Pracujemy codziennie. E-wizyta nawet 15 minut

Migrena z aurą – przyczyny, objawy, leczenie. Jak zapobiegać migrenie z aurą?

Migrena z aurą – przyczyny, objawy, leczenie. Jak zapobiegać migrenie z aurą?

Z bólami migrenowymi boryka się bardzo wiele osób. Są to przede wszystkim bardzo intensywne, nierzadko uniemożliwiające codzienne, prawidłowe funkcjonowanie bóle, z którymi jednak można sobie radzić. Co jednak powoduje bóle migrenowe? W jaki sposób działać, aby możliwie jak najskuteczniej im zapobiegać? W naszym artykule postaramy się odpowiedzieć nie tylko na powyższe pytania, ale również i na wiele innych dotyczących szeroko pojmowanej migreny. 

Jakie są objawy migreny?

Zacznijmy od tego, że wyróżniamy tak naprawdę dwa rodzaje migreny. Pierwszym z nich jest migrena z aurą (potocznie zwaną klasyczną), natomiast drugim – migrena zwykła. Czym jednak dokładnie różnią się od siebie wskazane rodzaje tej dokuczliwej dolegliwości?  Migrena zwykła, to nic innego, jak bardzo intensywny, wręcz pulsujący ból głowy. Najczęściej dotyka on okolice płatów skroniowych. Z kolei jeśli chodzi o migrenę z aurą, jest to schorzenie, które zdecydowanie częściej dotyka kobiety i może się ono nasilać pomiędzy 25. a 45. rokiem życia. Poza intensywnym bólem głowy migrenie z aurą towarzyszą jeszcze inne objawy, a są to:

 • zaburzenia mowy, 
 • problemy z ostrością widzenia, 
 • zaburzenia czucia. 

Warto zaznaczyć, że aura migrenowa pojawia się szybciej, niż sam ból. Można zatem w odpowiedni sposób zareagować, jeśli tylko zauważymy u siebie pojawienie się aury migrenowej. Należy też podkreślić, że jeśli migrena z aurą pojawia się u nas bardzo często, niezbędna może stać się konsultacja lekarska. Szczególnie istotne jest to w momencie, kiedy migrena z aurą pojawia się po 45. roku życia. Może być ona bowiem jednym z symptomów, które sugerują poważniejsze problemy neurologiczne. W leczeniu nawracającej migreny z aurą najczęściej stosowane są leki, które wydawane są na e-receptę. Wypisać może je tylko i wyłącznie lekarz, po odbyciu z pacjentem szczegółowego wywiadu mającego na celu ustalenie nie tylko częstotliwości występowania migren z aurą, ale również stopnia ich intensywności. 

Co powoduje ból na tle migrenowym?

Mimo wielu badań prowadzonych nad przyczynami, które powodują migrenę z aurą, nadal bardzo trudno jest określić, co dokładnie może ją powodować. Bardzo często jednak dzieje się tak, że migreny z aurą są w pewien sposób uwarunkowane genetycznie. Są także bardzo konkretne czynniki, które mogą przyczynić się do pojawiania się migreny z aurą, a zaliczyć do nich można:

 • stres, 
 • zmiany hormonalne (w przypadku kobiet),
 • nadmierny wysiłek fizyczny, 
 • zbyt ostre światło, 
 • niedobór snu.

Migrenę z aurą mogą też powodować niektóre produkty spożywcze, zapachy czy zmiany pogodowe – szczególnie u meteoropatów. 

Objawy aury migrenowej

Wiemy już, jakie problemy może powodować pojawienie się aury migrenowej oraz w jaki sposób wpływa ona na nasze codzienne funkcjonowanie. Warto jednak przyjrzeć się dokładnie temu, co może stanowić niezaprzeczalny sygnał, że mamy do czynienia z aurą migrenową lub, że już niebawem będziemy borykać się z jej objawami. Jeśli pojawiają się nam mroczki lub bardzo charakterystyczne błyski przed oczami – mówiąc potocznie, tracimy ostrość widzenia – to znak, że możemy mieć do czynienia z jednym z symptomów aury migrenowej. Również bardzo charakterystyczne mrowienie w kończynach – zarówno w dolnych jak i górnych – może być objawem świadczącym o tym, że mamy do czynienia z aurą migrenową. Wszelkiego rodzaju bóle czy objawy neurologiczne – tak najogólniej można określić symptomy świadczące o wystąpieniu aury migrenowej. Trzeba też mieć na względzie to, że wszystkie (lub niektóre z symptomów) mogą się stopniowo nasilać. 

Profilaktyka w przypadku aury migrenowej

Jak wyraźnie widać, objawy związane z występowaniem aury migrenowej, mogą być bardzo dokuczliwe. Nie oznacza to jednak, że musimy się biernie godzić na ich występowanie. Są bowiem bardzo skuteczne sposoby na to, aby przeciwdziałać pojawianiu się aury migrenowej, a także – a może przede wszystkim – jej objawom. Podstawą jest oczywiście unikanie czynników, które realnie przyczyniają się do pojawienia się bólów na tle migrenowym. Prawidłowa długość snu, zdrowa, zbilansowana dieta oraz unikanie czynników powodujących stres – to absolutna podstawa. Ponadto warto także dokładnie obserwować swój organizm i w sytuacji, jeśli migrena z aurą pojawia się u nas częściej, niż 4 razy na miesiąc, koniecznie należy udać się do lekarza specjalisty. Z pewnością zleci on wykonanie konkretnych badań, które nie tylko wykluczą (lub potwierdzą) inne schorzenia, które mogą przyczynić się do powstawania migreny z aurą, ale też – co także bardzo ważne – zaleci stosowanie odpowiednich leków, które złagodzą, bądź całkowicie zniwelują symptomy migreny z aurą. 

