Pracujemy codziennie. E-wizyta nawet 15 minut
Z bólami migrenowymi boryka się bardzo wiele osób. Są to przede wszystkim bardzo intensywne, nierzadko uniemożliwiające codzienne, prawidłowe funkcjonowanie bóle, z którymi jednak można sobie radzić. Co jednak powoduje bóle migrenowe? W jaki sposób działać, aby możliwie jak najskuteczniej im zapobiegać? W naszym artykule postaramy się odpowiedzieć nie tylko na powyższe pytania, ale również i na wiele innych dotyczących szeroko pojmowanej migreny.
Zacznijmy od tego, że wyróżniamy tak naprawdę dwa rodzaje migreny. Pierwszym z nich jest migrena z aurą (potocznie zwaną klasyczną), natomiast drugim – migrena zwykła. Czym jednak dokładnie różnią się od siebie wskazane rodzaje tej dokuczliwej dolegliwości? Migrena zwykła, to nic innego, jak bardzo intensywny, wręcz pulsujący ból głowy. Najczęściej dotyka on okolice płatów skroniowych. Z kolei jeśli chodzi o migrenę z aurą, jest to schorzenie, które zdecydowanie częściej dotyka kobiety i może się ono nasilać pomiędzy 25. a 45. rokiem życia. Poza intensywnym bólem głowy migrenie z aurą towarzyszą jeszcze inne objawy, a są to:
Warto zaznaczyć, że aura migrenowa pojawia się szybciej, niż sam ból. Można zatem w odpowiedni sposób zareagować, jeśli tylko zauważymy u siebie pojawienie się aury migrenowej. Należy też podkreślić, że jeśli migrena z aurą pojawia się u nas bardzo często, niezbędna może stać się konsultacja lekarska. Szczególnie istotne jest to w momencie, kiedy migrena z aurą pojawia się po 45. roku życia. Może być ona bowiem jednym z symptomów, które sugerują poważniejsze problemy neurologiczne. W leczeniu nawracającej migreny z aurą najczęściej stosowane są leki, które wydawane są na e-receptę. Wypisać może je tylko i wyłącznie lekarz, po odbyciu z pacjentem szczegółowego wywiadu mającego na celu ustalenie nie tylko częstotliwości występowania migren z aurą, ale również stopnia ich intensywności.
Mimo wielu badań prowadzonych nad przyczynami, które powodują migrenę z aurą, nadal bardzo trudno jest określić, co dokładnie może ją powodować. Bardzo często jednak dzieje się tak, że migreny z aurą są w pewien sposób uwarunkowane genetycznie. Są także bardzo konkretne czynniki, które mogą przyczynić się do pojawiania się migreny z aurą, a zaliczyć do nich można:
Migrenę z aurą mogą też powodować niektóre produkty spożywcze, zapachy czy zmiany pogodowe – szczególnie u meteoropatów.
Wiemy już, jakie problemy może powodować pojawienie się aury migrenowej oraz w jaki sposób wpływa ona na nasze codzienne funkcjonowanie. Warto jednak przyjrzeć się dokładnie temu, co może stanowić niezaprzeczalny sygnał, że mamy do czynienia z aurą migrenową lub, że już niebawem będziemy borykać się z jej objawami. Jeśli pojawiają się nam mroczki lub bardzo charakterystyczne błyski przed oczami – mówiąc potocznie, tracimy ostrość widzenia – to znak, że możemy mieć do czynienia z jednym z symptomów aury migrenowej. Również bardzo charakterystyczne mrowienie w kończynach – zarówno w dolnych jak i górnych – może być objawem świadczącym o tym, że mamy do czynienia z aurą migrenową. Wszelkiego rodzaju bóle czy objawy neurologiczne – tak najogólniej można określić symptomy świadczące o wystąpieniu aury migrenowej. Trzeba też mieć na względzie to, że wszystkie (lub niektóre z symptomów) mogą się stopniowo nasilać.
