Pracujemy codziennie. E-wizyta nawet 15 minut

Co to jest Viregyt-K i do czego służy?

Co to jest Viregyt-K i do czego służy?

Viregyt-K jest lekiem, który zawiera jako substancję czynną chlorowodorek amantadyny. Lek ten jest klasyfikowany jako środek przeciwwirusowy i jest powszechnie stosowany w leczeniu grypy typu A. Dodatkowo ze względu na swoje działanie dopaminergiczne, Viregyt-K jest również stosowany w celu złagodzenia objawów choroby Parkinsona. Należy pamiętać, że Viregyt-K jest dostępny tylko z ważną receptą, a jego stosowanie powinno być wcześniej skonsultowane z lekarzem.

Viregyt-K – co to za lek?

Viregyt-K jest znany jako lek przeciwwirusowy, stosowany w leczeniu grypy typu A. Jako lek dopaminergiczny działa poprzez zwiększenie poziomu substancji chemicznych w układzie nerwowym, które są odpowiedzialne za przekazywanie impulsów. Jest również powszechnie stosowany w celu złagodzenia objawów choroby Parkinsona, ponieważ poprawia kontrolę mięśni i zmniejsza drgawki, sztywność i drżenie. Substancją czynną w leku Viregyt-K jest chlorowodorek amantadyny, natomiast zawiera on również stearynian magnezu, laktozę jednowodną oraz inne składniki, takie jak żółcień chinolinowa, indygotyna, dwutlenek tytanu czy żelatyna.

Viregyt-K – gdzie kupić i jak stosować?

Jest to preparat, którego substancją aktywną jest amantadyna. Jest przepisywany zarówno osobom dorosłym, jak i dzieciom w wieku powyżej 5. roku życia. Nie jest on jednak zalecany kobietom w ciąży, karmiącym piersią oraz planującym ciążę. W ulotce producenta są jednak wymienione wszystkie pozostałe przeciwwskazania do stosowaniu leku Viregyt-K. Gdzie kupić ten preparat? Oczywiście jest to lek, a więc jego zakupu można dokonać wyłącznie w aptece. Ponieważ jest to lek wydawany na receptę, wcześniej należy udać się na wizytę do lekarza bądź skorzystać z teleporady lub konsultacji online. Nie tylko nie da się w inny sposób zdobyć tego leku, ale też jest to ważny krok przed rozpoczęciem jego zażywania, ze względu na możliwe interakcje z innymi przyjmowanymi lekami oraz ryzykiem wystąpienia skutków ubocznych.

Niezwykle istotne jest, aby przed zastosowaniem produktów takich jak Viregyt-K zawsze skonsultować się z lekarzem. Oceni on stan pacjenta i określi, czy lek jest dla niego odpowiedni na podstawie historii choroby i niezbędnych badań. Określi również bezpieczne dawkowanie, aby zapewnić pacjentowi dobre samopoczucie i skuteczność leku. Warto zauważyć, że e-recepta online jest również opcją, pod warunkiem że lekarz zatwierdzi stosowanie leku i przepisze odpowiednie dawkowanie. Apteki posiadające lek na stanie mogą bez problemu zrealizować receptę, jednak należy pamiętać, że e-recepty są usługą prywatną, a lek w takiej sytuacji może nie kwalifikować się do refundacji.

Viregyt-K – e-recepta online na lek z amantadyną

Wiemy już, że do nabycia leku Viregyt-K niezbędna jest recepta od uprawnionego lekarza. Lek ten jest dostępny wyłącznie z przepisu lekarza po kompleksowym sprawdzeniu historii choroby oraz wykluczeniu przeciwwskazań. Lekarz ocenia możliwość pacjenta do stosowania leku Viregyt-K i decyduje o jego zasadności. Ponieważ nie każdy może bezpiecznie przyjmować Viregyt-K, a niektóre leki mogą wchodzić z nim w interakcje, kluczowy jest wywiad medyczny. Ulotka producenta zawiera dokładną listę leków, których należy unikać podczas przyjmowania Viregyt-K, dlatego nawet jeśli otrzymamy receptę od lekarza, warto przed rozpoczęciem przyjmowania leku, zapoznać się z informacjami na ulotce.

