tzw. krwawienie z odstawienia (zwykle rozpoczyna się w 2–3 dniu przerwy). Po 7-dniowej przerwie należy rozpocząć nowe opakowanie tabletek Yasminelle.

Yasminelle – skuteczność antykoncepcji. Czy można zajść w ciążę, stosując Yasminelle?

Tabletki Yasminelle wyróżniają się wysoką skutecznością ochrony antykoncepcyjnej, chociaż należy mieć na uwadze, że nie gwarantują w 100%, że do ciąży nie dojdzie. Skuteczność działania leku może obniżać wiele czynników, w tym niektóre przyjmowane leki, nieregularność stosowania tabletek czy pomijanie tabletek lub zaburzenia żołądkowo-jelitowe w krótkim czasie od przyjęcia pigułki. Procedury postępowania w przypadku pominięcia pigułki czy pigułek Yasminelle podano w ulotce i należy ich przestrzegać, by zminimalizować ryzyko zajścia w ciążę.

Tabletki Yasminelle – skutki uboczne

Preparat Yasminelle przyjmuje się w celu ochrony antykoncepcyjnej, jednak może on wpływać na organizm również w sposób niepożądany. Skutki uboczne wynikające ze stosowania Yasminelle występują u pacjentek z różną częstotliwością, co szczegółowo omówiono w ulotce – nie wszystkie z wymienionych skutków ubocznych muszą wystąpić u danej pacjentki. Do częstych działań niepożądanych leku (występujących u 1–10 kobiet na 100) można zaliczyć wahania nastroju, trądzik, bóle głowy i brzucha, a także wzrost masy ciała, ból piersi, tkliwość piersi, powiększenie piersi, a oprócz tego nieregularne miesiączki lub bolesne miesiączki. O pozostałych skutkach ubocznych i częstotliwość ich występowania można przeczytać w ulotce.

Czy każdy może stosować preparat Yasminelle? Przeciwwskazania

Preparat Yasminelle ma też przeciwwskazania do stosowania, zatem nie wszystkie pacjentki mogą z niego korzystać. W przypadku występowania przeciwwskazań do stosowania Yasminelle należy omówić z lekarzem możliwość korzystania z innych dostępnych w danym przypadku metod antykoncepcji.

Lista przeciwwskazań do stosowania leku Yasminelle znajduje się w dołączonej do opakowania ulotce i należy się z nią zapoznać. Lek jest przeciwwskazany w przypadku uczulenia na jego składniki czynne lub pomocnicze, a także w trakcie trwania ciąży i w okresie karmienia piersią. Nie należy stosować tabletek Yasminelle w przypadku występującej obecnie bądź w przeszłości zakrzepicy żył głębokich, zatorowości płucnej czy zakrzepów krwi w innych narządach. Przeciwwskazanie stanowi też zwiększone ryzyko wystąpienia zakrzepów (np. w związku z chorobami, unieruchomieniem itp.). Tabletek antykoncepcyjnych Yasminelle nie powinny również przyjmować pacjentki, które przeszły zawał lub udar, a poza tym przeciwwskazaniem jest migrena z aurą, a także niewyjaśnione krwawienia z pochwy. Pozostałe przeciwwskazania, w tym listę leków, z którymi nie należy łączyć Yasminelle, podano w ulotce.

Na podstawie:

Ulotka i ChPL Yasminelle [dostęp online 10.2023]

Encyklopedia leków

Adaring
Atywia
Atywia Daily
Axia
Axia Conti
Belara
Daylette
Diane-35
Drovelis
Elin
EllaOne
Escapelle
Evra
Ginoring
Jeanine
Kontracept
Levomine
Limetic
Liberelle
Microgynon 21
Naraya
Naraya Plus
Novynette
NuvaRing
PolaRing
Orlifique
Qlaira
Rigevidon
Slinda
Sylvie 20
Sylvie 30
Vibin
Vibin mini
Vines
Vixpo
Yasmin
Yasminelle
Yaz

Wybierz odpowiednią e-konsultacje

Alergia
Atopowe Zapalenie Skóry (Egzema)
Bakteryjne Zapalenie Pochwy
Bezsenność
Ból Kręgosłupa
Ból Ucha
Chlamydia
Choroba Zwyrodnieniowa Stawów
Depresja
Grzybica Penisa
Grzybicze Zapalenie Pochwy
Grypa
Insulinooporność
Kłykciny Kończyste
Kontaktowe Zapalenie Skóry
Łysienie
Menopauza
Migrena
Nadciśnienie
Niedobór Witaminy D
Niedobory Witamin z Grupy B (B1, B6, B12)
Niedoczynność Tarczycy
Nietrzymanie Moczu
Nudności i Wymioty
Otyłość
Opryszczka
Opryszczkowate Zapalenie Skóry
Przedwczesny Wytrysk
Profilaktyka Malarii
Profilaktyka po Ukąszeniu Kleszcza
Świerzb
Szczepienie przeciwko grypie
Tabl. anty.
Tabl. Dzień PO
Trądzik
Treści medyczne zamieszczone w niniejszym artykule mają charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny. Nie stanowią one zamiennika profesjonalnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Zawsze zaleca się skonsultowanie się z odpowiednim specjalistą w przypadku jakichkolwiek problemów zdrowotnych, diagnozy lub podejrzeń o chorobę. Artykuł nie ma na celu zastępowania wizyty lekarskiej, a informacje w nim zawarte nie powinny być traktowane jako porada medyczna. Każda decyzja dotycząca zdrowia powinna być podejmowana po konsultacji z lekarzem.

Rozpocznij e-konsultację z możliwością uzyskania e-recepty