Jak wyraźnie widać, objawy związane z występowaniem aury migrenowej, mogą być bardzo dokuczliwe. Nie oznacza to jednak, że musimy się biernie godzić na ich występowanie. Są bowiem bardzo skuteczne sposoby na to, aby przeciwdziałać pojawianiu się aury migrenowej, a także – a może przede wszystkim – jej objawom. Podstawą jest oczywiście unikanie czynników, które realnie przyczyniają się do pojawienia się bólów na tle migrenowym. Prawidłowa długość snu, zdrowa, zbilansowana dieta oraz unikanie czynników powodujących stres – to absolutna podstawa. Ponadto warto także dokładnie obserwować swój organizm i w sytuacji, jeśli migrena z aurą pojawia się u nas częściej, niż 4 razy na miesiąc, koniecznie należy udać się do lekarza specjalisty. Z pewnością zleci on wykonanie konkretnych badań, które nie tylko wykluczą (lub potwierdzą) inne schorzenia, które mogą przyczynić się do powstawania migreny z aurą, ale też – co także bardzo ważne – zaleci stosowanie odpowiednich leków, które złagodzą, bądź całkowicie zniwelują symptomy migreny z aurą.
Bardzo ważną informacją, kiedy mówimy o migrenie klasycznej, jest także to, jak długo mogą utrzymywać się jej objawy. Należy tutaj jednak wyraźnie rozgraniczyć czas występowania objawów samej aury od tego, jak długo może utrzymywać się ból migrenowy. Aura migrenowa, czyli zespół symptomów towarzyszących migrenie, z reguły trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Sam ból migrenowy może się jednak utrzymywać nawet do 72 godzin. Warto jednak wiedzieć, że w sytuacji, kiedy bardzo często borykamy się z tego rodzaju dolegliwościami, koniecznie należy zgłosić się do lekarza specjalisty – najlepiej neurologa.
Migrenę z aurą najczęściej leczy się farmakologicznie. W tym celu należy udać się do lekarza, szczególnie jeśli migrena z aurą występuje u nas kilka razy w miesiącu. W tym celu przepisywane są konkretne leki, dobierane indywidualnie do danego przypadku. Leki te mają za zadanie nie tylko zniwelować objawy migreny z aurą, ale też łagodzić ich intensywność. Z reguły też, w czasie wizyty u lekarza specjalisty, zlecane są konkretne badania, których celem jest wykluczenie innych schorzeń, które w mniejszym lub większym stopniu mogą być przyczyną powstawania migreny i migreny z aurą. Warto też podkreślić, że jeśli leki są zapisywane pacjentom borykającym się z nawracającymi bólami migrenowymi, zaleca się przyjmowanie ich doraźnie – w sytuacji, kiedy pojawiają się objawy bólu migrenowego.
Poza farmakologicznymi sposobami leczenia migreny zwykłej, jak również migreny z aurą, bardzo często stosuje się inne, niefarmakologiczne metody radzenia sobie z tą przypadłością. Zaliczamy do nich przede wszystkim:
Ponadto bardzo przydatne, jeśli chodzi o niefarmakologiczne leczenie migreny zwykłej, jak również migreny z aurą, mogą okazać się różnego rodzaju terapie, w tym przede wszystkim te poznawczo-behawioralne. Bardzo często, w celu zmniejszenia napięcia wynikającego z nadmiernego stresu, stosuje się terapię relaksacyjną. Samodzielnie w domu możemy też wykonywać najróżniejsze ćwiczenia relaksacyjne, w tym przede wszystkim te, które opierają się na oddechu.
Nie można też oczywiście zapominać o tym, aby regularnie i prawidłowo nawadniać nasz organizm – najlepiej pić niegazowaną wodę. Chłodne okłady na kark jak również regularne wietrzenie sypialni i unikanie pojawiania się w niej nieprzyjemnych zapachów, również będzie bardzo pomocne, jeśli chodzi o niefarmakologiczne sposoby radzenia sobie z migreną.
Rozpocznij e-konsultację z możliwością uzyskania e-recepty