Czy Viregyt-K bez recepty można kupić w aptece?

Niestety, nie ma możliwości zakupu tego leku, nawet w pełnej cenie, bez posiadania obowiązkowej recepty od lekarza. Zwykle preparat ten jest stosowany przez pacjentów z chorobą Parkinsona i grypą typu A, a także wiele innych schorzeń. Możliwe działania niepożądane czy też interakcje z innymi lekami przyjmowanymi przez pacjenta muszą zatem zostać przeanalizowane przez lekarza, który wystawi receptę, po upewnieniu się, że lek przyniesie pacjentowi oczekiwane efekty. Zdecydowanie odradza się poszukiwania tego typu leków z innych źródeł, gdyż mogą one zagrozić zdrowiu lub życiu pacjenta. Amantadyna wpływa nie tylko na samą chorobę, ale też na cały organizm, dlatego lepiej wcześniej skonsultować się z lekarzem, a czasem nawet poprzedzić przyjmowanie takiego preparatu odpowiednimi badaniami.

Viregyt-K – stosowanie

Jak każdy lek, również i amantadyna powinna być stosowana zgodnie z zaleceniami, jakie otrzymamy od lekarza. Niezbędne informacje przekaże pacjentowi również ulotka załączona do każdego opakowania. Viregyt-K łatwo rozpoznać po jego formie – ma on postać zielonych kapsułek. Należy połykać je w całości, obficie popijając wodą. Oczywiście zdecydowanie trzeba wystrzegać się przyjmowania tabletek po upływie daty ich ważności. Przykładowe dawki w przypadku leczenia grypy typu A u dorosłych i młodzieży wynoszą 1 kapsułkę (100 mg) na dobę. Lek należy przyjmować w ten sposób około 5 dni. Jeśli jednak pacjent ma inne choroby towarzyszące, lekarz może zaordynować inną dawkę leku. Jest ona ustalana indywidualnie również w przypadku dzieci w wieku poniżej 10 lat.

Jakie skutki uboczne ma Viregyt-K?

Jak każdy lek, również Viregyt-K może powodować działania niepożądane, które jednak pojawiają się dość rzadko. Warto wiedzieć, na co uważać i każdy fakt wystąpienia skutków ubocznych zgłosić lekarzowi lub farmaceucie. Na ulotce producenta znajdziemy informacje o:
Bardzo częstych działaniach niepożądanych (więcej niż u 1 na 10 osób) – jest to opuchlizna kostek, sinica marmurkowata i czerwone plamy na skórze.
Częstych działaniach niepożądanych (do 1 na 10 osób) – to trudności ze snem, koszmary senne, różne rodzaje bólu (zwłaszcza bóle głowy i mięśni), zmęczenie oraz problemy z sercem i ciśnieniem krwi, takie jak nieregularne lub szybkie bicie serca i niskie ciśnienie krwi w pozycji stojącej, co może prowadzić do omdlenia i zawrotów głowy. U niektórych pacjentów mogą również wystąpić halucynacje, problemy z poruszaniem się i trudności z koncentracją, ale są one mniej powszechne. Zgłaszano również działania niepożądane, w tym zaburzenia mowy i widzenia, suchość w ustach, nerwowość, depresję, nadmierną potliwość i zaparcia. Jeśli wystąpi którykolwiek z tych objawów, należy skonsultować się z lekarzem.
Niezbyt częstych działaniach niepożądanych (do 1 na 100 osób) – są to problemy ze wzrokiem i brak ostrości widzenia.