Jak długo trwa migrena z aurą?

Bardzo ważną informacją, kiedy mówimy o migrenie klasycznej, jest także to, jak długo mogą utrzymywać się jej objawy. Należy tutaj jednak wyraźnie rozgraniczyć czas występowania objawów samej aury od tego, jak długo może utrzymywać się ból migrenowy. Aura migrenowa, czyli zespół symptomów towarzyszących migrenie, z reguły trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Sam ból migrenowy może się jednak utrzymywać nawet do 72 godzin. Warto jednak wiedzieć, że w sytuacji, kiedy bardzo często borykamy się z tego rodzaju dolegliwościami, koniecznie należy zgłosić się do lekarza specjalisty – najlepiej neurologa. 

Jak leczyć migrenę z aurą?

Migrenę z aurą najczęściej leczy się farmakologicznie. W tym celu należy udać się do lekarza, szczególnie jeśli migrena z aurą występuje u nas kilka razy w miesiącu. W tym celu przepisywane są konkretne leki, dobierane indywidualnie do danego przypadku. Leki te mają za zadanie nie tylko zniwelować objawy migreny z aurą, ale też łagodzić ich intensywność. Z reguły też, w czasie wizyty u lekarza specjalisty, zlecane są konkretne badania, których celem jest wykluczenie innych schorzeń, które w mniejszym lub większym stopniu mogą być przyczyną powstawania migreny i migreny z aurą. Warto też podkreślić, że jeśli leki są zapisywane pacjentom borykającym się z nawracającymi bólami migrenowymi, zaleca się przyjmowanie ich doraźnie – w sytuacji, kiedy pojawiają się objawy bólu migrenowego. 

Aura migrenowa – leczenie niefarmakologiczne

Poza farmakologicznymi sposobami leczenia migreny zwykłej, jak również migreny z aurą, bardzo często stosuje się inne, niefarmakologiczne metody radzenia sobie z tą przypadłością. Zaliczamy do nich przede wszystkim:

 • zwiększenie aktywności na świeżym powietrzu, 
 • zadbanie o prawidłową ilość oraz jakość snu, 
 • zmniejszenie częstotliwości korzystania z urządzeń, które emitują „niebieskie światło”, szczególnie przed snem, 
 • zachowanie odpowiedniej, dobrze zbilansowanej diety, 
 • unikanie używek, w tym przede wszystkim papierosów oraz alkoholu.

Ponadto bardzo przydatne, jeśli chodzi o niefarmakologiczne leczenie migreny zwykłej, jak również migreny z aurą, mogą okazać się różnego rodzaju terapie, w tym przede wszystkim te poznawczo-behawioralne. Bardzo często, w celu zmniejszenia napięcia wynikającego z nadmiernego stresu, stosuje się terapię relaksacyjną. Samodzielnie w domu możemy też wykonywać najróżniejsze ćwiczenia relaksacyjne, w tym przede wszystkim te, które opierają się na oddechu. 

Nie można też oczywiście zapominać o tym, aby regularnie i prawidłowo nawadniać nasz organizm – najlepiej pić niegazowaną wodę. Chłodne okłady na kark jak również regularne wietrzenie sypialni i unikanie pojawiania się w niej nieprzyjemnych zapachów, również będzie bardzo pomocne, jeśli chodzi o niefarmakologiczne sposoby radzenia sobie z migreną.

Wybierz odpowiednią e-konsultacje

Alergia
Atopowe Zapalenie Skóry (Egzema)
Bakteryjne Zapalenie Pochwy
Bezsenność
Ból Kręgosłupa
Ból Ucha
Chlamydia
Choroba Zwyrodnieniowa Stawów
Depresja
Grzybica Penisa
Grzybicze Zapalenie Pochwy
Grypa
Insulinooporność
Kłykciny Kończyste
Kontaktowe Zapalenie Skóry
Łysienie
Menopauza
Migrena
Nadciśnienie
Niedobór Witaminy D
Niedobory Witamin z Grupy B (B1, B6, B12)
Niedoczynność Tarczycy
Nietrzymanie Moczu
Nudności i Wymioty
Otyłość
Opryszczka
Opryszczkowate Zapalenie Skóry
Przedwczesny Wytrysk
Profilaktyka Malarii
Profilaktyka po Ukąszeniu Kleszcza
Świerzb
Szczepienie przeciwko grypie
Tabl. anty.
Tabl. Dzień PO
Trądzik

Encyklopedia leków

Adaring
Atywia
Atywia Daily
Axia
Axia Conti
Belara
Daylette
Diane-35
Drovelis
Elin
EllaOne
Escapelle
Evra
Ginoring
Jeanine
Kontracept
Levomine
Limetic
Liberelle
Microgynon 21
Naraya
Naraya Plus
Novynette
NuvaRing
PolaRing
Orlifique
Qlaira
Rigevidon
Slinda
Sylvie 20
Sylvie 30
Vibin
Vibin mini
Vines
Vixpo
Yasmin
Yasminelle
Yaz
Treści medyczne zamieszczone w niniejszym artykule mają charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny. Nie stanowią one zamiennika profesjonalnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Zawsze zaleca się skonsultowanie się z odpowiednim specjalistą w przypadku jakichkolwiek problemów zdrowotnych, diagnozy lub podejrzeń o chorobę. Artykuł nie ma na celu zastępowania wizyty lekarskiej, a informacje w nim zawarte nie powinny być traktowane jako porada medyczna. Każda decyzja dotycząca zdrowia powinna być podejmowana po konsultacji z lekarzem.

Rozpocznij e-konsultację z możliwością uzyskania e-recepty