Pracujemy codziennie. E-wizyta nawet 15 minut

Ekonsultacja z

E-recepta online na bezsenność w 15 minut za 59 zł

Kolejna e-wizyta -20% taniej!
Po opłaceniu otrzymasz kod rabatowy na e-mail

Wypełnij formularz medyczny

Bezsenność – e-recepta online

Sen jest jedną z najważniejszych potrzeb fizjologicznych każdego człowieka i ma ogromne znaczenie dla ogólnego stanu zdrowia oraz samopoczucia podczas normalnego funkcjonowania w życiu codziennym. Dbanie o zdrowy sen powinno więc stanowić podstawę zachowania higieny i jakości dnia codziennego. Osoby, które cierpią na bezsenność mają nie tylko trudności ze spaniem, lecz przede wszystkim z odpowiednim wypełnianiem swoich zobowiązań prywatnych lub zawodowych, a także zachowaniem pełnego zdrowia. Dobrostan fizyczny oraz psychiczny są w dużej mierze uzależnione od długości, a przede wszystkim jakości nocnego snu.

E-recepta online na bezsenność – czym ona dokładnie jest?

O bezsenności można przede wszystkim mówić w sytuacjach, gdy zasypianie jest utrudnione i trwa zdecydowanie za długo każdego wieczora. Pacjent kładąc się do łóżka na nocny odpoczynek odczuwa najczęściej duże zmęczenie, lecz mimo to nie jest w stanie szybko zasnąć. Ponadto bezsenność objawia się również częstym wybudzaniem podczas spania i problemami z ponownym zaśnięciem. Jeśli sen nie jest odpowiednio długi nie daje odpowiedniego ukojenia, a chory nie czuje się wypoczęty oraz zrelaksowany. Bezsenność miewa przeróżne przyczyny i obecnie staje się coraz powszechniejszym problemem w społeczeństwie. Sen zaburzony bywa ze względu na pogorszenie stanu psychicznego, fizycznego, a także silne bodźce stresowe. Bezsenność może być też powikłaniem innej jednostki chorobowej oraz odczuwania silnych dolegliwości z tego wynikających.

E-recepta online – bezsenność o podłożu organicznym

Bezsenność organiczna nazywana jest bezsennością wtórną. Oznacza to, że jest konsekwencją i powikłaniem występowania innej jednostki chorobowej lub schorzenia. Między innymi przyczynami, które w zdecydowanej większości powodują bezsenność organiczną są wszelkie zaburzenia zdrowia psychicznego. Depresja, zaburzenia lękowe, choroba afektywna dwubiegunowa czy też schizofrenia mają ogromny wpływ na długość i jakość snu, dlatego mogą stanowić bezpośrednią przyczynę bezsenności. Innymi powodami występowania powracającej i uporczywej bezsenności wtórnej jest zażywanie określonej grupy leków, a także substancji psychoaktywnych. Przede wszystkim bezsenność wzmagają leki psychotropowe, aktywizujące, stymulujące bądź przeciwpadaczkowe. Ponadto sen zaburza zażywanie narkotyków i nadużywanie alkoholu, a czasem nawet kofeiny. Istnieją pewne jednostki chorobowe, które bezpośrednio wiążą się z podwyższonym ryzykiem wystąpienia bezsenności. Przede wszystkim jest to bezdech senny, którego występowanie w bardzo dużym stopniu zaburza zdrowy i jakościowy sen. Zaburzenia snu w postaci bezsenności często spowodowane są chorobami tarczycy, układu moczowego, układu nerwowego, układu sercowo-naczyniowego, schorzeń nerek i wątroby, jak również przewlekłymi stanami zapalnymi i bólowymi. Poza bezsennością w powyższych przypadkach pacjenci mogą również cierpieć na powracające koszmary senne oraz nawracające, lecz nieuzasadnione stany lękowe.

