Pracujemy 7 dni w tygodniu. Kod SMS możesz otrzymać nawet w ciągu 5 minut

Co to jest trądzik odwrócony? Leczenie i przyczyny.

Co to jest trądzik odwrócony? Leczenie i przyczyny.

Trądzik to przypadłość, która niestety nie zawsze znika wraz z zakończeniem okresu dorastania. Także u osób dorosłych może pojawić się wiele problemów związanych z rozmaitymi zmianami trądzikowymi, które czasem bywają bardziej dokuczliwe od trądziku pospolitego. Niechlubnym przykładem jest trądzik odwrócony, który potrafi skuteczne uprzykrzyć życie pacjenta. Objawia się on poprzez bolesne przetoki, ropnie czy guzki zlokalizowane niekiedy w niestandardowych obszarach ciała. Jakie ma trądzik odwrócony przyczyny i jak wygląda jego leczenie? Jakie są jego objawy? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym tekście.

Trądzik odwrócony – podstawowe informacje

Acne inversa, znany również jako hidradenitis suppurativa, czyli trądzik odwrócony, to przewlekła choroba zapalna o podłożu dermatologicznym. Może mieć poważny wpływ na jakość życia, ponieważ powoduje bolesne i nieestetyczne zmiany skórne, które mogą prowadzić nawet do depresji, niskiej samooceny i kompleksów lub wycofania społecznego u pacjentów. Choć choroba najczęściej dotyka mężczyzn po okresie dojrzewania, może wystąpić również u kobiet. Trądzik odwrócony charakteryzuje się występowaniem bolesnych guzków, które mają tendencję do bliznowacenia, w nietypowych miejscach, w tym w okolicach intymnych, pod pachami czy nawet w okolicy odbytu. Może się pojawić pytanie, czy trądzik odwrócony jest zaraźliwy. Jednak nie należy on do chorób zakaźnych. Nie jest to choroba bakteryjna, a niekiedy występujące nadkażenia są wynikiem stanu zapalnego, a nie przyczyną choroby. Leczenie acne inversa może być trudne i wymaga interwencji dermatologa, jednak może ono przynieść naprawdę zadowalające efekty.

Trądzik odwrócony – przyczyny

Osoby, które obserwują u siebie nieprzyjemne objawy tej choroby, często zastanawiają się, co ją powoduje. Ostatecznie znajomość przyczyn pozwala niekiedy wyeliminować je i przywrócić stan skóry do normy. W przypadku trądziku odwróconego jest o tyle trudno, że nie została dotychczas poznana całkowicie przyczyna jego występowania. Lekarze podejrzewają jednak, że powodem występowania tej choroby jest nieprawidłowa reakcja układu odpornościowego. Czynnikami, które mogą dodatkowo sprzyjać występowaniu objawów trądziku odwróconego, jest także nadwaga i otyłość, ale też nieprawidłowa, wysokoprzetworzona dieta oraz niewłaściwa higiena. Nie bez znaczenia jest tu również palenie papierosów, a czasem też czynnik genetyczny. Najczęściej trądzik odwrócony występuje u mężczyzn do 25 roku życia, jednak zdarza się, że skarżą się na niego również kobiety.
Hormony mogą być czynnikiem przyczyniającym się do rozwoju odwróconego trądziku, zwłaszcza że powszechnie występuje po okresie dojrzewania. Szukanie porady lekarza dermatologa jest kluczowe w leczeniu tego stanu, ponieważ leki są zazwyczaj potrzebne, a przy tym odpowiednio dopasowana terapia, może okazać się bardzo skuteczna. Opcje leczenia mogą obejmować antybiotykoterapię lub leki steroidowe. Choć najlepiej udać się na tradycyjną wizytę do stacjonarnego gabinetu, możliwa jest też teleporada lub konsultacja online. Wówczas lekarz będzie w stanie po wywiadzie z pacjentem wystawić e-receptę na leki. Niekiedy jednak zalecanym leczeniem uzupełniającym główną terapię jest też krioterapia. W skrajnych przypadkach konieczne mogą być także rozwiązania operacyjne.

Trądzik odwrócony – objawy

Jak zatem rozpoznać tę chorobę i nie pomylić jej z innym rodzajem zmian trądzikowych? Lekarze wskazują, że zazwyczaj pierwsze objawy to zapalenie mieszków włosowych, a następnie infekcja, kończąca się stanem zapalnym gruczołów apokrynowych. Powstające w ten sposób na skórze zmiany nieco przypominają trądzik pospolity, jednak w odróżnieniu od niego, występują w innych miejscach na ciele. Zwykle są to strefy narażone na obcieranie i odparzenia czy brak odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Są to takie okolice jak pachy, okolice narządów płciowych, pachwiny, a także strefa pod biustem u kobiet. U osób otyłych trądzik odwrócony może zaatakować fałdy skóry na brzuchu. Można wówczas zaobserwować wypryski i owrzodzenia, które z czasem przeradzają się w nieestetyczne blizny. Częstym objawem są nawet ropnie i przetoki wraz z sączącą się z nich wydzieliną.

Trądzik odwrócony – leczenie i profilaktyka

Jeśli podejrzewasz u siebie objawy trądziku odwróconego, przede wszystkim skieruj swoje kroki do specjalisty, najlepiej do lekarza dermatologa, który będzie w stanie prawidłowo postawić diagnozę. Niestety, terapia zwykle jest rozłożona w czasie i długotrwała, a leczenie jest dość skomplikowane. Choroba ta jest trudna do wyleczenia, ale może przynieść oczekiwane rezultaty po ustaleniu odpowiedniej farmakoterapii.


Pacjenci najczęściej otrzymują e-receptę na antybiotyk miejscowy lub ogólny. Często stosowanym w tym przypadku rozwiązaniem są leki steroidowe oraz biologiczne. Część lekarzy sugeruje leczenie zachowawcze jako rozwiązanie tymczasowe lub dla osób, które z różnych względów nie mogą poddać się operacji. Trądzik odwrócony jednak bardzo często wymaga właśnie interwencji chirurgicznej. Obejmuje ona usunięcie dotkniętych chorobą obszarów skóry, często z jednoczesnym przeszczepem zdrowej tkanki z innych miejsc ciała.
Obok leczenia farmakologicznego i chirurgicznego ważna jest również właściwa dieta i zdrowy tryb życia. Choć nie istnieją żadne badania, które by to potwierdziły, wielu pacjentów zauważa znaczącą poprawę swojego stanu właśnie po zmianie diety. Chodzi między innymi o wyłączenie produktów wysoko przetworzonych, a także cukrów prostych, nabiału oraz pokarmów zawierających drożdże.


Warto wspomnieć, że jest to choroba dość powszechna wśród tych pacjentów, którzy mają nadwagę lub otyłość. Dlatego też stosowanie zdrowej i niskokalorycznej diety może pomóc w zrzuceniu zbędnych kilogramów i redukcji objawów choroby. Należy jednak pamiętać, że skutki zmiany zwyczajów żywieniowych nie są natychmiastowe i potrzeba sporo czasu, aby zauważyć różnicę. To często demotywuje osoby do wprowadzania takich zmian.

Wypełnij formularz i odbierz e-receptę w 5 minut!