Rzadko występujących działaniach niepożądanych (u 1 na 1000 osób) – pacjenci z tej grupy mogą doświadczać dezorientacji i różnych zaburzeń psychicznych. Zgłaszane są również drżenia i trudności z poruszaniem się, wraz z rozpoznaniem przez lekarzy złośliwego zespołu neuroleptycznego. Sztywność mięśni i uczucie gorąca to również rzadkie skutki uboczne, podobnie jak biegunka i wysypka występujące w nie więcej niż 1 na 1000 przypadków. Możliwe są również problemy z oczami, takie jak zmniejszenie ostrości widzenia, pieczenie, zaczerwienienie oraz obrzęk lub uszkodzenie rogówki. Zgłaszano również problemy z kontrolą pęcherza moczowego, w tym trudności w oddawaniu moczu oraz silną i pilną potrzebę oddawania moczu.
Bardzo rzadkie skutki uboczne (do 1 na 10 000 osób) – objawiające się wysoką wrażliwością na światło, zaburzeniami pracy serca, obrzękami kostek i dusznościami. Objawem niepożądanym w tej grupie może być też obniżona odporność, a także zmiany w wynikach laboratoryjnych dotyczących wątroby.
Mogą wystąpić również działania niepożądane, które nie zostały określone na podstawie dostępnych danych. Działania te mogą obejmować znacznie obniżoną temperaturę ciała (poniżej 35°C), która występuje częściej u dzieci i wymaga natychmiastowego odstawienia leku. Innym potencjalnym działaniem niepożądanym są zaburzenia kontroli i zmiany w zachowaniu czy też zachowania kompulsywne pacjentów.

Przeciwwskazania do stosowania Viregyt-K

Przede wszystkim leku nie można podawać osobom z alergią na amantadynę oraz dzieciom przed ukończeniem 5 roku życia. Lek nie jest zalecany też osobom z nadwrażliwością na którykolwiek składnik. Drgawki padaczkowe, choroba wrzodowa i niewydolność nerek także wykluczają możliwość przyjmowania leku Viregyt-K. Dodatkowo zawiera on laktozę, co oznacza, że pacjenci z jej nietolerancją powinni omówić możliwość przyjmowania leku z lekarzem prowadzącym. Ważne jest, aby poinformować lekarza, jeśli pacjentka jest w ciąży, planuje wkrótce począć dziecko lub karmi piersią, ponieważ lek może zaszkodzić dziecku, przenikając do mleka.

Viregyt-K – prawidłowe przechowywanie

Lek należy przechowywać w temperaturze nieprzekraczającej 25°C. Fabryczna butelka z pomarańczowego szkła i plastikowym zamknięciem to optymalne miejsce przechowywania kapsułek. Dodatkowo należy umieścić ją w miejscu niedostępnym dla dzieci.

Ile kosztuje Viregyt-K?

Dobra wiadomość dla pacjentów leczących się zarówno w ramach NFZ, jak i prywatnie, a także dla tych, którzy zamawiają recepty online, jest taka, że lek nawet bez refundacji nie należy do drogich. Viregyt-K jest lekiem, który kwalifikuje się do refundacji na podstawie uprawnień pacjenta do odpłatności. Można go otrzymać wyłącznie na receptę. Cena Viregyt-K w leczeniu choroby Parkinsona u dorosłych z dyskinezą późną wynosi 6,08 zł po refundacji 30%. Cena przy 100% refundacji wynosi 20,28 zł. Dla seniorów powyżej 75 roku życia lek jest bezpłatny, jeśli wskazania są objęte refundacją.

Viregyt-K a działania niepożądne

Ulotka dołączona do opakowania przez producenta zawiera informacje dotyczące potencjalnych skutków ubocznych oraz tego, jak często mogą one wystąpić. Poziom dyskomfortu spowodowany skutkami ubocznymi może być różny w zależności od rodzaju. Zazwyczaj ustępują one po kilku dniach leczenia. Jeśli jednak utrzymują się lub stają się coraz bardziej uciążliwe, ważne jest, aby omówić tę kwestię z lekarzem. W przypadku wystąpienia zawrotów głowy, drgawek lub omdlenia po przyjęciu leku Viregyt-K należy niezwłocznie zwrócić się o pomoc medyczną. Dodatkowo wszelkie inne działania niepożądane wymienione w ulotce, wraz z częstotliwością ich występowania, należy zgłosić lekarzowi lub farmaceucie.

Rozpocznij e-konsultację z możliwością uzyskania e-recepty