E-recepta online – bezsenność o podłożu nieorganicznym

Innym typem schorzenia jest bezsenność pierwotna, czyli o podłożu nieorganicznym. Specjaliści stwierdzają ten rodzaj przypadłości w momencie, gdy inne przyczyny występowania bezsenności zostaną wykluczone poprzez przeprowadzenie odpowiednich badań i wywiadu z pacjentem. Przeważnie bezsenność pierwotna charakteryzuje się naturą psychofizjologiczną. Oznacza to, że spowodowana jest niewłaściwym stylem życie, w którym nie brakuje dużej dawki stresu. Brak uregulowanego snu poprzez zmiany godzin chodzenia spać i wstawania to duże uchybienie w dbaniu o higienę snu. Pacjenci często wykazują niezrozumiałe postawy polegające na próbach nadrobienia snu. Położenie się na dzienną drzemkę lub chodzenie spać znacznie wcześniej po nieprzespanej nocy nie przynosi oczekiwanych rezultatów i z całą pewnością nie zapobiega występowaniu bezsenności. Rytm dnia i jakość snu mogą zaburzać między innymi nieprawidłowe nawyki żywieniowe, brak lub obniżona aktywność fizyczna, a także niezbyt komfortowe warunki do spania. Pacjenci, którzy mają problemy z zasypianiem bardzo często po upływie pewnego czasu, w którym nie mogą zasnąć zaczynają czuć wyraźne zniecierpliwienie, duży niepokój oraz stres. Odczucia te pogłębiają jedynie problem i sprawiają, że swobodne zaśnięcie jest jeszcze trudniejsze.

E-recepta online na bezsenność – jak długo trwa zaburzenie snu?

Bezsenność przygodna występuje, gdy trwa zaledwie kilka dni. Zaburzenia snu w postaci trudności z zasypianiem, obniżenie jakości snu oraz szybkie wybudzanie się nie powinny trwać dłużej, aby można je było zaklasyfikować jako przygodne. Jeśli jednak objawy tego rodzaju powtarzają się w miarę regularnie przez miesiąc i pojawiają się przynajmniej trzy razy w ciągu każdego tygodnia, można stwierdzić bezsenność krótkotrwałą. Przeważnie bezsenność przygodna oraz krótkotrwała spowodowane są silnym stresem na przykład związanym ze zmianami życiowymi. Jeśli bezsenność trwa zdecydowanie dłużej oraz pojawia się częściej to u pacjenta stwierdza się bezsenność przewlekłą. Postać przewlekła najczęściej ma podłoże wtórne, organiczne, czyli spowodowana jest innymi schorzeniami lub chorobami.

Bezsenność – skuteczne metody leczenia zaburzeń snu

Bezsenność wynikającą z innej jednostki chorobowej należy leczyć równocześnie ze wszystkimi schorzeniami. Najważniejsze jest odpowiednie ustawienie terapii farmakologicznej, aby nie zwalczała wyłącznie objawów, lecz przede wszystkim pozwoliła całkowicie powrócić do pełnego zdrowia poprzez wyleczenie choroby. Jeśli więc bezsenność jest wynikiem problemów ze zdrowiem psychicznym, jej leczenie nie może być skuteczne bez konsultacji z psychiatrą lub psychoterapeutą. Istnieją poradnie zaburzeń snu, do których warto zgłosić się w momencie, gdy bezsenność staje się zbyt uciążliwa i wpływa na codzienne funkcjonowanie. Jedną z metod radzenia sobie z bezsennością jest podjęcie terapii poznawczo-behawioralnej polegającej na nauce prawidłowych wzorów zachowań. Niezwykle istotne jest również redukowanie bodźców zaburzających prawidłowy i jakościowy sen. Pomocne jest zdobycie wiedzy w zakresie metod relaksacyjnych ułatwiających szybsze zasypianie. Każdą metodę zarówno farmakologiczną, jak i bez leków należy bezwzględnie wspierać poprzez dbałość o higienę snu. Przed pójściem spać nie należy spożywać kofeiny oraz innych, pobudzających substancji, a także zadbać o całkowity brak światła w sypialni. Dobrą praktyką jest lekka aktywność fizyczna, która pomaga się zrelaksować, jak również nieco zmęczyć przed spaniem.

E-recepta na bezsenność – terapia farmakologiczna

Istnieje grupa odpowiednich środków medycznych, które pozwalają skutecznie walczyć z bezsennością utrudniającą codzienne życie i funkcjonowanie. Alprazolam to środek medyczny należący do grupy benzodiazepin, który charakteryzuje się działaniem uspokajającym i nasennym. Lek ten aktywuje przekaźnictwo gabaergiczne w układzie nerwowym ośrodkowym, a wchłania się bezpośrednio w układzie pokarmowym. Alprox wykazuje działanie przeciwlękowe, nasenne i uspokajające nawet w sytuacji napadu panicznego lęku. Lek ten również zaliczany jest do grupy benzodiazepin, jak Alprazolam. Nasen to farmaceutyk z grupy Z, którego główną substancją aktywną jest zolpidem, którego działanie i właściwości przypominają benzodiazepiny. Lek bardzo skutecznie zmniejsza ilość nocnych wybudzeń u pacjentów cierpiących na bezsenność. Xanax jest środkiem medycznym opartym o działanie substancji czynnej, którą jest alprazolam. Jego działanie jest uspokajające oraz przeciwlękowe, a stosowany może być w leczeniu zarówno bezsenności, jak i depresji. Zolpidem należy z kolei do grupy imidazopirydyn i sprawia, że czas trwania snu zostaje wyraźnie wydłużony, zapobiega wybudzeniom oraz pozwala łatwiej oraz szybciej zasnąć. O długości terapii farmakologicznej, a także dawkach lekarstw powinien bezwzględnie decydować specjalista. Tylko dzięki temu leczenie będzie skuteczne i jednocześnie zapewni poprawę samopoczucia chorego. Najczęściej terapia farmakologiczna trwa maksymalnie do czterech tygodni. W przypadku, gdy po upływie tego czasu bezsenność wciąż nie ustąpi należy skonsultować się z lekarzem, który poinstruuje pacjenta o dalszych działaniach. Bardzo powszechnym i często stosowanym preparatem jest także melatonina syntetyczna. Jest to hormon wpływający bezpośrednio na regulowanie dobowego cyklu. Melatonina nie jest substancją, która sama w sobie poprawia sen, lecz pomaga w unormowaniu codziennego funkcjonowania. Hormon, jakim jest melatonina szczególnie korzystnie wpływa na osoby pracujące zmianowo, zmieniające zbyt często strefy czasowe, jak i są niewidome, więc miewają problemy rytmem czuwania.

E-recepta na bezsenność – krok po kroku procedura otrzymania e-recepty

Skuteczne leczenie i walka z bezsennością wymagają dużej świadomości samego pacjenta oraz jego zaangażowania w cały proces. Podczas konsultacji z lekarzami warto szczerze opisać wszystkie swoje dolegliwości i objawy. Dzięki temu specjalista będzie w stanie ocenić z jaką dokładnie bezsennością mierzy się chory i zdecyduje o najlepszych metodach jej leczenia. Specjaliści często zalecają prowadzenie dzienniczków snu, dlatego podczas rozmów z lekarzami warto o nich wspomnieć i je pokazać. Uzyskanie e-recepty to prosta procedura, która wymaga zaledwie kilku kroków. Podstawą jest wypełnienie odpowiedniego formularza medycznego, w którym zawarte zostaną najważniejsze informacje dotyczące pacjenta oraz jego dolegliwości. Należy uwzględnić przede wszystkim jak długo objawy występują, a także jakie dokładnie dolegliwości się pojawiają. Istotne jest również opisanie swoich wszystkich chorób oraz przyjmowanych na stałe leków, które czasem mogą okazać się przyczynami bezsenności. Na podstawie tych danych specjalista analizuje sytuację pacjenta i podejmuje decyzję o zaleceniu konkretnych farmaceutyków. E-recepta trafia do pacjenta w formie e-maila lub wiadomości SMS i zawiera dawkowanie oraz sposób przyjmowania leku. E-recepty wystawione online można zrealizować w dowolnej, wybranej przez siebie aptece.

Wybierz odpowiednią e-konsultacje

Alergia
Atopowe Zapalenie Skóry (Egzema)
Bakteryjne Zapalenie Pochwy
Bezsenność
Ból Kręgosłupa
Ból Ucha
Chlamydia
Choroba Zwyrodnieniowa Stawów
Depresja
Grzybica Penisa
Grzybicze Zapalenie Pochwy
Grypa
Insulinooporność
Kłykciny Kończyste
Kontaktowe Zapalenie Skóry
Łysienie
Menopauza
Migrena
Nadciśnienie
Niedobór Witaminy D
Niedobory Witamin z Grupy B (B1, B6, B12)
Niedoczynność Tarczycy
Nietrzymanie Moczu
Nudności i Wymioty
Otyłość
Opryszczka
Opryszczkowate Zapalenie Skóry
Przedwczesny Wytrysk
Profilaktyka Malarii
Profilaktyka po Ukąszeniu Kleszcza
Świerzb
Szczepienie przeciwko grypie
Tabl. anty.
Tabl. Dzień PO
Trądzik

Encyklopedia leków

Adaring
Atywia
Atywia Daily
Axia
Axia Conti
Belara
Daylette
Diane-35
Drovelis
Elin
EllaOne
Escapelle
Evra
Ginoring
Jeanine
Kontracept
Levomine
Limetic
Liberelle
Microgynon 21
Naraya
Naraya Plus
Novynette
NuvaRing
PolaRing
Orlifique
Qlaira
Rigevidon
Slinda
Sylvie 20
Sylvie 30
Vibin
Vibin mini
Vines
Vixpo
Yasmin
Yasminelle
Yaz